Προς το περιεχόμενο

ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας ερώτηση .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, koystado είπε

κανονικά γύρω στις 30-45 μέρες κάνει 

μπα, προ κορωνοιου μπορει (ισως να εχει σχεση με το υποκαταστημα) αλλα οχι πλεον;

15 ώρες πριν, CCCR είπε

αν θυμαμαι καλα οι αποφασεις πλεον βγαινουν στους 3 μηνες απο τοτε που εκανες την αιτηση οποτε περιμενε αλλον ενα μηνα.

γμτκτςττράγιο 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 - 40, άντε βαριά 45 (ημερολογιακές ε, όχι εργάσιμες) μέρες έκανε να βγει η απόφαση για ένταξη στην επιδότηση παιδιά. Εμένα τόσο μου πήρε, όποτε χρειάστηκε να βγω ταμείο (μέχρι και το 2019 τελευταία φορά). Τώρα με τον ιό, δε ξέρω αν λόγω μεγαλύτερου όγκου αιτήσεων αυξήθηκε ο χρόνος αυτός, μόνο οι "παθώντες" του τελευταίου χρόνου μπορούν να δώσουν αξιόπιστες πληροφορίες.

 

Εμένα και οι 30 μέρες πολύ μου φαίνονται. Σιγά τη διαδικασία πια, 3 χαρτιά είναι (με 5 βασικά στοιχεία του ανέργου ξερω γω για τσεκάρισμα) και μια δυο υπογραφες... Αλλά σε κάθε περίπτωση, από τις 30-40 μέρες στους 3 (!) μήνες; Δηλαδή 2πλάσιο/3πλάσιο χρόνο; Απίστευτη αργοπορία, θα είναι τραγικό για τον άνεργο. Τι θα κάνει δηλαδή ο άνθρωπος στους 3 αυτούς μήνες, που θα έχει μείνει χωρίς δουλειά; Θα βγει να στο δρόμο στη ζητιανιά; Ίσα ίσα, τώρα άμεσα τα χρειάζεται τα όποια χρήματα, που έμεινε χωρίς εισόδημα... Τι ψάχνω κι εγώ τώρα θα μου πείτε, Ελλάδα 10 χρόνια πίσω σε αυτά...

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

μέχρι και το 2019 τελευταία φορά

και αυτή είναι η μαγική φράση μάλλον

υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια καταγγελία ή οτιδήποτε; έχω δει και κριτικές στο συγκεκριμένο κπα2 το εχουν κατακράξει, συνάδελφοι που έκαναν αίτηση με διαφορά 2-3 βδομάδων νωρίτερα από εμενα έχουν ήδη λάβει 2 μηνών ταμείο. πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι οτι πλεον οι αιτησεις για ταμειο γινονται ηλεκτρονικα, χωρις καν να επισυναπτεις καποιο δικαιολογητικο, που σημαινει οτι αυτοματα επρεπε να σου βγαζει αν δικαιουσαι η οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CCCR είπε

η πλακα ειναι οτι πλεον οι αιτησεις για ταμειο γινονται ηλεκτρονικα, χωρις καν να επισυναπτεις καποιο δικαιολογητικο, που σημαινει οτι αυτοματα επρεπε να σου βγαζει αν δικαιουσαι η οχι.

πηγα απο εκει τις προαλλες, ουσιαστικα μου ειπαν οτι καλυπτουν 5 περιοχες (αθηνα) και οι συναδελφοι ειναι σε αλλα υποκαταστηματα (τυχεροι) εξ ου η αργοπορια σε μενα. και να περιμενω αλλες 2 βδομαδες....

επισης, χρειαζεται να επισυναψεις τα δικαιολογητικα, υπαρχει επιλογη στην αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρειαζεται, τα βρησκουν οι υπαλληλοι.

