Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Κάρτας Γραφικών


Xristos_Mks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο καιρός να κάνω και εγώ μια αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών(καθώς είναι αρκετά ταλαιπωριμένη και παλιά πλέον).Λοιπόν τα specs έχουν ως εξής:
CPU: Intel I7 4790
Motherboard: MSI B85-G43
RAM: 2x8 GB Corsair Vengeance LP DDR 3 1600 MHz
Τροφοδοτικό: Corsair VS 650
GPU: Sapphire Radeon R9 270X 2GB with Boost OC (11217-01-20G)
Case: COOLERMASTER RC-631 MYSTIQUE BLACK
Storage:1)Samsung SSD 128 GB 2)WD Black 1 TB
Budget:200-300 Ε 
Χρήση:Gaming
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κάρτα γραφικών που να αξίζει, χωρίς να χρειάζεται να αναβαθμίσω/αλλάξω κάτι από τα υπόλοιπα parts.
Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Xristos_Mks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσα διαθέτετε;

Ποια παιχνίδια παίζετε;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Πόσα διαθέτετε;

Ποια παιχνίδια παίζετε;

 Γύρω στα 200-300 Ευρώ σκέφτομαι..
Αρχικά την θέλω για το Cyberpunk, καθώς είμαι βέβαιος ότι δεν θα το τρέχει. Προς το παρόν ό,τι θέλω, το τρέχω (είναι διάφορα) (Hearts of Iron IV,CK3,Pes).Τώρα τί να σου πω. Δεν έχω ''ζόρικα΄΄ παιχνίδια προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επεξεργαστής είναι στους προτεινόμενους, οπότε θα παίζει ανεκτά.

Από κάρτες κάποια από αυτές.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Xristos_Mks είπε

 Γύρω στα 200-300 Ευρώ σκέφτομαι..
Αρχικά την θέλω για το Cyberpunk, καθώς είμαι βέβαιος ότι δεν θα το τρέχει. Προς το παρόν ό,τι θέλω, το τρέχω (είναι διάφορα) (Hearts of Iron IV,CK3,Pes).Τώρα τί να σου πω. Δεν έχω ''ζόρικα΄΄ παιχνίδια προς το παρόν.

1660s , rx 5600 xt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ο επεξεργαστής είναι στους προτεινόμενους, οπότε θα παίζει ανεκτά.

Από κάρτες κάποια από αυτές.

Τείνω στην https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews . Απλώς το θέμα μου είναι το εξής. Δεν έχω ιδέα αν χωράει στο τωρινό case, εκτός και αν έχετε λάβει υπόψη τις διαστάσεις του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαξα αρκετά site και δε βρήκα μέγιστο μήκος κάρτας γραφικών 🤔

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html

Ποιο πανω δε θα βαζα λογο bottleneck. Ολο το συστημα θα σου κρατησει 2-3 χρονια ακομα, μετα καινουργιο...

GTX 1660 Ti κοροιδια. 50 ευρω παραπανω για +5% επιδοσεις.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Η τωρινή είναι 23 x 11 x 3,5 εκ., αυτή που σκέφτεστε 22,6 x 12 x 4 εκ., άρα δε θα έχετε θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ 

22 λεπτά πριν, redmedusa είπε

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html

Ποιο πανω δε θα βαζα λογο bottleneck. Ολο το συστημα θα σου κρατησει 2-3 χρονια ακομα, μετα καινουργιο...

GTX 1660 Ti κοροιδια. 50 ευρω παραπανω για +5% επιδοσεις.

Δεν ΄΄σώζεται΄΄ ούτε ο cpu ? Καλά για μητρική περιμένω τα limitations ή δεν υπάρχουν compatible συνδυασμοί ; Γενικά είμαι noob και το σύστημα αυτό μου το είχε φτιάξει φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Xristos_Mks είπε

Δεν ΄΄σώζεται΄΄ ούτε ο cpu ?

Είναι ο καλύτερος που μπορεί να δεχτεί η μητρική. Μετά πάμε για ριζική αλλαγή/ αναβάθμιση.

