Προς το περιεχόμενο

Αγορά αξιόπιστου μεταχειρ. μεχρι 3000ευρω


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Trusted είπε

Γνώμη μου οπουδήποτε Suzuki με κινητήρα με κωδικό Μ13Α αν έχει βιβλίο service ( χωρίς να έχει μπει αέριο ) μοντέλα ( wagon r+ , ignis , swift , jimny) από 2005 και έπειτα.  !!! Οχι 4χ4 !!! για τα 3 πρώτα

Για τα μηχανικά, επειδή το wagon r το έχει η θεία μου από καινούριο με αυτόν τον κινητήρα, είναι πολύ καλό.

Τώρα εμφανισιακά μέσα έξω δεν βλεπόταν όταν βγήκε, αλλά και από θέμα οδήγησης είναι απλώς ανεκτό. 

Αλλά για αυτό που ψάχνεις καλό είναι, αν και εγώ θα κοιτούσα μεσογειακές εταιρίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

@ts συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω κυβικά και με έναν φίλο που opel astra g ...
σίγουρα καταλαβαίνω τα παραπάνω τέλη και κατανάλωση αλλά είναι "πιο αμάξι"... 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, qwertyuiop2 said:

στην Τουρκία, χώρα φτωχότερη απο εμάς, ο μ.ο. ηλικίας ενός αυτοκινήτου δεν ξεπερνά τα 8 χρόνια.

Έχεις κάποιο link για αυτό? 

Γιατί ένα που βρήκα γράφει 12.7 χρόνια. 

1 hour ago, qwertyuiop2 said:

Αυτοκίνητο 15ετίας και άνω δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται να αγοράζεται και να πωλείται σε άλλα μέρη του πλανήτη

Θα ήθελα είναι η αλήθεια και ένα link από μερικές ανεπτυγμένες χώρες που να απαγορεύουν την πώληση οχημάτων άνω των 15 ετών γιατί δεν το έχω ακούσει ξανά. 

1 hour ago, qwertyuiop2 said:

αλλά για τους ενσυνείδητους επιλογές υπάρχουν.

Όπως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Σχετικά με τον ts, πριν 5 χρόνια έψαχνα γα ιχ, είχα διαθέσιμα 6-6,5χιλιάρικα, κατέληξα σε Ιάπωνα (suzuki swift) και όπως αναμενόταν μηχανικά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, καμία βλάβη εδώ και 5 χρόνια, έχω αλλάξει μόνο φώτα που κάηκαν, μπαταρία, αισθητήρα λ, και τα κλασικά service που δίνει ο κατασκευαστής. Σχετικά με αυτά που ακούγονται περί θορύβου στην καμπίνα και γενικά κατώτερης ποιότητας οδήγησης είναι αληθινά γεγονότα, ο πατέρας μου είχε ένα mercedes c180 του 97 και όντος είχε τρομερά καλύτερη οδηγική συμπεριφορά από το swift του 09, αν δοκιμάσεις να ταξιδέψεις μακριά θα κουραστείς, τουλάχιστον με το swift αλλά θα ξέρεις ότι δύσκολα θα σε αφήσει στον δρόμο.

Κοίτα να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερα km, κάνε διασταύρωση τα km με το ΚΤΕΟ,  απέφυγε αμάξι που είναι παρκαρισμένο για πάνω από χρόνο και προσπάθησε να πας στην κατηγορία των 4.000 ευρώ ώστε να βρεις κάτι του 2009-2010 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ερώτηση. Επειδή και εγώ κοιτάω για αμάξι. επειδή έρχεται χειμώνας.

207 η grande ? για καμια βολτα και για την δουλεια που ειναι κεντρο αν βρεχει.

Είναι οικονομικά αυτά τα αμάξια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου μου αυτοκινητου.

Ψαχνω για κατι με μαξ 1300 κυβικά και 3000 ισως και λιγα παραπανω αν αξιζει πραγματικα.

Θελω κατι αξιοπιστο (οσο γινετε δηλαδη) μιας και μιλαμε για μεταχειρ.

