Προς το περιεχόμενο

Αγορά αξιόπιστου μεταχειρ. μεχρι 3000ευρω


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/9/2020 στις 11:21 ΜΜ, Rpanagos είπε

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

Μια προταση https://www.car.gr/classifieds/compare/?id=24440123&id=25174243

Ιδανικο για την πολη, μικρη καταναλωση και τελη, ανταλλακτικα τσαμπα,σχετικα καινουργιο για τα χρηματα του, και ασχημο, δεν το λες...

Δεν στο επιβαλλω, απλα ριχτου μια ματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/10/2020 στις 10:14 ΠΜ, LongTom είπε

Τι δεν θα ρίξει χοντρά λεφτά; 
Μιλάμε για ένα κουβά που κάνει ~4Χ τα χρήματα που ο OP έθεσε ως bugdet. 
Αυτά μόνο το αμάξι, δίχως τα λοιπά (ασφάλειες, τέλη κ.ο.κ.).
Θα πληρώσεις την διαφορά ή θα του πεις να δανειστεί;

Ενταξει δεν ηξερα οτι σαν κοινωνια ειμαστε ¨Ματσο¨ επισης οποτε παω στο βενζιναδικο ξανα βλεπω την τραγικη ελληνικη πραγματικοτητα. "βαλε 10 ευρω βενζινα"

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Ενταξει δεν ηξερα οτι σαν κοινωνια ειμαστε ¨Ματσο¨ επισης οποτε παω στο βενζιναδικο ξανα βλεπω την τραγικη ελληνικη πραγματικοτητα. "βαλε 10 ευρω βενζινα"

Τι σχέση έχουν αυτά με αυτά που απαντάω;
Δεν θα ήμασταν μάτσο εάν έδινε τα 10Κ αντί για τα 3Κ που είχε θέσει για στόχο;
Ή δεν θα έλεγε βάλε 10€ βεντζίνα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ματσο" είμαστε εμείς σαν κοινωνία που συζητάμε με τον φίλο εδώ για αυτοκίνητα των 3000; Η εσύ που του προτείνεις να χρεωθεί πέρα από τις δυνάμεις του ίσως για να αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LongTom είπε

Τι σχέση έχουν αυτά με αυτά που απαντάω;
Δεν θα ήμασταν μάτσο εάν έδινε τα 10Κ αντί για τα 3Κ που είχε θέσει για στόχο;
Ή δεν θα έλεγε βάλε 10€ βεντζίνα;

Θα στο πω απλά και λιτά ένα αμάξι που το αγοράζεις τώρα 3000 υπολόγισε ότι στην 2 ετια θα πρέπει να ρίξεις άλλο ένα 2μπαλο για πλάκα χωριά τα προβλεπόμενα έξοδα, στην 5 ετια έχεις πάρει καινούργιο. Στα λέω γιατί είμαι παθον. Λοιπόν τι προτιμάς? Σαβούρα? Η ενα καινούργιο που είναι σε εγγύηση και τουλάχιστον τα πρώτα 5 με 7 χρόνια ανάλογα το μοντέλο δεν ακουμπάς φράγκο πέρα από τα προβλεπε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Θα στο πω απλά και λιτά ένα αμάξι που το αγοράζεις τώρα 3000 υπολόγισε ότι στην 2 ετια θα πρέπει να ρίξεις άλλο ένα 2μπαλο για πλάκα χωριά τα προβλεπόμενα έξοδα, στην 5 ετια έχεις πάρει καινούργιο. Στα λέω γιατί είμαι παθον. Λοιπόν τι προτιμάς? Σαβούρα? Η ενα καινούργιο που είναι σε εγγύηση και τουλάχιστον τα πρώτα 5 με 7 χρόνια ανάλογα το μοντέλο δεν ακουμπάς φράγκο πέρα από τα προβλεπε? 

Γι αυτο το αμαξι το περνας απο ελεγχο πριν το παρεις! Υπαρχει μεταχειρισμενο που βγαζει τα προβλεπομενα και μεταχειρισμενο που θελει 2μπαλα και 3μπαλα!!!

