Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Από που ξέρουν ότι υπάρχει αποχέτευση; Τους το λέει ο κατασκευαστής; Δεν νομίζω, εκτός αν φέρεις δικό σου μηχανικό κατά την επίσκεψη στην πολυκατοικία να ψάχνεις τα φρεατια και τους σωλήνες. 

ή να ρωτήσεις κάποιον γείτονα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Από που ξέρουν ότι υπάρχει αποχέτευση; Τους το λέει ο κατασκευαστής; Δεν νομίζω, εκτός αν φέρεις δικό σου μηχανικό κατά την επίσκεψη στην πολυκατοικία να ψάχνεις τα φρεατια και τους σωλήνες. 

«Γουρούνι στο σακί.»
Η έκφραση «γουρούνι στο σακί» λέγεται για συναλλαγές και δοσοληψίες που δεν είναι σίγουρες, για όσους παίρνουν
ή αγοράζουν κάτι που δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι, «στα τυφλά».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

Λόγο του ότι στο χωριό είχαμε αποχέτευση - ύδρευση  από το 1965  πάνω κάτω θεωρώ ξεφτίλα την κατάσταση των περιοχών αυτών σήμερα Δεν νομίζω πάντως 30 βοθρατζηδες να κουμανταρουν τόσες κυβερνήσεις που έχουν περάσει 

Όχι φίλε βασικά είναι οι άρχοντες του τόπου Δήμαρχοι , Περιφερειάρχες αρχικά και ανεβαίνοντας Βουλευτές , Υπουργοί , Πρωθυπουργοί που κάθε προεκλογική περίοδο φυσικά η βασική εξαγγελία είναι η κατασκευή αποχέτευσης.Ο κόσμος αντί να τους πλακώσει στις ντομάτες , στα γιαούρτια , στα ζαρζαβατικά όταν για άλλη μια φορά εξαγγέλουν αποχέτευση βαράει παλαμάκια και τρέχει στην κάλπη να τους ψηφίσει.

Ξέρεις δεν τους κατηγορώ γιατί θέλουν να πιστέψουν ότι αυτή τη φορά η εξαγγελία θα είναι αληθινή.Θελουμε να ελπίζουμε ότι πριν λήξει η τετραετία θα έχουμε αποχέτευση.Τελικά από τότε που μένω εδώ έχουν λήξει  5 τετραετίας σίγουρα θα λήξει και η 6η και έχει ο Θεός.

Ρε συ να ένα πράμα σαν το γήπεδο της ομάδας μου που κάθε προεκλογική περίοδο αναγγέλεται η άμεση κατασκευή του και άντε ξανά μανά την επόμενη προεκλογική περίοδο.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@leoy Εμένα το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι που κάθεσαι και ψάχνεις ακόμη Αθήνα ενώ έχεις την δυνατότητα με την εργασία σου και δεν γουστάρεις.
Από την στιγμή που έχεις οικογένεια που έχετε ίδια πιστεύω στον τρόπο ζωής, κακώς κάθεσαι και ψάχνεις να πληρώσεις ακριβά για μέρη κοντά στην Αθήνα.
Υπάρχουν ωραίες πόλεις -Βόλος, Καλαμάτα, Πάτρα, πόλεις στην Κρήτη αν και εκεί είναι δυσκολότερη η μετακόμιση- που μπορείς με φυσιολογικά χρήματα να βρεις σπίτι της προκοπής που να μην κλάνεις και ξυπνάει ο γείτονας και να είσαι κοντά σε φύση της προκοπής και να έχεις τις περισσότερες δραστηριότητες και "παροχές" που μπορεί κάποιος να χρειαστεί.