  1. "Έντυπο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας (Ε6) υπογεγραμμένο από τον άνεργο και σφραγισμένο και υπογεγραμμένο από τον εργοδότη ή Βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου (Ε7).
  2. Βεβαίωση έμμεσης ασφαλιστικής ικανότητας προστατευομένων μελών της οικογενείας, εφόσον υπάρχουν (δες εδώ ποια θεωρούνται προστατευόμενα μέλη).
  3. Στοιχεία μη μισθωτής απασχόλησης.
  4. Αριθμός Καταθετικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ασφαλισμένος είναι ο πρώτος δικαιούχος.

Τα δικαιολογητικά 1,2 & 3 αναζητούνται αυτεπάγγελτα από τις Υπηρεσίες. Στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση των δικαιολογητικών αυτά προσκομίζονται από τους ανέργους (δες εδώ περιπτώσεις που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση). Το δικαιολογητικό για τον τραπεζικό λογαριασμό (δικαιολογητικό 4) προσκομίζεται μόνο αν δεν έχει δηλωθεί στο παρελθόν ή αν έχει αλλάξει."

http://www.oaed.gr/anergoi

 

Επεξ/σία από CCCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CCCR είπε

δεν χρειαζεται, τα βρησκουν οι υπαλληλοι.

  1. "Έντυπο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας (Ε6) υπογεγραμμένο από τον άνεργο και σφραγισμένο και υπογεγραμμένο από τον εργοδότη ή Βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου (Ε7).
  2. Βεβαίωση έμμεσης ασφαλιστικής ικανότητας προστατευομένων μελών της οικογενείας, εφόσον υπάρχουν (δες εδώ ποια θεωρούνται προστατευόμενα μέλη).
  3. Στοιχεία μη μισθωτής απασχόλησης.
  4. Αριθμός Καταθετικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ασφαλισμένος είναι ο πρώτος δικαιούχος.

Τα δικαιολογητικά 1,2 & 3 αναζητούνται αυτεπάγγελτα από τις Υπηρεσίες. Στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση των δικαιολογητικών αυτά προσκομίζονται από τους ανέργους (δες εδώ περιπτώσεις που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση). Το δικαιολογητικό για τον τραπεζικό λογαριασμό (δικαιολογητικό 4) προσκομίζεται μόνο αν δεν έχει δηλωθεί στο παρελθόν ή αν έχει αλλάξει."

http://www.oaed.gr/anergoi

οταν εκανα την αιτηση, δυστυχως πατησα υποβολη αιτησης διχως να επισυναψω τα εγγραφα, τα οποια πηγα και κατεθεσα στο υποκαταστημα επειδη δεν μπορεις να κανεις επεξεργασια της αιτησης διαδικτυακα. εκει μου ζητησαν αλλο ενα εγγραφο το οποιο δεν μου ειχε δοθει. για μενα, καλυτερα να επισυναψεις ολα οσα γνωριζεις πως χρειαζονται παρα να περιμενεις απο την ιδια την ελληνικη παλια καλη υπηρεσια.

σε καθε περιπτωση υποτιθεται οτι τα ελεγχουν, αλλα δυστυχως περναει τραγικα πολυς χρονος, επειδη και οι ιδιοι δεν εχουν αρκετο προσωπικο, εχουν κλεισει και υποκαταστηματα (μια 'εξαιρετικα εξυπνη κινηση'). τωρα εαν αυτο γινεται σκοπιμως, αμφιβαλλω, στην ουρα υπηρχαν και ατομα που ζητουσαν διαφορετικες αποφασεις με αιτησεις περιπου στο χρονικο διαστημα που κατεβαλα κι εγω τη δικη μου. μακαρι να ηταν τα πραγματα διαφορετικα απο πολλες αποψεις 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CCCR είπε

η πλακα ειναι οτι πλεον οι αιτησεις για ταμειο γινονται ηλεκτρονικα, χωρις καν να επισυναπτεις καποιο δικαιολογητικο, που σημαινει οτι αυτοματα επρεπε να σου βγαζει αν δικαιουσαι η οχι.

 

1 ώρα πριν, CCCR είπε

δεν χρειαζεται, τα βρησκουν οι υπαλληλοι.

