Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Μα δεν τεθηκε ζητημα περι ασυνεπειας σου, καθε αλλο.

Το οτι εισαι συνεπης στις πληρωμες σου ομως, δε σε καθιστα αυτοματως και λογικο στις απαιτησεις σου. Βασικα δεν σε δικαιοδοτει καν να απαιτεις κατι παραπανω απο τα ηδη συμφωνηθεντα. Αλλα καλη τη θεληση, βεβαιως ενας συνεπης ανθρωπος εχει δικαιωμα να ζητησει κατι, φτανει αυτο να μην αγγιζει τα ορια της προκλησης ή της προσβολης της αλλης μεριας.

Δεν τα εχω γραψει εγω αυτα στα οποια απαντας...

Σε μένα αναφέρεται. Εντάξει τι να κάνουμε. Εγώ του είπα του σπιτονοικοκύρη μου, ότι Κύριε Κώστα ΔΕΝ μπορώ να πληρώσω. Και το μονο που μπορώ να δώσω είναι αυτά και αυτά. Ξέρω ότι είναι λίγα και απαράδεκτα αλλά δεν μπορώ να σου λέω ψέματα. αυτό του ειπα και ξέχασα να του πω. Και μου είπε θα μου απαντήσει αύριο γι αυτό το ρώτησα. Αλλιώς 14 του μηνός φεύγω. Σιγά. Κάπου θα βρει να το νοικιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δεν τα εχω γραψει εγω αυτα στα οποια απαντας...

Διορθώνω αμεσα τα επεξε το σαιτ μαλλον

19 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Μα για τη διπλωματική, δεν χρειάζετια να νοικιάζω. Έχω μιλήσει με το καθηγητή, και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να νοικιάζω. Και σπάνια φοιτητής αν δεν είναι από την ίδια πολη που σπουδάζει, νοικιάζει για τη διπλωματική. Όλα είναι μέσω διαδικτύου και e-mail. Ειδικά τώρα με το κορωναιό

Ειλικρίνα τωρα ,κανεις διπλωματικη(που σημαίνει οτι εχεις ενα σχετικο IQ )και άνοιξες θεμα στο ινσομνια για να σου πούμε ποσα να κόψεις αυριο απο τον σπιτονοικοκύρη σου

Έλεος ρε φιλε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Διορθώνω αμεσα τα επεξε το σαιτ μαλλον

Δεν νομίζω ότι συσχετίζεται η διπλωματική με το θέμα του ενοικίου και το θεμα που άνοιξα. Από τη στιγμή που μέχρι τώρα ήμουν σωστός στις υποχρεώσεις μου, δεν χρωστάω, και απλά όταν τον πήρα τηλ του ειπα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ , ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, θα φυγω 14 Οκτωβριου, διαφορετικα αν θελετε να μεινω μπορω να δινω τοσα χωρις συμβολαιο. Αλλα εκεινη τη στιγμη ειπαμε και οι δυο για ενα μηνα μεχρι να βρει να το νοικιάσει. Μα του το ειπα οτι ειναι απαραδεκτο αυτο που δινω, γιατι δεν διστασα να του πω το ποσο και μου ειπε να το σκεφτει και θα μου πει αυριο. γι αυτο το ρωτησα εδω στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα μεχρι εδω.Απο εμας γιατι ζητας να σου πουμε ποσο θα στο μειωσει .Το βρίσκεις λογικο δηλαδη ...................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

ΔΕΝ με συμφέρει να το κάνω τότε. . εγώ 120 ευρώ το μήνα μπορώ να δινω. για ενα μηνα

Το παράλογο δεν είναι και λογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

Καλα μεχρι εδω.Απο εμας γιατι ζητας να σου πουμε ποσο να κοψεις .Το βρίσκεις λογικο δηλαδη ...................

