Προς το περιεχόμενο

Γιαγιάδες και παππούδες θα πληρώνουν διατροφή για τα εγγόνια


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Αυτοί οι δικαστές σε ποιον δίνουν λογαριασμό;

Η πιο ισχυρή συντεχνία στον πλανήτη.

Μέχρι πρόσφατα καθυστερούσαν δικογραφίες όσο γούσταραν.

Αποφασίζουν και για το μισθό τους μόνοι τους και άλλα τέτοια ωραία.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω το σκεπτικό και την απόφαση των δικαστών, σίγουρα όμως τα 400ευρω για έναν μέσο παππού η γιαγιά ειναι ενα πολύ μεγάλο βάρος. Το ότι έχεις περιουσία επίσης δεν σημαίνει κάτι εκτός και αν την εκμεταλλευεσαι η μπορείς να την πουλήσεις, για εισοδήματα κτλ, ναι αν βγάζεις πάνω από 1500 καθαρά τον μήνα και αυτό χωρίς άλλες υποχρεώσεις ενοίκιο θέματα υγείας, πληρώνεις άνετα τα 400 και αυτά χωρίς να έχεις άλλες ανάγκες. Το παιδί έχει ανάγκες και πειναει οκ, και τα παιδιά στην Αφρική το ίδιο θα έλεγαν, οι δικαστές δεν είναι χαζοί; Δε νομίζω, όσο καλοί και έξυπνοι είναι κάποιοι άλλο τόσο χαζοί και άδικοι είναι άλλοι. Τα παιδιά δεν φταίνε σε κάτι για τις μαλακιες των γονέων, σωστό, και οι γεροντοτεροι δεν φταίνε σε κάτι για το πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους οι επιγονοι. Με τις διαστροφές γενικότερα μπορεί να υπάρξει και το εξής θέμα, ο ένας γονέας να πληρώνει χρήματα στον άλλον και ο άλλος να μην τα ξοδεύει σωστά και για τις ανάγκες του παιδιού, το παιδί να έχει φύγει και να μένει στην γιαγιά η σε άλλον συγγενή. Γενικά η κατάσταση με τους χωρισμούς και τα προβλήματα στις οικογένειες είναι ένα δράμα και ένα μπαχαλο, τα δικαστηρια και οι νόμοι προσπαθούν να βοηθήσουν εν μέρη, κάποια πράγματα λύνουν και κάποια νέα προβλήματα ημιουργούν. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διατροφή για να εγγόνια με αποδείξεις εξοδων για τα παιδιά μέχρι τελευταίο € - δεκτο
διατροφή για την νυφη - ΟΧΙ

άντε πια με τις "επαγγελματίες" πρώην συζύγους.....

  • Like 17
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, The_Judas είπε

Το επόμενο βήμα είναι να πληρώνει ο μπαμπάς και τα δάνεια ή τα χρέη του γιου του ή να μπαίνει φυλακή για εγκλήματα του γιου του.

Το επόμενο βήμα είναι να ρίχνει έναν που και που ο παππούς και ο μπαμπάς στην πρώην και να λένε στον γιο "μαζί τα φτιάξαμε".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

διατροφή για να εγγόνια με αποδείξεις εξοδων για τα παιδιά μέχρι τελευταίο € - δεκτο
διατροφή για την νυφη - ΟΧΙ

άντε πια με τις "επαγγελματίες" πρώην συζύγους.....

η διατροφή για τη γυναίκα έχει σταματησει εδω και πολλά χρόνια. στα περισσότερα ζευγάρια που γνωρίζω η διατροφή που ορίστηκε να πληρώνει ο πατέρας είναι 150 ερω το μηνα για κάθε παιδι. άλλοι δε δίνουν καθόλου, άλλοι καλύτουν κάποια πάγια έξοδα των παιδιών πχ φροντιστηρια κι αθλητικές δραστηριότητες, αλλοι τα δινουν κανονικά κι αλλοι εχουν τα παιδια μπαλακια στις γιαγιάδες και στελνουν εξωδικα ο ενας στον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

η διατροφή για τη γυναίκα έχει σταματησει εδω και πολλά χρόνια. στα περισσότερα ζευγάρια που γνωρίζω η διατροφή που ορίστηκε να πληρώνει ο πατέρας είναι 150 ερω το μηνα για κάθε παιδι. άλλοι δε δίνουν καθόλου, άλλοι καλύτουν κάποια πάγια έξοδα των παιδιών πχ φροντιστηρια κι αθλητικές δραστηριότητες, αλλοι τα δινουν κανονικά κι αλλοι εχουν τα παιδια μπαλακια στις γιαγιάδες και στελνουν εξωδικα ο ενας στον άλλο...