  1. "Έντυπο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας (Ε6) υπογεγραμμένο από τον άνεργο και σφραγισμένο και υπογεγραμμένο από τον εργοδότη ή Βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου (Ε7).
  2. Βεβαίωση έμμεσης ασφαλιστικής ικανότητας προστατευομένων μελών της οικογενείας, εφόσον υπάρχουν (δες εδώ ποια θεωρούνται προστατευόμενα μέλη).
  3. Στοιχεία μη μισθωτής απασχόλησης.
  4. Αριθμός Καταθετικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ασφαλισμένος είναι ο πρώτος δικαιούχος.

Τα δικαιολογητικά 1,2 & 3 αναζητούνται αυτεπάγγελτα από τις Υπηρεσίες. Στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση των δικαιολογητικών αυτά προσκομίζονται από τους ανέργους (δες εδώ περιπτώσεις που δεν είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη αναζήτηση). Το δικαιολογητικό για τον τραπεζικό λογαριασμό (δικαιολογητικό 4) προσκομίζεται μόνο αν δεν έχει δηλωθεί στο παρελθόν ή αν έχει αλλάξει."

http://www.oaed.gr/anergoi

Εγώ προερχόμενος από τον κλάδο του τουρισμού πήγα να κάνω την αίτηση πριν 4 μέρες. Πέτυχα προς το τέλος της διαδικασίας της αίτησης ένα κουμπί όπου θα μπορούσα να επισυνάψω δικαιολογητικά όμως δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να επισυνάψω δικαιολογητικά. Πήρα τηλέφωνο στον πενταψήφιο του οαεδ και μου είπαν...

 

  • Βεβαίωση ενσήμων απ'τον εργοδότη για το τελευταίο δίμηνο που δούλεψα. 
  • Τελευταίο εκκαθαριστικο. 
  • Υπεύθυνη δήλωση απ'το gov.gr όπου δηλώνω πως τα στοιχεία που καταθέτω είναι αληθή. 
  • Κάποιου είδους απόδειξη πως το IBAN μου είναι δικό μου.

 ...της απάντησα ότι πέρυσι είχα καταθέσει το IBAN και μου απάντησε πως δεν παίζει ρόλο τι είχα καταθέσει πέρυσι γιατί φέτος είναι άλλος ο φάκελος.

Σήμερα είπα να το ολοκληρώσω (επισυνάπτοντας όποιο δικαιολογητικό βρήκα) αλλά το έκανα 10 λεπτά αφού είχα ξυπνήσει οπότε κατά λάθος πάτησα 1-2 κουμπιά παραπάνω και έκανα την αίτηση χωρίς να επισυνάψω τίποτα. :/

Μετά είδα πως: "Υπάρχει ήδη καταχωρημένη αίτησή σας για το ίδιο πρόγραμμα/παροχή/επίδομα. Αν επιθυμείτε επανυποβολή, παρακαλούμε ακυρώστε πρώτα την προηγούμενη αίτησή σας. (Από τις αιτήσεις, κάνοντας κλικ στον φακό, αριστερά από την αίτηση που πρόκειται να ακυρώσετε). Αν η αίτηση που προσπαθείτε να υποβάλετε είναι για τακτική επιδότηση ανεργίας, δεν μπορείτε να την ακυρώσετε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την Υπηρεσία ΚΠΑ2 που είχατε υποβάλει το αίτημα.".

Ποιος ξέρει αν έκανα βλακεία ή όχι. Μπορεί και η υπάλληλος του τηλ. κέντρου να μου τα έλεγε λάθος αφού το site δεν μοιάζει να ζητάει δικαιολογητικά. Θα (προσπαθήσω να) επικοινωνήσω με το τοπικό τμήμα του ΟΑΕΔ από Δευτέρα. Ελπίζω να μην έχασα ~1200 ευρώ με αυτή την μαλακία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην ιδια θεση ειμαι και εγω @Sanjuro, τηλεφωνικα δεν μπορεσα ποτε να τους βρω αλλα πιστευω με μειλ θα απαντησουν (στειλε και στο υποκαταστημα που υπαγεσαι και στην φορμα επικοινωνιας του οαεδ).

http://www.oaed.gr/epidomata-kai-paroches

παντως στο σαιτ γραφει ξεκαθαρα οτι εφοσον ο οαεδ εχει το iban σου δεν χρειαζεται να το ξαναστειλεις.