Αυτά ίσχυαν μέχρι το '18. Το παιχνίδι όμως είναι του '20:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xristos_Mks είπε

Σας ευχαριστώ πολύ 

Δεν ΄΄σώζεται΄΄ ούτε ο cpu ? Καλά για μητρική περιμένω τα limitations ή δεν υπάρχουν compatible συνδυασμοί ; Γενικά είμαι noob και το σύστημα αυτό μου το είχε φτιάξει φίλος.

Ο επεξεργαστης θα ειναι σε 90-100% utilization. Οταν δεν βγαινουν πλεον παχνιδια για Xbox One X/S, PS4 το συστημα σου θα γινει obsolete 100%. Βαλε 2-3 χρονια απο σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όπως το σκέφτομαι αντί να του δώσω παράταση με μια τμηματική αναβάθμιση, θα περιμένω να ΄΄αρχηστευτεί΄΄, να μαζέψω και κασέ και να φτιάξω ένα νέο pc από την αρχή. Νομίζω πως είναι πιο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2020 στις 9:27 ΜΜ, Xristos_Mks είπε

Οπότε όπως το σκέφτομαι αντί να του δώσω παράταση με μια τμηματική αναβάθμιση, θα περιμένω να ΄΄αρχηστευτεί΄΄, να μαζέψω και κασέ και να φτιάξω ένα νέο pc από την αρχή. Νομίζω πως είναι πιο vfm.

Πάρε μια κάρτα, ο 4790 είναι καλός επεξεργαστής και η κάρτα που έχεις τον κρατάει πίσω. 2-3 χρόνια που λένε είναι πιθανότητα , κανείς δεν ξέρει.

Μπορεί να είναι και 5 χρόνια. Δεν σου φτάνουν για να κάνεις άλλο upgrade μετά? 

Πάρε από 1660S μέχρι 2070S. Καλά θα σαι και θα σου μείνει και μετά. Τώρα θα πέσουν και οι τιμές στις 1000 / 2000 series κάρτες κιόλας επειδή βγήκαν καινούργιες και είναι πολύ καλύτερες.

Για μένα πάρε καμιά μεταχειρισμένη να κάνεις την δουλειά σου. Εγώ έχω 4790 με gtx 1070 και παίζει τα πάντα σε ultra settings άνετα στα 1080p.

Και πληροφοριακά επειδή πολλοί λένε για τους 4790 και 4790k  χωρίς να έχουν προσωπική εμπειρία με αυτούς, εμένα κανένα game ποτέ δεν μου τον έχει πάει πάνω από 60 - 65% usage.

Και αν είχα και 1440p  οθόνη θα είχε ακόμα λιγότερο usage γιατί όταν παίζεις 1440p + τα games χρησιμοποιούν πιο πολύ τις GPU από την CPU.

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο κ να βρεις καμιά 2060S - 2070S κοντά στα 300 ευρώ, αν βιάζεσαι 1070-1080. Μην πάρεις καινούργια από μαγαζί τώρα από τις παλιές, δεν αξίζει.

Και αν βρεις 2070S σε καλή τιμή,   επόμενο upgrade μια 1440p οθόνη κ θα σου είναι και τα 2 χρήσιμα στο επόμενο build, μετά από χρόνια.

Τώρα αν τότε θες να αλλάξεις GPU για καλύτερη το κάνεις αλλά δεν θα το χρειάζεσαι άμεσα.

Μια χαρά είναι το pc σου εκτός από την GPU. Το μόνο που θα έκανα στην θέση σου είναι λίγο overclock τις ram επειδή είναι μόνο 1600.

 

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, XristosSp είπε

Για μένα πάρε καμιά μεταχειρισμένη να κάνεις την δουλειά σου.

Προσωπικα αυτο θα εκανα. Πολυ vfm ειδικα αν παιζεις ενα συγκεκριμενο παιχνιδι. Για ακριβες καρτες θα πανε τζαμπα λεφτα τωρα που βγαινουν καινουργιες...

Επεξ/σία από redmedusa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...