Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2021 στις 4:57 ΜΜ, MaXsto είπε

Να κάνω άλλη μια ψιλό χαζή ερώτηση για να το ξεκαθαρίσω? 

Αυτή την στιγμή έχω Vdsl Voda (περιμένω την οπτική), με αναλογική τηλεφωνία και το fritzbox 7530 να παίζει μια χαρά. Μπορώ να συνδέσω τηλεφωνική συσκευή πάνω? Πχ fritzfone ή οποιαδήποτε άλλη?... 😏

Και θα σου απαντήσω αφού ήδη έχω ξεκινήσει να το ξεψαχνίζω. Πιστεύω να έχω καταλάβει το ερώτημα σου και θα σου απαντησω ότι μπορείς να συνδέσεις οπωσ Και έκανα ακόμη και κάποιο ασύρματο κάνοντας βάση το ιδιο το Fritz. Χρησιμοποιώντας την βάση του ασυρμάτου σου μόνο για φόρτιση. Δηλαδή ο ασύρματος κάνει pair με το μόντεμ απευθείας και έτσι όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο εκτός από τη συσκευή που έχεις συνδεσει στην θύρα fon1  θα χτυπάει και ο ασύρματος που ζευγοποιησες χωριστά.

Επεξ/σία από D@ck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, D@ck είπε

Και θα σου απαντήσω αφού ήδη έχω ξεκινήσει να το ξεψαχνίζω. Πιστεύω να έχω καταλάβει το ερώτημα σου και θα σου απαντησω ότι μπορείς να συνδέσεις οπωσ Και έκανα ακόμη και κάποιο ασύρματο κάνοντας βάση το ιδιο το Fritz. Χρησιμοποιώντας την βάση του ασυρμάτου σου μόνο για φόρτιση. Δηλαδή ο ασύρματος κάνει pair με το μόντεμ απευθείας και έτσι όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο εκτός από τη συσκευή που έχεις συνδεσει στην θύρα fon1  θα χτυπάει και ο ασύρματος που ζευγοποιησες χωριστά.

Παίρνει αναλογική τηλεφωνία το 7530?

Πραγματικά δεν το ξέρω... 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MaXsto είπε

Παίρνει αναλογική τηλεφωνία το 7530?

Πραγματικά δεν το ξέρω... 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! 

Δοκίμασε και αλλή τηλεφωνική συσκευή, στο βήμα 3 λέει γίνεται στην Fon1  https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7530/knowledge-base/publication/show/3285_Setting-up-an-analog-telephone-in-the-FRITZ-Box/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billyc είπε

Δοκίμασε και αλλή τηλεφωνική συσκευή, στο βήμα 3 λέει γίνεται στην Fon1  https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7530/knowledge-base/publication/show/3285_Setting-up-an-analog-telephone-in-the-FRITZ-Box/

Βασικά το θέμα είναι , οτι μου ζητάει πρώτα να προσθέσω τηλεφωνικό αριθμό , και μετα να κάνω setup την συσκευή.

Εκεί κολάω .....γιατι δεν ξέρω αν μπορώ και πως να σεταρω μη voip αριθμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2021 στις 9:15 ΜΜ, MaXsto είπε

Βασικά το θέμα είναι , οτι μου ζητάει πρώτα να προσθέσω τηλεφωνικό αριθμό , και μετα να κάνω setup την συσκευή.

Εκεί κολάω .....γιατι δεν ξέρω αν μπορώ και πως να σεταρω μη voip αριθμό!

Έχω την εντύπωση πως δεν παίρνει αναλογική έτσι όπως το εννοείς. Μάλλον θα περιμένεις λίγο να γίνει voip

επίσης δεν είχα δει ότι έλεγες για το 7530 όταν το είχες πρώτο ρωτήσει. νόμιζα ότι έλεγες για το 7590 :(

Επεξ/σία από D@ck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω δεν εχω voip αριθμό, forthnet εχω adsl+ και δουλεύει..Τι έχεις βάλει στο splitter απο τον τοίχο? Αυτοί στο λίνκ που έστειλα πρίν λένε οτι γίνεται, τα ιδια εκανα και για το  δικό μου 7590. Το 7530 εχει μία θέση για αναλογικό τηλέφωνο ενω το 7590 δυο.. https://en.avm.de/products/comparing-avm-products/fritzbox/all-connections/

 

Επεξ/σία από billyc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2021 στις 4:13 ΜΜ, billyc είπε

Και εγω δεν εχω voip αριθμό, forthnet εχω adsl+ και δουλεύει..Τι έχεις βάλει στο splitter απο τον τοίχο? Αυτοί στο λίνκ που έστειλα πρίν λένε οτι γίνεται, τα ιδια εκανα και για το  δικό μου 7590. Το 7530 εχει μία θέση για αναλογικό τηλέφωνο ενω το 7590 δυο.. https://en.avm.de/products/comparing-avm-products/fritzbox/all-connections/

 

Η μπριζα στον τοίχο είναι 2πλη (ξεχωριστά Internet και τηλεφωνία). 

