Προς το περιεχόμενο

Αγορά αξιόπιστου μεταχειρ. μεχρι 3000ευρω


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια γρήγορη ματιά είδα ένα c1 στις 5000 ευρώ , με 70.000 χλμ του 13 , το λες και value for money σε σχέση με τα 15ετίας 200.000χλμ και τα μισά λεφτά , προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Είχα αγοράσει καινούργιο το corolla liftback 1.6 το 1999. Μέχρι το 2015 είχα 210.00km. Δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα. Μόνο σέρβις τα προβλεπόμενα. Κατανάλωση πολύ λογική με ελαφρύ πόδι 7 σε ταξίδι 8 μέσα στην πόλη. Αν δεν με είχαν τρακάρει θα το είχα ακόμη, καλυτέρα το δικό μου από άλλο μεταχειρισμένο από άγνωστο. Ήταν η τελευταία made in Japan corolla. Στο τρακάρισμα λειτουργησαν κανονικά οι αεροσακοι και οι προεντατήρες των ζωνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SchinasN είπε

είναι καινούριο , έχει εγγύηση , μέχρι τα 60.000 χλμ δεν θα χρειαστεί ακριβά αναλώσιμα , είναι καινούριο , δεν θα βρεθεί προ εκπλήξεως αν απαγορευτούν όλα τα ΚΕΚ προ euro 5 σε κέντρα, δεν είναι ακριβό , είναι καινούριο, το συγκρουόμενο δεν το καταλαβαίνω , υπάρχει κάποια mercedes που με χτύπημα στα 40χλμ μένει σαν καινούριο ; είναι καινούριο , δεν είναι μεταχειρισμένο. Δεν είναι καλοσυντηρημένο ή κακοσυντηρημένο ,

είναι αμάξι πόλης ( αν χρειάζεται τέτοιο , αν υπάρχουν ανάγκες για μεγαλύτερο , θα πάει σε μεγαλύτερο ) , θα του πάει μία δεκαετία , θα ξέρει ακριβώς το ιστορικό του,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

το λες και μόνος , το "αξιόπιστο" είναι δύσκολος όρος στο μεταχειρισμένο , ενώ με την εγγύηση του καινούριου , είναι αξιόπιστο χωρίς εισαγωγικά.

Είναι πολλά τα λεφτά τα 3000 ευρώ σε αμάξι με αρχική αξία 15.000 ευρώ πριν 15 χρόνια και με 200.000+ χλμ. Όμως η ζήτηση και η προσφορά είναι που ορίζει τις τιμές. Δεν υπάρχει επαρκής προσφορά στα 8ετίας με 100.000 χλμ , εν μέρη γιατί υπάρχει η τάση να μένει στον ιδιοκτήτη και μετά την αγορά καινούριου και να το χρησιμοποιεί σε 90%-10% ή να δίνεται σε συγγενικό πρόσωπο και σε πολλές περιπτώσεις το κρατάνε μέχρι τα 200.000 χλμ ή τα 400.000 χλμ γιατί το καινούριο είναι πολύ πιο ακριβό ή είναι ευχαριστημένοι με αυτό που έχουν ή το βάζουν σε υψηλή τιμή γιατί ακριβώς η προσφορά είναι μικρότερη από την ζήτηση. Δύσκολος γρίφος το μεταχειρισμένο , εύκολος γρίφος το καινούριο, στη συγκεκριμένη περίπτωση του Spacestar είναι μοντέλο του 2013 , παλιό , είναι από τα πιο φτηνά , αν πραγματικά οι ανάγκες δεν χρειάζονται τα led φώτα ή την σαλονάρα του Superb , αλλά ο συμβιβασμός είναι πολύ μικρός ή και καθόλου, καλύτερο είναι από το Smart fortwo εκτός από το πάρκινγκ. Με μισθό 500 ευρώ , ναι είναι δύσκολο να δίνεις τα 100 , αλλά αν σε 2 χρόνια μάζεψες 2400 ευρώ , είναι επειδή έβαλες στην άκρη 100 ευρώ το μήνα.

