Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/9/2021 στις 6:13 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Breakintg news:

Όυτε και το approach μου δεν δουλεύει. Φοβούμε πως κάναμε exploit και βασιζόταν σε ένα security hole του web panel που patcharistiκε. Seems side channel is the best long-term approach.

να φανταστω οτι δεν εχουμε πλεον κωδικο για να παιξουμε?

το κακο ειναι οτι ειχα κρατησει ενα παλιο screen απο το μοντεμ και εχω εναν κωδικο αλλα επειδη μου αλλαξανε τον τηλεφωνικο αριθμο μαλλον το βλεπω δυσκολο να μπορω να εχω τον ιδιο κωδικο με αλλαγμενο το username....

θα δοκιμασω ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, lefteris είπε

να φανταστω οτι δεν εχουμε πλεον κωδικο για να παιξουμε?

το κακο ειναι οτι ειχα κρατησει ενα παλιο screen απο το μοντεμ και εχω εναν κωδικο αλλα επειδη μου αλλαξανε τον τηλεφωνικο αριθμο μαλλον το βλεπω δυσκολο να μπορω να εχω τον ιδιο κωδικο με αλλαγμενο το username....

θα δοκιμασω ομως

Well κάπου στο thread βόσκει κάποια superuser credentials. Μπορείς να παίξεις μέσω serial να κάνεις login, αλλά δεν ξέρω σε ποια παίζει και αν παίζει στην 1.0.11.  Αν και στο ADSLgr έχω κάποια PM ενθαρρυντικά στο serial login, αλλά πλέον θιες κατσαβίδι και κολλητήρι να κολλήσεις σωστά τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολη η κατασταση , ισως τελικα βαλω ενα voip νουμερο στο κεντρο μου και κανω προωθηση το κανονικο μου σε αυτο , ετσι θα παιζει μια χαρα το κεντρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια το λινκ για το προγραμμα ειναι νεκρο .από πού μπορω να το κατεβασω;

το λινκ δε δουλευει.μπορειτε να μου δωσετε καποιο που να ισχυει για να κατεβασω το προγραμματακι;

το λινκ δε δουλευει για να κατεβασω το προγραμμα.μπορειτε να μου δωσετε καποιο νέο λινκ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, giorgoskii είπε

Το ανεβασα ο ιδιος ξανα διοτι βλεπω οτι παντου δεν ισχυει κανενα απο τα παλια λινκς.

https://mega.nz/file/LU9QmZ4Y#3nGgrsZysxeZAFdHxg8xDkqwzPkgnRFMDKKDtNdglPY

 

 

Υπάρχει και στο λινκ του παρακάτω ποστ από adslgr

https://www.adslgr.com/forum/threads/1180246-H300S-Νέο-πρόγραμμα-backup-VOIP-ρυθμίσεων?p=7050737#post7050737

το οποίο το εδώ κάνει παράθεση σε προηγούμενο ποστ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/750707-h300s-νέο-πρόγραμμα-backup-voip-ρυθμίσεων/?do=findComment&comment=58688320

Έχε υπόψη σου ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση που πήρε το H300, το πρόγραμμα δεν εμφανίζει τους κωδικούς voip

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχει και στο λινκ του παρακάτω ποστ από adslgr

https://www.adslgr.com/forum/threads/1180246-H300S-Νέο-πρόγραμμα-backup-VOIP-ρυθμίσεων?p=7050737#post7050737

το οποίο το εδώ κάνει παράθεση σε προηγούμενο ποστ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/750707-h300s-νέο-πρόγραμμα-backup-voip-ρυθμίσεων/?do=findComment&comment=58688320

Έχε υπόψη σου ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση που πήρε το H300, το πρόγραμμα δεν εμφανίζει τους κωδικούς voip

οντως το ειδα σημερα  με το Sercomm H300s μου.  σκεφτομαι σημερα να αγορασω το fritz . δε θα μπορω να το δουλεψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, giorgoskii said:

οντως το ειδα σημερα  με το Sercomm H300s μου.  σκεφτομαι σημερα να αγορασω το fritz . δε θα μπορω να το δουλεψω;

Πλεον οχι.

Εναλλακτικα:

ZTE H267A, TP LINK 100v θα πρεπει να ζητησεις-παρεις για να μπορεσεις να τραβηξεις τα στοιχεια απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giorgoskii είπε

οντως το ειδα σημερα  με το Sercomm H300s μου.  σκεφτομαι σημερα να αγορασω το fritz . δε θα μπορω να το δουλεψω;

Από την στιγμή που δεν έχεις βρει ακόμα τα στοιχεία της Voip, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις το fritzbox, εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Πλεον οχι.

Εναλλακτικα:

ZTE H267A, TP LINK 100v θα πρεπει να ζητησεις-παρεις για να μπορεσεις να τραβηξεις τα στοιχεια απο μεσα.

