Προς το περιεχόμενο

Fanless mini pc για media center


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Έχω μία smart tv αλλά σκεφτόμουν ότι θα με βόλευε να έχω μόνιμα συνδεδεμένο ένα mini windows pc για να κατεβάζω και να παίζω απευθείας ταινίες, browsing κλπ. Αλλά δεν έχω καθόλου ιδέα τι παίζει στην αγορά, τι θα χρειαστώ από πλευράς hardware, τι κόστος να υπολογίζω κλπ. Τα βασικά που χρειάζομαι είναι τα εξής: α) μικρό μέγεθος, β) εντελώς αθόρυβο (fanless) και γ) να μπορεί να παίξει 4Κ απροβλημάτιστα. Αν ξεφύγει πολύ σε τιμή μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα, οπότε θα εκτιμούσα τις φτηνότερες δυνατές προτάσεις (χωρίς όμως σοβαρούς συμβιβασμούς). Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sayyid1099 είπε

Κάτι τέτοιο ίσως;

Δεν φαίνεται κακό, ευχαριστώ! Θα την παλεύει για 4Κ playback στην πράξη;

Θα προτιμούσα πάντως κάτι από Ευρώπη για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα περάσει τελωνείο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 12:56 ΜΜ, sayyid1099 είπε

4K playback mkv, MP4, streaming?

Για τελωνείο δεν γνωρίζω. Ίσως από Ευρωπαϊκή αποθήκη του Ali, bangood, gearbest?

Για playback τοπικών αρχείων (ας πούμε mkv-mp4) με ενδιαφέρει περισσότερο. Θεωρητικά τα υποστηρίζει, αλλά τις φοβάμαι κάπως τις onboard της intel στην πράξη. Παλιότερα έβλεπα σπασίματα ακόμα και σε 1080p playback (κι ας ήταν στα specs), γι'αυτό είπα μήπως είχε κανείς εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το πρότεινα κατω απο πολυ συγκεκριμένα codecs θα εχεις επιταχυνση για απρόσκοπτο playback o intel decoder δεν είναι οτι καλύτερο θες nvidia gpu mini pc μπορεις να περιμένεις τα νεα intel apu αλλα δεν θα ειναι φτηνά  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aris_ είπε

δεν θα το πρότεινα κατω απο πολυ συγκεκριμένα codecs θα εχεις επιταχυνση για απρόσκοπτο playback o intel decoder δεν είναι οτι καλύτερο θες nvidia gpu mini pc μπορεις να περιμένεις τα νεα intel apu αλλα δεν θα ειναι φτηνά  

Ευχαριστώ, το φαντάστηκα. Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για nvidia gpu mini pc; Fanless υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες min για μενα επίπεδο 1050 ti κατι σαν 
https://www.skroutz.gr/s/10553461/Zotac-GeForce-GTX-1050-Ti-4GB-Mini-ZT-P10510A-10L.html
για μικρο κουτι κατανάλωση και επιδόσεις 

αν βρεις 1050τι fanless βαζεις εκείνη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...