Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Κίνα μέσω Τσεχίας η Πολωνίας: Bangood ή aliexpress?


Pegasus54

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι έτοιμος να κάνω μια αγορά από Κίνα, ογκωδες αντικείμενο, 300 ευρώ περίπου. 

Οι επιλογές μου 2, μέσω Τσεχίας ή Πολωνίας 

1. Aliexpess με UPS_PL.  από Πολωνία Και 

2.Bangood με European priority line από Τσεχία . 

Τελικό κόστος περίπου ίδιο, αξιοπιστοι πωλητές και οι δύο. 

Παρακαλώ τους ειδημονες: με ποια μέθοδο έχω τις καλλιτερες πιθανότητες να μην περασει τελωνείο ?

Αν τελικά περάσει,  τι ποσό περίπου να περιμένω ?

Επεξ/σία από Pegasus54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη  δευτερη , απο τη στιγμη που μπαινει ευρωπη μεσω Τσεχιας , ξεχνας το τελωνιο ,  με την πρωτη  , ειδικα αν ειναι τιποτα ογκωδες το τελωνιο ειναι σχεδον σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι δύο αποστολές είναι μέσω Πολωνίας η πρώτη και Τσεχίας η δεύτερη. δηλαδή ΕΟΚ.

Στην περίπτωση της UPS Πολωνίας το δέμα στη Ελλάδα το χειρίζεται η Ups πάλι, σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι περνάει free και το φέρνουν σπίτι, χωρίς πρόσθετες χρεώσεις... αλλά δυσκολεύομαι να τους πιστέψω.

Επεξ/σία από Pegasus54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pegasus54 είπε

Και οι δύο αποστολές είναι μέσω Τσεχίας,  στην περίπτωση της UPS Πολωνίας το δέμα στη Ελλάδα το χειρίζεται η Ups πάλι, σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι περνάει free και το φέρνουν σπίτι, χωρίς πρόσθετες χρεώσεις... αλλά δυσκολεύομαι να τους πιστέψω.

Για αυτο που λες δεν εχω αποψη , για Bangood με European priority line εχω αποψη επειδη το εχω δουλεψει αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μέσω Τσεχίας; Αποστολή απο Τσεχία, ή με ενδιάμεσο τη Τσεχία;

Αμα είναι απο Τσεχία τότε ότι και να διαλέξεις δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα κάποιες διορθώσεις στο αρχικό κειμενο για λάθη που έγιναν από δικό μου μπέρδεμα,  ζητώ συγγνώμη. 

Έτσι γράφουν στο site τους. 

H bangood ξέρω ότι έχει αποθήκες στην Ευρώπη και στέλνει από Τσεχία https://www.banggood.com/-7X~45X-Zoom-Magnification-Stereo-Microscope-16MP-Camera-Microscope-For-Industrial-PCB-Repair-Sturdy-All-metal-Pillar-Stand-Powerful-56-LED-Ring-Light-p-1594421.html?rmmds=cart_middle_products&cur_warehouse=CZ

Ο πωλητής του Ali λέει ότι στέλνει από Πολωνία   https://www.aliexpress.com/item/4000126585379.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5bb93c00cWZAMa&mp=1

 

Επεξ/σία από Pegasus54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου. 

Μάλλον με την bangood θα πάω, αφού δεν βλέπω άλλες γνώμες και φυσικά θα ενημερώσω  όταν παραλάβω , να υπάρχει για μελλοντική χρήση από κάποιον άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα έπαθα και έμαθα ότι υπάρχουν 2 διαφορετικά πράγματα.

1. Αντικείμενο που βρίσκεται τώρα ήδη στην Πολωνία σε αποθήκη και έχει ήδη γίνει εκεί customs cleared (έχουν ήδη πληρωθεί τα τέλη εισαγωγής στην ΕΕ)

2. Αντικείμενο που παραμένει στην Πολωνία ως ενδιάμεση στάση σε αποθήκη που ε'ίναι σε transit χώρο και δεν έχει γίνει customs cleared αλλά περιμένει να γίνει στην τελική χώρα προορισμού του.

3. Αντικείμενο που τώρα είναι Κίνα και θα αποσταλλεί με πολωνικό ταχυδρομείο οπότε θα περάσει ως transit από πολωνία και μετά καπάκι για Ελλάδα.

Σε καμμία από τις 3 περιπτώσεις δε θα αναφέρεται στο τρακιγκ άλλη χώρα εκτός από πολωνία (οπότε ο πωλητής θα κάνει τον ανηξερο (τύπου εγω από πολωνία έστειλα).

Οι 1 δεν πληρώνει τελωνείο αλλά οι 2 και 3 πληρώνουν.

Τα παραπάνω για πωλητές Ali και αλλού που λένε ότι πουλάνε από αποθήκη που είναι μέσα στην ΕΕ. To priority του Banggood είναι μεν αποστολή από Κινα αλλά γίνεται κατά το τρανσιτ από την ευρωπαικη χωρα customs cleared (δίνονται δλδ ήδη συμφωνημένα τέλη στην εκεί χώρα) και έρχεται μετά ελλάδα καθαρό από τελη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dchatz είπε

Προσφατα έπαθα και έμαθα ότι υπάρχουν 2 διαφορετικά πράγματα.

