Προς το περιεχόμενο

Αγορές Μέσω PayPal και επιβεβαίωση Ταυτότητας;


Giwrg Mavridis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα έναν λογαριασμό PayPal χωρίς να βάλω ταυτότητα κλπ και μου έστειλε φίλος μου χρήματα από τον δικό του λογαριασμό για να κάνω μία αγορά διαδικτυακή (τον πλήρωσα μετρητά τεσπα). Έκανα την αγορά και ο κούριερ μου ζήτησε αριθμό ταυτότητας, τον ρώτησα γιατί και μου είπε είναι νέο όρος χρήσης PayPal και κάτι τέτοια για να επιβεβαιώσουν ότι είναι δικός μου ο λογαριασμός της PayPal. Εγώ όμως δεν έχω προσθέσει ταυτότητα στον λογαριασμό μου (αφού ήταν μόνο για μία χρήση) άρα πως θα κάνουν την ταυτοποίηση. Πιστεύετε θα γίνει κάτι; 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβούνται για charge back προφσνως και ζητάνε τα στοιχεία σου αυθαίρετα σε περίπτωση που είναι απάτη να πάει στη δίωξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papp0us είπε

Περίμενε, βάστα. Σου ζήτησε ο ΚΟΥΡΙΕΡ, ΑΡΙΘΜΟ ταυτότητας; Ποιος κουριερ;

ACS, αλλά το είδα και σαν "παραθυράκι" (οτι θα ζητησουν ταυτοτητα) όταν πάτησα τρόπο πληρωμής PayPal στο Public.

11 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Φοβούνται για charge back προφσνως και ζητάνε τα στοιχεία σου αυθαίρετα σε περίπτωση που είναι απάτη να πάει στη δίωξη.

Ααα, αυτό βγάζει νόημα! Άρα δεν πρέπει να αγχώνομαι! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα οκ, δεν στο ζήτησε η Κουριερ, τα Public το ζητάνε για ταυτοποίηση στοιχείων. Μπορεί να είχανε κρούσματα απάτης. Ότι τρόπο και να διάλεγες πάλι ταυτότητα θα ζητούσε, και με κάρτα το ίδιο έιναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Ααα οκ, δεν στο ζήτησε η Κουριερ, τα Public το ζητάνε για ταυτοποίηση στοιχείων. Μπορεί να είχανε κρούσματα απάτης. Ότι τρόπο και να διάλεγες πάλι ταυτότητα θα ζητούσε, και με κάρτα το ίδιο έιναι.

Αα κατάλαβα. Άρα δεν έχει σχέση με PayPal, θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω πως απο την στιγμή που έχει εξοφληθεί η αγορά, απαραίτητα πρέπει να ελέγχεται/διασταυρώνεται η ταυτοπροσωπεία (απο την εταιρεία διανομής), εκτός κ αν υπάρχει σχετική οδηγία απο τον πωλητή. (Πχ οδηγίες του αγοραστή κατά το check out της παραγγελίας, ότι θα παραλάβει τρίτο πρόσωπο)... έτσι μπορεί να καλυφθεί κ ο πωλητής σε περίπτωση διένεξης.

Στη επαρχία, συχνά δεν ζητάνε τπτ διότι... ένα χωριό κ γνωστοί είμαστε όλοι...

.....βρέθηκα όμως για λίγες μέρες σε μεγάλο νησί κ παρέλαβα από εκεί (acs) ένα power bank, αφού έπεσα με το προηγούμενο στην πισίνα... μου ζήτησαν κανονικά ταυτότητα (μάλιστα μου είπαν, απο απόσταση πάντα, να βγάλω για μία στιγμή την μάσκα)!!!

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Πιστεύω πως απο την στιγμή που έχει εξοφληθεί η αγορά, απαραίτητα πρέπει να ελέγχεται/διασταυρώνεται η ταυτοπροσωπεία (απο την εταιρεία διανομής), εκτός κ αν υπάρχει σχετική οδηγία απο τον πωλητή. (Πχ οδηγίες του αγοραστή κατά το check out της παραγγελίας, ότι θα παραλάβει τρίτο πρόσωπο).

Στη επαρχία, συχνά δεν ζητάνε τπτ διότι... ένα χωριό κ γνωστό  είμαστε όλοι...

.....βρέθηκα όμως για λίγες μέρες σε μεγάλο νησί κ παρέλαβα από εκεί (acs) ένα power bank, αφού έπεσα με το προηγούμενο στην πισίνα... μου ζήτησαν κανονικά ταυτότητα!

Κατάλαβα τι εννοείς! Άρα καμία σχέση με PayPal, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...