Καταρχάς ρώτησα και με το θέμα της ΔΕΗ και δεν απάντησε κανένας. Όλοι εκεί βολιδοσκοπήσατε. Εντάξει θέλω να πάρω γνώμες να δω ο καθένας τι θα έκανε. Δεν είναι κακό. Υπόθηκαν κάποια ποσά, τα είπατε με κράξατε μερικοί και με το δίκιο σας ( όχι όλοι) αλλά όπως και να έχει ο καθένας έχει τις αντιληψείς του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κουράστικα να διαβάζω, και το lock έρχεται απο λεπτό σε λεπτό:

α) Εισαι νομικά υποχρεωμένος να πληρώσεις ενοίκιο όσο διαρκει το συμβόλαιο σου με ελάχιστο τα 3 χρόνια, εκτός και αν συμφωνήσετε και οι δύο. Οχι, το οτι "μπορείς να φύγεις και δεν έχει λεφτά να κάνει κάτι" δεν σε καλύπτει ούτε νομικά ούτε ηθικα. 

β) Αποφάσισε ΕΣΥ ποια τιμή θες να προσφέρεις και πες του την. Αν δεν σε βολευει, φύγε με ο,τι αυτό συνεπάγεται. 

γ) Η δεη θα συνεχίσει να ειναι στο όνομα σου, το μαυρό έχει να κάνει μόνο με την εφορία. 

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Καταρχάς ρώτησα και με το θέμα της ΔΕΗ και δεν απάντησε κανένας. Όλοι εκεί βολιδοσκοπήσατε. Εντάξει θέλω να πάρω γνώμες να δω ο καθένας τι θα έκανε. Δεν είναι κακό. Υπόθηκαν κάποια ποσά, τα είπατε με κράξατε μερικοί και με το δίκιο σας ( όχι όλοι) αλλά όπως και να έχει ο καθένας έχει τις αντιληψείς του

Οκ και τελικα μετα απο ολο αυτο το χαμο τι ακριβώς συμπέρασμα εβγαλες.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrobo είπε

Επειδή κουράστικα να διαβάζω, και το lock έρχεται απο λεπτό σε λεπτό:

α) Εισαι νομικά υποχρεωμένος να πληρώσεις ενοίκιο όσο διαρκει το συμβόλαιο σου με ελάχιστο τα 3 χρόνια, εκτός και αν συμφωνήσετε και οι δύο. Οχι, το οτι "μπορείς να φύγεις και δεν έχει λεφτά να κάνει κάτι" δεν σε καλύπτει ούτε νομικά ούτε ηθικα. 

β) Αποφάσισε ΕΣΥ ποια τιμή θες να προσφέρεις και πες του την. Αν δεν σε βολευει, φύγε με ο,τι αυτό συνεπάγεται. 

Για το πρώτο σκέλος, μιας και για το δεύτερο με κάλυψες. είμαι ο πρώτος στην Ελλάδα που το κάνω να φύγω πιο νωρίς από το συμβόλαιο. Δεν νομιζω. Δεν έχω ακούσει σπιτονοικοκύρη να το κάνει. Ότι μπορεί μπορεί, αλλά τι να πω

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Οκ και τελικα μετα απο ολο αυτο το χαμο τι ακριβώς συμπέρασμα εβγαλες.......

Ότι ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και έχει αντιλήψεις διαφορετικές. Είναι τελειως διαφορετικα να το ζεις απέξω χωρίς να είσαι στη θέση του άλλου. Είμαι σίγουρος ότι μερικοί εδώ μέσα που διάβασαν ή απάντησαν στο ποστ και έκραξαν, ΄ότι θα το έχουν κάνει και αυτοί. Αν όχι αυτο με τα μαύρα, αλλά σίγουρα θα έχουν φύγει πριν λήξει το συμβόλαιο, και δεν πλήρωσαν τιποτα ούτε τους εκκανε κατι ο σπιτονοικοκύρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS φάσκεις και αντιφάσκεις.

Την μια λες πόσο να του πω να μου κόψει , την άλλη μας το γυρίζεις και λες οτι διπλωματική κάνεις και από το σπίτι σου και έχεις επιλογές σπιτιού μέσω φίλων και οτι στις 14 θα φύγεις.

Όπως το βλέπω εγώ η τον πληρώνεις κανονικά γιατί έτσι είναι η συμφωνία , η αν δεν έχεις να τον πληρώσεις σηκώνεσαι και φεύγεις και όλα κομπλέ.