Εχω δει και μου αρεσει το Corolla 98-00 μεσα σε αυτες τις χρονολογιες (αυτο με τα στρογγυλα φαναρια μπροστα.και το g6)
Και επισης εχω δει το Hyundai Getz η το accent.

Τα Hyundai τα βρισκω σε λιγοτερα χλμ μιας και ειναι ποιο καινουργια .

Οποτε σε αυτα τα λεφτα παιζω καπου στα 200.000 χλμ.

Τι ειναι ποιο αξιοπιστο και με λιγοτερες πιθανοτητες να εχει-βγαλει καποιο θεμα.

Φυσικα θα ελεγθει το αμαξι οποιο και να ειναι αυτο σε μηχανικό.

Ειναι καλυτερα να προτιμήσω ενα Toyota = τερας αξιοπιστίας συμφωνα με καποιους
Η να παρω ενα hyundai που θα εχει λιγο λιγοτερα χλμ και ποιο προσφατης χρονολογιας?

Το hyundai ειναι αξιο προστα στο toyota? (εαν φτασει πχ 250.000 χλμ?)

Υπόψιν πως  υπαρχει toyota και μπορω να επιβεβαιώσω οτι ειναι αξιοπιστο και εγω 😁

Με τα χρηματα αυτά και 1300 κυβικά πας αναγκαστικά σε σε μικρό αμαξάκι 15+ ετών.

Οπότε ξεχνάς μάρκες και ντεμέκ αξιοπιστια.

Δες καποια μοντέλα που αρέσουν σε ΕΣΕΝΑ,και πάρε όποιο είναι στην καλύτερη κατασταση μετά από καλό έλεγχο.

Αν θέλεις σώνει και καλά ασιατικό,δικαίωμα σου.Εγω προσωπικά σε παλιό αμάξι θα κοιτούσα μόνο γερμανικό.

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισω κατι που δεν θελω αν το ξαναπω αργοτερα παλι.

Υπαρχει λογος που λεω κατι μεχρι 1300 και ενα απο αυτα που πρότεινα.

Ο ενας ειναι οτι θελω να βλέπετε το αμαξι τουλαχιστον εξωτερικα (τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα).
Και ο δευτερος ειναι η αξιοπιστία που λενε ΟΛΟΙ και δεν το εχω βγαλει απο το μυαλο μου.



ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΩΝ να μου πουν ατομα που εχουν αυτα τα αυτοκινητα που σκοπεύω να αγορασω ΑΝ οντως ειναι ετσι οπως τα περιγράφω... δλδ με λιγοτερες ζημιες κλπ.

Το ξερω οτι στην αγορα υπαρχουν πααααρα πολλα αλλα αντίστοιχα αυτοκινητα που ισως να βγηκαν καλυτερα κλπ κλπ.
Οπως επισης κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθεί αν θα βγαλει κατι και τι θα βγαλει.
Θελω αποψη απο κατόχους.

Αν εχετε οντως καποια αλλη προταση με αιτιολογια που να στεκει γιατι να παω σε citroen c2 πχ να μου πειτε...μην μου ΠΕΤΑΤΕ ενα ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ το βλεπω καλο...το εχω δει και εγω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS αν ανέβεις μέχρι 3500€ μπορείς να βρεις Panda, C1, Aygo,Aveo,Punto κλπ,  μοντέλα 2010-2012.

π.χ.

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=pra&category=11&price=>2500&price=<3500&significant_damage=f&registration=>2010&offer_type=sale&condition=used

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σταρλετάκι ειναι απο τα τελευταία σκυλιά που έβγαλε η Τουότα. Απο το 97 και μετά εναρμονίστηκε με τους άλλους.

Αν καποιος ψάχνει αξιόπιστο παλιο μονο Honda, Hyundai, Mitsubishi, Mazda και γιαυτο κρατάνε και τιμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάρε Panda να βρεις την υγειά σου!!

https://www.euroncap.com/en/results/fiat/panda/34191

Τι ακριβώς βλέπουμε από το link πέρα από το ότι έχουν γίνει πιο αυστηρά τα tests? 

