Προς το περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ 2020. Αναρτήθηκαν τα εκκαθαριστικά. Πως εκτυπώνουμε τις δόσεις για πληρωμή


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tώρα μπήκα στην προσωπική πληροφόρηση... ούτε εκεί φαίνεται πουθενά το 2%.

Εδώ είχα διαβάσει για το 2% https://xristika.gr/enfia-2020-kante-edo-tin-ektyposi-taxisnet/

Μάλλον έχουν κάνει λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα πάντως μου έβγαλε ταυτότητα οφειλών εκτός ρύθμισης και το λέει ότι έχω 150€ για το ΕΝΦΙΑ (πολλά δεν είναι για 1 μήνα ιδιοκτήτης πέρυσι μονο,αγορά τέλη Οκτωβρίου,)δηλαδή δεν το πάνε σαν εισόδημα για το 12μηνο; Επίσης στο ε9 όταν πάω δεν βγάζει καμία εκτύπωση μόνο επιλογή εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Εμένα πάντως μου έβγαλε ταυτότητα οφειλών εκτός ρύθμισης και το λέει ότι έχω 150€ για το ΕΝΦΙΑ (πολλά δεν είναι για 1 μήνα ιδιοκτήτης πέρυσι μονο,αγορά τέλη Οκτωβρίου,)δηλαδή δεν το πάνε σαν εισόδημα για το 12μηνο; Επίσης στο ε9 όταν πάω δεν βγάζει καμία εκτύπωση μόνο επιλογή εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης

Σε κάποιους δε φαίνεται ακόμα το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ αλλά μόνο οι δόσεις στις οφειλές. Επίσης, απ όσο ξέρω, όποτε και να απέκτησες περιουσία μέσα στο 2019, τον ίδιο ΕΝΦΙΑ πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Μεχρι αυριο θα ολοκληρωθει η αναρτηση του ΕΝΦΙΑ

Πάντα ο κύριος Γιάννης με τα ευχάριστα νέα.

Οποτε είναι να πληρώσουμε ( ενφια , φορολογικές δηλώσεις κλπ) μας ενημερώνει.

Υ.γ Προσωπικα Εγω δεν ασχολουμε ούτε με χαρτιά εκτυπώσεις , ebanking και αλλά χρονοβόρα πράγματα.. Η λογίστρια με ειδοποιεί πάω από εκεί πληρώνω και τέλος.Ούτε τράπεζες ούτε τίποτε άλλο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, mp123 said:

Πάντα ο κύριος Γιάννης με τα ευχάριστα νέα.

Οποτε είναι να πληρώσουμε ( ενφια , φορολογικές δηλώσεις κλπ) μας ενημερώνει.

Υ.γ Προσωπικα Εγω δεν ασχολουμε ούτε με χαρτιά εκτυπώσεις , ebanking και αλλά χρονοβόρα πράγματα.. Η λογίστρια με ειδοποιεί πάω από εκεί πληρώνω και τέλος.Ούτε τράπεζες ούτε τίποτε άλλο.

Ενώ το να δεις απλά online το ποσό και να το πληρώσεις ηλεκτρονικά χωρίς να βγεις καν από το σπίτι, είναι πιο κουραστικό? 😊

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου βγάζει  τις 2 πρώτες δόσεις στην ίδια ημερομηνία του οκτωβρίου, αντί να έχει τώρα τέλος ένατου την μια και τη δεύτερη δέκατο. Το έχει κάνει και σε κανέναν άλλο η μόνο σε εμένα είναι το λάθος;

Επεξ/σία από G.bar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, helena_n said:

Κάνεις λάθος, ισχύει και για τον ΕΝΦΙΑ το 2%. Αρχές της εβδομάδας κατατέθηκε στη Βουλή.

Γιατί όμως αν πατήσω εξοφληση (στην πλατφόρμα πληρωμής του taxis) μπαίνει όλο το ποσό, όσο αν πολλαπλασιάσω τις δόσεις Χ 6, ενώ στο φόρο εισοδήματος έμπαινε το ποσό με την έκπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, G.bar είπε

Μου βγάζει  τις 2 πρώτες δόσεις στην ίδια ημερομηνία του οκτωβρίου, αντί να έχει τώρα τέλος ένατου την μια και τη δεύτερη δέκατο. Το έχει κάνει και σε κανέναν άλλο η μόνο σε εμένα είναι το λάθος;

Δεν ενημερώνεσαι καθόλου ε? Εδώ και ημέρες ανακοίνωσαν πως λόγω καθυστέρησης ανάρτησης των εκκαθαριστικών θα δώσουν παράταση στην προθεσμία πληρωμής της πρώτης δόσης ΜΟΝΟ.