Τέλος είναι καινούριο

Πωλητής στο Σαρακάκη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makuis είπε

Καλησπέρα. Είχα αγοράσει καινούργιο το corolla liftback 1.6 το 1999. Μέχρι το 2015 είχα 210.00km. Δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα. Μόνο σέρβις τα προβλεπόμενα. Κατανάλωση πολύ λογική με ελαφρύ πόδι 7 σε ταξίδι 8 μέσα στην πόλη. Αν δεν με είχαν τρακάρει θα το είχα ακόμη, καλυτέρα το δικό μου από άλλο μεταχειρισμένο από άγνωστο. Ήταν η τελευταία made in Japan corolla. Στο τρακάρισμα λειτουργησαν κανονικά οι αεροσακοι και οι προεντατήρες των ζωνων.

Δεν ήταν η τελευταία, οι τελευταίες ήταν οι hatchback e12 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, SchinasN είπε

είναι καινούριο , έχει εγγύηση , μέχρι τα 60.000 χλμ δεν θα χρειαστεί ακριβά αναλώσιμα , είναι καινούριο , δεν θα βρεθεί προ εκπλήξεως αν απαγορευτούν όλα τα ΚΕΚ προ euro 5 σε κέντρα, δεν είναι ακριβό , είναι καινούριο, το συγκρουόμενο δεν το καταλαβαίνω , υπάρχει κάποια mercedes που με χτύπημα στα 40χλμ μένει σαν καινούριο ; είναι καινούριο , δεν είναι μεταχειρισμένο. Δεν είναι καλοσυντηρημένο ή κακοσυντηρημένο ,

είναι αμάξι πόλης ( αν χρειάζεται τέτοιο , αν υπάρχουν ανάγκες για μεγαλύτερο , θα πάει σε μεγαλύτερο ) , θα του πάει μία δεκαετία , θα ξέρει ακριβώς το ιστορικό του,

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

το λες και μόνος , το "αξιόπιστο" είναι δύσκολος όρος στο μεταχειρισμένο , ενώ με την εγγύηση του καινούριου , είναι αξιόπιστο χωρίς εισαγωγικά.

Είναι πολλά τα λεφτά τα 3000 ευρώ σε αμάξι με αρχική αξία 15.000 ευρώ πριν 15 χρόνια και με 200.000+ χλμ. Όμως η ζήτηση και η προσφορά είναι που ορίζει τις τιμές. Δεν υπάρχει επαρκής προσφορά στα 8ετίας με 100.000 χλμ , εν μέρη γιατί υπάρχει η τάση να μένει στον ιδιοκτήτη και μετά την αγορά καινούριου και να το χρησιμοποιεί σε 90%-10% ή να δίνεται σε συγγενικό πρόσωπο και σε πολλές περιπτώσεις το κρατάνε μέχρι τα 200.000 χλμ ή τα 400.000 χλμ γιατί το καινούριο είναι πολύ πιο ακριβό ή είναι ευχαριστημένοι με αυτό που έχουν ή το βάζουν σε υψηλή τιμή γιατί ακριβώς η προσφορά είναι μικρότερη από την ζήτηση. Δύσκολος γρίφος το μεταχειρισμένο , εύκολος γρίφος το καινούριο, στη συγκεκριμένη περίπτωση του Spacestar είναι μοντέλο του 2013 , παλιό , είναι από τα πιο φτηνά , αν πραγματικά οι ανάγκες δεν χρειάζονται τα led φώτα ή την σαλονάρα του Superb , αλλά ο συμβιβασμός είναι πολύ μικρός ή και καθόλου, καλύτερο είναι από το Smart fortwo εκτός από το πάρκινγκ. Με μισθό 500 ευρώ , ναι είναι δύσκολο να δίνεις τα 100 , αλλά αν σε 2 χρόνια μάζεψες 2400 ευρώ , είναι επειδή έβαλες στην άκρη 100 ευρώ το μήνα.

Τέλος είναι καινούριο

Φίλε τα είπες όλα. Υποκλίνομαι. Δεν θα απαντήσω στο φίλο με κάλυψες. 