Για να πετυχεις σωστο μεταχειρισμενο θελει υπομονη και γνωση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Θα στο πω απλά και λιτά ένα αμάξι που το αγοράζεις τώρα 3000 υπολόγισε ότι στην 2 ετια θα πρέπει να ρίξεις άλλο ένα 2μπαλο για πλάκα χωριά τα προβλεπόμενα έξοδα, στην 5 ετια έχεις πάρει καινούργιο. Στα λέω γιατί είμαι παθον. Λοιπόν τι προτιμάς? Σαβούρα? Η ενα καινούργιο που είναι σε εγγύηση και τουλάχιστον τα πρώτα 5 με 7 χρόνια ανάλογα το μοντέλο δεν ακουμπάς φράγκο πέρα από τα προβλεπε? 

 Ναι αλλά άμα έχει κάποιος ανάγκη το αμάξι δεν θα κοιτάξει αν θα δωσει χρημα σε ένα δύο χρόνια...γιατί σε αυτό το διάστημα θα κάνει την δουλειά του με ένα των 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Θα στο πω απλά και λιτά ένα αμάξι που το αγοράζεις τώρα 3000 υπολόγισε ότι στην 2 ετια θα πρέπει να ρίξεις άλλο ένα 2μπαλο για πλάκα χωριά τα προβλεπόμενα έξοδα, στην 5 ετια έχεις πάρει καινούργιο. Στα λέω γιατί είμαι παθον. Λοιπόν τι προτιμάς? Σαβούρα? Η ενα καινούργιο που είναι σε εγγύηση και τουλάχιστον τα πρώτα 5 με 7 χρόνια ανάλογα το μοντέλο δεν ακουμπάς φράγκο πέρα από τα προβλεπε? 

Γιατί θα δώσει "2μπαλο"; Είναι σίγουρο ότι θα είναι διαλυμένο και θα χρειάζεται ανακατασκευή; Δεν θα πάει διετία δίχως πολλά-πολλά; 
Επειδή την έπαθες εσύ, δεν σημαίνει ότι όλα τα διαθέσιμα οχήματα είναι έτσι. 

|
Επίσης 3+2=5. Με 5 χιλιάρικα, στην χειρότερη κατ' εσένα περίπτωση, δεν αγοράζεις καινούργιο. Εκτός και εάν εννοείς ότι κάθε 2 χρόνια θα χρειάζεσαι 2χιλιαρο να το φέρεις στα ίσια...

|
Όπως έγραψα για τον χειρότερο κουβά καινούργιο πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 10+ χιλιάρικα.
Αυτά είναι πολλαπλάσια από το μπάτζετ και δεν είναι καθόλου καλή συμβουλή, δεν γίνεται να το εξηγήσω αλλιώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 5:43 ΜΜ, jmmys είπε

Οπότε αυτά περί κολλητού άστα,επειδή πάντα θα υπάρχουν άλλοι με άλλες εμπειρίες.

Δηλαδή να μη λέω τη δικιά μου εμπειρία???! Κολλητός μου είναι , όχι φίλος/γνωστός , μαζί το πηγαίναμε αντιπροσωπία όταν ξεκίνησαν θέματα απο την εγγύηση. Στο δικό μου κύκλο τουλάχιστον, vw δεν ξαναπήρε κανένας  . Αλλά

Στις 30/10/2020 στις 5:43 ΜΜ, jmmys είπε

αν δεν σε νοιάζει και ψάχνεις κάνα κορεατικο κουτί τύπου Atos

μετά από αυτή την πρόταση κατάλαβα τη σχετικότητά σου...απο Getz,i10 πρότεινες το Atos.............έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Δηλαδή να μη λέω τη δικιά μου εμπειρία???! Κολλητός μου είναι , όχι φίλος/γνωστός , μαζί το πηγαίναμε αντιπροσωπία όταν ξεκίνησαν θέματα απο την εγγύηση. Στο δικό μου κύκλο τουλάχιστον, vw δεν ξαναπήρε κανένας  . Αλλά

μετά από αυτή την πρόταση κατάλαβα τη σχετικότητά σου...απο Getz,i10 πρότεινες το Atos.............έλεος

Και εγώ την δική μου εμπειρία περιέγραψα,και είναι εντελώς διαφορετική από τη δική σου.Και εγώ γνωρίσει πολλούς  τα τελευταία 25 χρόνια που πήραν Vw και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Όσο για το Atos που λες ότι πρότεινα,αν αυτό κατάλαβες δικαίωμα σου,καμμία σχέση,δεν θα πρότεινα ποτέ σε κάποιον να πάρει μεταχειρισμένο κορεατικο,ειδικά τόσο παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...