Πως έχεις σεταρει τον αριθμό στο fritzbox? 

Εκεί κολαω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MaXsto είπε

Η μπριζα στον τοίχο είναι 2πλη (ξεχωριστά Internet και τηλεφωνία). 

(Με τον κίνδυνο να φανώ εντελώς άσχετος) πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

(Με τον κίνδυνο να φανώ εντελώς άσχετος) πως γίνεται αυτό;

Είναι θέμα εγκατάστασης στο σπίτι

https://ledmegastore.gr/priza-rj11-amp-rj45-utp-thlefwno-amp-internet-p-1923.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Είναι θέμα εγκατάστασης στο σπίτι

https://ledmegastore.gr/priza-rj11-amp-rj45-utp-thlefwno-amp-internet-p-1923.html

Αυτό όμως είναι εσωτερικό δίκτυο, δεν κουμπώνεις εκεί το μόντεμ ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό όμως είναι εσωτερικό δίκτυο, δεν κουμπώνεις εκεί το μόντεμ ή κάνω λάθος;

Αν θελεις να κουμπωσεις το μοντεμ το βαζεις στην τηλεφωνικη θύρα.

Πισω απο τετοια εσωτερικά δίκτυα, κρύβονται panel patch που κανείς οτι γουστάρεις σπίτι σου.

Και αν εχεις τέτοιο δικτυο ο ρουτερ ουτε καν φαίνεται, και δεν χρειάζεται και μετακινησεις, είναι μέσα στο χώρο του panel patch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα,

Περασα σημερα απο την Wind και την voda για να παρω προσφορες, διοτι ειμαι οτε, το συμβολαιο εληξε, και πλεον πηγε στα 36 ευρω το 50αρι, μονο με απεριοριστα προς σταθερα.

Στο δια ταυτα, η Wind ηταν κατηγορηματικό οχι, γιατι ζητησα αν γινεται να μου δωσουν κωδικους sip για δικο μου εξοπλισμο (avm 7530), αλλα ακομα και σε bridge mode αν μπορουσα να βαλω το δικο τους ειπαν οχι, οτι ενδεχεται να μην παιξει και και και (απο τεχνικο αυτα στο καταστημα)

Στην voda ενω ρωτησα, η κοπελα πηρε το τεχνικο τμημα και της ειπα να ρωτησει για κωδικους sip συγκεκριμενα και τελικα της ειπαν και μου ειπε οτι δινουν και κωδικους ιντερνετ και τηλεφωνιας.

Ισχυει πλεον κατι τετοιο, η μου το ειπαν απλα για να πουλησουν και θα χρειαστει μετα να ακολουθησω τον οδηγο (οπως σκεφτομουν)?

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, jimakos234 said:

Παιδια καλησπερα,

Περασα σημερα απο την Wind και την voda για να παρω προσφορες, διοτι ειμαι οτε, το συμβολαιο εληξε, και πλεον πηγε στα 36 ευρω το 50αρι, μονο με απεριοριστα προς σταθερα.

Στο δια ταυτα, η Wind ηταν κατηγορηματικό οχι, γιατι ζητησα αν γινεται να μου δωσουν κωδικους sip για δικο μου εξοπλισμο (avm 7530), αλλα ακομα και σε bridge mode αν μπορουσα να βαλω το δικο τους ειπαν οχι, οτι ενδεχεται να μην παιξει και και και (απο τεχνικο αυτα στο καταστημα)

Στην voda ενω ρωτησα, η κοπελα πηρε το τεχνικο τμημα και της ειπα να ρωτησει για κωδικους sip συγκεκριμενα και τελικα της ειπαν και μου ειπε οτι δινουν και κωδικους ιντερνετ και τηλεφωνιας.

Ισχυει πλεον κατι τετοιο, η μου το ειπαν απλα για να πουλησουν και θα χρειαστει μετα να ακολουθησω τον οδηγο (οπως σκεφτομουν)?

Δεν νομιζω καμια εταιρια (περα απο ΟΤΕ) να δινει τους κωδικους, πιθανον να ειναι απλα για σε παρουν ως πελατη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...