Προς το περιεχόμενο

Αγορά αξιόπιστου μεταχειρ. μεχρι 3000ευρω


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδή η κουβέντα εδω βασίζεται σε προσωπικές εμπειρίες του καθενός, να πούμε μια μεγάλη αλήθεια για τα παλιά αυτοκίνητα. Καθένα από αυτά αξίζει όσο η καλή, προσεκτική οδήγηση από τον προκάτοχο και η καλή, προσεκτική συντήρηση που έχει δεχθεί. Ο νοών νοείτω... Απλά ένα κακομεταχειρισμένο αμάξι πενταετίας δεν προλαβαίνει να βγάλει τα θέματα. Το αντίθετο συμβαίνει με ένα κακομεταχειρισμένο 15ετίας. 

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Σου στελνω το iban μου να μου βαλεις αυτα που μου περισσευουν οκ?

Α και κατι ακομα,1.000 φορες υδραυλικος παρα εξυπνακιας.

Τι στο καλο?Τοσο ευκολο ηταν να παρω αμαξι ??? thnx !

Εdit : Α καλα,τωρα ειδα οτι εισαι του 97. Εμμ μηπως να βαλεις και σε κατι φιλους μου λιγα λεφτα? thnx...στελνω και για αυτους 😅

 

Δεν σου είπα να βάλεις παραπάνω λεφτά, ούτε σου κάνω κουμάντο στην τσέπη. Σου είπα να κοιτάξεις το κόστος συντήρησης σε κάθε τι υποψήφιο προς αγορά για να μην βρεθείς "κρεμασμένος" σε πιθανή συντήρηση/βλάβη. Όπως είπαν και τόσοι άλλοι, 3000 ευρώ για κορόλα 20ετίας απλά επειδή "είναι σκυλί" δεν αξίζει να δώσεις. Προφανώς κανένα πρόβλημα με τους υδραυλικούς, απλά αυτοί τα παίρνουν για αποθήκη και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο καθώς είναι "εργαλείο δουλειάς". Εσύ που το θες για να μετακινείσαι, δώσε τα ίδια λεφτά ή και κάτι παραπάνω και πάρε ένα αυτοκίνητο πιο καινούριο να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου. Δεν έβγαζαν αυτοκίνητα της προκοπής μόνο οι Ιάπωνες και μόνο πριν 20 χρόνια. 

Όσο για το edit, τι ρόλο παίζει ακριβώς η ηλικία μου; Έχω βρεθεί στη θέση σου πριν από εσένα και σου λεω αυτά που μου έλεγαν και εμένα και τα κατάλαβα μετά. Για την ιστορία έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα με G6 1.3 που όντως ήταν σκυλί, αλλά μόνο αυτό είχε να προσφέρει. Χίλιες φορές ένα Swift ή ένα G.Punto. Η μοναδική περίπτωση που θα καταλάβαινα την αγορά ενός G6 το 2020 είναι για να γίνει μετατροπή σε 1.3 από Glanza ή ό,τι για καγκουροσκοπούς. 

Επεξ/σία από aromeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aromeo είπε

Χίλιες φορές ένα Swift 

Εχεις καποια γνωμη για το swift?

Κοιτα,προς το παρον κοιταω για αμαξια με 3000.
Δεν αποκλειω να ανεβω σε λεφτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Εχεις καποια γνωμη για το swift?

Κοιτα,προς το παρον κοιταω για αμαξια με 3000.
Δεν αποκλειω να ανεβω σε λεφτα.

 

Χμ, για το Swift 1.3 που ειχε φιλος εχω γνωμη μεχρι τα 160κ χλμ που εκανε. Σκυλος, δεν ζητησε τιποτα τρομερο περα απο ενα ρουλεμαν στο σασμαν και μιλαμε για χρηση εργατη, συντηρηση «οποτε το θυμαμαι αλλαζω λαδια». Να σκεφτεις το λαμπακι βενζινης δεν εχει σβησει ποτε εκτος απο ελαχιστα ταξιδια και η αντλια δεν εκανε κιχ. Μετα τα 160κ χλμ εμεινε απο νερα τιναξε τη φλατζα και απο εκει και περα δεν ξαναρωτησα καθως αλλαξε μεχρι και κορμο στο τελος με τα μπαλωματα που εκανε. Καποιος αλλος τριτος θα σου ελεγε τα Swift ειναι μπρδλα αν εβλεπε το στορι απ´εξω. Εγω που ηξερα οτι το αμαξι βιαζοταν και δεν το συντηρησαν ποτε σωστα σου λεω οτι και πολυ αντεξε. Επισης εδω κολλαει αυτο που σου λεω για τη συντηρηση. Τα μπουζι στο Swift ειναι ιριδιου αν θυμαμαι και τσουζουν σε τιμη σε σχεση με 4 απλα του 20αρικου. Οποτε ψαξε και συντηρηση. Θεωρω οτι στα 3-4κ βρισκεις κατι αξιοπρεπες και συγχρονο να μη ζηταει πολλα και να μην καιει πολυ χωρις λογο. Γνωμες πολλες, στερεοτυπα απειρα, περιπτωσεις απειρες. Ψαξε, ζυγισε και αποφασιζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα πράγμα θα σου πώ μόνο. Δεν έχω να σου προτείνω κάτι σε αυτά τα χρήματα. 