Μακάρι όλο και περισσότεροι άνθρωποι που έχουν τέτοια νοοτροπία να πάνε σε άλλες πόλεις, και να μείνουν εδώ είτε όσοι θέλουν, είτε αναγκαστικά λόγω εργασίας.
Αφού εσύ μπορείς και δεν θες Αθήνα, το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις είναι το ίντερνετ.
Πάτρα και Βόλο πρέπει να έχει και VDSL πλέον, αν και με 24ρι αν πιάνει > 6 Μbps χωρίς διακοπές πάλι δεν είναι και τόσο θέμα.
Και εκεί θα βρεις και κάγκουρες με μηχανάκι και κουτσομπόληδες για το "καλό" της γειτονιάς, αλλά σε μικρότερη ποσότητα.
Απλά εκεί δεν έχουν τόσα ψυχολογικά όσο στην Αθήνα, από την πολύ χαρά και ευχαρίστηση που προσφέρει.
Και νομίζω όλο και περισσότεροι σαν εσένα έχουν κάνει το ίδιο.

Οπότε άνοιξε ένα νέο θέμα σε ποια πόλη να πας να μείνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις σπίτι στο πουθενά για να μη ζήσουν τα παιδιά σου "Playstation στιγμές". Αλλά βλέπω ότι δεν έχεις ακούσει τίποτα από τα σεντόνια που σου γράψανε, οπότε καλή τύχη. 

Y.Γ. ΙΠ έχει άρρωστη υγρασία, ούτε να με πληρώνανε δεν πήγαινα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όχι φίλε βασικά είναι οι άρχοντες του τόπου Δήμαρχοι , Περιφερειάρχες αρχικά και ανεβαίνοντας Βουλευτές , Υπουργοί , Πρωθυπουργοί που κάθε προεκλογική περίοδο φυσικά η βασική εξαγγελία είναι η κατασκευή αποχέτευσης.Ο κόσμος αντί να τους πλακώσει στις ντομάτες , στα γιαούρτια , στα ζαρζαβατικά όταν για άλλη μια φορά εξαγγέλουν αποχέτευση βαράει παλαμάκια και τρέχει στην κάλπη να τους ψηφίσει.

Ξέρεις δεν τους κατηγορώ γιατί θέλουν να πιστέψουν ότι αυτή τη φορά η εξαγγελία θα είναι αληθινή.Θελουμε να ελπίζουμε ότι πριν λήξει η τετραετία θα έχουμε αποχέτευση.Τελικά από τότε που μένω εδώ έχουν λήξει  5 τετραετίας σίγουρα θα λήξει και η 6η και έχει ο Θεός.

Ρε συ να ένα πράμα σαν το γήπεδο της ομάδας μου που κάθε προεκλογική περίοδο αναγγέλεται η άμεση κατασκευή του και άντε ξανά μανά την επόμενη προεκλογική περίοδο.😁

Μην τους πετάξετε φαγώσιμα προϊόντα. Μαζέψτε τα λύματα από τα φρεάτια, φέρτε κανένα φορτηγό με αντλία και να τα πετάξετε επάνω τους στην επόμενη προεκλογική συγκέντρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2020 στις 12:40 ΜΜ, leoy είπε

Μεταμορφωση μένω σε διαμέρισμα.  Και οσο και να ψάχτηκα μονο το διαμέρισμα και μάλιστα υπο προυποθεσεις παιζει σαν ενναλλακτικη στα λεφτα που έχω.

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Μου φένεται οι περισσοτεροι ονειρεύεστε να είστε καναπέ και το παιδι να παίρνει την τσάντα και να φεύγει μόνο του για αυτό μιλάτε κατα αυτον τον τρόπο.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια θέλω προφανώς, χωρίς παρεξήγηση.

