Προς το περιεχόμενο

Αγορά αξιόπιστου μεταχειρ. μεχρι 3000ευρω


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Toyota Yaris Made in Japan 2000-2002 To πιο αξιόπιστο που μπορείς να βρεις αρκεί ο προηγούμενος να έκανε τα βασικά με τη συντήρηση και να μην ήταν από αυτούς τους έξυπνους που έλεγαν "Είναι μαύρο σκυλί και δεν θέλει ούτε λάδια αλλαγή"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tedkald είπε

Toyota Yaris Made in Japan 2000-2002 To πιο αξιόπιστο που μπορείς να βρεις αρκεί ο προηγούμενος να έκανε τα βασικά με τη συντήρηση και να μην ήταν από αυτούς τους έξυπνους που έλεγαν "Είναι μαύρο σκυλί και δεν θέλει ούτε λάδια αλλαγή"

Δεν μου αρεσει το καντραν καθολου ομως..
Και πιστευω ειναι υπερτιμημενο ..κατω απο 3000 ειναι λιγα...και εχουν πολλα χλμ αυτα.
Ιδιο μοτερ με την κορολλα δεν εχει?Απλα ειναι 1000?! Η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεψε λεφτα και παρε του χρόνου κατι καλύτερο.

Τα κριτήρια που εχεις βαλει ειναι για αυτοκινητα λιγο πριν την απόσυρση

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

Δεν ξερω πως το εχεις στο μυαλο σου.. Αξιοπιστο δεν θα σου βγει! Ποιο οικονομικο στα ανταλλακτικα και στην εργασια ναι!

Για να σου βγει αξιοπιστο πρεπει ο αλλος να τα εχει αλλαξει ολα!!! Πραγμα αδυνατον!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει αργότερα να του ρίξω κάποια λεφτά ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Απλά αυτό είναι το budget που έχω στο μυαλό μου για αμάξι.

Ούτε έχω την πολυτέλεια να περιμένω παραπάνω μιας και το αμάξι που υπάρχει το χρησιμοποιούν όλοι και δεν είναι λύση αυτή.

 

Εάν πχ θέλει κάτι μετά από 2-3 μήνες μπορω να το φτιάξω .

Είναι σωστό το σκεπτικό μου; 🤔

Από ότι βλέπω στον δρόμο υπάρχουν αυτά τα αμάξια που κοιτώ,δεν νομίζω όλοι αυτοί να έχουν στο μυαλό τους την απόσυρση 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Από ότι βλέπω στον δρόμο υπάρχουν αυτά τα αμάξια που κοιτώ,δεν νομίζω όλοι αυτοί να έχουν στο μυαλό τους την απόσυρση

Θα έπρεπε να έχουν στο μυαλό τους την πρέσα-απόσυρση αλλά είναι τέτοιες οι κοινονικο-οικονομικές συνθήκες που δε το επιτρέπουν...

 

για εμένα βάλε κάτι ψιλά παραπάνω και πηγαινε σε Αμαξι του 2008-9 και μετά κ άσε τους χαρους να πάρουν το δρόμο της πρεσας ή της Αφρικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τοσο λιγα λεφτα θα παρεις ενα χρεπι 20ετιας το οποιο θα σου "ζητησει" κι αλλα σε ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα.

Αντι λοιπον να παρεις εναν αμφιβολου προελευσεως και χαρακτηριστικών κουβα και  να καις τα λεφτα σου, κανε υπομονη ενα χρονικο διαστημα, ανεβα στα 5-6κ ωστε να παρεις κατι αξιοπρεπέστατο. Στο κατω κατω μεσα απο την τριβη/μοχθο κερδιζεις το δικαιωμα να στοχευσεις σε κατι καλυτερο.

Τελος, σε αυτα τα λεφτα, δεν εχεις την πολυτελεια να απορρίπτεις αμάξια, θα πρεπει να κοιτας πρωτίστως το μηχανολογικο και δευτερευόντως το αισθητικο

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

 

Τελος, σε αυτα τα λεφτα, δεν εχεις την πολυτελεια να απορριπτεις αμαξια, θα πρεπει να κοιτας πρωτιστως το μηχανολογικο και δευτερευόντως το αισθητικο

Και πάλι,τα γιαρις έχουν μεγαλύτερη τιμή από αυτά που κοιτάω.

Ε να μην πάρω και κάτι που δεν μπορώ ούτε να το κοιτάω.

Εγώ βλέπω πως αυτό το κορολλα που κοιτάω το δίνουν μαξ 4000 άντε 4500 ε με βάση αυτό ένα με 3000-3500 δεν είναι αξιοπρεπές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

https://www.car.gr/31450437-citroen-c3

https://www.car.gr/30539870-fiat-panda

https://www.car.gr/31415120-peugeot-207

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LabrakisG1992 είπε

Τι να πάρω ρε φίλε.

Γαλλικό και ιταλικό;

Εδώ λέμε για αξιοπιστία

  • Like 5
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο την εμπειρια μου που ειχα το 06 ειχα αγορασει ενα clio του 94 με 126000χμ(πραγματικα δεν ξέρω) με 3000 εβαλα επανω αμορτισερ γιατι δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ηθελε κτεο οταν το πηρα και μετα απο 2 μηνες ηθελε ΚΤΕΟ εβλεπα οτι κατι δεν πηγαινε καλα και εκει μου εδειξε χαλασμενα πισω αμορτισερ ,λαστιχα αλλαξα τακακια αλλαξα κλειδαριες και το πουλησα μετα απο 2 χρονια το 2008 αρχες στα 1500 με 160000χμ ιμαντα δεν ειχα αλλαξει γιατι ελεγε οτι ειχε αλλαχθει στα 120000 ουτε χρονολογια ελεγε και ουτε book service ειχε, αρα μαλλον μπορει να ημουν και τυχερος, προβληματα δεν ειχε βγαλει παντως. Τοτε ηταν το πρωτο αυτοκινητο και οταν το αγορασα πηγαινα στα τυφλα σε συνεργειο ειχα παει να το ελεγξουν αλλα δεν μου ειχαν πει τιποτα για αμορτισερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Τι να πάρω ρε φίλε.

Γαλλικό και ιταλικό;

Εδώ λέμε για αξιοπιστία

Αξιοπιστία? Μιλάς για αμάξια 15ετιας. Πάρε ένα με λίγα χιλιόμετρα όσο γίνεται, καλοδιατηρημένο όσο γίνεται, πήγαινε το σε μηχανικό να μην έχει τρακαρει, καντου  και ένα ψευτοσερβις να κάνεις την δουλειά σου. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Αν ανέβεις στο μπάτζετ που λέει ο φίλος 6κ μιλάμε και για τα υπόλοιπα. 

Επεξ/σία από LabrakisG1992
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Τι να πάρω ρε φίλε.

Γαλλικό και ιταλικό;

Εδώ λέμε για αξιοπιστία

Ενω με το σχιστοματη γκαζοντενεκε του 98-2000 θα τρελαθεις στην αξιοπιστια...

 

μιλαμε για αυτοκινητα χωρις καμια ουσιαστικη ασφαλεια ουτε για εσενα ουτε για τους αλλους στο δρομο...

 

προφανως καλυτερα 10-12 ετων και ιταλικο...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 15
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...