Ψέμα. Γιατί είναι ψέμα; Επειδή έχω ακόμα και από πολύ πρόσφατα γνωστό μου που δίνει 500 ευρώ το μήνα. Αν δεν είχα όμως; Θα διάβαζα αυτό που έτσι έγραψες και είτε θα έπρεπε να το δεχτώ ή να χάσω αρκετό χρόνο να το ψάξω. Σταματήστε να παραπληροφορείτε τον κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Ψέμα. Γιατί είναι ψέμα; Επειδή έχω ακόμα και από πολύ πρόσφατα γνωστό μου που δίνει 500 ευρώ το μήνα. Αν δεν είχα όμως; Θα διάβαζα αυτό που έτσι έγραψες και είτε θα έπρεπε να το δεχτώ ή να χάσω αρκετό χρόνο να το ψάξω. Σταματήστε να παραπληροφορείτε τον κόσμο.

γράφω στα περισσότερα. 150 για κάθε παιδι.αν το εισόδημα είναι μεγάλο θα δωσει περισσότερα. το πρόβλημα όμως είναι οτι αντί να κατσουν κάτω να δουν τι αναγκες έχει το παιδι και πως θα τις καλύψουν τρωγωνται σαν τα κοκορια για να εκδικηθούν ο ένας τον άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

γράφω στα περισσότερα. 150 για κάθε παιδι.αν το εισόδημα είναι μεγάλο θα δωσει περισσότερα. το πρόβλημα όμως είναι οτι αντί να κατσουν κάτω να δουν τι αναγκες έχει το παιδι και πως θα τις καλύψουν τρωγωνται σαν τα κοκορια για να εκδικηθούν ο ένας τον άλλο. 

Λογικό και αναμενόμενο να σφάζονται μεταξύ τους, αυτό συμβαίνει σε κάθε χωρισμό και μετά χρησιμοποιούν το παιδί για να τιμωρήσει ο ενας τον άλλον, είναι πολύ σπάνιο να υπάρξει αναίμακτος χωρισμός χωρίς τέτοιες συνεπειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

η διατροφή για τη γυναίκα έχει σταματησει εδω και πολλά χρόνια. στα περισσότερα ζευγάρια που γνωρίζω η διατροφή που ορίστηκε να πληρώνει ο πατέρας είναι 150 ερω το μηνα για κάθε παιδι. άλλοι δε δίνουν καθόλου, άλλοι καλύτουν κάποια πάγια έξοδα των παιδιών πχ φροντιστηρια κι αθλητικές δραστηριότητες, αλλοι τα δινουν κανονικά κι αλλοι εχουν τα παιδια μπαλακια στις γιαγιάδες και στελνουν εξωδικα ο ενας στον άλλο...

Σίγουρο αυτό;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας απόψεις των περισσοτέρων , θα πω  περισσότεροι και όχι περισσότερες διότι δεν είδα καμία γυναίκα να παίρνει μέρος στη συζήτηση πράγμα το οποίο πολύ θα ήθελα , διαπιστώνω πόσο μα πόσο αδιάφοροι είναι πολλοί  σε αυτό το θέμα λες και η ανατροφή των παιδιών δεν είναι και δικό μας θέμα αλλά θέμα της μητέρας η οποία ας κόψει το λαιμό της να βρει μέσα να μεγαλώσει το παιδί της και όχι ένα παιδί που ανήκει σε δύο γονείς οι οποίοι έχουν υποχρέωση να κόψουν το λαιμό τους και να συνεισφέρουν οικονομικά στην ανατροφή του.

