Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, gotthard είπε

Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με το σταθερό. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ή αν μπορεί κάποιος να το δει μέσο team viewer θα ήμουν υπόχρεος. Το έχω μετανιώσει άσχημα που δεν έκανα backup όταν δούλευε σωστά.

Γιατί δεν κάνεις reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, gotthard είπε

Δυστυχώς ναι, δοκίμασα και εναλλακτικές αλλά τίποτα. Το μόνο που δεν είναι σίγουρος, είναι πως χθες που μίλησα με Vodafone είπαν πως η σύνθεση μου είναι pots. Αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την όλη διαδικασία. 

τι εννοείς POTS? Αν εισαι POTS τότε το τηλέφωνο δουλεύει απευθείας από το πριζάκι του τοίχου με splitter φίλτρο, και όχι μέσω του modem

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gotthard είπε

Δυστυχώς ναι, δοκίμασα και εναλλακτικές αλλά τίποτα. Το μόνο που δεν είναι σίγουρος, είναι πως χθες που μίλησα με Vodafone είπαν πως η σύνθεση μου είναι pots. Αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την όλη διαδικασία. 

Η λέξη pots τελικά ήταν και η λέξη κλειδί. Με μια αναζήτηση για τις διαφορές με voip κατάλαβα και τι έφταιγε. Το ότι ξαφνικά έχασα τις εξερχόμενες κλήσεις ήταν δάκτυλος vodafone που μου άλλαξε την γραμμή σε pods. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά ενώ είχα χρονισμό στα 6mbps πήγα στα 14 οπότε δεν μπορώ να ζητήσω κάτι πίσω. Έβαλα ενα σπλίτερ στην γραμμή, παρέκαμψα πλέον το  ρούτερ απο την γραμμή του τηλ και όλα δουλεύουν καλά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gotthard said:

Η λέξη pots τελικά ήταν και η λέξη κλειδί. Με μια αναζήτηση για τις διαφορές με voip κατάλαβα και τι έφταιγε. Το ότι ξαφνικά έχασα τις εξερχόμενες κλήσεις ήταν δάκτυλος vodafone που μου άλλαξε την γραμμή σε pods. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά ενώ είχα χρονισμό στα 6mbps πήγα στα 14 οπότε δεν μπορώ να ζητήσω κάτι πίσω. Έβαλα ενα σπλίτερ στην γραμμή, παρέκαμψα πλέον το  ρούτερ απο την γραμμή του τηλ και όλα δουλεύουν καλά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Εχω τοσες πολλες αποριες χαχα 😅

Σε γυρισαν αυτοματα απο VOIP σε POTS? Αν οχι, πως δουλευε το VoIP? Με τι username/pass εβαζες στο SIP account?

Το POTS (Plain Old Telephony System) ειναι αυτο ακριβως που σου ειπαν, αναλογικο σημα απο το πριζακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gotthard είπε

Η λέξη pots τελικά ήταν και η λέξη κλειδί. Με μια αναζήτηση για τις διαφορές με voip κατάλαβα και τι έφταιγε. Το ότι ξαφνικά έχασα τις εξερχόμενες κλήσεις ήταν δάκτυλος vodafone που μου άλλαξε την γραμμή σε pods. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά ενώ είχα χρονισμό στα 6mbps πήγα στα 14 οπότε δεν μπορώ να ζητήσω κάτι πίσω. Έβαλα ενα σπλίτερ στην γραμμή, παρέκαμψα πλέον το  ρούτερ απο την γραμμή του τηλ και όλα δουλεύουν καλά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Παράξενα πράγματα! Γενικά από POTS σε πάνε σε VOIP "είτε με το καλό είτε με το άσχημο" (πχ στο εξοχικό από τον cosmo-be είχαμε φάει νταβατζιλίκι ότι ΤΟ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ τέλος). Το να διατηρηθείς σε POTS σε ανανέωση είναι άθλος. Το να πας από VOIP σε POTS ειλικρινά δεν το έχω ακούσει ποτέ από κανέναν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι να απαντήσω. Σήμερα έμαθα την έννοια, χθες άκουσα την λέξη πρώτη φορά. Είχα 24αρα γραμμή και έκανα αίτηση για VDSL30 (πιο πολύ δεν έχει εδώ). Την Τετάρτη μου ήρθε μήνυμα πως άλλαξα πρόγραμμα επιτυχώς και πλέον έχω 24mbps.  Εδώ και η διαφορά απο 6 στα 14 που χρόνισα. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Εκανα ξανά αίτηση για vdsl30 μιας και ξεπεράσαμε κάποια θέματα με χαρτούρα που είχαμε και πλέον ο Θεός βοηθός στην αλλαγή που θα έρθει. 

Επεξ/σία από gotthard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gotthard είπε

Δεν ξέρω τι να απαντήσω. Σήμερα έμαθα την έννοια, χθες άκουσα την λέξη πρώτη φορά. Είχα 24αρα γραμμή και έκανα αίτηση για VDSL30 (πιο πολύ δεν έχει εδώ). Την Τετάρτη μου ήρθε μήνυμα πως άλλαξα πρόγραμμα επιτυχώς και πλέον έχω 24mbps.  Εδώ και η διαφορά απο 6 στα 14 που χρόνισα. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Εκανα ξανά αίτηση για vdsl30 μιας και ξεπεράσαμε κάποια θέματα με χαρτούρα που είχαμε και πλέον ο Θεός βοηθός στην αλλαγή που θα έρθει. 

