Προς το περιεχόμενο

Κρυφό Windows XP θέμα, έκανε το λειτουργικό να μοιάζει με Mac


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, petasis είπε

Η περίοδος με το "νερό" ήταν ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ από "δημοφιλές" λειτουργικό σύστημα. Κατά τα άλλα, δεν θυμάμαι έντονο ανταγωνισμό από την apple το 2000. Το μερίδιο της apple το 2000 ήταν κάτω από το 4%. Ίσα-ίσα που θυμάμαι η microsoft να σώζει την apple από την χρεωκοπία το 1997.

Την έσωσε με το ζόρι.

Πλήρωσε πρόστιμο.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, balt123 είπε

έδωσε δεκάρα (γενικότερα) στα (s)vista? και δεν τους φαίνεται! βέβαια έχω πετύχει 5-6 πισιά να έχουν dual boot vista και xp και τα vista να τρέχουν καλύτερα (αν και το αποδίδω σε μ...κια του χρήστη :P )

Τα VISTA ήθελαν πόρους. Σε dual Xeon μηχάνημα με 16GB RAM το 2007 δεν είχαν κρεμάσει σχεδόν ποτέ... 😅😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχασατε ολοι τα χειροτετα  windows που πέρασαν ποτε. Τα millennium.  Τα μοναδικα windows που μπορουσαν να κρασαρουν κατα τη διαρκεια του φορματ

Επεξ/σία από sm4rt
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Κοίτα να δεις. Και εγώ (και όλοι όσοι ξέρουν το story) που νομίζαμε ότι το είδε μαζί με το Steve στο Xerox PARC στον Alto...

Πού το μάθατε αυτό το story? Σε κάνα καφενείο στο Palo Alto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, atheatos είπε

Ομοίως και το word εκεί το είδε. Αλλά μου κάνει εντύπωση που έφτιαξε πρώτα το word για Mac και μετά για windows....

Πολύ απλό. Πρώτα φτιάχνεις ένα καινούριο software σε μια πλατφόρμα που ήδη έχει κοινό προκειμένου να πάρεις χρήστες και μετά την προωθείς εκεί που θες. Δεν είναι καμιά δύσκολη ανάλυση. Το Macintosh είχε μεγαλύτερο userbase όταν βγήκε το Word. Το έφτιαξε, πήρε userbase και το έκανε port στα Windows. Τόσο απλό. 

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Πού το μάθατε αυτό το story? Σε κάνα καφενείο στο Palo Alto?

Λέγεται διαδίκτυο. Είναι θαυμάσιο το τι μπορείς να μάθεις σε αυτή την εκπληκτική εφεύρεση. Αν βέβαια γνωρίζεις να κάνεις διασταύρωση και φιλτράρισμα πληροφοριών. Σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pao13 είπε

και το λειτουργικό ολόκληρο ήταν εμπνευσμένο απλά δεν αρέσει να το λέμε 

ο bill παράθυρο πρώτα από mac είδε 

 

Το πρώτο GUI λειτουργικό ήταν το PERQ, πρίν από τα Mac και τους συμβατούς με τα παράθυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Πολύ απλό. Πρώτα φτιάχνεις ένα καινούριο software σε μια πλατφόρμα που ήδη έχει κοινό προκειμένου να πάρεις χρήστες και μετά την προωθείς εκεί που θες. Δεν είναι καμιά δύσκολη ανάλυση. Το Macintosh είχε μεγαλύτερο userbase όταν βγήκε το Word. Το έφτιαξε, πήρε userbase και το έκανε port στα Windows. Τόσο απλό. 

Λέγεται διαδίκτυο. Είναι θαυμάσιο το τι μπορείς να μάθεις σε αυτή την εκπληκτική εφεύρεση. Αν βέβαια γνωρίζεις να κάνεις διασταύρωση και φιλτράρισμα πληροφοριών. Σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα 

Είναι ακόμα πιο απλα από τα όσα πολύπλοκα έγραψες. Το word δουλεύει με ποντίκι και μια από τις λίγες πλατφόρμες που είχαν ποντίκι τότε ήταν τα mac. Τεχνικοί καθαρά λόγοι και όχι οικονομοτεχνικοι . Η προσπάθεια αρχικά της Microsoft ήταν να το τροποποιήσει για ms dos. 

Τελικά αφού είδε πόσο καλά έτρεχε σε mac , αντέγραψε και το λειτουργικό με το παραπάνω τρόπο.

Επίσης το mac δεν είχε παραπάνω user base από το corporate της ibm όπου για εκεί προορίζονταν το word.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, SeaLion said:

Πού το μάθατε αυτό το story? Σε κάνα καφενείο στο Palo Alto?

