Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, lightsout είπε

Καθαρά πληροφοριακά και μόνο επειδή αναφέρθηκε από αρκετούς, το υποχρεωτικό τριετές μίσθωμα αφορά μισθωτηριο κύριας κατοικίας και όχι φοιτητικής.

Καθαρά πληροφοριακά, στην φορολογική δήλωση δεν υπάρχει η επιλογή "φοιτητική κατοικία", μόνο κύρια και δευτερεύουσα.

Επίσης η τριετής ελάχιστη διάρκεια δεν αφορά ούτε μίσθωμα ούτε μισθωτήριο, μίσθωση αφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πω πω, μόλις κάθησα και το διάβασα. Πολλά ψυχολογικά. Και παραδόξως όσοι "πάσχουν" πάντα έχουν ένα στρατό δικηγόρους που και καλά τρέχουν για την πάρτη τους, δύο εκεί ένας σε αυτό το τόπικ 😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Narayan είπε

Πω πω, μόλις κάθησα και το διάβασα. Πολλά ψυχολογικά. Και παραδόξως όσοι "πάσχουν" πάντα έχουν ένα στρατό δικηγόρους που και καλά τρέχουν για την πάρτη τους, δύο εκεί ένας σε αυτό το τόπικ 😏

Γιατί δεν μας λες ποιος έχει ψυχολογικά από τις θάλασσες, και ποιος από τη στεριά, για να το εμπεδώσεις καλύτερα προς τον εαυτό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα είχα σηκωθεί και θα είχα φύγει από το σπίτι, αφού είχα ενημερώσει το σπιτονοικοκύρη και εξηγώντας αναλυτικά τους λόγους. Και το κυριότερο θα είχα τελειώσει όμορφα τη συνεργασία μου με το σπιτονοικοκύρη. Χωρίς "επεισόδια" χωρίς τίποτα. Στο κάτω κάτω αφού λες ότι ήσουν ΚΥΡΙΟΣ στις υποχρεώσεις σου, θα το εκτιμήσει και αυτό όταν φύγεις. Καλό θα ήταν να του ζητήσεις συγνώμη αν του είπες στη ψύχρα αυτό με τα μαύρα και τελειώνει το θέμα.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που φεύγει νωρίς από ένα σπίτι πριν λήξει το συμβόλαιο. Απλά είναι οι καταστάσεις με το Κορωναϊό έτσι που δυστυχώς αν φύγει κάποιος από μια φοιτητική κατοικία, δύσκολα θα μπει άλλος, γιατί οι φοιτητές ακόμα δεν νοικιάζουν γιατί δεν ξέρουν με ποια μέθοδο θα γίνουν τα μαθηματά τους. 

Στην Αθήνα πριν νοικιάσει κάποιος σπίτι, ζητάνε εκκαθαριστικό σημείωμα, διαφορετικά δεν στο νοικιάζουν. Και αυτό είναι λίγο παράλογο, διότι είναι προσωπικό δεδομένο τι παίρνω εγώ ως μισθό, από την άλλη δικαιολογείται ο σπιτονοικοκύρης, καθώς δεν μπορεί να το νοικιάζει στο κάθε τυχόντα και να χάσει τα λεφτά του.

Η εναντίωση μου είναι μόνο, ότι τόσα χρόνια μέχρι πριν το ξέσπασμα του ιού, οι περισσότεροι πλούτισαν λόγω airbnb, και διάφορων καταστάσεων και τώρα κλαίγονται. Αυτό είναι κάπως παράλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, acomaedo είπε

Ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου πλέον είναι τρία έτη από την υπογραφή. Ελπίζω τον Οκτώβρη να κλείνεις τριετία γιατί και αυτός κοιτώντας τα συμφέροντα του μπορεί να σε τρέχει να του πληρώνεις ενοίκια μέχρι τη λήξη της τριετίας...

