Προς το περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ 2020. Αναρτήθηκαν τα εκκαθαριστικά. Πως εκτυπώνουμε τις δόσεις για πληρωμή


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάθε έκπτωση 40% ενοικίου που έχει γίνει (εφόσον έχει γίνει η αντίστοιχη δήλωση covid )η κυβέρνηση έχει πει οτι θα επιστρέψει το 30% της έκπτωσης στους ιδιοκτήτες ακινήτων με τη μορφή έκπτωσης στο ενφια η στο φορο εισοδήματος.

Εμένα υπάρχει έκπτωση στον ένφια ίση με την επιστροφή που μου αναλογεί για το μήνα Μάρτιο. Μέχρι τέλος Οκτώβρη ίσως το φτιάξουνε, αλλιώς μάλλον μας κοροιδεύουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ίσως εγώ να είμαι παράλογος αλλά θεωρώ τελείως (μα ΤΕΛΕΙΩΣ) χαζό το να μην δίνουν έκπτωση για ολική εξόφληση του ποσού.

Προσωπικά θα μπορούσα να το πληρώσω όλο, ειδικά μετά την κατά 17,50€ μείωση στο συνολικό ποσό σε σχέση με πέρσι :P (φαντάζομαι ότι ίσως και άλλοι) αλλά θα το πάω δόση-δόση. Μέχρι τα τζιμάνια του υπουργείου οικονομικών πάρουν χαμπάρι αυτό που ξέρει ακόμα και ο μπακάλης της κολοπετινίτσας. Ότι κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά......(ειδικά στους περίεργους και αμφίβολους καιρούς που ζούμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου δείχνει πρώτη δόση με λήξη πληρωμής 30/10 και δεύτερη ισόποση ίδια ημερομηνία.

Γιατί?

Άκυρο το βρηκα

Επεξ/σία από green gordon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2020 στις 11:18 ΠΜ, Joshua21 είπε

Παραδοσιακός θα ήσουν αν έκανες τις μετακινήσεις σου με γαϊδουράκι, στην πραγματικότητα είσαι τεχνοφοβικός.

Εγώ να κάνω τώρα μία μη-τεχνοφοβική ερώτηση. Πιθανόν χαζή κιόλας καθώς υποπτευομαι την απαντηση αλλά θα την κάνω για σιγουριά.

Είναι να πληρωθεί δόση ΕΝΦΙΑ. Άλλου ατόμου όμως. Μιας γιαγιάς συγκεκριμένα που δεν μπορεί να πάει, δεν ξέρει μιας και χάθηκε πρόσφατα ο σύζυγος. 

Είναι να γίνει μέσω e-banking Εθνικής. Προφανώς υπάρχει διαθέσιμη και η "Ταυτότητα Οφειλής" από την ανάλυση δόσεων, καθώς αλλιώς δεν πληρώνεται. Δεν παίζει κάποιον ρόλο ότι θα πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ της από τραπεζικό λογαριασμό αλλουνου, σωστά? Τα λεφτά και η ταυτ. Οφειλής τους νοιάζει λογικά μόνο. 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Neoss είπε

Εγώ να κάνω τώρα μία μη-τεχνοφοβική ερώτηση. Πιθανόν χαζή κιόλας καθώς υποπτευομαι την απαντηση αλλά θα την κάνω για σιγουριά.

Είναι να πληρωθεί δόση ΕΝΦΙΑ. Άλλου ατόμου όμως. Μιας γιαγιάς συγκεκριμένα που δεν μπορεί να πάει, δεν ξέρει. 

Είναι να γίνει μέσω e-banking Εθνικής. Προφανώς υπάρχει διαθέσιμη και η "Ταυτότητα Οφειλής" από την ανάλυση δόσεων, καθώς αλλιώς δεν πληρώνεται. Δεν παίζει κάποιον ρόλο ότι θα πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ της από τραπεζικό λογαριασμό αλλουνου, σωστά? 

Σωστά, δεν παίζει ρόλο.

Εκτός και αν ο συγκεκριμένος λογαριασμός πληρώσει το ΕΝΦΙΑ 50 ατόμων, ε εκεί φαντάζομαι θα γίνει έλεγχος και θα ζητηθούν εξηγήσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σωστά, δεν παίζει ρόλο.

Εκτός και αν ο συγκεκριμένος λογαριασμός πληρώσει το ΕΝΦΙΑ 50 ατόμων, ε εκεί φαντάζομαι θα γίνει έλεγχος και θα ζητηθούν εξηγήσεις :)

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση! Ε οχι, ειπαμε 😅 Για ένα άτομο είναι, καθε δοση...

Δεν νομιζω καποιος νορμαλ ανθρωπος να το εκανε αυτό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η έκπτωση 50% που γράφει εδώ https://www.cnn.gr/oikonomia/story/231224/enfia-poioi-dikaioyntai-ekptosi-50
θα την εμφάνιζε στο λογαριασμό ή θα πρέπει να γίνει με πρωτοβουλία του ιδιοκτήτη κατά την πληρωμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, infini είπε

Η έκπτωση 50% που γράφει εδώ https://www.cnn.gr/oikonomia/story/231224/enfia-poioi-dikaioyntai-ekptosi-50
θα την εμφάνιζε στο λογαριασμό ή θα πρέπει να γίνει με πρωτοβουλία του ιδιοκτήτη κατά την πληρωμή;

Σύμφωνα με το άρθρο που μας δείχνεις θα την εμφάνιζε στο λογαριασμό:

"Πάνω από ένα εκατομμύριο φορολογούμενοι με χαμηλά εισοδήματα, καθώς και πολύτεκνοι, θα έχουν μείωση φόρου 50% ή και πλήρη απαλλαγή στο εκκαθαριστικό που θα λάβουν."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...