Στην επίσημη βιογραφία του Jobs, αναφέρεται το περιστατικό αλλά όχι ότι ήταν ο Gates μαζί. Αυτός το έμαθε αργότερα από τη Xerox αλλά και από την ίδια την Apple που είχε αρχίσει να σχεδιάζει το GUI του Macintosh. Επίσης αναφέρεται και η φράση τού Gates όταν ο Jobs τον κατηγόρησε ότι έκλεψε την ιδέα: 

“Ξέρεις, Steve, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το δεις το πράγμα.”
“Εγώ νομίζω πως αυτό που έγινε είναι μάλλον ότι είχαμε και οι δύο έναν πλούσιο γείτονα που τον έλεγαν Xerox, κι εγώ διέρρηξα το σπίτι του για να κλέψω την τηλεόραση, αλλά είδα ότι την είχες κλέψει ήδη εσύ».”

 

11 hours ago, AtiX said:

Τον Federer δεν βλέπω και ανησυχώ... 

Δεν μπορεί τώρα, κάνει update για να πάει σε 7άρια. Τα ύστερα του κόσμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SeaLion είπε

Πού το μάθατε αυτό το story? Σε κάνα καφενείο στο Palo Alto?

 

Πέρα από διαδίκτυο, υπάρχουν και βιβλία της ιστορίας των υπολογιστών (όπως του Kampbell Kelly) τα οποίο λένε αναλυτικά τι έγινε. Για να κλείσω την ιστορία, μετά από λίγο καιρό ακολούθησε μήνυση από την Apple (κατά της Microsoft για τον λόγο πως έκανε τον σχεδιασμό σχεδόν ίδιο με του Macintosh) και το γεγονός ότι η Apple έχασε και η Microsoft νίκησε, άφησε το περιθώριο για τις άλλες εταιρίες να έχουν σχεδόν ίδιο σχεδιασμό του GUI.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Realakias είπε

Πέρα από διαδίκτυο, υπάρχουν και βιβλία της ιστορίας των υπολογιστών (όπως του Kampbell Kelly) τα οποίο λένε αναλυτικά τι έγινε. Για να κλείσω την ιστορία, μετά από λίγο καιρό ακολούθησε μήνυση από την Apple (κατά της Microsoft) και το γεγονός ότι η Apple έχασε και η Microsoft νίκησε, έδειξε στις άλλες εταιρείες ότι όλοι μπορούν να χρησιμοποιούν το WIMP (σήμερα γνωστό μόνο ως GUI), χωρίς να χρειαστεί να βρουν άλλη εναλλακτική.

Εντάξει μην το ξεφτιλίζουμε. ...Γραφικό περιβάλλον είχαν πολλά workstations πριν την Lisa της Apple. Δεν απαγόρεψε σε κανέναν η Apple την χρήση GUI. H Microsoft είχε πρόσβαση στην Xerox με σκοπό να φέρει το word στα ibm compatibles. Φυσικά και είδε την apple να έχει ήδη ξεκινήσει την αντιγραφή αγοράζοντας άδειες και προσωπικό από την Xerox.
Η μυνηση έγινε συγκεκριμένα στην Microsoft για τον τρόπο που αυτή αντέγραψε το γραφικο περιβάλλον του Macintosh κατά την διάρκεια ανάπτυξης εφαρμογών για αυτό.  Είχε πρόσβαση στα στοιχεία αυτά όντας στενός συνεργάτης στην παροχή software για Mac.

Κατι αντίστοιχο που έκανε και για την Samsung όταν αυτή ως στενός συνεργάτης της Apple , χρησιμοποίησε τα σχέδια των εξαρτημάτων για iPhone ωστε να φτιάξει τα δικά της κινητά.

Anyway όπως δείχνει η ιστορία , ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εντάξει μην το ξεφτιλίζουμε. ...Γραφικό περιβάλλον είχαν πολλά workstations πριν την Lisa της Apple. Δεν απαγόρεψε σε κανέναν η Apple την χρήση GUI. H Microsoft είχε πρόσβαση στην Xerox με σκοπό να φέρει το word στα ibm compatibles. Φυσικά και είδε την apple να έχει ήδη ξεκινήσει την αντιγραφή αγοράζοντας άδειες και προσωπικό από την Xerox.
Η μυνηση έγινε συγκεκριμένα στην Microsoft για τον τρόπο που αυτή αντέγραψε το γραφικο περιβάλλον του Macintosh κατά την διάρκεια ανάπτυξης εφαρμογών για αυτό.  Είχε πρόσβαση στα στοιχεία αυτά όντας στενός συνεργάτης στην παροχή software για Mac.