Όταν υπάρχει μισθωτήριο μικρότερης διάρκειας και λήξει, δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να αναγκάσει τον ενοικιαστή να μείνει μέχρι τη συμπλήρωση τριετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lightsout είπε

@airtrelomike13

Καλά, γενικά σε αυτή τη χώρα είθισται να κάνει ο καθένας ο, τι του κατεβάσει η γκλάβα του, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Κουτοπονηρια ώστε να δεσμευτεί το ακίνητο για τριετία ή για τον οποιοδήποτε φορολογικό λόγο, που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Καλό είναι τα μισθωτηρια να αποτυπώνουν την πραγματικότητα ώστε να αποφεύγονται οι διαμάχες. Πχ ενοικιάζει φοιτητής ακίνητο και στα δύο χρόνια εγκαταλείπει τη σχολή. Είναι μέσα στο πρόγραμμα αυτό και μπορεί να γίνει για πάρα πολλούς λόγους. Ή βρίσκει άλλου φθηνότερο γιατί δεν βγαίνει πια οικονομικά. Ή γίνεται δεκτός στις εστίες. Γιατί να αξιώσει ο ιδιοκτήτης τα νοίκια που υπολείπονται της τριετίας? Και υπάρχει και η άλλη πλευρά η οποία μου έτυχε όταν ήμουν φοιτητής και νοικιαζα στην επαρχία. Έτυχε ο από πάνω να είναι ένας πραγματικός κανίβαλος, σε σημείο οι διπλανοί και ο από πάνω του να ξενοικιαζουν. Εγώ επειδή έμενα κατά κύριο λόγο στην τότε κοπέλα μου δεν ασχολιομουν ιδιαίτερα. Ο τύπος έπαιζε κάθε μέρα μπάλα μαζι με κι εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα μέσα σε μία γκαρσονιέρα, έπινε φούντες και άκουγε μουσικές στη διαπασών στις 6 το πρωί που γυρνάγε απ'έξω. Ε, αυτόν τον έδιωξε κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης λόγω κακής χρήσης του ακινήτου. Και δικαίως. Γιατί να φορτωθεί λοιπόν έναν κανίβαλο για τρία χρόνια?

Υπάρχει τρόπος αρκεί να το ψάξεις όπως έκαναν κι εγώ

Κανεις συμφωνητικό σε δικηγόρο ότι θα φυγεις η θα κάτσει ο ενοικιαστης για  κάποιους μήνες πχ ως αναπληρωτής

Έτσι κι εκανα

Άτυπα αφήνουν η αφήνω να αποχωρήσει κάποιος, όμως υπάρχουν κι οι μυστήριοι άνθρωποι. Αυτό το τριετίας σε φοιτητικές εστίες και καθηγητών είναι εκτός λογικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Όταν υπάρχει μισθωτήριο μικρότερης διάρκειας και λήξει, δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να αναγκάσει τον ενοικιαστή να μείνει μέχρι τη συμπλήρωση τριετίας.

Να τον δέσει με αλυσίδες για να μείνει όχι, μια χαρά όμως μπορεί να τον κυνηγήσει δικαστικά απαιτώντας τα μισθώματα μέχρι τη συμπλήρωση τριετίας. Η τριετία είναι υποχρεωτική και για τα δύο μέρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καθαρά πληροφοριακά, στην φορολογική δήλωση δεν υπάρχει η επιλογή "φοιτητική κατοικία", μόνο κύρια και δευτερεύουσα.

Επίσης η τριετής ελάχιστη διάρκεια δεν αφορά ούτε μίσθωμα ούτε μισθωτήριο, μίσθωση αφορά.

Στην μίσθωση αναφερομουν όντως, όχι στο μίσθωμα.

Ηχρήση της κατοικίας μπορεί να οριστεί από το μισθωτηριο. Όπως γίνεται με τις εμπορικές. Στην φορολογική δηλώνεται ως δευτερεύουσα. Η τριετία αφορά αποκλειστικά κύρια κατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lightsout είπε

Στην μίσθωση αναφερομουν όντως, όχι στο μίσθωμα.