Σκέψου έχω στις βλέψεις μου να πάρω ξανά πινακίδες για ένα οπελάκι που έχω, που έχει φορτωμένο 30 χρόνια στην πλάτη.

Οτι και αν πάρεις να έχεις ΠΑΝΤΑ στο νού ότι αναγκαστικά είσαι υποδιέστερος σε φρένα, σε κράτημα κτλ σε σχέση με τα σύγχρονα.

Οπότε θα πρέπει να προσαρμόσεις και ανάλογα τις συνθήκες οδήγησης. Δηλαδή δεν θα κολλάς για κανένα λόγο στο μπροστινό, θα βρίσκεσαι

στην δεξιά λωρίδα, δεν θα πέρνεις στροφές με τα πρότυπα των σύγχρονων αυτοκινήτων γιατί μάλλον θα βρεθείς στο χαντάκι, και το κυριότερο να μην

συμπαρασύρεσαι στο δρόμο απο τους άλλους.

Αν καταφέρεις να κάνεις τα παραπάνω θα μπορείς να πηγαίνεις απο το σημείο Α στο σημείο Β με μια σχετική ασφάλεια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλ ναι,αυτό θα το έκανα με ότι αμάξι και να είχα.

Θα δω το μπορώ να μαζέψω μήπως πάω σε κάτι λίγο ποιο ακριβό.

Έλεγα και για το swift αλλά από ότι βλέπω έχει ακριβά ανταλλακτικά.. ισχύει κάτι τέτοιο;

Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2020 στις 9:04 ΠΜ, Rpanagos είπε

Καλ ναι,αυτό θα το έκανα με ότι αμάξι και να είχα.

Θα δω το μπορώ να μαζέψω μήπως πάω σε κάτι λίγο ποιο ακριβό.

Έλεγα και για το swift αλλά από ότι βλέπω έχει ακριβά ανταλλακτικά.. ισχύει κάτι τέτοιο;

Ξέρει κανείς;

Ελα στο βρηκα! Εισαι ετοιμος για αγορα!!!

https://www.car.gr/32626472-toyota-starlet

Αρκει να το προλαβεις πριν το παρουν!!!🙄

Πενα σου λεω το μωρο!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος εχει ορεξη ας δει αυτο το βιντεo για να καταλαβει αξιοπιστια παλιων ιαπωνικων!!! Χυτοσιδηρο vs αλουμινιου(καταναλωση λαδιου)

Στο 18:31

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 9:04 ΠΜ, Rpanagos είπε

Καλ ναι,αυτό θα το έκανα με ότι αμάξι και να είχα.

Θα δω το μπορώ να μαζέψω μήπως πάω σε κάτι λίγο ποιο ακριβό.

Έλεγα και για το swift αλλά από ότι βλέπω έχει ακριβά ανταλλακτικά.. ισχύει κάτι τέτοιο;

Ξέρει κανείς;

Διάβασα όλες τις σελίδες και επειδή θέλω να σε βοηθήσω όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα άλλοι εδώ. Ψαξου για καινούριο. Ναι καλά σου έγραψα. Πολλές εταιρείες βγάζουν προσφορές με ατοκο διακανονισμο, μην κολλάς σε τζαπαν και τέτοια με 4000 4500 προκάταβολη παίρνεις καινούργιο βάζεις δόση στα 100 με 150 το μήνα. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν ξέρω τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά αξίζει θα έχεις κάτι για παρααα πολλά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kapetanakos είπε

Διάβασα όλες τις σελίδες και επειδή θέλω να σε βοηθήσω όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα άλλοι εδώ. Ψαξου για καινούριο. Ναι καλά σου έγραψα. Πολλές εταιρείες βγάζουν προσφορές με ατοκο διακανονισμο, μην κολλάς σε τζαπαν και τέτοια με 4000 4500 προκάταβολη παίρνεις καινούργιο βάζεις δόση στα 100 με 150 το μήνα. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν ξέρω τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά αξίζει θα έχεις κάτι για παρααα πολλά χρόνια. 

