Προς το περιεχόμενο

Η επόμενη έκδοση του Office χωρίς ανάγκη συνδρομής κυκλοφορεί το 2021


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 minutes ago, f3d0n said:

Κάπου μπερδεύεσαι ψηλέ. Lifetime δεν δίνει το 365 η MS... Τα Students 365 είναι για περιορισμένο διάστημα (όσο διαρκεί το email του πανεπιστημίου που έχεις και προσωπικά από εμπειρία 2 πανεπιστημίων μέσα σε 3 μήνες από την αποφοίτησή σου στο διαγραφούν). 

Πρόσεξες ότι γράφει για Ebay? Προφανώς δεν το δίνει η MS ή η σχολή και δεν ασχολείσαι με emails κτλπ. 

Άρα όπως γράφω, ακόμα και 3-4 χρόνια να αντέξει, τα 2 ευρώ τα έχει βγάλει, εκτός αν το χρησιμοποιούμε μια φορά του αγίου ποτέ, οπότε σε αυτό τις περιπτώσεις μας αρκεί το Libre/Open Office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Όποιος γράφει κείμενα μεγάλης έκτασης (δεκάδες ή εκατοντάδες σελ.) και θέλει υψηλή ποιότητα εμφάνισης, ακλόνητη σταθερότητα και διαχρονική συμβατότητα, γράφει σε Latex.
Και στέλνει το Word στο χρονοντούλαπο.
Aλλά, εντάξει, εκείνο δεν είναι για τους υπαλλήλους στα ΚΕΠ. Και δυστυχώς δεν είναι μόνον το Word που χρειάζεται....

-

 

Θες να πεις προγραμματίζει σε latex. Δεν γράφει. Και φυσικά δεν τον ενδιαφέρει ο ορθογραφικός και συντακτικός έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πρόσεξες ότι γράφει για Ebay? Προφανώς δεν το δίνει η MS ή η σχολή και δεν ασχολείσαι με emails κτλπ. 

Άρα όπως γράφω, ακόμα και 3-4 χρόνια να αντέξει, τα 2 ευρώ τα έχει βγάλει, εκτός αν το χρησιμοποιούμε μια φορά του αγίου ποτέ, οπότε σε αυτό τις περιπτώσεις μας αρκεί το Libre/Open Office.

Χμμ... Μόλις έκανα ένα γρήγορο search στο ebay. Όντως υπάρχουν 2-3 που πουλάνε 2$ MS 365, αλλά εάν δεις έχουν 1 ή κανένα review σαν sellers! Οπότε ουσιαστικά δεν είναι trusted και τα "lifetime" που σου πουλάνε μπορεί να στα ακυρώσει η MS οπότε τους πιάσει (και δεν νομίζω να της πάρει 3-4 χρόνια για να σε βρει)! Εάν θες να δώσεις 2€ σε κάθε άγνωστο και να ελπίζεις ουσιαστικά να μην φας άκυρο από το MS, δικαίωμα σου! Εγώ με το KMS έχω το 365 office pro, χωρίς να έχω δώσει ούτε cent στην MS για χρόνια τώρα! 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από f3d0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Windows 7 με office 2007 κ ξερό ψωμί.Ούτε 10 θέλω ουτε office 365 κ telemetry σκ@τά.

Και είσαι κανονικό ελβετικό τυρί από θέμα ασφάλειας, και τα 2 δεν παίρνουν ενημερώσεις ασφαλείας. Με το 2007 που έχει να πάρει ενημερώσεις από το 2017 με ένα πειραγμενο doc είσαι τελειωμένος

Α και τα 7αρια όπως σωστά ειπώθηκε έχουν τηλεμετρία εδώ και χρόνια

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, f3d0n said:

Χμμ... Μόλις έκανα ένα γρήγορο search στο ebay. Όντως υπάρχουν 2-3 που πουλάνε 2$ MS 365, αλλά εάν δεις έχουν 1 ή κανένα review σαν sellers! Οπότε ουσιαστικά δεν είναι trusted και τα "lifetime" που σου πουλάνε μπορεί να στα ακυρώσει η MS οπότε τους πιάσει (και δεν νομίζω να της πάρει 3-4 χρόνια για να σε βρει)! Εάν θες να δώσεις 2€ σε κάθε άγνωστο και να ελπίζεις ουσιαστικά να μην φας άκυρο από το MS, δικαίωμα σου! Εγώ με το KMS έχω το 365 office pro, χωρίς να έχω δώσει ούτε cent στην MS για χρόνια τώρα! 🤣🤣🤣

Και 5-6 $ να δώσεις, τα αξίζει και πάλι. 

Προτιμότερο απο το να βάζω cracks κτλπ, εφόσον βέβαια κάνω χρήση της προκοπής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και 5-6 $ να δώσεις, τα αξίζει και πάλι. 

Προτιμότερο απο το να βάζω cracks κτλπ, εφόσον βέβαια κάνω χρήση της προκοπής.