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Γιατί όμως αν πατήσω εξοφληση (στην πλατφόρμα πληρωμής του taxis) μπαίνει όλο το ποσό, όσο αν πολλαπλασιάσω τις δόσεις Χ 6, ενώ στο φόρο εισοδήματος έμπαινε το ποσό με την έκπτωση?

Δεν είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει έκπτωση, αλλά αν υπάρξει τότε θα το διορθώσουν τις επόμενες ημέρες, έτσι είχε γίνει με τον φόρο εισοδήματος αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν ενημερώνεσαι καθόλου ε? Εδώ και ημέρες ανακοίνωσαν πως λόγω καθυστέρησης ανάρτησης των εκκαθαριστικών θα δώσουν παράταση στην προθεσμία πληρωμής της πρώτης δόσης ΜΟΝΟ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Για αυτό ρώτησα για να ενημερωθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Σε κάποιους δε φαίνεται ακόμα το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ αλλά μόνο οι δόσεις στις οφειλές. Επίσης, απ όσο ξέρω, όποτε και να απέκτησες περιουσία μέσα στο 2019, τον ίδιο ΕΝΦΙΑ πληρώνεις.

Ευχαριστώ πολύ, υπομονή ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα . Μπηκα τωρα στο taxisnet φαινεται κανονικα το ΕΝΦΙΑ Και απο κατω με κοκκινα γραμματα λεει Υπαρχει ασυμφωνια στις δοσεις της οφειλης παρακαλω επικοινωνηστε με την ΔΟΥ σας .....

Τι ειναι παλι αυτο ?!?!?!?!

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλημερα . Μπηκα τωρα στο taxisnet φαινεται κανονικα το ΕΝΦΙΑ Και απο κατω με κοκκινα γραμματα λεει Υπαρχει ασυμφωνια στις δοσεις της οφειλης παρακαλω επικοινωνηστε με την ΔΟΥ σας .....

Τι ειναι παλι αυτο ?!?!?!?!

Έχει αναφερθεί ξανά εδώ στο insomnia το συγκεκριμένο, ίσως σου φανεί χρήσιμο:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Ενώ το να δεις απλά online το ποσό και να το πληρώσεις ηλεκτρονικά χωρίς να βγεις καν από το σπίτι, είναι πιο κουραστικό? 😊

Δεν έχω ούτε ποτέ θα έχω ebanking. Είμαι παραδοσιακός.  Απόψεις είναι αυτές.Άσχετο αλλά έσκασα  ένα καρό λεφτά να πάρω 2 iPhone που έχουν πιο πολυ  ασφάλεια  από τα Android αλλά και πάλι όχι.Προτοιμω να τα κάνω ολα παρουσία μου. Τωρα να πάρω το αμάξι και να πάω στην λογίστρια το βλέπω και σαν βόλτα.Εκεί τα έχει ολα και είμαι μόνος μου να κανονίσω τις δουλειές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν έχω ούτε ποτέ θα έχω ebanking. Είμαι παραδοσιακός.  Απόψεις είναι αυτές.Άσχετο αλλά έσκασα  ένα καρό λεφτά να πάρω 2 iPhone που έχουν πιο πολυ  ασφάλεια  από τα Android αλλά και πάλι όχι.Προτοιμω να τα κάνω ολα παρουσία μου. Τωρα να πάρω το αμάξι και να πάω στην λογίστρια το βλέπω και σαν βόλτα.Εκεί τα έχει ολα και είμαι μόνος μου να κανονίσω τις δουλειές.

Spoiler alert και με ebanking παρουσια σου γινεται η συναλλαγη. Αν δεν το εχεις ξανακανει μπορει να εχεις αγχος την πρωτη-δευτερη φορα, μετα ομως που θα δεις ποσο ευκολο και πρακτικο ειναι θα λες γιατι δε το εκανα τοσο καιρο ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...