Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi κυκλοφορεί το Mi Watch αλλά και τον νέας γενιάς γρήγορο φορτιστή Mi 65W


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος φορτιστής είναι τύπου GaN (Gallium Nitride) για γρηγορότερες φορτίσεις αλλά και μικρότερο μέγεθος.

Η Xiaomi μετά τις ανακοινώσεις των Mi 10T, Mi 10T Pro αλλά και του Mi 10T Lite, βρήκε την ευκαιρία να μιλήσει και για το νέο έξυπνο ρολόι Mi Watch όπως επίσης και τον νέας γενιάς φορτιστή Mi 65W ο οποίος μάλιστα είναι τύπου GaN.

Το Mi Watch είναι διαφορετικό από το Mi Watch το οποίο τρέχει λειτουργικό σύστημα Android WearOS. Το τελευταίας έκδοσης έξυπνο ρολόι της Xiaomi, έχει την ίδια οθόνη AMOLED 1.39’’ με το Mi Watch Color/Revolve, διαθέτει αναβαθμισμένες λειτουργίες παρακολούθησης της φυσικής κατάστασης αλλά διαθέτει το proprietary λειτουργικό σύστημα της εταιρίας και όχι το wearOS. Παρέχει υποστήριξη για 117 διαφορετικούς τύπους ασκήσεων, εξοπλίζεται με έξι διαφορετικούς αισθητήρες ενώ διαθέτει και ενσωματωμένο GPS.

xiaomi-mi-watch-amoled-othoni-2.jpg.29e9a56b9d5b9dbdeca31b0973352f84.jpg

Το smartwatch της Xiaomi διαθέτει περισσότερα από 100 διαφορετικά watch faces, παρέχει απομακρυσμένη λειτουργία της κάμερας του smartphone, υποστηρίζει emojis στις ειδοποιήσεις, φωνητικές εντολές μέσω Amazon Alexa και πολλά άλλα ακόμη. Η Xiaomi αναφέρει πως με μία φόρτιση το Mi Watch θα έχει έως και 16 ημέρες αυτονομίας.

Το Mi Watch θα γίνει διαθέσιμο σε τρία χρώματα στην τιμή των €99 ενώ θα παρέχονται και έξι επί πληρωμή επιλογές για το λουράκι.

xiaomi-mi-65w-gan.jpg.ed73b4ddddd6d0beae100eca4f16e2e5.jpg

Το άλλο προϊόν που παρουσίασε η Xiaomi ήταν ο νέος γρήγορος φορτιστής Mi 65W όπου το δυνατό του χαρτί είναι το γεγονός ότι είναι τύπου GaN. Χάρη στην τεχνολογία Gallium Nitride (Νιτρίδιο του Γαλλίου), ο φορτιστής έχει μικρότερο μέγεθος από τους καθιερωμένους ενώ την ίδια στιγμή παρέχει ισάξιες επιδόσεις σε σύγκριση με τους φορτιστές τύπου Silicon (πυρίτιο).


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν είμαι υπέρ των amoled σε ρολόγια. Εχοντας την εμπειρία του bip-s (transfelctive οθόνη που φαίνεται πάντα και 40 μερες αυτονομία) για μένα θα ήταν πιο ενδιαφέρον να δούμε κάτι με τέτοια οθόνη, έστω και σαν "δεύτερο" πιο παρακατιανό ρολόι. 

ας πάρουν το παράδειγμα της Garmin που τα ρολόγια της είναι τέτοια. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, keysmith είπε

δεν είμαι υπέρ των amoled σε ρολόγια. Εχοντας την εμπειρία του bip-s (transfelctive οθόνη που φαίνεται πάντα και 40 μερες αυτονομία) για μένα θα ήταν πιο ενδιαφέρον να δούμε κάτι με τέτοια οθόνη, έστω και σαν "δεύτερο" πιο παρακατιανό ρολόι. 

ας πάρουν το παράδειγμα της Garmin που τα ρολόγια της είναι τέτοια. 

 

Τα περισσότερα amazfit μέχρι τώρα transflective ήταν, αλλά ο κόσμος προτιμά τα εφέ και τα ουάου από την πρακτικότητα, για αυτό οι κατασκευαστές στρέφονται προς τις Amoled.

Το θετικό είναι ότι οι τιμές συνεχίζουν να πέφτουν και η διάρκεια της μπαταρίας να ανεβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Τα περισσότερα amazfit μέχρι τώρα transflective ήταν, αλλά ο κόσμος προτιμά τα εφέ και τα ουάου από την πρακτικότητα, για αυτό οι κατασκευαστές στρέφονται προς τις Amoled.

Το θετικό είναι ότι οι τιμές συνεχίζουν να πέφτουν και η διάρκεια της μπαταρίας να ανεβαίνει. 

