Προς το περιεχόμενο

Hands-on με το Xiaomi Mi 10T Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι μόνο αν κάποιο κινητό έχει amoled, αλλά τι ποιότητας panel έχει και πόση φωτεινότητα έχει σε nits.

Πχ το Mi 9T Pro έχει 450 nits και στο auto φτάνει τα 650 nits.

Αν είναι να έχω amoled χωρίς καθαρό λευκό που μοιάζει κιτρινωπό η να μην έχει σωστή απεικόνιση χρωμάτων, καλύτερα LCD.

Ούτε όλες οι LCD είναι ίδιες, η Sony πχ έχει καλές LCD.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Το θέμα δεν είναι μόνο αν κάποιο κινητό έχει amoled, αλλά τι ποιότητας panel έχει και πόση φωτεινότητα έχει σε nits.

Πχ το Mi 9T Pro έχει 450 nits και στο auto φτάνει τα 650 nits.

Αν είναι να έχω amoled χωρίς καθαρό λευκό που μοιάζει κιτρινωπό η να μην έχει σωστή απεικόνιση χρωμάτων, καλύτερα LCD.

Ούτε όλες οι LCD είναι ίδιες, η Sony πχ έχει καλές LCD.

Ακριβώς! Το να λέμε ότι η AMOLED είναι πανάκεια, είναι λάθος. Ούτε γενικά οι AMOLED είναι όλες οι ίδιες. Μπορεί μια τωρινή συσκευή να φοράει πάνελ 3ετιας, που φορουσε η Samsung στα S8πχ και κάποια άλλη συσκευή να έχει AMOLED πάνελ τελευταίας τεχνολογίας.

19 ώρες πριν, AtiX είπε

Από το βίντεο το στιγμιότυπο...

20201001_222715.jpg.b762e28f5d7cfa8a9a22038b140b4b6a.jpg

το λες και ειρωνικό, με τέτοια specs, να έχεις πρώτη μούρη αυτή την εφαρμογή...

Τάδε Έφη bloatware και στην συγκεκριμένη περίπτωση, άχρηστη εφαρμογή. Είναι σαν να βάζεις antivirus σε smartphone.

17 ώρες πριν, JcD είπε

Ε κι εγώ ήμουν φουλ σάμυ, από 7 edge μεχρι s10, βαρέθηκα τις πράσινοκόκκινες οθόνες, το battery drain κι ένα κάρο ακόμα προβλήματα οπότε είμαι στο ποκο f2 τώρα. Εδώ δεν είναι το θέμα αν μάθαμε ξεμάθαμε ή αν το χρειαζόμαστε το hardware. Σαφώς και θέλουμε τον καλύτερο επεξεργαστή όταν πληρώνουμε για τον καλύτερο κι όχι μία γενιά πίσω που είναι σε επιδόσεις οι exynos από τους snap αυτή τη στιγμή. Αυτή  εδώ η κατάσταση της σάμυ είναι η επιτομή του ότι πληρώνεις τελικά δεν παίρνεις! 

Όταν θα καταφέρει όμως και η Tsaomi να φτιάξει τα δικά της τσιπάκια, που θα είναι αντίστοιχης δύναμης των Exynos, τότε το συζητάμε. Μια προσπάθεια πήγε να κάνει με κάτι Surge των 28nm αν δεν απατώμαι και εκτός ότι τον έβαλε σε μια μόνο συσκευή της με το ζόρι (Mi5C), δεν της βγήκε καν το παιχνίδι και το παράτησε. 

Οπότε ναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, παίρνεις ότι πληρώνεις.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Τάδε Έφη bloatware και στην συγκεκριμένη περίπτωση, άχρηστη εφαρμογή. Είναι σαν να βάζεις antivirus σε smartphone.

Πάντως και για να μην κοροϊδευόμαστε η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι στο DNA όλων των MIUI roms... έτσι το βλέπει το λειτουργικό της και μπορεί όλα τα αλλά να τα αλλάξει, αυτή τη εφαρμογή θα μείνει εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο υπηρχε η huawei κ η honor με google services μπορουσες να βρεις καποιες οικονομικες, ποιοτικες συσκευες με σωστο software κ καλα specs

απο τοτε μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα 

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάντως και για να μην κοροϊδευόμαστε η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι στο DNA όλων των MIUI roms... έτσι το βλέπει το λειτουργικό της και μπορεί όλα τα αλλά να τα αλλάξει, αυτή τη εφαρμογή θα μείνει εκεί!

