Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 01/01/2021 at 12:22, Sansarion said:

@dispi Σε ευχαριστώ πολύ ! Άλλαξα σε Vodafone Και έπαιξε αμέσως . Καλή χρονιά!

Το προφιλ Vodafone (για ιντερνετ μονο) στο εχει ετοιμο κατα τη πρωτη εγκασταση κι ολας. Το αφηνω ως reference για τους επομενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση να πάω από 24 σε 30. Τεχνολογικά δλδ από adsl σε vdsl. Θα χρειαστώ λέτε ξανά από την αρχή όλα ή να θα παραμείνουν τα username και pass? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gotthard said:

Έχω κάνει αίτηση να πάω από 24 σε 30. Τεχνολογικά δλδ από adsl σε vdsl. Θα χρειαστώ λέτε ξανά από την αρχή όλα ή να θα παραμείνουν τα username και pass? 

Αν εχεις adsl+voip πιθανοτατα να εχεις τα ιδια username/pass για το τηλ στο vdsl. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καποια δοκιμασμένη εφαρμογή σε android για να περάσουμε τις VoIP ρυθμίσεις της voda για να έχουμε το νουμερο του σπιτιου και στο κινητο όπως παλιοτερα με την cyta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tifozif1 said:

Υπάρχει καποια δοκιμασμένη εφαρμογή σε android για να περάσουμε τις VoIP ρυθμίσεις της voda για να έχουμε το νουμερο του σπιτιου και στο κινητο όπως παλιοτερα με την cyta?

Περναει μεσω VLAN, ειναι αδυνατο με εφαρμογη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέθαψα ενα ZTE ZXHN H267N που είχα από Cyta (πριν με μεταφέρουν σε Vodafone με το Η300s) βρήκα και το SIP password από το Η300s με την εφαρμογή ( @DanielRGr  1000 ευχαριστώ) και προσπάθησα να το σετάρω αντι του Η300s αλλά ουτε internet είχα (το VDSL συγχρώνιζε κανονικά σε πολυ καλή ταχύτητα) ουτε τα καταφερα με τις ρυθμίσεις του VoIP. :( Μιας και έχω root password στο ZTE H267N ειναι εύκολο να κάνω Bridge PPPoe με άλλο ρουτερ οπως ειχα κανει όταν ήμουν με Cyta.

Έχει κάνει κάτι τέτοιο να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tifozif1 said:

Ξέθαψα ενα ZTE ZXHN H267N που είχα από Cyta (πριν με μεταφέρουν σε Vodafone με το Η300s) βρήκα και το SIP password από το Η300s με την εφαρμογή ( @DanielRGr  1000 ευχαριστώ) και προσπάθησα να το σετάρω αντι του Η300s αλλά ουτε internet είχα (το VDSL συγχρώνιζε κανονικά σε πολυ καλή ταχύτητα) ουτε τα καταφερα με τις ρυθμίσεις του VoIP. :( Μιας και έχω root password στο ZTE H267N ειναι εύκολο να κάνω Bridge PPPoe με άλλο ρουτερ οπως ειχα κανει όταν ήμουν με Cyta.

Έχει κάνει κάτι τέτοιο να βοηθήσει;

Κατι εχεις κανει λαθος τοτε, δοκιμασε να ξανασεταρεις τα παντα στο H267Ν. Συγκεκριμενα κοιτα τα WAN profiles να εχουν σωστα VLAN ID, κτλπ. Κανε ενα reset, συνδεσε το στο DSL και δες απο εκει τι να ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2021 at 19:41, gotthard said:

Έχω κάνει αίτηση να πάω από 24 σε 30. Τεχνολογικά δλδ από adsl σε vdsl. Θα χρειαστώ λέτε ξανά από την αρχή όλα ή να θα παραμείνουν τα username και pass? 

To 30άρι συνήθως το δίνουν με POTS. Αν εννοείς για το Internet, πιθανότατα θα χρειαστεί να ορίσεις VLAN ID 835 και όχι VPI/VCI για να παίξει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. 

Διάβασα όλο το νήμα από την αρχή και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους, και ιδίως στον @DanielRGr για την βοήθεια που προσφέρουν.

Μια ερώτηση... Περισσότερο για να τα ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου, και να παραγγείλω και εγώ το fritzbox. 

Σε λίγες μέρες θα έχω Vodafone FTTH 100

Απο ότι κατάλαβα ή θα μου στείλουν το H300s ή το tp link 100v. 

Ότι και να μου στείλουν θα μπορώ να βρω τους κωδικούς για το voip (με διαφορετικές μεθόδους), και να δουλέψει το 7530. Σωστά? 

Τώρα επειδή θα έχει και tv... Θα πρέπει να το κοιτάξω ξεχωριστά αλλού! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MaXsto said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. 

Διάβασα όλο το νήμα από την αρχή και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους, και ιδίως στον @DanielRGr για την βοήθεια που προσφέρουν.

Μια ερώτηση... Περισσότερο για να τα ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου, και να παραγγείλω και εγώ το fritzbox. 

Σε λίγες μέρες θα έχω Vodafone FTTH 100

Απο ότι κατάλαβα ή θα μου στείλουν το H300s ή το tp link 100v. 

Ότι και να μου στείλουν θα μπορώ να βρω τους κωδικούς για το voip (με διαφορετικές μεθόδους), και να δουλέψει το 7530. Σωστά? 

Τώρα επειδή θα έχει και tv... Θα πρέπει να το κοιτάξω ξεχωριστά αλλού! 

 

FTTH ή FTTC? Δηλαδη θα εχεις οπτικη ινα εως το διαμερισμα μεσα;

Σε καθε περιπτωση, υπαρχει τροπος να εξαγουμε τα credentials, αρα δεν υπαρχει θεμα. Οσο για τη TV, δεν γνωριζω αν θα μπορεσεις να σηκωσεις την τηλεοραση απο αλλο μοντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

FTTH ή FTTC? Δηλαδη θα εχεις οπτικη ινα εως το διαμερισμα μεσα;

Σε καθε περιπτωση, υπαρχει τροπος να εξαγουμε τα credentials, αρα δεν υπαρχει θεμα. Οσο για τη TV, δεν γνωριζω αν θα μπορεσεις να σηκωσεις την τηλεοραση απο αλλο μοντεμ.

FTTH.... μέχρι το διαμέρισμα. Παίζει κάποιο ρόλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MaXsto said:

FTTH.... μέχρι το διαμέρισμα. Παίζει κάποιο ρόλο? 

Οχι απλα σκεφτομουν ποσο χαζο θα ηταν να σου στειλουν το 100v ενω υποστηριζει 2.4ghz μονο. Το TP Link θυμαμαι οταν του επινα το αιμα με διαφορα τεστ, εκανε auto-restart απευθειας. Το μονο καλο ειναι οτι διαχειριζεται τα πακετα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...