Στεναχωριέμαι που βλέπω απαντήσεις κακώς έκανε το δικαστήριο χωρίς να κάνουν έστω μία ανάλυση και από κάτω να βλέπω 12 λάικ. (ψάχτε να τη βρείτε μπορεί να έχουν γίνει και 14)

Να πω ότι είναι παππούδες και θίγονται τα εισοδήματά τους πάει στο διάολο;;;;;;.

Είμαι παππούς και αν αύριο ο γιος μου έκανε κάτι παρόμοιο δηλαδή να μην συνεισφέρει οικονομικά για την ανατροφή του παιδιού που έφερε στον κόσμο  ή διότι ήταν τεμπέλης και άνεργος ή διότι έτσι γουστάριζε , με ευχαρίστηση θα έδινα από μόνος μου ότι μπορούσα για την ανατροφή του.

Ρε για συνέλθετε κάποιοι που βγήκατε και κάνετε τους ρομπέν των παππούδων. Δεν θέλουμε τέτοιους υπερασπιστές . Όταν γίνετε παππούδες (θεωρώ μεγάλη ευλογία που είμαι παππούς και μεγαλώνω εγγόνι) , να βγείτε να εκφράσετε παρόμοιες απόψεις. Για μένα ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη τέτοιοι δικαστές που έχουν το θάρρος να πάρουν τέτοιες αποφάσεις.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Διαβάζοντας απόψεις των περισσοτέρων , θα πω  περισσότεροι και όχι περισσότερες διότι δεν είδα καμία γυναίκα να παίρνει μέρος στη συζήτηση πράγμα το οποίο πολύ θα ήθελα , διαπιστώνω πόσο μα πόσο αδιάφοροι είναι πολλοί  σε αυτό το θέμα λες και η ανατροφή των παιδιών δεν είναι και δικό μας θέμα αλλά θέμα της μητέρας η οποία ας κόψει το λαιμό της να βρει μέσα να μεγαλώσει το παιδί της και όχι ένα παιδί που ανήκει σε δύο γονείς οι οποίοι έχουν υποχρέωση να κόψουν το λαιμό τους και να συνεισφέρουν οικονομικά στην ανατροφή του.

Στεναχωριέμαι που βλέπω απαντήσεις κακώς έκανε το δικαστήριο χωρίς να κάνουν έστω μία ανάλυση και από κάτω να βλέπω 12 λάικ. (ψάχτε να τη βρείτε μπορεί να έχουν γίνει και 14)

Να πω ότι είναι παππούδες και θίγονται τα εισοδήματά τους πάει στο διάολο;;;;;;.

Είμαι παππούς και αν αύριο ο γιος μου έκανε κάτι παρόμοιο δηλαδή να μην συνεισφέρει οικονομικά για την ανατροφή του παιδιού που έφερε στον κόσμο  ή διότι ήταν τεμπέλης και άνεργος ή διότι έτσι γουστάριζε , με ευχαρίστηση θα έδινα από μόνος μου ότι μπορούσα για την ανατροφή του.

Ρε για συνέλθετε κάποιοι που βγήκατε και κάνετε τους ρομπέν των παππούδων. Δεν θέλουμε τέτοιους υπερασπιστές . Όταν γίνετε παππούδες (θεωρώ μεγάλη ευλογία που είμαι παππούς και μεγαλώνω εγγόνι) , να βγείτε να εκφράσετε παρόμοιες απόψεις. Για μένα ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη τέτοιοι δικαστές που έχουν το θάρρος να πάρουν τέτοιες αποφάσεις.

