Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση από Multicopter, μπράβο τους


Poexania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν από μερικούς μήνες αγόρασα από κάποιο χρήστη εδώ μεσα (ονόματα δεν λέμε) μια κάρτα γραφικών vega 56 μεταχειρισμένη η οποία ήταν ελαττωματική. Ο πωλητής αρνιόνταν το γεγονός ότι η κάρτα είχε πρόβλημα και δεν την έπαιρνε πίσω, έλεγε ότι τη χάλασα εγω. Αναγκάστηκα λοιπόν να επιστρέψω την κάρτα στο κατάστημα (Multicopter) απο όπου αυτός την είχε αγοράσει. Εκεί μου είπαν πως θα πάρει καιρό η αντικατάσταση/επιδιόρθωση διότι θα την έστελναν στην αντιπροσωπεία. Πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη στιγμή που εγώ τους είχα στείλει την κάρτα και νεα από την αντιπροσωπεία δεν είχαν οπότε προς τιμήν τους αποφάσισαν να αναλάβουν αυτοί το κόστος και μου έδωσαν πιστωτικό να αγοράσω ότι θέλω από το κατάστημα τους μέχρι τα λεφτά που έκανε η κάρτα γραφικών αρχικά (περίπου 640 ευρώ). Να σημειωθεί ότι από την αρχική αγορά είχαν περάσει περίπου 2,5 χρόνια και παρόλο που ήταν και απο δευτερο χέρι δεν μου είπαν ουτε μα ουτε μου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το κατάστημα και το πως διαχειρίστηκαν το πρόβλημα μου και πρόσφατα έκανα νεα αγορά από εκεί. Μακάρι να ήταν όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα αυτής της φιλοσοφίας, σε αντίστοιχη περίπτωση και μάλιστα μόλις μετά απο ένα χρονο από την αρχική αγορα το eshop ειχε δώσει πιστωση σε φίλο μου 100 ευρώ λιγότερα από οσό ήταν η αρχική αγορά.

 

Με τα χρήματα που μου πίστωσαν αγόρασα ενα 3600x και μια 5700 xt

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το e-shop το πρότεινα λόγω τιμών/ποικιλίας (μέχρι πριν 2-3 χρόνια αν δεν έπαιρνες από 3-4 διαφορετικά μαγαζιά σε σκρουτζ, δεν έβγαζες καλές τιμές) μέχρι που μου έκαναν μια πατατιά με ένα τροφοδοτικό. Είχα πάρει ένα thermaltake toughpower 750w στα 160 ευρώ το 2008. Δυστηχώς στα 9 χρόνια  και 10 μήνες παρέδωσε πνεύμα οπότε μιας και είχε εγγύηση 10 έτη, το πήγε στο μαγαζί. Οι τυπάδες το πήραν, το κράτησαν 2,5 μήνες (πήρα άλλο, το smart se 530w) το επέστρεψαν, λειτούργησε ακριβώς 20 λεπτά, έσβησε και τέρμα. Το πήγα πίσω την ίδια μέρα και αρνήθηκαν εγγύηση. Από τότε χέρομαι πολύ που πάει κατά διαόλου σαν κατάστημα.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ βασικη η πολιτικη των εγγυησεων στα καταστηματα! Εγω εκανα ξανα αγορα απο multicopter και ας μην ειχε την καλυτερη τιμη στο skroutz ακριβως επειδη με αυτο που εκαναν μου δημιουργησαν αισθημα εμπιστοσυνης

Ευχαριστηθηκα επισης που την πατησε και ο αρχικος πωλητης απο τον οποιο πηρα την καρτα. Αυτο επειδη αρνιονταν κατηγορηματικα να την παρει πισω ενω τον ειχα ενημερωσει απο την πρωτη μερα οτι αντιμετωπιζα προβλημα. Αν την ειχε παρει πισω και μου ειχε στειλει τα λεφτα (260 ευρω) που ειχα δωσει θα την επεστρεφε αυτος στο multicopter και θα καρπωνονταν αυτος την πιστωση των 640... η πονηρια του ομως του γυρισε μπουμεραγκ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....good4u κ στα υπόψιν το συγκεκριμένο μαγαζί για τους υπόλοιπους (τουλάχιστον για εμένα!)

.... αλλά στο θέμα της εδώ (αγγελίες) συναλλαγής, τι θα πει ονόματα δεν λέμε???? Τουλάχιστον άφησες μια σωστή αξιολόγηση??? Ήρθες σε επικοινωνία με κάποιον mod? Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να καταφεύγουμε σε χαρακτηρισμούς.... αλλά να περιγράψεις αναλυτικά κ σωστά το περιστατικό, έτσι ώστε ο κάθε αναγνώστης να κρίνει μόνος του. 