1. Αντικείμενο που βρίσκεται τώρα ήδη στην Πολωνία σε αποθήκη και έχει ήδη γίνει εκεί customs cleared (έχουν ήδη πληρωθεί τα τέλη εισαγωγής στην ΕΕ)

2. Αντικείμενο που παραμένει στην Πολωνία ως ενδιάμεση στάση σε αποθήκη που ε'ίναι σε transit χώρο και δεν έχει γίνει customs cleared αλλά περιμένει να γίνει στην τελική χώρα προορισμού του.

3. Αντικείμενο που τώρα είναι Κίνα και θα αποσταλλεί με πολωνικό ταχυδρομείο οπότε θα περάσει ως transit από πολωνία και μετά καπάκι για Ελλάδα.

Σε καμμία από τις 3 περιπτώσεις δε θα αναφέρεται στο τρακιγκ άλλη χώρα εκτός από πολωνία (οπότε ο πωλητής θα κάνει τον ανηξερο (τύπου εγω από πολωνία έστειλα).

Οι 1 δεν πληρώνει τελωνείο αλλά οι 2 και 3 πληρώνουν.

Τα παραπάνω για πωλητές Ali και αλλού που λένε ότι πουλάνε από αποθήκη που είναι μέσα στην ΕΕ. To priority του Banggood είναι μεν αποστολή από Κινα αλλά γίνεται κατά το τρανσιτ από την ευρωπαικη χωρα customs cleared (δίνονται δλδ ήδη συμφωνημένα τέλη στην εκεί χώρα) και έρχεται μετά ελλάδα καθαρό από τελη.

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την αναλυτική απάντηση σου,  αυτό φοβόμουν ότι μπορεί να κρύβεται  πίσω από τις μπερδεμενες απαντήσεις των πωλητων.

Το παράγγειλα ήδη χθες και από καλή μου τύχη, γιατί δεν τα ήξερα αυτά, (? Θα δείξει ?) από Bangood. 

Θα ενημερώσω όπως και ναχει όταν παραλάβω, θα είναι χρήσιμο για τους. επόμενους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pegasus54 είπε

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την αναλυτική απάντηση σου,  αυτό φοβόμουν ότι μπορεί να κρύβεται  πίσω από τις μπερδεμενες απαντήσεις των πωλητων.

Το παράγγειλα ήδη χθες και από καλή μου τύχη, γιατί δεν τα ήξερα αυτά, (? Θα δείξει ?) από Bangood. 

Θα ενημερώσω όπως και ναχει όταν παραλάβω, θα είναι χρήσιμο για τους. επόμενους. 

από banggood λογικά δε θα έχεις θεμα. Το priority του banggood τα έχει ξεπεράσει αυτά. Μαλιστα θα διαπιστώσεις ότι το banggood έχει επιλογή για προστασία από τελωνείο ο οποία αν επιλέξεις την priority αποστολή γκριζάρει και δεν επιλέγεται, σα να σου λέει μη το φοβάσαι, το έχω φροντίσει εγω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι παραπλήσιο.

Θέλω να παραγγείλω ένα καρμπυρατέρ για παπί. Όπως είδα υπάρχουν επιλογές από  1) Κίνα και  2) Ισπανία ή Γαλλία. Η τιμή δεν έχει μεγάλες διαφορές από 12 μέχρι 13 ευρώ παίζει που έτσι κι αλλιώς δεν έχει τελωνείο από όπου και να το πάρω.

Επειδή μέχρι τώρα μόνο από Κίνα αγόραζα υπάρχει κάποια διαφορά στο χρόνο αποστολής - παραλαβής αν το παραγγείλω από Ευρώπη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pegasus54 είπε

Να ενημερώσω ότι όλα πήγαν καλά. 

Σε 10 μέρες ήταν σπίτι μου χωρίς πρόσθετη ταλαιπωρία και έξοδα. 

Αυτό που έλεγες με το banggood Δεν ήταν καν από Κίνα. Το προϊόν ήταν ήδη σε αποθήκη της εταιρίας στη Τσεχία.

Το banggood από Κίνα στέλνει μέσω Netherlands και Luxembourg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kallonos είπε

Αυτό που έλεγες με το banggood Δεν ήταν καν από Κίνα. Το προϊόν ήταν ήδη σε αποθήκη της εταιρίας στη Τσεχία.

Το banggood από Κίνα στέλνει μέσω Netherlands και Luxembourg.

Που κατάλαβες εσύ ότι ανέφερα κάτι διαφορετικό; 

Στα 3 πρώτα μου ποστ αυτό το αναφέρω και το διευκρινίζω.

Όλες οι επιλογές ήταν από Ευρώπη. 

Το πρόβλημα θα ήταν αν περνούσαν η περεμεναν transit από χώρες της Ευρώπης και το τελικό customs clearance γινόταν στην Ελλάδα. 

Κάτι που ευτυχώς, με αυτό τον τρόπο που στέλνει ή Bangood, δεν έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Pegasus54 είπε

Που κατάλαβες εσύ ότι ανέφερα κάτι διαφορετικό; 

Στα 3 πρώτα μου ποστ αυτό το αναφέρω και το διευκρινίζω.

Όλες οι επιλογές ήταν από Ευρώπη. 

Το πρόβλημα θα ήταν αν περνούσαν η περεμεναν transit από χώρες της Ευρώπης και το τελικό customs clearance γινόταν στην Ελλάδα. 

Κάτι που ευτυχώς, με αυτό τον τρόπο που στέλνει ή Bangood, δεν έγινε. 

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι δεν στέλνει μέσω Τσεχίας, Στέλνει από Τσεχία. Έχει εκεί το στοκ και έχει αποθηκες στην ουσία σου πουλάει ευρωπαϊκό καταστημα. 

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...