Ηχρήση της κατοικίας μπορεί να οριστεί από το μισθωτηριο. Όπως γίνεται με τις εμπορικές. Στην φορολογική δηλώνεται ως δευτερεύουσα. Η τριετία αφορά αποκλειστικά κύρια κατοικία. 

Όπως και να έχει, το θέμα είναι ότι έχουμε κάποιον που θέλει να φύγει, για τους χ, ψ λόγους, και από τη στιγμή που λόγω διπλωματικής δεν χρειάζεται να νοικιάζει, γιατί και εγώ δεν ξέρω κάποιον που να συνέχιζε να νοικιάζει για τη διπλωματική εργασία καθώς με το καθηγητή άντε να βρεθεί 3--4 φορές και αυτές μέσω διαδικτύου και e-mail,  κάθεται και βάζει ένα βέτο σε κάποιον χωρίς λόγο, για να κερδίσει τι. Ένα μήνα ενοίκιο. Σιγά. Ας πάει να μείνει σε κάποιο φίλο του για ένα μήνα. Ναι όντως τα πανεπιστήμια δεν θα ανοίξουν, οι φοιτητές ΔΕΝ νοικιάζουν και αντιθέτως ξενοικιάζουν , καλά για τους πρωτοετείς δεν το συζητώ αλλά δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Δηλ ολη η φασαρια γινεται για ενα μηνα.Εγω θα σε πεταγα εξω χθες ...............

Φίλε μου καλώς ή κακώς δε μπορείς να "πετάξεις" έξω κανέναν . Ειδικά κάποιον που αποδεδειγμένα δε μπορεί πλέον να ανταπεξέλθει . Γνωστός μου πάλεψε καιρό να βγάλει δικαστικά κάποιον απο το σπίτι με πολύ φέσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο θέμα γράφεις:

Σόρρυ αλλά είμαι νομοταγής πολίτης και οφείλω να σέβομαι τους νόμους και τα παραθυράκια του.

Μιας και οφείλεις να σέβεσαι λοιπόν πλήρωσε 280χ16=4480 και άσε τον αν έχει ο άλλος λεφτά να σε τρέξει ή όχι.

 
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασσικό θεματάκι ενοικίων. Κλασσικός τσακωμός των 2 στρατοπέδων :P. Μου πε, σου πα, τόσα άσπρα, τόσα μαύρα, να τα αφήσω να βγάλω κτλ Όλα είναι θέμα 3-4 ερωτήσεων εν τω μεταξύ. Αλλά γενικά αυτά τα θέματα είναι απόλαυση στο insomnia :) 

TS θες να φύγεις από το σπίτι; Να φύγεις δεν σε δένει κανένας. ΄Πόσους μήνες το νοικιάζεις ήδη; Αν ας πούμε το νοικιάζει 20-24 μήνες ήδη κανείς δεν πρόκειται να σε τρέξει για τα υπόλοιπα ενοίκια, βγήκε το μίσθωμα. Πόσες μέρες του είπες του ανθρώπου νωρίτερα ότι θες να φύγεις? Του το είπες 1 μήνα νωρίτερα όπως πρέπει; Αυτό έχει σημασία. Κακως προτείνεις μαύρα/άσπρα/γκρίζα εκπτώσεις κτλ Αν πάλι φεύγεις με το έτσι θέλω και στο 6μηνο, εγώ προσωπικά θα σε κυνήγαγα να πάρω τα χρήματα μου μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Κυρ Κώστα ιδιοκτήτη, για να γλιτώσεις ένα 50άρι/100άρι στην εφορία θα μπλέξεις με "πόσα δίνω, τοσα θες, στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες κτλ" και μάλιστα για 1 μήνα; Χώρια ότι θα παρανομήσεις; Πες εκεί "thank you next" ή "we don't negotiate with terrrorists", δώστε τα χέρια όμορφα και φιλικά, λήξτε το μίσθωμα στην ημερομηνία που πρέπει και προχώρα παρακάτω :) 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gthe είπε

