Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

1. Ποιο aftermarket modem εχεις;

2. Βαζοντας του παροχου στη θεση του, εχεις κανονικα εξερχομενες;

 

7530 και τελικά είναι το ρούτερ. Με το εργοστασιακό παίζει κανονικά.

 

Επεξ/σία από gotthard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 minutes ago, gotthard said:

 

7530 και τελικά είναι το ρούτερ. Με το εργοστασιακό παίζει κανονικά.

 

Δοκιμασες restart/reset 7530? Κανε ενα backup το config file, και δες αν με καποιο reset και στησιμο εξαρχης αν θα δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχώς έκανα reset. Δεν ήθελα εξ αρχής  γιατί ήξερα πως θα μπλέξω. Είχα κάποια θέματα στο πρώτο στήσιμο που δεν θυμάμαι ακριβώς πως είχαν λυθεί. Anyway, νομίζω πως έχει να κάνει με VLAN ID και Pbit. Μπορεί να μου πει κάποιος σε vodafone ποια ακριβώς είναι τα νούμερα? 8-36 τα έχω τώρα, η συσκευή είναι enabled αλλά όχι registered

Επεξ/σία από gotthard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gotthard said:

δυστυχώς έκανα reset. Δεν ήθελα εξ αρχής  γιατί ήξερα πως θα μπλέξω. Είχα κάποια θέματα στο πρώτο στήσιμο που δεν θυμάμαι ακριβώς πως είχαν λυθεί. Anyway, νομίζω πως έχει να κάνει με VLAN ID και Pbit. Μπορεί να μου πει κάποιος σε vodafone ποια ακριβώς είναι τα νούμερα? 8-36 τα έχω τώρα, η συσκευή είναι enabled αλλά όχι registered

image.png.813befc3d210bb569eb70004568a276b.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

image.png.813befc3d210bb569eb70004568a276b.png

 

δεν κατάφερα κάτι με τις παραπάνω ρυθμίσεις. Βάζω ένα screenshοt μήπως και βρει κάποιος το λάθος

Screenshot (22).png

Screenshot (23).png

Screenshot (24).png

Screenshot (25).png

Screenshot (26).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα το "Use a separate connection (PVC) for internet telephony" είναι ενεργοποιημένο και έχει VPI=8, VCI=35, account information=NO και Obtain the IP address automatically (DHCP)=ΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

@gotthard

gtag1.png.8e21256c973a61a98f680c149bdfc9f3.png

image.png.d793ce670f99cfbf5364ce6175ff9802.png

gtag2.png.cfd4b6a402b0dc0c6b2bcee7f1554676.png

 

 

 

 

17 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

@gotthard

gtag1.png.8e21256c973a61a98f680c149bdfc9f3.png

image.png.d793ce670f99cfbf5364ce6175ff9802.png

gtag2.png.cfd4b6a402b0dc0c6b2bcee7f1554676.png

 

 

 

τίποτα και στα στις 2 προσπάθειες. Αύριο θα συνεχίσω την προσπάθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Δεν γνωριζω/θυμαμαι αν εχει γινει απο αλλον, αλλα να εχεις στο νου σου οτι για να σηκωσει IP θελει VLAN 837.

Το δοκιμασα το ρουτερ μονο του πριν παρω τον Voip ανταπτορα. Βαζω VLAN id 837 αλλα δεν συνδεεται. Χρειαζεται συγκεκριμενο username και password? Περιεργως θυμαμαι ειχε συνδεθει με VLAN 835.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, antares36 said:

Το δοκιμασα το ρουτερ μονο του πριν παρω τον Voip ανταπτορα. Βαζω VLAN id 837 αλλα δεν συνδεεται. Χρειαζεται συγκεκριμενο username και password? Περιεργως θυμαμαι ειχε συνδεθει με VLAN 835.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. VOIP username/pass σιγουρα θα θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ίδια και σε μενα το 7530  με συνδρομη 50 vodafone. Στην αρχη ενω μπορουσα να κανω παντου κλησεις , δεν δεχομουν απο 2831 - 2832 ( κρητικα νουμερα )  ενω της Αττικης με 210  μπροστα ολα μια χαρα. Εχτες εκανα το update σε 7.21  και δεν δεχομαι κλησεις απο πουθενα παρα μονο απο κινητα. Μαλιστα στις κλησεις απο σταθερα βγαινει μηνυμα απο cosmote οτι δεν λειτουργει προσωρινα για τεχνικους λογους (καλω απο την εργασια ) . Το να καλω οποιον αριθμο θελω ισχυει ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με το σταθερό. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ή αν μπορεί κάποιος να το δει μέσο team viewer θα ήμουν υπόχρεος. Το έχω μετανιώσει άσχημα που δεν έκανα backup όταν δούλευε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, gotthard said:

Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με το σταθερό. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ή αν μπορεί κάποιος να το δει μέσο team viewer θα ήμουν υπόχρεος. Το έχω μετανιώσει άσχημα που δεν έκανα backup όταν δούλευε σωστά.

Τις οδηγιες που ειναι μαζεμενς ολες μαζι απο τον @HateMe στις αρχικες σελιδες, τις εχεις δει; Για να τα ακολουθησεις ολα 1-1;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Τις οδηγιες που ειναι μαζεμενς ολες μαζι απο τον @HateMe στις αρχικες σελιδες, τις εχεις δει; Για να τα ακολουθησεις ολα 1-1;

 

Δυστυχώς ναι, δοκίμασα και εναλλακτικές αλλά τίποτα. Το μόνο που δεν είναι σίγουρος, είναι πως χθες που μίλησα με Vodafone είπαν πως η σύνθεση μου είναι pots. Αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την όλη διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...