Αντίστοιχα θα πήγαιναν και άλλα της εποχής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, george1807 είπε

Δηλαδή θεωρείται αυτοκίνητο ένα corolla του 98-00; Το μόνο κοινό είναι οι 4 ροδες. Ασφάλεια 0, χαμηλή κατανάλωση 0, ρύπανση 100

Πραγματικά με 30% παραπάνω budget παίρνει κάποιος κάτι πολύ πιο αξιόλογο.

Το corolla ναι μεν θα βγει πιο φθηνό μπροστά αλλά μετά απο μερικά χιλιόμετρα θα αρχίσει να κοστίζει πολύ. Θα χαραμισει τα 3000 και θα του μείνει μετά το αυτοκίνητο. Άμα περιμένει να μαζέψει 1000€ ακόμα θα είναι μια σαφώς καλύτερη επένδυση. 

Μην ξεχνάς οτι τα ιαπωνοκορεάτικα πουλάνε σαν ζεστό ψωμί σε αυτούς που ψάχνουν αξιόπιστο (δεν χρειάζεται τίποτα) κουβά με ρόδες για εργάτη ή για να τα πετάνε όπου να 'ναι μέσα στην πόλη, οπότε κρατάει μεταπωλητική αξία.

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Να ξεκαθαρισω κατι που δεν θελω αν το ξαναπω αργοτερα παλι.

Υπαρχει λογος που λεω κατι μεχρι 1300 και ενα απο αυτα που πρότεινα.

Ο ενας ειναι οτι θελω να βλέπετε το αμαξι τουλαχιστον εξωτερικα (τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα).
Και ο δευτερος ειναι η αξιοπιστία που λενε ΟΛΟΙ και δεν το εχω βγαλει απο το μυαλο μου.



ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΩΝ να μου πουν ατομα που εχουν αυτα τα αυτοκινητα που σκοπεύω να αγορασω ΑΝ οντως ειναι ετσι οπως τα περιγράφω... δλδ με λιγοτερες ζημιες κλπ.

Το ξερω οτι στην αγορα υπαρχουν πααααρα πολλα αλλα αντίστοιχα αυτοκινητα που ισως να βγηκαν καλυτερα κλπ κλπ.
Οπως επισης κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθεί αν θα βγαλει κατι και τι θα βγαλει.
Θελω αποψη απο κατόχους.

Αν εχετε οντως καποια αλλη προταση με αιτιολογια που να στεκει γιατι να παω σε citroen c2 πχ να μου πειτε...μην μου ΠΕΤΑΤΕ ενα ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ το βλεπω καλο...το εχω δει και εγω 😉

Ο χρήστης των παραπάνω πως ακριβώς θα σου πει αν είναι αξιόπιστα (το 90% των αγοραστών αξιόπιστο αμάξι θα σου πει οτι έχει μέχρι να το ξεφορτωθεί) και σε σύγκριση με τι;

Αφενώς θα πρέπει να έχει αλλάξει καμιά 10αριά αμάξια τουλάχιστον και αφετέρου θα σου πει για το δικό του που δεν θα είναι στην ίδια κατάσταση με αυτό που θα πάρεις εσύ!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

 

Ο χρήστης των παραπάνω πως ακριβώς θα σου πει αν είναι αξιόπιστα (το 90% των αγοραστών αξιόπιστο αμάξι θα σου πει οτι έχει μέχρι να το ξεφορτωθεί) και σε σύγκριση με τι;

 

Οποτε λες οτι οσα μου εχουν προτείνει ως καλα ειναι το ακριβως αντιθετο 😁
Ωραια,τωρα βγαζει νόημα.

Οπως επισης βγαζει νοημα γιατι το σουπερ panda που ειναι κατα 5-6 χρονια νεοτερο απο το corolla εχουν την ιδια τιμη σε αγορα μεταχειρισμενου 😁

Ναι οσο ποιο παλιο αμαξι κοιταει κανεις εχει ποιο πολλα χλμ αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει κατι.

Οποτε η αρχικη μου σκεψη περι Hyundai και Toyota ακομα καλα κρατει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...