Κατι αντίστοιχο που έκανε και για την Samsung όταν αυτή ως στενός συνεργάτης της Apple , χρησιμοποίησε τα σχέδια των εξαρτημάτων για iPhone ωστε να φτιάξει τα δικά της κινητά.

Anyway όπως δείχνει η ιστορία , ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται....

Ναι, συγκεκριμένα είχα αυτό στο μυαλό μου: <The court ruled that, "Apple cannot get patent-like protection for the idea of a graphical user interface, or the idea of a desktop metaphor [under copyright law]...">, αν και δεν το διατύπωσα σωστά. Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Λέγεται διαδίκτυο. Είναι θαυμάσιο το τι μπορείς να μάθεις σε αυτή την εκπληκτική εφεύρεση. Αν βέβαια γνωρίζεις να κάνεις διασταύρωση και φιλτράρισμα πληροφοριών. Σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα 

Χαίρομαι που ξέρεις από μοντέρνες εφευρέσεις!
Φαντάζομαι πως την πληροφορία πως ο Jobs έκοβε βόλτες μαζί με τον Gates στο Xerox Parc την έβγαλες μετά από πολύ φιλτράρισμα!

59 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Στην επίσημη βιογραφία του Jobs, αναφέρεται το περιστατικό αλλά όχι ότι ήταν ο Gates μαζί. Αυτός το έμαθε αργότερα από τη Xerox αλλά και από την ίδια την Apple που είχε αρχίσει να σχεδιάζει το GUI του Macintosh. Επίσης αναφέρεται και η φράση τού Gates όταν ο Jobs τον κατηγόρησε ότι έκλεψε την ιδέα: 

“Ξέρεις, Steve, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το δεις το πράγμα.”
“Εγώ νομίζω πως αυτό που έγινε είναι μάλλον ότι είχαμε και οι δύο έναν πλούσιο γείτονα που τον έλεγαν Xerox, κι εγώ διέρρηξα το σπίτι του για να κλέψω την τηλεόραση, αλλά είδα ότι την είχες κλέψει ήδη εσύ».”

Δεν μπορεί τώρα, κάνει update για να πάει σε 7άρια. Τα ύστερα του κόσμου!

29 λεπτά πριν, Realakias είπε

Πέρα από διαδίκτυο, υπάρχουν και βιβλία της ιστορίας των υπολογιστών (όπως του Kampbell Kelly) τα οποίο λένε αναλυτικά τι έγινε. Για να κλείσω την ιστορία, μετά από λίγο καιρό ακολούθησε μήνυση από την Apple (κατά της Microsoft) και το γεγονός ότι η Apple έχασε και η Microsoft νίκησε, έδειξε στις άλλες εταιρείες ότι όλοι μπορούν να χρησιμοποιούν το WIMP (σήμερα γνωστό μόνο ως GUI), χωρίς να χρειαστεί να βρουν άλλη εναλλακτική.

Guys, και βιβλία έχω διαβάσει και στο internet τα έχω διαβάσει, και δεν έχω προσαρμόσει το αφήγημα όπως με βολεύει όπως ο φίλος παραπάνω, ούτε έχω διαβάσει μόνο 2 blog posts στο medium.

Εν συντομία, ναι, προφανώς το concept του GUI υπήρχε πολλά χρόνια πριν πάει "ο Steve Jobs βόλτα στη Xerox" (αν και όχι στο εμπόριο) αλλά πολλοί παραλείπουν πως αυτή η βόλτα ήταν για ένα εμπορικό deal μεταξύ Apple/Xerox (μετοχές/τεχνολογία/πολλά $$$) κι όχι για να "κλέψει" πράγμα που έκανε ο Gates έχοντας πρόσβαση στο software της Apple πολύ καιρό πριν βγει στην αγορά, αφού η Microsoft είχε αναλάβει να αναπτύξει software για το Macintosh - δε λέω πως δεν είχε πρόσβαση και σε τεχνολογία της Xerox εν τω μεταξύ, αλλά είχε και στης Apple και γενικώς ήταν ψιλοαδίστακτος, δεν έγινε αυτό που έγινε με αγαθοεργίες και proper attributions.

Ωραία ακούγεται σήμερα η ατάκα του Gates αλλά θα μείνω στο σχετικό σχόλιο του Alan Kay (που δούλευε μεταξύ άλλων και στο Xerox Parc) "Bill neglected to mention that he was a few years late to participating in his analogy to a burglary." Το γεγονός πως η Microsoft "έκλεψε την Apple" (ή πιο συγκεκριμένα έσπασε ένα deal) δείχνει πως δεν υπήρχαν νόμοι τότε που να προστατεύουν το software όπως σήμερα (και καλύτερα ίσως!). Με σημερινά δεδομένα, θα πλήρωναν την Apple για πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...