Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Αδύνατη η πρόσβαση στο Internet για τους συνδρομητές εξαιτίας τεχνικών προβλημάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Να μην φανω κακος, αλλα προφανως ο ΟΤΕ θα κοιταξει πρωτα τους πελατες του. Ας ριξουν οι υπολοιπες χρημα στο r&d και σε σεμιναρια κτλ ωστε να φτιαξουν δικο τους δικτυο, καφαο και να προσλαβουν ατομα που να μπορουν να επιδιορθωσουν προβληματα ωστε να μην στηριζονται στους τεχνικους του οτε.

Προφανώς για να γράψεις τέτοιο πράγμα δεν έχεις ιδέα πως είναι η νομοθεσία και πως λειτουργεί η αγορά των τηλεπικοινωνιων. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις απλά δεν μπορείς να διατυπώνεις άποψη και να είσαι απόλυτος χωρίς να κρατάς μια επιφύλαξη για αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δεδομένο ότι υπήρξε major system failure. Τώρα για να "κοπούν" οι οπτικές ίνες - μόνο της Voda - σε τρία σημεία και μάλιστα ταυτόχρονα είναι τόσο απίθανο όσο να πάρει το CL o ΠΑΟΚ. Θα υπήρχε πρόβλημα γενικά στην τηλεφωνία και όχι μόνο στο 4G και στο νετ και δεν θα έπεφτε το ίδιο το σύστημά τους. Εγώ προσπάθησα να πάρω και στην εξυπηρέτηση και στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν απάντησε ποτέ κανένας. 

Πιθανότερο είναι είτε ότι έκαναν πατάτα σε εργασίες συντήρησης και τα έβγαλαν όλα off για λίγο ή ότι κάποιος πήρε τον έλεγχο του δικτύου. Θα μάθουμε πολλά χρόνια αργότερα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 10:51 ΜΜ, texnikos01 είπε

Εντάξει με την Vodafone...

 Η Wind γιατί σέρνεται τελευταία συμπάσχει με την Vodafone;

Απλά είναι χειρότερος ο ένας απ'τόν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 2:00 ΠΜ, polaki είπε

Δεν έμπαινα εγώ πάντως ούτε insomnia, δε νομίζω ότι το insomnia είναι σε Ελληνικό server. Φαίνεται η Cloudflare υποδομή αλλά που ακριβώς βρίσκεται o origin server δεν το βλέπουμε. 

Φίλε νομίζω πως ο server είναι στη Γαλλία .
Από κάτω η διαδρομή που ακολουθήθηκε για να φτάσουν τα πακέτα από μένα (vodafone συνδρομητή) στον παραλήπτη (server.insomnia.gr) με τις διευθύνσεις IP κάθε δρομολογητή που διέρχεται το πακέτο.

1. 192.168.8.1
2. 192.168.2.1
3. 62.38.0.170 loopback2004.med01.dsl.hol.gr (vodafone -GR)
4. 62.38.96.150 (vodafone -GR)
5. 195.89.103.69 ae3-100-ucr.ata.cw.net (vodafone -UK)
6. 195.2.21.166 ae54-xcr1.mlu.cw.net (vodafone -UK)
7. 195.2.25.98 ae0-xcr1.mlb.cw.net (vodafone -UK)
8. 195.2.9.89 ae4-pcr1.ptl.cw.net (vodafone -UK)
9. 195.2.9.74 ae.23-xcr2.prp.cw.net (vodafone -UK)
10. 54.36.50.70 gsw-1-a9.fr.eu (OVH SAS -FR)
14. 94.23.122.146 (OVH SAS -FR)

51.91.64.201 server.insomnia.gr (OVH SAS -FR)

Όμως, όπως λες και συ, αν ψάξεις για το insomnia.gr, θα το βρεις στο cloudflare 104.26.4.164 , 104.26.5.164 , 172.67.72.120 etc. Τα 2 πρώτα IPs, για χρήστη από την Ελλάδα, σε εξυπηρετούν από Ελλάδα (cloudflare.gr). Όπως και ο DNS 1.1.1.1 . To  172.67.72.120 είναι πάντα στην Αμερική, αν δε κάνω λάθος .

Με επιφύλαξη τα παραπάνω .... θα δεχόμουν με χαρά διορθώσεις . Χαρά μου ....
===========================================
Είμαι ευτυχισμένος συνδρομητής vodafone (από εποχή hol ) και θα συνεχίσω με vodafone για χρόνια ακόμα .... σιγουράκι ...

Κατά τη διάρκεια του προβλήματος εξακολουθούσα να έχω IP,  αλλά είχα και τη δυνατότητα να αλλάζω IPs!!!!!
Η δρομολόγηση σταματούσε στο 62.38.96.150 (το έχω με μαύρο) πράγμα που με έκανε να πιστεύω πως το πρόβλημα ήταν εντός Ελλάδας και όχι εκτός όπως λένε !!!!

VDSL 50ara έχω με την κυρία Voda, 53 πιάνω .... χαρούμενος !!
Ευγενική εξυπηρέτηση .... σούπερ ..!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...