η συγκεκριμενη εφαρμογη υπαρχει σε ολα σχεδον τα android custom skins κ απλα καθαριζει χειροκινητα κ αυτοματα αν θες ,αχρηστα αρχεια ,απομειναρια στην μνημη κλπ

απλα εχεις συνηθισει απο τα μηλα που κανουν το ιδιο αλλα στο κρυβουν για να μην ταραχτεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IgnoreThem είπε

η συγκεκριμενη εφαρμογη υπαρχει σε ολα σχεδον τα android custom skins κ απλα καθαριζει χειροκινητα κ αυτοματα αν θες ,αχρηστα αρχεια ,απομειναρια στην μνημη κλπ

απλα εχεις συνηθισει απο τα μηλα που κανουν το ιδιο αλλα στο κρυβουν για να μην ταραχτεις 

Μα Samsung έχω και μάλιστα το Α40...

και ναι, στο Α40 τέτοια εφαρμογή δεν έχω βρει...

μέσα στις ρυθμίσεις, ναι, έχει για να κάνεις εκκαθάριση, αλλά ξεχωριστή εφαρμογή δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Ακριβώς! Το να λέμε ότι η AMOLED είναι πανάκεια, είναι λάθος. Ούτε γενικά οι AMOLED είναι όλες οι ίδιες. Μπορεί μια τωρινή συσκευή να φοράει πάνελ 3ετιας, που φορουσε η Samsung στα S8πχ και κάποια άλλη συσκευή να έχει AMOLED πάνελ τελευταίας τεχνολογίας.

Τάδε Έφη bloatware και στην συγκεκριμένη περίπτωση, άχρηστη εφαρμογή. Είναι σαν να βάζεις antivirus σε smartphone.

Όταν θα καταφέρει όμως και η Tsaomi να φτιάξει τα δικά της τσιπάκια, που θα είναι αντίστοιχης δύναμης των Exynos, τότε το συζητάμε. Μια προσπάθεια πήγε να κάνει με κάτι Surge των 28nm αν δεν απατώμαι και εκτός ότι τον έβαλε σε μια μόνο συσκευή της με το ζόρι (Mi5C), δεν της βγήκε καν το παιχνίδι και το παράτησε. 

Οπότε ναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, παίρνεις ότι πληρώνεις.

Α επειδή η xiaomi ή η sony ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία δεν θέλει ή δεν μπορεί να φτιάξει τσιπακια θα πρέπει εγώ να μην προτιμήσω την συσκευή της με snap αλλά να πάρω εξυνος ώστε να τιμήσω το γεγονός του ότι η σαμυ μπορεί να φτιάξει τσιπακια ξερω'γω😂
Συνεχιζοντας τις αλλες μαρες κουκουναρες το ενα κινητο με snap στην αμερικη το αλλο με exynos στην ευρωπη στα ιδια χρηματα αλλα οτι πληρωνεις οτι παιρνεις. Οχι, ξεκαθαρα στην περιπτωση των μεγαλων εταιριων Samsung apple και προσφατως και xiaomi δεν παιρνεις οτι πληρωνεις, γιαυτο οι κινεζικες εταιριες ανεβαινουν συνεχως σε πωλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, JcD είπε

Α επειδή η xiaomi ή η sony ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία δεν θέλει ή δεν μπορεί να φτιάξει τσιπακια θα πρέπει εγώ να μην προτιμήσω την συσκευή της με snap αλλά να πάρω εξυνος ώστε να τιμήσω το γεγονός του ότι η σαμυ μπορεί να φτιάξει τσιπακια ξερω'γω😂
Συνεχιζοντας τις αλλες μαρες κουκουναρες το ενα κινητο με snap στην αμερικη το αλλο με exynos στην ευρωπη στα ιδια χρηματα αλλα οτι πληρωνεις οτι παιρνεις. Οχι, ξεκαθαρα στην περιπτωση των μεγαλων εταιριων Samsung apple και προσφατως και xiaomi δεν παιρνεις οτι πληρωνεις, γιαυτο οι κινεζικες εταιριες ανεβαινουν συνεχως σε πωλησεις.

Δεν γράφω αυτό. Ότι θες καταλαβαίνεις. Εννοείται ότι θα προτιμήσεις Qualcomm από Exynos. Τουλάχιστον όμως η μία εταιρεία φτιάχνει από τσιπάκια μέχρι καράβια και η άλλη από οδοντόβουρτσες μέχρι smartphones.