μια ισως χαζη ερωτηση: μπορω να κρατησω το h300s μονο για τηλεφωνια και το ιντερνετ στη πριζα να συνδεθει με το avm fritz 7530;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, giorgoskii είπε

οντως το ειδα σημερα  με το Sercomm H300s μου.  σκεφτομαι σημερα να αγορασω το fritz . δε θα μπορω να το δουλεψω;

και ομως τους βρηκα τους κωδικους με αλλον τροπο. η βονταφον μου ειπε οτι για λογους ασφαλείας δε μπορεί να μου τους δώσει οπότε ανοιξα την κονσολα του browser και ενεργοποιησα τα voip options και εκανα ληψη το αρχειο conf και αμεσως φανηκε ο κωδικος και το username. το κακο ειναι οτι αγορασα και συνεδεσα το fritz και παλι εχω ενα σωρο αποσυνδεσεις!!! αρα κατι αλλο φταιει! θα ερθει τεχνικος παλι αυριο.....

Επεξ/σία από giorgoskii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgoskii είπε

και ομως τους βρηκα τους κωδικους με αλλον τροπο. η βονταφον μου ειπε οτι για λογους ασφαλείας δε μπορεί να μου τους δώσει οπότε ανοιξα την κονσολα του browser και ενεργοποιησα τα voip options και εκανα ληψη το αρχειο conf και αμεσως φανηκε ο κωδικος και το username. το κακο ειναι οτι αγορασα και συνεδεσα το fritz και παλι εχω ενα σωρο αποσυνδεσεις!!! αρα κατι αλλο φταιει! θα ερθει τεχνικος παλι αυριο.....

Επειδη με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις οδηγιες πως να το κανω ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, aslanG7 είπε

Επειδη με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις οδηγιες πως να το κανω ευχαριστω.

Δες μια τα παρακάτω ποστ, ίσως σε βοηθήσουν

https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-Εμπειρίες-από-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6877240#post6877240

https://www.adslgr.com/forum/threads/1074686-Vodafone-H-300s-router?p=6739075#post6739075

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aslanG7 είπε

Επειδη με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις οδηγιες πως να το κανω ευχαριστω.

κάνεις login κανονικά στο Router , πας εκεί που λέει Κατάσταση και Υποστήριξη , πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του Browser Γράφεις usermode="admin" και enter. Μετά  γραφεις page_data_init("settings") , πατάς Enter και βγαζει κατι error τα οποία αγνοείς, πλεον εχει εμφανιστει η καρτέλα : διαγνωστικά VOIP , Πατάς Λήψη και κατεβαζεις το συμπιεσμενο αρχειο , ανοίγεις το αρχείο system_sh.conf  με notePad , Πατάς ctrl + F και γράφεις pw= και πατάς Εύρεση επομένου  και εκεί βλέπεις που λέει pw= κάτι , αυτό είναι το Password του voip, user= κάτι είναι προφανώς το username.

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/9/2020 στις 7:30 ΜΜ, DanielRGr είπε

Καλησπέρα,

Ύστερα απο πολλά νήματα, συζητήσεις, μηνύματα και ερωτήσεις περί VOIP και πως μπορούμε να κάνουμε backup τα στοιχεία (σε περίπτωση που τα χάσουμε), έγραψα ένα προγραμματάκι (για Windows OS) το οποίο δίνει απευθείας τα στοιχεία που θέλετε να κάνετε backup (voip username, voip password, voip settings, κτλπ) κάνοντας απλά login στο router.

Το πρόγραμμα (.exe, executable) δεν απαιτεί σύνδεση στο ίντερνετ για να χρησιμοποιηθεί, παρά μόνο για να κοιτάξει για νέες διαθέσιμες εκδόσεις. Δεν χρησιμοποιεί/χρειάζεται/μοιράζεται/διαμοιράζεται οποιοδήποτε στοιχείο. Οτι βλέπετε, το βλέπετε μόνο εσείς, κανείς άλλος.

Η παρακάτω έκδοση είναι BETA 1.0 η οποία ήρθε αμέσως μετά την Alpha έκδοση που ξεκίνησε στα τέλη Σεπτεμβρίου. Σε αυτή την έκδοση, πέρα απο την δυνατότητα backup ρυθμίσεων, δίνεται η επιλογή για να χρησιμοποιηθεί ως διαχειριστικό εργαλέιο, για τον άμεσο έλεγχο της γραμμής. Οι μεταβλητές και τα νούμερα που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο ανανεώνονται αυτόματα για όση ώρα βρίσκεται το app ανοιχτό. 

 

home_1.png.94032423d11484981c0a55073be02b74.pnghome_2.png.4f6b0bbc56298d1ee9ea8c0ce2b08a32.pngh300sVOIPBackup.jpg.8d71f3f0a411cb95f350cdf1dc90fcbe.jpg

 

Download link: H300SVOIPBackup_BETA_1.0.exe

Virus Total: Virus Total Detection

 

Tags - Ignore

root, router root, router pass, router voip, h300s root, h300s voip, h300s hack, h300s tool, voip grab, voip hack, sercomm, sercomm root, sercomm voip, sercomm hack

δεν μπορω με τιποτα να βρω τους κωδικουσ

οταν τρεχω την εφαρμογη μετα απο λιγο γραφει το αρχειο δεν βρέθηκε

Στις 29/9/2020 στις 6:05 ΜΜ, gmark16 είπε

Ευχαριστώ θερμά DanielRGr! Χάρη στο πολύτιμο πραγματικά πρόγραμμά σου, πέρασα τα στοιχεία Voip από το Η300 στο Fritz!Box 7530 και λειτουργούν όλα άψογα! 

πως τα ειδες :

εγώ δεν τα βρισκω με τιποτα

εχω το sercomm h 300s

ευχαριστω Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...