είμαι εγω γυναίκα. όμως κι εγω κι ο αντρας μου προερχόμαστε απο οικογένειες που σε περίπτωση που χωρίζαμε θα βοηθούσαν από μόνοι τους τα εγγόνια τους όσο μπορούσαν, ακόμα και τώρα ενώ μπορούμε ανετα να καλύπτουμε τις ανάγκες των παιδιών βοηθάνε συνέχεια, τους ψωνίζουν ρούχα, παπουτσια κλπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

είμαι εγω γυναίκα. όμως κι εγω κι ο αντρας μου προερχόμαστε απο οικογένειες που σε περίπτωση που χωρίζαμε θα βοηθούσαν από μόνοι τους τα εγγόνια τους όσο μπορούσαν, ακόμα και τώρα ενώ μπορούμε ανετα να καλύπτουμε τις ανάγκες των παιδιών βοηθάνε συνέχεια, τους ψωνίζουν ρούχα, παπουτσια κλπ

Μπράβο κυρία μου.Έτσι πρέπει να είναι η μητέρα , ο πατέρας , ο παππούς , η γιαγιά για το παιδί τους ή για το εγγόνι τους.Έχουν δει πολλά πάρα πολλά τα μάτια μου για αυτός είμαι τόσο επιθετικός.

Δεν φταίει σε τίποτε το παιδάκι να γίνεται ο σάκκος του μποξ μεταξύ δύο ανθρώπων που όταν έλθει ρήξη στη σχέση τους και τα σπασμένα να τα πληρώνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μπράβο κυρία μου.Έτσι πρέπει να είναι η μητέρα , ο πατέρας , ο παππούς , η γιαγιά για το παιδί τους ή για το εγγόνι τους.Έχουν δει πολλά πάρα πολλά τα μάτια μου για αυτός είμαι τόσο επιθετικός.

Δεν φταίει σε τίποτε το παιδάκι να γίνεται ο σάκκος του μποξ μεταξύ δύο ανθρώπων που όταν έλθει ρήξη στη σχέση τους και τα σπασμένα να τα πληρώνει αυτό.

Το παιδί δεν φταίει σε τίποτα,ούτε όμως και οι γονείς του ζευγαριού. Είναι άλλο πράγμα το ηθικό που λες και το κάνει το 99% των παππούδων γιαγιάδων εκεί έξω. Το νομικό από την άλλη είναι άλλο θέμα. Το θέμα εδώ είναι ο "εξαναγκασμός" ενός τρίτου προσώπου να αναλάβει ευθύνες που ποτέ δεν του αναλογούσαν. Είναι άλλο θέμα να θέλει και να μπορεί κάποιος να βοηθήσει/αναλάβει μια κατάσταση και άλλο να εξαναγκάζεται να το κάνει είτε μπορεί είτε όχι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, primeragt είπε

Το παιδί δεν φταίει σε τίποτα,ούτε όμως και οι γονείς του ζευγαριού. Είναι άλλο πράγμα το ηθικό που λες και το κάνει το 99% των παππούδων γιαγιάδων εκεί έξω. Το νομικό από την άλλη είναι άλλο θέμα. Το θέμα εδώ είναι ο "εξαναγκασμός" ενός τρίτου προσώπου να αναλάβει ευθύνες που ποτέ δεν του αναλογούσαν. Είναι άλλο θέμα να θέλει και να μπορεί κάποιος να βοηθήσει/αναλάβει μια κατάσταση και άλλο να εξαναγκάζεται να το κάνει είτε μπορεί είτε όχι. 

Ο δικαστής φίλε μου για να εκδώσει μία τέτοια απόφαση εξετάζει πρώτα όλα τα δεδομένα μια δικογραφίας. Δεν του έρχεται έτσι από το κεφάλι του και λέει παππού δώσε τόσα για το εγγόνι.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα.Προκύπτει από τη δικογραφία ότι ο παππούς έχει ακίνητα περιουσία,μεγάλα έσοδα πολύ πάνω από αυτά που του χρειάζονται για να ζήσει έχει επίσης δύο σπίτια από τα οποία το ένα έχει παραχωρήσει "στον άνεργο"( να μη χρησιμοποιήσω πιο βαριά επίθετα) γιο του ο οποίος δεν έχει εισόδημα και από πάνω τον έχει και σαν φιλοξενούμενο στη δήλωση που κάνει στην εφορία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο δικαστής που έβγαλε απόφαση σε βάρος του παππού θεωρείς  ότι κακώς το έκανε και ο παππούς δεν έχει καμία ευθύνη στο ότι ο γιος του δεν συμμετέχει στην ανατροφή του παιδιού του;;;;;

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...