Δεν είναι εφέ και ουάου οι amoled, είναι πολύ πιο ευανάγνωστες σε σύγκριση με τις transflective. Το stratos που έχω δει σε συνάδελφο μοιάζει με Game Boy, θολά και ψόφια χρώματα, ενώ το Gear S3 Frontier με την Amoled μοιάζει σαν οι δείκτες να ανήκουν σε "κανονικό" αναλογικό ρολόι. Η μέρα με τη νύχτα. Και πέρα από την πρακτικότητα,το ρολόι είναι και ένα αξεσουάρ-κόσμημα, πρέπει να εξυπηρετεί και κάποια αισθητική σκοπιμότητα. Θέλω να είναι και όμορφο,όχι μόνο ανθεκτικό. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lsdoc77 είπε

Αν δεν κάνω λάθος τα Xiaomi wearables είχαν ένα θέμα με του ελληνικούς χαρακτήρες ; Λύθηκε ή υπάρχει ακόμη;

Έτσι ισχυε γενικά όπως και εγώ διαβαζα αλλά αυτό μαλλον άλλαξε. Εχω 15-20 μέρες πήρα το bip-s (από vodafone σε πρόσφατη προσφορά 49€) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ελληνικά. Με το που το συνέδεσα έκανε ένα update λογισμικού και όλα τα ελληνικά δουλεύουν με τονισμένα καλά Ελληνικά (ούτε κουτάκια ούτε τίποτα, γραμματοσειρά μια χαρα)

  • Σε ειδοποίηση για κλήση βλέπω όνομα και αριθμό
  • Σε ειδοποίηση από εφαρμογή (πχ fb, messenger, οτιδήποτε) βλέπω επίσης μια χαρα ελληνικά (μόνο τα emoji δεν βγαίνουν, βγάζει '?' που μου είναι αδιάφορο).
  • Εχω κανονικό καλομεταφρασμένο Ελληνικό μενού (ρυθμίσεις αντί settings) πάνω στο ρολόι
  • Υπάρχουν προσόψεις (με άλλη εφαρμογή που κατεβάζει χιλιάδες) που έχουν ελληνικά τις ημέρες (πχ Παρασκευή ή ΠΑΡ αντί Fri)

και αυτά όλα Out of the box.. δεν έκανα τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, keysmith είπε

Έτσι ισχυε γενικά όπως και εγώ διαβαζα αλλά αυτό μαλλον άλλαξε. Εχω 15-20 μέρες πήρα το bip-s (από vodafone σε πρόσφατη προσφορά 49€) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ελληνικά. Με το που το συνέδεσα έκανε ένα update λογισμικού και όλα τα ελληνικά δουλεύουν με τονισμένα καλά Ελληνικά (ούτε κουτάκια ούτε τίποτα, γραμματοσειρά μια χαρα)

  • Σε ειδοποίηση για κλήση βλέπω όνομα και αριθμό
  • Σε ειδοποίηση από εφαρμογή (πχ fb, messenger, οτιδήποτε) βλέπω επίσης μια χαρα ελληνικά (μόνο τα emoji δεν βγαίνουν, βγάζει '?' που μου είναι αδιάφορο).
  • Εχω κανονικό καλομεταφρασμένο Ελληνικό μενού (ρυθμίσεις αντί settings) πάνω στο ρολόι
  • Υπάρχουν προσόψεις (με άλλη εφαρμογή που κατεβάζει χιλιάδες) που έχουν ελληνικά τις ημέρες (πχ Παρασκευή ή ΠΑΡ αντί Fri)

και αυτά όλα Out of the box.. δεν έκανα τπτ.

Το κινητό σου είναι Xiaomi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, socratis23 είπε

Έχει το ίδιο λογισμικό με το stratos?

Όχι. Το stratos έχει Android 5.1. Αυτά έχουν λογισμικό της Xiaomi/Huami που δεν μπορείς να το πειράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreatApo είπε

Όχι. Το stratos έχει Android 5.1. Αυτά έχουν λογισμικό της Xiaomi/Huami που δεν μπορείς να το πειράξεις.

το stratos δεν εχει android. Smart band είναι ουσιαστικά. Δεν μπορείς να το πειράξεις (βάλεις εφαρμογές). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

Έτσι ισχυε γενικά όπως και εγώ διαβαζα αλλά αυτό μαλλον άλλαξε. Εχω 15-20 μέρες πήρα το bip-s (από vodafone σε πρόσφατη προσφορά 49€) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ελληνικά. Με το που το συνέδεσα έκανε ένα update λογισμικού και όλα τα ελληνικά δουλεύουν με τονισμένα καλά Ελληνικά (ούτε κουτάκια ούτε τίποτα, γραμματοσειρά μια χαρα)

  • Σε ειδοποίηση για κλήση βλέπω όνομα και αριθμό
  • Σε ειδοποίηση από εφαρμογή (πχ fb, messenger, οτιδήποτε) βλέπω επίσης μια χαρα ελληνικά (μόνο τα emoji δεν βγαίνουν, βγάζει '?' που μου είναι αδιάφορο).
  • Εχω κανονικό καλομεταφρασμένο Ελληνικό μενού (ρυθμίσεις αντί settings) πάνω στο ρολόι
  • Υπάρχουν προσόψεις (με άλλη εφαρμογή που κατεβάζει χιλιάδες) που έχουν ελληνικά τις ημέρες (πχ Παρασκευή ή ΠΑΡ αντί Fri)

και αυτά όλα Out of the box.. δεν έκανα τπτ.

Τα γραμματα πως τα διαβαζεις που ειναι τοσο μικρα και δεν αλλαζουν μεγεθος;;;
Μοιρασου σε παρακαλω την εφαρμογη που εχει προσοψεις στα ελληνικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...