Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση από Multicopter, μπράβο τους


Poexania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι ότι είχε πει και ψέματα για την εγγύηση επίσης από ότι είδα στο φόρουμ είχε προκύψει πάλι θέμα με αυτόν παλιά και ο αγοραστής είχε βάλει νομικά μέσα για να τον απειλήσει και να του γυρίσει τα λεφτά αν θες ρώτα με prv να σου στείλω τη σχετική δημοσίευση . Γενικότερα έχει καλές κριτικές αλλά εμένα μου φέρθηκε αισχρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Poexania είπε

Απο τον κοτσοβολο εχω πολυ αρνητικη εμπειρια με εγγυηση

Φίλε λες άσχημα λόγια για τον Κωτσόβολο; Το καλύτερο ελληνικό μαγαζι;;; 🤣

Από εγγύηση Κώτσου δεν ξέρω. Πάντως δύο φορές μου έχουν επιστρέψει λεφτά μετά από υπαναχώρηση. Σε ανοιγμένη συσκευασία. Δεν το συναντάς συχνά σε ελληνικό μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Ετσι για να βλέπουν καποιοι πως συμπεριφερονται τα μαγαζια και πως τα μαγαζακια του Πλαισιου............

το πλαισιο οταν ημουν λυκειοπαιδο ειχε πολυ φιλικη πολιτικη στα ελαττωματικ/χαλασμενα. Το πηγαινες πισω το εβλεπε επι τοπου τεχνικος και ειτε σου εκοβαν πιστωτικο ειτε στο αντικαθιστουσαν επι τοπου. Οταν εγινα φοιτητης εφαγα το πρωτο στραπατσο οταν επεστρεψα ελατωματικο προιον. Επρεπε να το αφησω εκει να το δει τεχνικος και περιμενα πλεον μερες και στο τελος προσπαθουσαν να βρουν δικαιολογιες για να μην μου το αντικαταστησουν... Απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα με το Πλαισιο. Αντε για κανα μικροφωο και πολυ ειναι ....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Poexania said:

Το θέμα είναι ότι είχε πει και ψέματα για την εγγύηση ...

η κάρτα ήταν σε εγγύηση ή δεν ήταν?
Αν ήταν καλώς. Αν δεν ήταν τότε πως το multicopter έκοψε πστωτικό?
Η απόδειξη λιανικής έχει ημερομηνία αγοράς και S/N κάρτας.

Αν στην αγγελία έγραφε κάτι σαν "... με x μήνες υπόλοιπο εγγύησης ..." και δεν ήταν σε εγγύηση τότε είναι απάτη.
Εγώ πάντως όταν λέω σε εγγύηση σκανάρω την απόδειξη και την attach στο pm.

.

2 hours ago, Poexania said:

...Γενικότερα έχει καλές κριτικές αλλά εμένα μου φέρθηκε αισχρά.

καλό και άγιο το feedback αλλά είτε mousepad πουλάς είτε AMD RYZEN R9 3950X CPU 690€ (bestprice) πάλι 1 positive ή negative point παίρνεις. Για τις αρνητικές δεν είσαι σίγουρος ποιός φταίει. Θέλει λίγο δουλίτσα το σύστημα.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηταν σε εγγυηση, ειχε 3 χρονια εγγυηση και οταντην πηρα ε ιχε απομεινει κατι λιγοτερο απο 1 ακομα

ομως ο πωλητης ελεγε οτι ειχε ακομη 1,5 χρονο εγγυηση στην αγγελια του, αλλα ελεγε ψεματα, ειχε οπως ειπα ακομη 1 παρα κατι

 

στην αγγελια του ειχε φωτογραφια της αποδειξης αλλα το σημειο που εγραφε την ημερομμηνια αγορας ηταν cropped, ειδα την πραγματικη ημερομηνια μετα που εκανα την αγορα και μου εστειλε την αποδειξη με email

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυλαχιστον εσενα σου εδωσαν πιστωτικο στην ΑΡΧΙΙΚΗ ΤΙΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ που ειναι και το σωστο . 

Υπαρχουν αναφορες στο φορουμ για μαγαζια που φερονται με τον χειροτερο τροπο. Πχ για καρτα που αγορασε καποιος 400 ευρω πριν 2 χρονια , του εδωσαν 70 ευρω μετρητα . Μαντεψε ποιος κρατησε τα 400 απο το πιστωτικο που τους εκοψε η εταιρεια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, argosixna είπε

Toυλαχιστον εσενα σου εδωσαν πιστωτικο στην ΑΡΧΙΙΚΗ ΤΙΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ που ειναι και το σωστο . 