Πάλι δεν κατάλαβα.. Είχες κάποια στιγμή Voip με το H300s ή όχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πάλι δεν κατάλαβα.. Είχες κάποια στιγμή Voip με το H300s ή όχι;;

προφανώς για να έπαιζε απροβλημάτιστα τόσο καιρό, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gotthard είπε

προφανώς για να έπαιζε απροβλημάτιστα τόσο καιρό, ναι.

Και σε άλλαξαν τώρα σε POTS για να σε ξανα-αλλάξουν σε Voip όταν ενεργοποιηθεί η VDSL 30. Μάλιστα..

Υπομονή τότε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ήμουν πρώην cyta.

15 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Μήπως ήσουν πρώην πελάτης Cyta γι’αυτό και είχες VoIP?? To 30άρι μόνο POTS το δίνουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω το password του voip σε ενα ΖΤΕ ZXHN H208N αλλά τζίφος. Δοκίμασα με και το router pass view μέσω ανοίγματος των config.bin αλλά δεν μου τα ανοίγει κάν. Κανείς καμιά ιδέα ?

Ο Router είναι απο Cyta και σύντομα θα με μεταφέρουν στην voda . Πολύ παλιότερα σε παλιό pc μου είχα καταφέρει μέσω hex editor να βρω τα στοιχεία της σύνδεσης μου (username,pass) αλλά ούτε θυμάμαι που τα έχω βάλει.

Κάποια στιγμή μάλιστα τα είχα δοκιμάσει σε trixbox (ip κέντρο) και έπαιζε κανονικά...Σύντομα θα μεταφέρουν στο δίκτυο της voda και δεν ξέρω αν θα γίνει αλλαγή εξοπλισμού, ρυθμίσεων κτλ. οπότε θα ήθελα αν υπάρχει περίπτωση να τα έχω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι με Vodafone 50άρα και κάτοχος του FRITZ!Box 7530 εδώ και σχεδόν 3 μήνες έχοντας πλέον βρει την υγειά μου. Σήμερα το πρωί σηκώνομαι και βλέπω πως δεν έχω Internet (ενώ έχω τηλέφωνο). Μέσα από το router δείχνει πως συγχρονίζει η DSL αλλά τρώω PPPoE error: Timeout και συγκεκριμένα βλέπω τα παρακάτω από τα logs:

19.02.21 08:32:38 The quality of the signal is being impaired by incorrect cabling. Please make sure that your line does not include any branching or multi-distributors. The branch is 16 meters long. It is impairing the transmission rate by around 13811 kbit/s.
19.02.21 08:31:17 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:31:04 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:50 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:36 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:23 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:16 DSL is available (DSL synchronized with 54993/5493 kbit/s).
19.02.21 08:28:36 DSL synchronization starting (training).

Πριν πάρω την VF τηλέφωνο κουμπώνω το H300s να δω αν αλλάζει τίποτα και μετά από 5 λεπτά έχω κανονικά Internet και τηλέφωνο. Ξανακουμπώνω το Fritz, πάλι τα ίδια.

Καμιά ιδέα;

Επεξ/σία από snarp7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2021 στις 8:55 ΠΜ, snarp7 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι με Vodafone 50άρα και κάτοχος του FRITZ!Box 7530 εδώ και σχεδόν 3 μήνες έχοντας πλέον βρει την υγειά μου. Σήμερα το πρωί σηκώνομαι και βλέπω πως δεν έχω Internet (ενώ έχω τηλέφωνο). Μέσα από το router δείχνει πως συγχρονίζει η DSL αλλά τρώω PPPoE error: Timeout και συγκεκριμένα βλέπω τα παρακάτω από τα logs:

19.02.21 08:32:38 The quality of the signal is being impaired by incorrect cabling. Please make sure that your line does not include any branching or multi-distributors. The branch is 16 meters long. It is impairing the transmission rate by around 13811 kbit/s.
19.02.21 08:31:17 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:31:04 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:50 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:36 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:23 PPPoE error: Timeout.
19.02.21 08:30:16 DSL is available (DSL synchronized with 54993/5493 kbit/s).
19.02.21 08:28:36 DSL synchronization starting (training).

Πριν πάρω την VF τηλέφωνο κουμπώνω το H300s να δω αν αλλάζει τίποτα και μετά από 5 λεπτά έχω κανονικά Internet και τηλέφωνο. Ξανακουμπώνω το Fritz, πάλι τα ίδια.

Καμιά ιδέα;

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα κι εγώ!

Κάτοχος Fritz 7590 εδώ και 3 μήνες και από χτες βράδυ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα...

Αν έχουν κάνει καμια μ@λ@κία στη Vodafone, σκέφτομαι για ακύρωση συμβολαίου γιατί με έχουνε κουράσει πραγματικά... Ούτε θα δουλεύω άλλο με το σαβούρι το H300s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...