"Το δικαιολογητικό για τον τραπεζικό λογαριασμό (δικαιολογητικό 4) προσκομίζεται μόνο αν δεν έχει δηλωθεί στο παρελθόν ή αν έχει αλλάξει."

http://www.oaed.gr/asphalismenoi-pou-apascholountai-se-epicheireseis-pou-leitourgoun-epochika

εκτος και αν απο αυτα που γραφονται δεν ισχυει τιποτα.

Επεξ/σία από CCCR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Εγώ προερχόμενος από τον κλάδο του τουρισμού πήγα να κάνω την αίτηση πριν 4 μέρες. Πέτυχα προς το τέλος της διαδικασίας της αίτησης ένα κουμπί όπου θα μπορούσα να επισυνάψω δικαιολογητικά όμως δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να επισυνάψω δικαιολογητικά. Πήρα τηλέφωνο στον πενταψήφιο του οαεδ και μου είπαν...

  • Βεβαίωση ενσήμων απ'τον εργοδότη για το τελευταίο δίμηνο που δούλεψα. 
  • Τελευταίο εκκαθαριστικο. 
  • Υπεύθυνη δήλωση απ'το gov.gr όπου δηλώνω πως τα στοιχεία που καταθέτω είναι αληθή. 
  • Κάποιου είδους απόδειξη πως το IBAN μου είναι δικό μου.

 ...της απάντησα ότι πέρυσι είχα καταθέσει το IBAN και μου απάντησε πως δεν παίζει ρόλο τι είχα καταθέσει πέρυσι γιατί φέτος είναι άλλος ο φάκελος.

Σήμερα είπα να το ολοκληρώσω (επισυνάπτοντας όποιο δικαιολογητικό βρήκα) αλλά το έκανα 10 λεπτά αφού είχα ξυπνήσει οπότε κατά λάθος πάτησα 1-2 κουμπιά παραπάνω και έκανα την αίτηση χωρίς να επισυνάψω τίποτα. 😕

Μετά είδα πως: "Υπάρχει ήδη καταχωρημένη αίτησή σας για το ίδιο πρόγραμμα/παροχή/επίδομα. Αν επιθυμείτε επανυποβολή, παρακαλούμε ακυρώστε πρώτα την προηγούμενη αίτησή σας. (Από τις αιτήσεις, κάνοντας κλικ στον φακό, αριστερά από την αίτηση που πρόκειται να ακυρώσετε). Αν η αίτηση που προσπαθείτε να υποβάλετε είναι για τακτική επιδότηση ανεργίας, δεν μπορείτε να την ακυρώσετε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την Υπηρεσία ΚΠΑ2 που είχατε υποβάλει το αίτημα.".

Ποιος ξέρει αν έκανα βλακεία ή όχι. Μπορεί και η υπάλληλος του τηλ. κέντρου να μου τα έλεγε λάθος αφού το site δεν μοιάζει να ζητάει δικαιολογητικά. Θα (προσπαθήσω να) επικοινωνήσω με το τοπικό τμήμα του ΟΑΕΔ από Δευτέρα. Ελπίζω να μην έχασα ~1200 ευρώ με αυτή την μαλακία.

Στείλε στο μειλ του υποκαταστήματος όλα τα δικαιολογητικά, γράψε στο θέμα "τμημα επιδόματος ανεργίας, ονομ/νο, αφμ, αριθμό μητρώου". Μου είπαν και από το υποκατάστημα, εάν λείπει κάποιο έγγραφο επικοινωνούν μαζί σου.... μέχρι όμως να ελέγξουν την αίτηση σου...