Οπότε ναι. Πληρώνεις και το λεγόμενο R&D που λεν και στο χωριό μου, όπως πληρώνεις ένα σωρό άλλα που η Tsaomi τα αγοράζει από άλλους.

 

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chios είπε

Το επόμενο που θέλω να δω είναι η xiaomi να φτιάχνει το επόμενο π.χ pixel 6 της Google, είμαι περίεργος να δω τι θα γραφτεί εδώ μέσα. 

Θα πούμε μπράβο στην Xiaomi και θα ευχόμαστε να μάθει πως να φτιάχνει σωστό software για τα κινητά της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όλων την βοήθεια!!

Θέλω να πάρω ένα ακίνητο και δεν ξέρω ποιο !

Είμαι ανάμεσα με το poco f2 pro και.......... κάποιο άλλο!

Με τόσα μοντέλα που έχει η Xiaomi δεν ξέρω ποιό!

Φυσικά δεν θέλω μόνο xiaomi αλλά λίγο ότι δεν διαθέτω πολλά χρήματα πάω εκεί!

Μέχρι 400 € παίζει κανένα με snapdragon 865 π.χ. 

Έρχομαι από Samsung Galaxy a40 είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά θέλω κάτι πολύ καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σάομί, για τα λεφτά της, στο μόνο που υστερεί είναι το λογισμικό σε όλη την κλίμακα(εννοώντας και στις υποκατηγορίες π.χ. λογισμικό κάμερας που είναι και το χειρότερο κομμάτι της). Δεν μπορεί να φοράει δέκα φορές καλύτερο φακό από το sammy s8 και να βγάζει ίδιες ή και χειρότερες φώτο και ιδίως βίντεο(με ois και eis μαζί). Μια χαρά ποιοτικά υλικά έχει, και φοράει όλο τον τελευταίο τεχνολογικό εξοπλισμό, όμως το πρόβλημα είναι το software. Λογικό είναι κάπου να υστερεί με την τιμή που στο πουλάει. Πλέον μετά από 7 χρόνια συμβίωσης με την σάομί χωρίσαμε γιατί τελικά δεν αξίζει. Δεν είναι vfm(εν μέρη). Τι να το κάνω, να έχω Toyota Supra 2jz με τουρμπίνα gtx5544r gen 2 ή borgwarner S595 αλλά δεν έχω το σωστό πρόγραμμα στον εγκέφαλο για να αποδώσει σωστά;;; Οπότε πας σε πεπατημένες λύσεις όσο αντέχει η τσέπη σου. Κάποιοι πρέπει να πέσετε από το ροζ συννεφάκι σας όπως κι εγώ γιατί χαΐρι δεν βρίσκεις. Κάποιοι διαβάζοντας το όλο το κείμενό μου θα νομίζετε ότι φάσκω και αντιφάσκω, και η αλήθεια είναι κάπου στην μέση(7 χρόνια είναι αυτά δεν κατηγορείς τόσο εύκολα κάτι με το οποίο συμβίωνες τόσα χρόνια). Προσωπική άποψη(για όποιον τον ενδιαφέρει): Δεν νομίζω να ξαναπάω σε σάομί, εκτός κι αν κάνει την υπέρβαση. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Koumaki24 είπε

Θέλω όλων την βοήθεια!!

Θέλω να πάρω ένα ακίνητο και δεν ξέρω ποιο !

Είμαι ανάμεσα με το poco f2 pro και.......... κάποιο άλλο!

Με τόσα μοντέλα που έχει η Xiaomi δεν ξέρω ποιό!

Φυσικά δεν θέλω μόνο xiaomi αλλά λίγο ότι δεν διαθέτω πολλά χρήματα πάω εκεί!

Μέχρι 400 € παίζει κανένα με snapdragon 865 π.χ. 

Έρχομαι από Samsung Galaxy a40 είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά θέλω κάτι πολύ καλύτερο!

Ψάξε στην Χρυσή Ευκαιρία για ακίνητο.

Είσαι εκτός θέματος, άνοιξε θέμα στην ενότητα "smartphones".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος mi9T pro , κινηταρα που δεν κολλάει πουθενά , πανέμορφο μπλε με τις λεπτομέρειες του , και φυσικά σε λογική τιμή , άμα το έλεγαν σαμσουνγκ θα είχε την διπλάσια τιμούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...