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα είναι μοντέλο 2009 και το άλλο 2020...11 χιλιάρικα για αυτοκίνητο που μοιάζει λες και κυκλοφόρησε το 2006; Και τι πάει να πει καινούριο και καινούριο; Αν το αυτοκίνητο είναι μίζερο, 12βάλβιδο 1000αρι με 70 άλογα που στην ανηφόρα θέλει σπρώξιμο τι να το κάνεις το καινούριο; Το πληρώνεις για καινούριο και νομίζεις ότι μπήκες σε χρονομηχανή και μεταφέρθηκες στο 2006

 

200515174324_IMG_5055.jpg.c6da6eed30a58b13bbf5e367cc4eaf9e.jpg

56X_1.jpg

01_fiesta-dsc_1250_opt.jpg

ac_sygr_fordfiestaopelcorsaseatibizatoyotayaris_20081003_001.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Burgos είπε

Το ένα είναι μοντέλο 2009 και το άλλο 2020...11 χιλιάρικα για αυτοκίνητο που μοιάζει λες και κυκλοφόρησε το 2006; Και τι πάει να πει καινούριο και καινούριο; Αν το αυτοκίνητο είναι μίζερο, 12βάλβιδο 1000αρι με 70 άλογα που στην ανηφόρα θέλει σπρώξιμο τι να το κάνεις το καινούριο; Το πληρώνεις για καινούριο και νομίζεις ότι μπήκες σε χρονομηχανή και μεταφέρθηκες στο 2006

200515174324_IMG_5055.jpg.c6da6eed30a58b13bbf5e367cc4eaf9e.jpg

56X_1.jpg

01_fiesta-dsc_1250_opt.jpg

ac_sygr_fordfiestaopelcorsaseatibizatoyotayaris_20081003_001.jpg

Σωστός.
Στα 11 χιλιάρικα είναι μάλλον κακή αγορά, όχι για το εσωτερικό, αλλά για τους 70 ατμοσφαιρικούς που θα βογγήξει εάν το φορτώσεις δεύτερο άτομο...

Επίσης η mitsubishi μάλλον φεύγει από Ευρώπη για τα καλά και σίγουρα ξεσκατάρει το απούλητο στοκ σε αμάξια και απάρτια. 
Διπλή η νίλα όποιος το πάρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης περιστασιακά και πλέον αποκλειστικός χρήστης Honda Jazz του 2006. Κοντεύω τα 190.000 km.
Τα περισσότερα έγιναν τα 2 τελευταία χρόνια λόγω δουλειάς. Κάνω τα service στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα, εκτός από ένα που άργησα γύρω στα 400km.
Σε λίγο καιρό πρέπει να αλλάξω λόγω χιλιομέτρων κάτι στην εξάτμηση ή και ολόκληρη δεν θυμάμαι ακριβώς.
Το αμάξι δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα ούτε έχει τύχει να γυρίσω το κλειδί και να μην πάρει μπρος ή να με σταματήσει εν κινήσει. 
Ισχύει οτι δεν μπορώ να γκαζώσω πολύ σε ανηφόρες με βάρος, ούτε έχω τρελό ρεπρίζ (αν και είναι 1400αρι με 83αλόγατα).
Οι σχέσεις στο κιβώτιο είναι κοντά μεταξύ τους και η εκκίνηση είναι έτσι ρυθμισμένη για την τότε καλύτερη οικονομία σε καύσιμα (2006).
Κατανάλωση έχω γύρω στα 7lt μέσα σε πόλη, ενώ ο πατέρας μου, το φτάνει στα 8,4 λόγω νευρικής οδήγησης.
Αν μπορείς να ανέβεις στα χρήματα που ζητάνε θα έλεγα να το σκεφτείς κι αυτό.
Ρώτησε κι άλλους παλιούς ιδιοκτήτες να σε ενημερώσουν για το εν λόγω αυτοκίνητο.

@Burgos διαλέγω Colt δαγκωτό. Έχει ο αδερφός μου Fiesta του 2013.
Για να αλλάξω σταθμό στο ραδιόφωνο, πρέπει να λύσω εξίσωση 3ου βαθμού με τόσα κουμπιά που υπάρχουν γύρω γύρω. 😝
Βέβαια αν δεν κάνω λάθος ο ίδιος κινητήρας χρησιμοποιείται και στα τωρινά μοντέλα της Ford γιατί πολύ απλά είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Lanc3r είπε


Αν μπορείς να ανέβεις στα χρήματα που ζητάνε θα έλεγα να το σκεφτείς κι αυτό.
Ρώτησε κι άλλους παλιούς ιδιοκτήτες να σε ενημερώσουν για το εν λόγω αυτοκίνητο.
 