Υπαρχουν αναφορες στο φορουμ για μαγαζια που φερονται με τον χειροτερο τροπο. Πχ για καρτα που αγορασε καποιος 400 ευρω πριν 2 χρονια , του εδωσαν 70 ευρω μετρητα . Μαντεψε ποιος κρατησε τα 400 απο το πιστωτικο που τους εκοψε η εταιρεια. 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και λέμε για multicopter 

Θέλει φίλος από Κρήτη να αγοράσει ένα full setup pc και ενώ έχουμε βρει κομμάτια δεν ξέρουμε από πού να τα παραγγείλουμε με αντικαταβολή και αν θα έρθουν σώα

Σκεφτόμαστε το dotpower αλλά θα ήθελα προτάσεις και για άλλα αξιοπιστα μαγαζιά και να μην μου έρθει τίποτα χαλασμένο πχ οθόνη 

Για πείτε γνώμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα απο multicopter μου αλλαξαν μια καρτα γραφικων τακα τακα μεσα σε 10 μερες.. χωρις μα μου ..εινια απο τα πιο τοπ καταστηματα και νο1 στην λισταμ ου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

και εμενα απο multicopter μου αλλαξαν μια καρτα γραφικων τακα τακα μεσα σε 10 μερες.. χωρις μα μου ..εινια απο τα πιο τοπ καταστηματα και νο1 στην λισταμ ου 

Άρα να πάρω από εκεί 

Κάποιος άλλος με άλλη εμπειρία από κάποιο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Άρα να πάρω από εκεί 

Κάποιος άλλος με άλλη εμπειρία από κάποιο κατάστημα;

επισης και πολυ καλες τιμες γενικα.. εαν οχι απο τα πρωτα στο σκρουτζ καπου στην μεση.. τυχαια το βρηκα και κατεληξα απο εκει να κανω 2 πισι τελικα.. η καρτα που μου αλλαξανε ηταν μια sapphire 5700xt nitro+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Nik1239 said:

... Κάποιος άλλος με άλλη εμπειρία από κάποιο κατάστημα;

ένα πλήρες pc αποτελείται από πολλά πράγματα, όπως πχ psu, case, m/b, cpu, ram, hdd, gpu, fans, monitor, keyboard, mouse, πιθανόν cpu heat-sink etc.
Από εμπειρία δεν υπάχει κατάστημα που να έχει όλα τα παραπάνω σε καλές τιμές. Πιθανόν να χρειαστούν 2-3 μκρές παραγγελίες.

Αλλο κατάστημα είναι το e-shop, στο stockhouse του έχει ευκαιρίες, δες και εκεί. Εννοείται ότι δεν είναι πάντα και στα πάντα το φθηνότερο, shop around.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Poexania είπε

 Εκεί μου είπαν πως θα πάρει καιρό η αντικατάσταση/επιδιόρθωση διότι θα την έστελναν στην αντιπροσωπεία.

Πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη στιγμή που εγώ τους είχα στείλει την κάρτα και νεα από την αντιπροσωπεία δεν είχαν οπότε προς τιμήν τους αποφάσισαν να αναλάβουν αυτοί το κόστος και μου έδωσαν πιστωτικό να αγοράσω ότι θέλω από το κατάστημα τους

Μου εκανε εντυπωση που δεν το σχολιασε κανεις αυτο.

Τους 4 μηνες που λες οτι περιμενες,αλλη καρτα σου εδωσαν να κανεις την δουλεια σου οπως οφειλουν βαση του νομου??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα καρτα (μια 480) και δεν ζητησα καν αλλη, δεν ξερω τι θα γινονταν αμα ζηταγα. Το οτι θα καθυστερησουν μου το ειχανε πει απο την αρχη γιατι θα την εστελναν στην αντιπροσωπεια και επειδη ειχαν περασει τα 2 χρονια.

Επεξ/σία από Poexania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Fulgore said:

... Τους 4 μηνες που λες οτι περιμενες,αλλη καρτα σου εδωσαν να κανεις την δουλεια σου οπως οφειλουν βαση του νομου??

πες ΦΕΚ.

συνήθως είτε στα ψιλά γράμματα των εγγυήσεων είτε στους όρους πώλησης όταν κάνουμε κλικ σε κουτάκια υπάρχουν παράγραφοι ή αναφορές σε άλλους νόμους που απαλλάσουν το κατάστημα από τα πάντα.
Συμφωνώ ότι ένα κατάστημα θα επρεπε να δίνει κάτι προσωρινά σε περίπτωση που η επισκευή θα τραβούσε πάνω από πχ 5 εργάσιμες.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Poexania είπε

Ειχα καρτα (μια 480) και δεν ζητησα καν αλλη, δεν ξερω τι θα γινονταν αμα ζηταγα. Το οτι θα καθυστερησουν μου το ειχανε πει απο την αρχη γιατι θα την εστελναν στην αντιπροσωπεια και επειδη ειχαν περασει τα 2 χρονια.

Δεν εχει σημασια αυτο.

Κανονικα μετα τις 3 εβδομαδες αναμονης,το καταστημα/πωλητης απο μονος του οφειλει να προσφερει ο ιδιος καρτα αντικαταστασης για να κανεις την δουλεια σου οσο περιμενεις και να μην εισαι χωρις pc γιατι δεν εχουν ολοι στην ακρη δευτερες καρτες.

Για φαντασου να μην ειχες δευτερη καρτα και να ησουν 4μηνες χωρις υπολογιστη. Για αυτο το λογο και δινεται προσωρινη καρτα κανονικα.

Αρα φαουλ αυτο απο το καταστημα.

Επισης οι 4 μηνες αναμονη εμενα μου λενε οτι μαλλον το καταστημα ή δεν την εστειλε αρχικα την καρτα τον πρωτο καιρο ή την ξεχασε τελειως.

Κανονικα η διαδικασια του rma καρτας γραφικων πανω απο 1.5-2μηνες δεν παιρνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...