Το ίδιο είναι και το crack αν είναι σωστό (KMS_VL_ALL_AIO) είναι offline και δεν χαλάει ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

To Office 2019 παιρνει security updates οχι νεα χαρακτηριστικα, οι εφαρμογες κατω απο την ομπρελα του Office 365 παιρνουν και καινουρια features. Προφανως καποια απο αυτα θα περιλαμβανονται στην νεα offline εκδοση του Office.

Ok, υπάρχουν όντως νέα features όμως; Που να μην έχουν να κάνουν με το cloud. Άλλος παραπάνω απάντησε πως είναι το ίδιο application ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον παρουσιάζει ότι με αφορμή ότι βγαίνει καινούργιο office αναφέρθηκαν όλες οι λύσεις για συγγραφή κειμένου. Από εφαρμογές σε ms-dos μέχρι να κάνεις compile το κείμενο σου σε latex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, f3d0n είπε

Κάπου μπερδεύεσαι ψηλέ. Lifetime δεν δίνει το 365 η MS... Τα Students 365 είναι για περιορισμένο διάστημα (όσο διαρκεί το email του πανεπιστημίου που έχεις και προσωπικά από εμπειρία 2 πανεπιστημίων μέσα σε 3 μήνες από την αποφοίτησή σου στο διαγραφούν). 

Όχι θα σου πω πως γίνεται, κάτι Κινέζοι και κάτι τέτοιοι λαοί εκεί έχουν ΙΤ στο πανεπηστίμιο που τα πουλάει στη ζούλα και τα τσεπώνει ο ίδιος. Αυτά τα accounts λοιπόν είναι τα δικά του και είναι συνήθως της μορφής user232@ τα οποία δεν λήγουν ποτέ.. ;)

Τώρα και να ληξει σε 3-4 χρόνια, οκ παίρνεις άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οτι πιο κοντινο εχω βρει στο office, ειναι το WPS.

Στην δωρεαν εκδοση βγαζει απλα ενα μηνυμα για αγορα οταν το ανοιγεις, κατα τα αλλα καμια ασυμβατοτητα πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ok, υπάρχουν όντως νέα features όμως; Που να μην έχουν να κάνουν με το cloud. Άλλος παραπάνω απάντησε πως είναι το ίδιο application ουσιαστικά.

Εδω η Microsoft παραθετει πληρη λιστα:

https://support.microsoft.com/en-us/office/what-s-new-in-microsoft-365-95c8d81d-08ba-42c1-914f-bca4603e1426#Platform=Windows_Desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, petasis είπε

 

Θες να πεις προγραμματίζει σε latex. Δεν γράφει. Και φυσικά δεν τον ενδιαφέρει ο ορθογραφικός και συντακτικός έλεγχος.

 

Είναι κυρίως για academics. Αν φτιάξεις τη φόρμα που θες, είναι πολύ ευκολό. Και το TeX δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού. Είναι απλά scripting language.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Και είσαι κανονικό ελβετικό τυρί από θέμα ασφάλειας, και τα 2 δεν παίρνουν ενημερώσεις ασφαλείας. Με το 2007 που έχει να πάρει ενημερώσεις από το 2017 με ένα πειραγμενο doc είσαι τελειωμένος

Α και τα 7αρια όπως σωστά ειπώθηκε έχουν τηλεμετρία εδώ και χρόνια

Η τηλεμετρία βγήκε με update στα 7άρια. Απλώς δεν τα περνάς και τελείωσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Η τηλεμετρία βγήκε με update στα 7άρια. Απλώς δεν τα περνάς και τελείωσε..

Η τηλεμετρια υπηρχε απο την αρχη στα Windows 7, το Customer Experience Improvement Program. Και η λογικη δεν ειναι να μετρανε ποση ωρα μαθεται ο Μητσος στο Insomnia, αλλα μεσω ανωνυμων data να καταλαβαινουν τυχον προβληματα στο οικοσυστημα, πχ απο καποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθούσα από το 2000 και κατά καιρούς να αντικαταστήσω τα Windows με Linux και το μόνο αγκάθι δεν ήταν καν το Office....  αλλά το Outlook και μόνο...  Επί του θέματος πάντως δυστυχώς, και εντυπωσιάζομαι που δεν το λέτε οι Linuxαδες, αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς ό,τι χρησιμοποιούν και αυτοί που συνεργάζεσαι.

Τα έντυπα του word 2016 δεν φαίνονται σωστά σε Libre Office ή ακόμα και στο 2007, υπάρχουν προβλήματα σε γραμματοσειρές και πίνακες και στοίχιση. Το PowerPoint πάει περίπατο. Ενώ το Outlook είναι απλά το καλύτερο mail client για να συνδεθείς σε exchange, αναντικατάστατο, για διαχείριση tasks σε όλες τις συσκευές.

 

 

 

 

Επεξ/σία από angelfacekiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...