13 ώρες πριν, CCCR είπε

στην ιδια θεση ειμαι και εγω @Sanjuro, τηλεφωνικα δεν μπορεσα ποτε να τους βρω αλλα πιστευω με μειλ θα απαντησουν (στειλε και στο υποκαταστημα που υπαγεσαι και στην φορμα επικοινωνιας του οαεδ).

http://www.oaed.gr/epidomata-kai-paroches

παντως στο σαιτ γραφει ξεκαθαρα οτι εφοσον ο οαεδ εχει το iban σου δεν χρειαζεται να το ξαναστειλεις.

"Το δικαιολογητικό για τον τραπεζικό λογαριασμό (δικαιολογητικό 4) προσκομίζεται μόνο αν δεν έχει δηλωθεί στο παρελθόν ή αν έχει αλλάξει."

http://www.oaed.gr/asphalismenoi-pou-apascholountai-se-epicheireseis-pou-leitourgoun-epochika

εκτος και αν απο αυτα που γραφονται δεν ισχυει τιποτα.

Τηλεφωνικά θα είναι δύσκολα να τους βρεις, ήταν δύσκολο και πριν τον αχταρμά αυτο. Και στα μειλ θα υπάρχει καθυστέρηση.

16 ώρες πριν, CCCR είπε

σου ζητησαν βεβαιωση εποχικοτητας?

για το κπ2 πατησιων γραφεις?

όχι, ήταν για το τελευταίο απδ, σε άλλο είμαι, αθηνα πάλι

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, whosethere είπε

Στείλε στο μειλ του υποκαταστήματος όλα τα δικαιολογητικά, γράψε στο θέμα "τμημα επιδόματος ανεργίας, ονομ/νο, αφμ, αριθμό μητρώου". Μου είπαν και από το υποκατάστημα, εάν λείπει κάποιο έγγραφο επικοινωνούν μαζί σου.... μέχρι όμως να ελέγξουν την αίτηση σου...

Τηλεφωνικά θα είναι δύσκολα να τους βρεις, ήταν δύσκολο και πριν τον αχταρμά αυτο. Και στα μειλ θα υπάρχει καθυστέρηση.

Είναι ανοιχτό ερώτημα αν χρειάζονται τα δικαιολογητικά. Βέβαια θα μου πεις μόνο τον χρόνο μου χάνω να τους τα στείλω όπως και να'χει.

Αλήθεια αυτό: 

  • Βεβαίωση ενσήμων απ'τον εργοδότη για το τελευταίο δίμηνο που δούλεψα. 

Δεν κατάλαβα ποτέ πως θα το προμηθευτώ. Ο εργοδότης δεν μου το έδωσε παρ'ολο που το ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Είναι ανοιχτό ερώτημα αν χρειάζονται τα δικαιολογητικά. Βέβαια θα μου πεις μόνο τον χρόνο μου χάνω να τους τα στείλω όπως και να'χει.

Αλήθεια αυτό: 

  • Βεβαίωση ενσήμων απ'τον εργοδότη για το τελευταίο δίμηνο που δούλεψα. 

Δεν κατάλαβα ποτέ πως θα το προμηθευτώ. Ο εργοδότης δεν μου το έδωσε παρ'ολο που το ζήτησα.

ναι αλλα χρειαζεται να στο δωσει, επειδη αργουν να φανουν στο ικα τα ενσημα αυτα. ισως καποιος με περισσοτερη εμπειρια να μπορει να σε καθοδηγησει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Η γυναικα μου δουλευε στην Χ εταιρια  2 χρονια . Στις 4/10 απολύθηκε και εκανε αιτηση για ανεργια στον ΟΑΕΔ. στις 5 /11 προσληφθηκε απο αλλη εταιρια . Ξερετε Τι γινεται για τον μηνα αυτον που εμεινε ανεργη?  η αποφαση απο τον ΟΑΕΔ θα έβγαινε σε 2 μήνες και... Υπαρχει περιπτωσει να παρει τον εναν μηνα που εμεινε ανεργη το  επίδομα αναδρομικά? η το χανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια απορία. Κάνουμε αίτηση για τακτική επιδότηση ανεργίας online κλπ κλπ. Μετά χρειάζεται αυτοπρόσωπη φυσική παρουσία στον ΟΑΕΔ όπως αναφέρουν εδώ: (ΠΡΟΣΟΧΗ: Η δήλωση παρουσίας για τους επιδοτούμενους άνεργους πραγματοποιείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις Υπηρεσίες του ΟΑΕΔ στα αρμόδια Τμήματα Ασφάλισης και σε καμία περίπτωση μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΟΑΕΔ ή των Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ).)   ή γίνεται και αυτό ηλεκτρονικά λόγω κορωνοϊού; ;