Ξεμπροστιάστε τους επιτέλους, όσο τα κουκουλωνουν (αυτοί που την έχουν πατήσει) τα λαμόγια θα κάνουν βόλτες ανενόχλητοι εδώ μέσα ψάχνοντας το επόμενο θύμα.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικα ειχα κανει θετικη αξιολογηση στον πωλητη επειδη ειχα παραλαβει με σωστο πακεταρισμα και επειδη η καρτα γραφικων λειτουργουσε για καμια ωρα

βιαστηκα και εκανα λαθος (πρωτη φορα αγοραζα κατι απο εδω, πλεον ξερω καλυτερα)

αργοτερα (την ιδια μερα δλδ)  παρατηρησα οτι το pc ανα τακτα χρονικα διαστηματα ετρωγε reset και μαυρες οθονες, ακομη και οταν ημουν στο ντεσκτοπ

δοκιμασα τα παντα για να επιλυσω το προβλημα

εβαλα αλλες μνημες

αλλαξα ενα σωρο ρυθμισεις και drivers

δοκιμασα την καρτα σε Pc φιλου

το προβλημα επεμενε

ζητησα απο τον πωλητη τα λεφτα μου πισω και μου ειπε οτι αγορασε κρανος για μηχανη και οτι την καρτα τη χαλασα εγω επειδη αλλαξα μνημες ram στο pc (και κατι αλλα τρελα). Του εδειξα μαλιστα και παρα πολλα threads σε sites απο ατομα με τη συγκεκριμενη υλοποιηση της vega56 που ελεγαν οτι βγαζει προβληματα...

κατοπιν, επειδη δεν μπορουσα να αλλαξω την αρχικη μου αξιολογηση εκανα μια ψευτικη πωληση (οτι και καλα πουλησα κατι σε αυτον) προκειμενου να πω τα πραγματα ως ειχαν.. στην περιγραφη μεσα της πωλησης εγραφα τι ακριβως εγινε (μεχρι και ψεματα για την εγγυηση μου ειχε πει, ειχα βαλει και φωτογραφιες, εγραφε οτι ειχε ακομη 1,5_ χρονο εγγυηση ενω ειχε κατι λιγοτερο απο ενα οπως προεκυπτε απο την αποδειξη την οποια στην αγγελια του ειχε κοψει σε σημειο που να μη φαινεται η ημερομηνια αγορας).

η συγκεκριμενη μαιμου πωληση που εκανα προκειμενου να εξηγησω την εμπειρια μου μετα απο μερικους μηνες σταματησε να ειναι προσβασιμη

επειδη εχει περασει καιρος και επειδη στο τελος εγω βρεθηκα κερδισμενος δεν θελω να δωσω συνεχεια στο θεμα...

παντως αν ψαξει κανεις το προφιλ μου θα καταλαβει

 

 

 

Επεξ/σία από Poexania
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο multicopter εχω παρει 1 τροφοδοτικο για φιλο και εδω και 2 χρονια δεν εχει θεμα & μια msi 3700xt gaming για εμενα - 6 μηνες την εχω - και φτου φτου ολα μια χαρα.

Παντως αποδειξη θα την κρατησω για 3 χρονακια αν χρειαστει.

Οσον αφορα το e-shop , ειχα πετυχει χαλασμενη μητρικη και επειδη δεν ειχαν αλλη αμεσως πίστωτικο και με +10€ πηρα αλλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ σοβαρο μαγαζι με καλη φημη και προσπαθει να εξυπηρετησει τους πελατες του για να συγκρατησει την καλη φημη του! Μεχρι αποδειξεως του εναντιου βεβαια...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FasTaker είπε

Yπαρχουν και σαπια μαγαζια στο skroutz ,εχουν αναφερθει κατα καιρους μερικα.

Καμια αμφιβολια, εμενα μου εκανε εντυπωση το multicopter ακριβως επειδη συνηθως κοιτανε τα καταστηματα να βγαλουν την ουρα τους απεξω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Poexania είπε

Καμια αμφιβολια, εμενα μου εκανε εντυπωση το multicopter ακριβως επειδη συνηθως κοιτανε τα καταστηματα να βγαλουν την ουρα τους απεξω

αν ΔΕΝ κάνω λάθος, είναι θέμα προμηθευτή. Αν ο προμηθευτής πει "δώσε άλλο" θα δώσουν άλλο. Αν ΔΕΝ έχουν άλλο, θα δώσουν πίστωση. 