Το γνωριζω και εγω το jazz ως καλο αμαξι.
Ναι σιγουρα εαν ανέβω ενα χιλιαρικο ακομα μεγαλώνει η γκαμα :) 
Thnx! :)

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Burgos είπε

Το ένα είναι μοντέλο 2009 και το άλλο 2020...11 χιλιάρικα για αυτοκίνητο που μοιάζει λες και κυκλοφόρησε το 2006; Και τι πάει να πει καινούριο και καινούριο; Αν το αυτοκίνητο είναι μίζερο, 12βάλβιδο 1000αρι με 70 άλογα που στην ανηφόρα θέλει σπρώξιμο τι να το κάνεις το καινούριο; Το πληρώνεις για καινούριο και νομίζεις ότι μπήκες σε χρονομηχανή και μεταφέρθηκες στο 2006

200515174324_IMG_5055.jpg.c6da6eed30a58b13bbf5e367cc4eaf9e.jpg

56X_1.jpg

01_fiesta-dsc_1250_opt.jpg

ac_sygr_fordfiestaopelcorsaseatibizatoyotayaris_20081003_001.jpg

Παντα τα ιαπωνεζικα ηταν φτωχα εσωτερικα και εξωτερικα για αλλα πραγματα τα διαλεγουμε, αυτοκινητα θελουμε οχι κατσαρολες.

Εαν θελουμε ομορφιες ας παμε στα καλλιστεια τουλαχιστον να δουμε και κανα κ%λο. Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το αμαξι να παει και να με φερνει και οχι να μενει απο κουλες ζημιες τυπου χαλασε ο αισθητηρας ταδε ,εκαψε φλαντζα , χαλασε το σασμαν που ακουω σε καινουργια ευρωπαικα αυτοκινητα. εδω σας ξεπερασαν οι κορεατες ποιοι η κορεατες με τις φριτεζες.

Ας μην ξεφευγουμε απο το νημα φιλε νομιζω να σε βοηθησαμε.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Παντα τα ιαπωνεζικα ηταν φτωχα εσωτερικα και εξωτερικα για αλλα πραγματα τα διαλεγουμε, αυτοκινητα θελουμε οχι κατσαρολες.

Εαν θελουμε ομορφιες ας παμε στα καλλιστεια τουλαχιστον να δουμε και κανα κ%λο. Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το αμαξι να παει και να με φερνει και οχι να μενει απο κουλες ζημιες τυπου χαλασε ο αισθητηρας ταδε ,εκαψε φλαντζα , χαλασε το σασμαν που ακουω σε καινουργια ευρωπαικα αυτοκινητα. εδω σας ξεπερασαν οι κορεατες ποιοι η κορεατες με τις φριτεζες.

Ας μην ξεφευγουμε απο το νημα φιλε νομιζω να σε βοηθησαμε.

Μας ξεπέρασαν; Ποιοι είμαστε εμείς δηλαδή; Ούτε αυτοκινητοβιομηχανία έχω, ούτε είναι ομάδες οι βιομηχανίες για να είμαι οπαδός. Εγώ λέω αυτό που βλέπω κι αυτό που ζω σαν δυστυχής κάτοχος Suzuki. Ναι στα 275κ χλμ δεν έχει θέματα. Ε και; Μιζεριάζω κάθε φορά που μπαίνω μέσα. Ο καθένας αγοράζει αυτό που μπορεί κι αυτό που γουστάρει. Εσείς εδώ λέτε στον άνθρωπο που θέλει αυτοκίνητο μέχρι 3000 να χρεωθεί για να αγοράσει ένα καινούριο με 10+ το οποίο είναι και τραγικό από κάθε άποψη αλλά το θεωρείτε και καλή αγορά απλά και μόνο επειδή είναι γιαπωνέζικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι κάτοχος Hyundai Getz το αυτοκίνητο είναι σκυλί του πολέμου απλά να κοιτάξεις μά βρεις ένα μέχρι 100 χιλ χιλιομετρα και καλό συντηρημένο ζημιες δεν βγάζει μόνο τα σέρβις του θα κανεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 11:21 ΜΜ, Rpanagos είπε

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

Δες και το Vw polo εκείνης της εποχής,2000-2004,που ήταν ακόμα ολόκληρο made in Germany.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitrisgalatsi είπε

Εγώ είμαι κάτοχος Hyundai Getz το αυτοκίνητο είναι σκυλί του πολέμου απλά να κοιτάξεις μά βρεις ένα μέχρι 100 χιλ χιλιομετρα και καλό συντηρημένο ζημιες δεν βγάζει μόνο τα σέρβις του θα κανεις 

Γιατί μεχρι 100000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...