(οπως ειπα εχω πια 2 παιδια, νεογγενητο και 1,5 χρονών και 2 σκυλιά)

Θα μου επιτρεψεις να σου συμπληρωσω καποια θεματα στις προηγουμενες σκεψεις σου...εχω δυο παιδια ~14 χρονων και ζω και τις δυο καταστασεις κατοικιας στην ζωη μου,οποτε εχω καλη αποψη για το τι συμβαινει πραγματικα !! Μενουμε κεντρικα σε διαμερισμα σχεδον ολο το ετος οποτε τα εχουμε ολα στα ποδια μας.Το καλοκαιρι (οταν τελειωνουν τα σχολεια) μετακομιζουμε σε μονοκατοικια εκτος Αθηνων πλησιον της θαλασσας Ωρωπος μερια...Το διαμερισμα πραγματι καταλαβαινουμε οτι ειναι κλουβι οταν επιστρεφουμε τον Σεπτεμβριο μετα απο 3 μηνες σε αυλες κηπους θαλασσες σκυλια και γατια εκει...Πρεπει να ξερεις τα εξεις:

Τα παιδια θα παιζουν ηλεκτρονικα παιχνιδια και θα ασχολουνται με το κινητο  ειτε εισαι σε ερημικη περιοχη ειτε οχι...θα ασχολουνται λιγο με τα καλα της αυλης και τα ποδηλατα  αλλα για λιγο χρονο...ολοι οι φιλοι τους θα τους παροτρυνουν να μπουν ιντερνετ να παιξουν ολοι μαζι...η να συνομιλησουν μεσω μυνηματων παντα...πραγμα που επιβαλει καλη γραμμη ιντερνετ οπου κι αν βρισκεσαι >>50 mps λογω συχνων κατεβασματων και βιντεοκλησεων που δεν θα αφηνουν bandwidth σε σενα να δουλεψεις!! το εχω ζησει πχ κατεβαζουν το update του gta και δεν μπορω κι εγω να δουλεψω με τηλεργασια που κανω..και εχουμε 50αρα κλειδωμενη γραμμη ...τους βαζω και κατεβαζουν το bandwidth του download...

Ταξιτζης σιγουρα θα γινεις σε μια ερημικη περιοχη η εσυ η η γυναικα σου πραγμα που θα σας στερει την προοδο στην προσωπικη σας εργασια ...οποιος ασχολειται με τις δραστηριοτητες των παιδιων ,φροντιστηρια κλπ δεν προλαβαινει να προχωρησει την  προσωπικη του δουλεια...για να μην πω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να εργαστει!! οποτε πρεπει να υπολογιζεις σε ενα μισθο στο σπιτι!

Οι ερημικες περιοχες επιβαλλουν υπαρξη δυο αυτοκινητων στην οικογενεια με τα επακολουθα κοστη...Οποιος παει σουπερ η τα παιδια καπου δεν μπορει να αφηνει κλειδωμενο τον αλλο στο σπιτι,μπορει να χρειαστει και ο δευτερος να μετακινηθει ειτε για εργασια ειτε για ενα γαλα...Δεν συζηταω την περιπτωση να μεινει καποια στιγμη σε συνεργειο (πραγμα φυσιολογικο)το ενα αμαξι...

Σε ολα αυτα πρεπει να υπολογιζεις οτι η συντηρηση της μονοκατοικιας ειναι πολλαπλα μεγαλυτερη απο ενος οροφοδιαμερισματος σε πολυκατοικια και δεν την μοιραζεσαι πρεπει νασαι παντα γεματος απο λεφτα για τα απροβλεπτα που ειναι ουκ ολιγα σε οικογενειες!

Κατα εμε η καλυτερη λυση ειναι η ζωη σε μονοκατοικια εντος κατοικημενης περιοχης με καταστηματα φροντιστηρια συγκοινωνιες κλπ...τα εχεις ολα κοντα σου και κανεις δεν ταλαιπωρειται με χρονοβορες αναγκαιες μετακινησεις...και συναμα εχεις αυλες σκυλια γατια κλπ...Αν δεν σε φτανει το μπατζετ για τετοια περιπτωση  αγορασε και μεινε σε οροφοδιαμερισμα εντος πολης  ...αλλιως κατεμε θα βλαστημησετε την ωρα και την στιγμη που αγορασατε σε ερημικη περιοχη τυπου ιπποκρατειος πολιτεια...οχι μονο εσεις αλλα και τα παιδια σας αργοτερα που θαναι εξαρτομενα απο εσας για να συναντησουν τους φιλους τους να πανε ενα σινεμα...και εσεις αυπνοι θα τρεχετε να τα μαζευετε back to home για υπνο...δεν συζηταω οταν περασουν στο πανεπιστημιο αργοτερα θα χρειαστουν αλλα δυο αυτοκινητα στην οικογενεια αφου δεν θα υπαρχει αλλος τροπος επιστροφης σπιτι...μην το σκεφτεσε καθολου για αγορα σε τετοια περιοχη!!