Σε τι αμάξια αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kapetanakos είπε

Διάβασα όλες τις σελίδες και επειδή θέλω να σε βοηθήσω όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα άλλοι εδώ. Ψαξου για καινούριο. Ναι καλά σου έγραψα. Πολλές εταιρείες βγάζουν προσφορές με ατοκο διακανονισμο, μην κολλάς σε τζαπαν και τέτοια με 4000 4500 προκάταβολη παίρνεις καινούργιο βάζεις δόση στα 100 με 150 το μήνα. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν ξέρω τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά αξίζει θα έχεις κάτι για παρααα πολλά χρόνια. 

Πολύ ρομαντικό σε βρίσκω , προσωπικά για το ibiza με κόστος 15.400€ έδωσα 4700€ προκαταβολή και με επιτόκιο 3,9% , ένα από τα χαμηλότερα, βγήκαν 48 δόσεις Χ 256€ , εκτός κι αν εννοείς να βάλει δόσεις 7 και 8 χρόνων ... ΣΥΜΦΩΝΩ στο καινούργιο με 1000 , αλλάααα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, terry308 είπε

Πολύ ρομαντικό σε βρίσκω , προσωπικά για το ibiza με κόστος 15.400€ έδωσα 4700€ προκαταβολή και με επιτόκιο 3,9% , ένα από τα χαμηλότερα, βγήκαν 48 δόσεις Χ 256€ , εκτός κι αν εννοείς να βάλει δόσεις 7 και 8 χρόνων ... ΣΥΜΦΩΝΩ στο καινούργιο με 1000 , αλλάααα ....

Και εγώ τα βάζω κάτω και λέω ότι θα πληρώνω για 7-8 χρόνια .

Ειναι πολλά τα χρόνια.

Και επίσης για να κάνεις κάτι τέτοιο θες και καβατζα..οπότε τα "πρώτα" 4000-5000 δεν είναι μόνο αυτά.ειναι και λίγα ακόμα ώστε να μπορείς να έχεις ένα μαξιλάρακι γιατί στην Ελλάδα ζούμε .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Και εγώ τα βάζω κάτω και λέω ότι θα πληρώνω για 7-8 χρόνια .

Ειναι πολλά τα χρόνια.

Και επίσης για να κάνεις κάτι τέτοιο θες και καβατζα..οπότε τα "πρώτα" 4000-5000 δεν είναι μόνο αυτά.ειναι και λίγα ακόμα ώστε να μπορείς να έχεις ένα μαξιλάρακι γιατί στην Ελλάδα ζούμε .

Έτσι ακριβώς είναι, πέρα της τιμής του αυτοκινήτου πρέπει να υπολογίσεις τα πρώτα έξοδα, το βασικότερο είναι η ασφάλεια, για να έχεις όσο το δυνατόν πιο ήσυχο το κεφάλι σου θα κάνεις μεικτή, ανάλογα με τη κάθε εταιρεία, τόν οδηγό, την ηλικία του και το κόστος του αυτοκινήτου θα βγει και το κουστούμι, προσωπικά η δικιά μου είναι στα 430€ ετήσια μέσω φίλων ασφαλιστών, από κει και πέρα θα πάρεις κάποια έξτρα, πατάκια, θήκες, φαρμακείο, γιλέκα κτλ κτλ, οπότε και εκεί θα φύγουν κάποια χρήματα, μια στραβή να σου κάτσει επι προσωπικού / οικογενειακού, θα πρέπει να έχεις μια καβατζα.... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει η γυναίκα μου συγγενή που αλλάζει κάθε 4-5 χρόνια , πάντα μεταχειρσμένο, δεν κάνει πολλά χλμ , και το παίρνει το πολύ 1500 ευρώ πχ Mazda 6 του 2002 και δίνει στο μηχανικό άλλα 1000, τώρα τι αλλάζει δεν ξέρω, και είναι ευχαριστημένος. Το θεωρώ καλή τακτική αν θες κάτι μεγάλο που πέφτουν οι τιμές πιο γρήγορα , δεν έχεις πρόβλημα χρήσης πχ να καίει τα έντερα του , αν και το mazda έχει καλή κατανάλωση για την ηλικία του, δεν έχεις πρόβλημα με τεκμήρια πχ για 3000 κυβικά που είναι πολύ ωραία για τούρινγκ , το βρεις ατρακάριστο , και έχεις άνετο πάρκιγνκ.

Από την άλλη μεταχειρισμένο μικρό κρατάνε πιο ψηλά τιμή, τόσο που το σκέφτεσαι ότι ένα Fabia κοστίζει λιγότερο από 10.000 ευρώ, τώρα άμα έχει μανιβέλες πίσω και δεν έχει κλίμα , πολύ πιθανόν και το μεταχειρισμένο να είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...