Κλασσικό θεματάκι ενοικίων. Κλασσικός τσακωμός των 2 στρατοπέδων :P. Μου πε, σου πα, τόσα άσπρα, τόσα μαύρα, να τα αφήσω να βγάλω κτλ Όλα είναι θέμα 3-4 ερωτήσεων εν τω μεταξύ. Αλλά γενικά αυτά τα θέματα είναι απόλαυση στο insomnia :) 

TS θες να φύγεις από το σπίτι; Να φύγεις δεν σε δένει κανένας. ΄Πόσους μήνες το νοικιάζεις ήδη; Αν ας πούμε το νοικιάζει 20-24 μήνες ήδη κανείς δεν πρόκειται να σε τρέξει για τα υπόλοιπα ενοίκια, βγήκε το μίσθωμα. Πόσες μέρες του είπες του ανθρώπου νωρίτερα ότι θες να φύγεις? Του το είπες 1 μήνα νωρίτερα όπως πρέπει; Αυτό έχει σημασία. Κακως προτείνεις μαύρα/άσπρα/γκρίζα εκπτώσεις κτλ Αν πάλι φεύγεις με το έτσι θέλω και στο 6μηνο, εγώ προσωπικά θα σε κυνήγαγα να πάρω τα χρήματα μου μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Κυρ Κώστα ιδιοκτήτη, για να γλιτώσεις ένα 50άρι/100άρι στην εφορία θα μπλέξεις με "πόσα δίνω, τοσα θες, στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες κτλ" και μάλιστα για 1 μήνα; Χώρια ότι θα παρανομήσεις; Πες εκεί "thank you next" ή "we don't negotiate with terrrorists", δώστε τα χέρια όμορφα και φιλικά, λήξτε το μίσθωμα στην ημερομηνία που πρέπει και προχώρα παρακάτω :) 

Ωραία λύση αλλά έτσι πως θα μας τόνιζε ο TS το πόσο νομοταγής είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, lightsout είπε

Στην μίσθωση αναφερομουν όντως, όχι στο μίσθωμα.

Ηχρήση της κατοικίας μπορεί να οριστεί από το μισθωτηριο. Όπως γίνεται με τις εμπορικές. Στην φορολογική δηλώνεται ως δευτερεύουσα. Η τριετία αφορά αποκλειστικά κύρια κατοικία. 

Αυτό στα bold πως ακριβώς προκύπτει? Για εξήγησε μας λίγο πως γίνεται ένας φοιτητής να νοικιάζει και να χρησιμοποιεί ένα διαμέρισμα ως κύρια κατοικία αλλά να το δηλώνει ως δευτερεύουσα?

Επίσης ας πούμε πως εγώ έχω ένα διαμέρισμα στο Φάληρο το οποίο χρησιμοποιώ και δηλώνω ως κύρια κατοικία, και μισθώνω ένα στην Λούτσα το οποίο χρησιμοποιώ και δηλώνω ως δευτερεύουσα κατοικία. Ξαφνικά αποφασίζω να μείνω μόνιμα σε αυτό στη Λούτσα (γιατί η νέα μου δουλειά είναι εκεί κοντά ας πούμε), οπότε μετακομίζω και αλλάζω άμεσα στην εφορία τη διεύθυνση μονίμου κατοικίας μου, κατά τη γνώμη σου αυτό δεν γίνεται?

Και μη μου πεις για την ακραία περίπτωση που στο μισθωτήριο έχει συμφωνηθεί η κατοικία να χρησιμοποιείται μόνο ως δευτερεύουσα, κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά σπάνιο, δεν μπορείς να πάρεις την εξαίρεση και να την παρουσιάσεις σαν κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...