 

 

Επεξ/σία από agap
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, valkon είπε

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις σπίτι στο πουθενά για να μη ζήσουν τα παιδιά σου "Playstation στιγμές". Αλλά βλέπω ότι δεν έχεις ακούσει τίποτα από τα σεντόνια που σου γράψανε, οπότε καλή τύχη. 

Y.Γ. ΙΠ έχει άρρωστη υγρασία, ούτε να με πληρώνανε δεν πήγαινα εκεί.

Ναι αδερφές οπως τα λές ειναι, μαλλον διαβασες το πρωτο ποστ και απαντησες, ως κλασσικος keyboard warrior.

Insomnia 2020 το forum οπου το ρομαντικό και το διαφορετικό ειναι κατακριτέο. 'Η μήπως τελικά ειναι όλη η ελληνική κοινωνία έτσι? 
Και να πείς οτι επέμενα να πάω στο μέρος του τίτλου, παει στα κομμάτια, αλλα πάλι ο καθε keyboard warrior εδω μέσα θέλει να κάνει το κομμάτι του. 

Επιμένω και λέω οτι πραγματικά μονο μαυρίλα και μιζέρια βγάζετε οι περισσότεροι γονείς εδω μέσα.
Αν ειναι έτσι μη σώσω να αγοράσω σπίτι και να να την ειμαι εδω μετα απο 20 χρόνια να την πέφτω στον επόμενο τριαντάρη. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, leoy είπε

Ναι αδερφές οπως τα λές ειναι, μαλλον διαβασες το πρωτο ποστ και απαντησες, ως κλασσικος keyboard warrior.

Insomnia 2020 το forum οπου το ρομαντικό και το διαφορετικό ειναι κατακριτέο. 'Η μήπως τελικά ειναι όλη η ελληνική κοινωνία έτσι? 
Και να πείς οτι επέμενα να πάω στο μέρος του τίτλου, παει στα κομμάτια, αλλα πάλι ο καθε keyboard warrior εδω μέσα θέλει να κάνει το κομμάτι του. 

Επιμένω και λέω οτι πραγματικά μονο μαυρίλα και μιζέρια βγάζετε οι περισσότεροι γονείς εδω μέσα.
Αν ειναι έτσι μη σώσω να αγοράσω σπίτι και να να την ειμαι εδω μετα απο 20 χρόνια να την πέφτω στον επόμενο τριαντάρη. 

Άνοιξες το θέμα στο forum για να πάρεις απόψεις και να γίνει συζήτηση. Και πολλοί μάλιστα αφιερώνουν το χρόνο τους για να σου γράψουν και να σου αναλύσουν εναλλακτικές.

Όλες οι απόψεις σεβαστές, δικά σου τα χρήματα, δική σου η τελική απόφαση, δεν χρειάζεται να τα παίρνεις όλα προσωπικά.

Φιλικά προς όλους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το έχει γράψει ο άνθρωπος τόσες φορές ότι την έχει αποκλείσει την περιοχή, συν ότι το έχω γράψει κι εγώ τίποτα άλλες τόσες.

Πρέπει να αλλάξει τον τίτλο και το αρχικό post δηλαδή για εκείνους που σχολιάζουν έχοντας διαβάσει μόνο το πρώτο post;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...