πχ, πήγα στον κοτσόβολο προχθες για να δω μερικά monitors. Είναι ακριβώς σε σχέση με τα μαγαζιά στο σκρουτζ. Ωστόσο όλες οι τβ έγραφαν χώρα προέλευσης. Από e-shop ακόμα και οι Dell είναι από βουλγαρία. Msystems πχ, οι Dell έχουν την κλασσική υποστήριξη που σου φέρνουν την οθόνη σπίτι σε περίπτωση αντικατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

αν ΔΕΝ κάνω λάθος, είναι θέμα προμηθευτή. Αν ο προμηθευτής πει "δώσε άλλο" θα δώσουν άλλο. Αν ΔΕΝ έχουν άλλο, θα δώσουν πίστωση. 

πχ, πήγα στον κοτσόβολο προχθες για να δω μερικά monitors. Είναι ακριβώς σε σχέση με τα μαγαζιά στο σκρουτζ. Ωστόσο όλες οι τβ έγραφαν χώρα προέλευσης. Από e-shop ακόμα και οι Dell είναι από βουλγαρία. Msystems πχ, οι Dell έχουν την κλασσική υποστήριξη που σου φέρνουν την οθόνη σπίτι σε περίπτωση αντικατάστασης.

Απο τον κοτσοβολο εχω πολυ αρνητικη εμπειρια με εγγυηση

πηγα να επιστρεψω ενα εξωτερικο σκληρο χαλασμενο και αντι να αναλαβουν αυτοι την διαδικασια μου εδωσαν ενα τηλεφωνο να παρω λεει εγω και να κανονισω με τον προμηθευτη!!! Ισως το κανουν επιτηδες για να σε αναγκαζουν να παιρνεις τις δικες τους επεκτασεις εγγυησεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Poexania είπε

Απο τον κοτσοβολο εχω πολυ αρνητικη εμπειρια με εγγυηση

πηγα να επιστρεψω ενα εξωτερικο σκληρο χαλασμενο και αντι να αναλαβουν αυτοι την διαδικασια μου εδωσαν ενα τηλεφωνο να παρω λεει εγω και να κανονισω με τον προμηθευτη!!! Ισως το κανουν επιτηδες για να σε αναγκαζουν να παιρνεις τις δικες τους επεκτασεις εγγυησεων

ναι μην μπερδέυεσαι, δεν ψωνίζω από κωτσόβολο :P 

απλά έχει μαγαζί, πάω κοιτάω και παίρνω από αλλού χαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Poexania said:

Πρίν από μερικούς μήνες αγόρασα από κάποιο χρήστη εδώ μεσα (ονόματα δεν λέμε) μια κάρτα γραφικών vega 56 μεταχειρισμένη η οποία ήταν ελαττωματική. ...

Εν συντομία:
 Είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου, δεν έχουν όλες οι vega 3 χρόνια εγγύηση.
 Το multicopter (μαζί με κάμποσα άλλα) είναι στην shortlist για αγορές από bestprice και πάντα κοιτάω τις τιμές τους.

.

  • Κατ' εμέ ο πωλητής φέρθηκε κάκιστα, και πιθανόν με δόλο, διότι αυτός θα έπρεπε να τρέξει την διαδικασία της αντικατάστασης-επισκευής εφ'οσον στο όνομά του ήταν η απόδειξη λιανικής.
  • Το multicopter θα μπορούσε να αρνηθεί την εξυπηρέτηση της εγγύησης εφ΄όσον δεν ήσουν εσύ ο αρχικός αγοραστής. Το ότι σε εξυπηρέτησαν ενώ ήξεραν ότι η κάρτα τους έχει πουληθεί σε άλλον τους τιμά και είναι η καλύτερη διαφήμιση.
  • Κουβεντιάζουμε αλλού αν και εως πότε θα έπρεπε ο πωλητής να σου επιστρέψει τα λεφτά της αγοράς του μεταχειρισμένου.

Ολα τα ηλεκτρονικά μετά από κάποια χρόνια (ή μήνες) δυστυχώς ή ευτυχώς χαλάνε. Το αν και το πότε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Ετσι όπως είναι τα πράγματα τώρα κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει δόλο ή κακό χειρισμό (κοινώς λαμακία) από πωλητή ή αγοραστή ή τυχαία βλάβη.

Ακόμα και αν η συναλλαγή γινόταν μέσω τρίτου δεν θα μπορούσε να αποκλεισθεί η περίπτωση τυχαίας βλάβης.

Καλά τα μεταχειρισμένα και γλυτώνεις ένα σωρό λεφτά αλλά πολλές φορές προκύπτουν θέματα και μπορεί να χάσεις λεφτά.
Καλές και οι αξιολογήσεις αλλά πρέπει να μπουν κάποια φίλτρα και να ασχοληθεί άτομο, Mod ή άλλος.

Επεξ/σία από eyw
ωρθωγραφήα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...