Στις 7/11/2020 στις 7:04 ΜΜ, Sanjuro είπε

Εγώ προερχόμενος από τον κλάδο του τουρισμού πήγα να κάνω την αίτηση πριν 4 μέρες. Πέτυχα προς το τέλος της διαδικασίας της αίτησης ένα κουμπί όπου θα μπορούσα να επισυνάψω δικαιολογητικά όμως δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να επισυνάψω δικαιολογητικά. Πήρα τηλέφωνο στον πενταψήφιο του οαεδ και μου είπαν...

  • Βεβαίωση ενσήμων απ'τον εργοδότη για το τελευταίο δίμηνο που δούλεψα. 
  • Τελευταίο εκκαθαριστικο. 
  • Υπεύθυνη δήλωση απ'το gov.gr όπου δηλώνω πως τα στοιχεία που καταθέτω είναι αληθή. 
  • Κάποιου είδους απόδειξη πως το IBAN μου είναι δικό μου.

 ...της απάντησα ότι πέρυσι είχα καταθέσει το IBAN και μου απάντησε πως δεν παίζει ρόλο τι είχα καταθέσει πέρυσι γιατί φέτος είναι άλλος ο φάκελος.

Σήμερα είπα να το ολοκληρώσω (επισυνάπτοντας όποιο δικαιολογητικό βρήκα) αλλά το έκανα 10 λεπτά αφού είχα ξυπνήσει οπότε κατά λάθος πάτησα 1-2 κουμπιά παραπάνω και έκανα την αίτηση χωρίς να επισυνάψω τίποτα. 😕

Μετά είδα πως: "Υπάρχει ήδη καταχωρημένη αίτησή σας για το ίδιο πρόγραμμα/παροχή/επίδομα. Αν επιθυμείτε επανυποβολή, παρακαλούμε ακυρώστε πρώτα την προηγούμενη αίτησή σας. (Από τις αιτήσεις, κάνοντας κλικ στον φακό, αριστερά από την αίτηση που πρόκειται να ακυρώσετε). Αν η αίτηση που προσπαθείτε να υποβάλετε είναι για τακτική επιδότηση ανεργίας, δεν μπορείτε να την ακυρώσετε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την Υπηρεσία ΚΠΑ2 που είχατε υποβάλει το αίτημα.".

Ποιος ξέρει αν έκανα βλακεία ή όχι. Μπορεί και η υπάλληλος του τηλ. κέντρου να μου τα έλεγε λάθος αφού το site δεν μοιάζει να ζητάει δικαιολογητικά. Θα (προσπαθήσω να) επικοινωνήσω με το τοπικό τμήμα του ΟΑΕΔ από Δευτέρα. Ελπίζω να μην έχασα ~1200 ευρώ με αυτή την μαλακία.

Εκκαθαριστικό εφορίας δεν χρειάζεται, δεν είναι στις προϋποθέσεις σύμφωνα με το site, επίσης η υπεύθυνη δήλωση που σου ζήτησε ήταν το ένα tick box που πάτησες στην ηλεκτρονική σου αίτηση...

Δες εδώ http://www.oaed.gr/anergoi στην κατηγορία ->Βασικά Δικαιολογητικά  

ή εδώ αν είσαι εποχικός http://www.oaed.gr/asphalismenoi-pou-apascholountai-se-epicheireseis-pou-leitourgoun-epochika -> Βασικά Δικαιολογητικά

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...