Προς το περιεχόμενο

Ενημερώσεις στο ChromeOS προκαλούν χρήση CPU 100%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άρθρο αναφέρεται σε chromeOS, οπότε τζάμπα κράζετε για τον chrome, που είναι απλά ένας browser.

Όσο αναφορά το ChromeOS, ναι είναι ένα αποτυχημένο πρότζεκτ, κάτι που απευθυνόταν σε συγκεκριμένο κοινό πριν χρόνια.

Τώρα είναι εντελώς άχρηστο. Ακόμα και η ίδια η Google το παραδέχεται έμμεσα.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαίνεται το καλό λειτουργικό... Τι να τα κάνεις τα χλωμιάρικα που τρώνε 0% cpu στο background... Βαρβατίλα, 100% cpu, να γουστάρουμε... Δώσε πόνο Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα μας τρελανετε? Τρολαρετε ή απλά δε δίνεται σημασία ούτε στο άρθρο που λέει ChromeOs και όχι chrome, ούτε στα σχόλια από κάποιους χρήστες που σας βοηθάνε να καταλάβετε για τι μιλάει το άρθρο? 

  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, petranthe είπε

Το άρθρο αναφέρεται σε chromeOS, οπότε τζάμπα κράζετε για τον chrome, που είναι απλά ένας browser.

Όσο αναφορά το ChromeOS, ναι είναι ένα αποτυχημένο πρότζεκτ, κάτι που απευθυνόταν σε συγκεκριμένο κοινό πριν χρόνια.

Τώρα είναι εντελώς άχρηστο. Ακόμα και η ίδια η Google το παραδέχεται έμμεσα.

Δεν κράζουμε τσάμπα. Όλο και κάτι υπάρχει στον Chrome που, δοθείσης της ευκαιρίας, αξίζει το κράξιμο.
Π.χ. η διεργασία software reporter tool που έχει ο Chrome εκτινάζει κατά περιόδους στα ύψη τη χρήση της CPU χωρίς ουσιαστικό λόγο.
Και αν την διαγράψεις ή την απενεργοποιήσεις ξαναεμφανίζεται, σαν τη Λερναία Ύδρα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μα γιατί το λες αυτό όπως και με την ram έτσι και με το επεξεργαστή δεν τον αγόρασες για να κάθετε...

Αν και έχετε απόλυτο δίκιο το άρθρο μιλάει για chromeOs...

Αυτό το άρθρο είναι τρανή απόδειξη/πείραμα ότι στο Insomnia δεν διαβάζουν καν τους τίτλους :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση ξεραΐλα από ειδήσεις και ανεβαίνουν άρθρα για bugs που ανέφερε κάποιο subset χρηστών κάποιων μοντέλων φορητών που χρησιμοποιούν Chrome OS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, trib είπε

Η αναφορά του bug δεν έχει ακόμη ανατεθεί σε κάποιον μηχανικό της Google, αλλά οι προγραμματιστές το γνωρίζουν και πιθανότατα να το επιλύσουν σύντομα σε μια επερχόμενη ενημέρωση.

Η αναφορά του bug δεν έχει ακόμη ανατεθεί σε κάποιον μηχανικό της Google, αλλά οι προγραμματιστές το γνωρίζουν και πιθανότατα "κρύβονται" για να μην επιλύσουν σύντομα (εφόσον είναι αδύτατον σε τόσο λίγο χρόνο) σε μια επερχόμενη ενημέρωση.

fixed :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hellojim είπε

Εγω στο κινητο χρησιμοποιω παντως Opera που εχει και built-in ad-blocker.

Καλά κάνεις, και εγώ αυτόν χρησιμοποιώ αλλά είναι άσχετο με το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρχικά μπήκα για να διαβάσω τα σχόλια και να γελάσω, διαπίστωσα κι εγώ ρε αδέλφια ότι, ή κάποιοι αρκούνται στην ΓΡΗΓΟΡΗ ανάγνωση (σ.σ. με τα μάτια κι όχι με τον νου) του τίτλου, ή κάποιοι δε γνωρίζουν τι είναι το περί ου θέμα, μιας και, άλλο πράγμα το λειτουργικό κι άλλο ο browser ...

Και σ αυτή την διαπίστωση, όσο κι αν ομολογουμένως γέλασα με τα περισσότερα εκ των σχολίων, μου έμεινε η στεναχώρια που συμπολίτες μου διαβάζουν και αρκούνται στην πρώτη εντύπωση ενός τίτλου ή ακόμη χειρότερα στην πρώτη ΣΥΝΤΟΜΗ και χωρίς κρίση ανάγνωση ενός τίτλου.

Προσωπικά αλλά και ο κύκλος μου, το θέμα το ονομάζουμε : "το τερατούργημα που δημιούργησε το twitter και τα greeklish" όπου η αγχίνους μνήμη υπερτερεί (λανθασμένα εν τω προκειμένω) των υπολοίπων τρόπων σκέψης - ανάλυσης, ενόσω η ψυχολογία του : "θα δώσω άμεση απάντηση" δημιουργεί προβλήματα σαν εκείνα που δημιουργεί η κατάποση της "αμάσητης τροφής", που μας ταΐζουν οι ... ειδήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...