Αποφάσισε τελικά τι θες γιατί τα έχεις λίγο μπερδεμένα . Άσχετο στο οτι είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου που λες και ξαναλες με τόση υπερηφάνεια , αυτό είναι κάτι ντεφάκτο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Συγνώμη γιατί μου ρίχνεις κατάρες. Στο κάτω κάτω δικαιωμά μου είναι να φύγω. Ιδιοκτήτες υπάρχουν παντού καλοί και κακοί. Εγώ δεν τον πρόδωσα και δεν εκμεταλλευτηκα κανεναν κορωναιο από το Μάρτιο, που θα μπορούσα να το ξενοικιάσω και να έφευγα όπως εκαναν αρκετοί συμφοιτητές και φοιτητές. Επίσης και μου το ειπε ευθεως, ημουν ο μοναδικος που τον πληρωνα στην ωρα μου και δεν του άφησα τιποτα απληρωτο. Είμια και ήμουν κυριος στις υποχρεωσεις μου. Δεν φεύγω γιατί του χρωστάω λεφτά. Φεύγω γιατί το κόστος ειδικά του ενοικιου είναι υψηλό

Δεν είναι θέμα γυφτιάς. Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες τώρα. Είναι δύσκολες οι εποχές. Δικαιωμά μου να φύγω είναι

Τίποτα δεν μπορεί να μου κάνει ρώτησα δικηγόρο. Εκτός αν του τρέχουν από τα μπατζάκια να τρέχει στα δικαστήρια. Και όχι όταν κάναμε συμβόλαιο ήταν 2ετές. Αν με τρέχει θα με τρέχει να του πληρωσω τα 6μηνα. Αν έχει λεφτά, μπορεί να το κάνει. Θα απευθυνθώ και εγώ στην Αθήνα σε ένα σύλλογο που προστατεύει εμάς τους ενοικιαστές και να δούμε ποιος θα γελάσει στο τέλος. Δεν φταίω εγώ που ο νομοθέτης στην ουσια προστατεύει εμένα και όχι το σπιτονοικοκύρη

Μάλλον θα ρώτησες τον χασοδικη από την Do We Cheat them & How!! Έχω παντός εάν ήμουν ο ιδιοκτήτης θα σε έσκιζα !,,,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Για το πρώτο σκέλος, μιας και για το δεύτερο με κάλυψες. είμαι ο πρώτος στην Ελλάδα που το κάνω να φύγω πιο νωρίς από το συμβόλαιο. Δεν νομιζω. Δεν έχω ακούσει σπιτονοικοκύρη να το κάνει. Ότι μπορεί μπορεί, αλλά τι να πω

Ότι ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και έχει αντιλήψεις διαφορετικές. Είναι τελειως διαφορετικα να το ζεις απέξω χωρίς να είσαι στη θέση του άλλου. Είμαι σίγουρος ότι μερικοί εδώ μέσα που διάβασαν ή απάντησαν στο ποστ και έκραξαν, ΄ότι θα το έχουν κάνει και αυτοί. Αν όχι αυτο με τα μαύρα, αλλά σίγουρα θα έχουν φύγει πριν λήξει το συμβόλαιο, και δεν πλήρωσαν τιποτα ούτε τους εκκανε κατι ο σπιτονοικοκύρης

Για το γελοίο του θέματος που ανοιξες δηλ δεν πηγε καθολου το μυαλο σου μαλλον.....

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Για το γελοίο του θέματος που ανοιξες δηλ δεν πηγε καθολου το μυαλο σου μαλλον.....

Ίσως έκανα λάθος ερώτηση και λήφθηκε γελοία. Θα μπορούσα να ρωτήσω αν μπορώ να του προτείνω κάτι με τα χρήματα, ή αν θα μπορούσε να κανει κατι νομικά που το γνωριζα ήδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Τωρα ειναι αργα.....αντε μπαυ

Δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου φίλε μου και ούτε με πείραξε τίποτα. Ο καθένας έχει τις γνώμες του. Γιατί να απολογηθώ. Ας έρθει ένας να μου πει ότι δεν πάει στη ζωή του με γνώμονα το χρήμα, να τον παραδεχτώ. Τσάο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...