Προς το περιεχόμενο

Φορολογικός μηχανισμός και web app

isset1988

Ερώτηση

Καλησπέρα σας

Έχω να κάνω μια δύσκολη ερώτηση. Έχω δημιουργήσει ένα web app που έκοβα μέχρι στιγμής τιμολόγια και αποδείξεις. Με ενημέρωσαν από την εφορία ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω φορολογικό μηχανισμό με διασύνδεση με την εφορία για την έκδοση αποδείξεων και τιμολογίων με άμεση ισχύ από 1.1.2021.

Το web app μου έχει δημιουργηθεί με custom php και μπορώ να κάνω το οτιδήποτε για να το επεκτείνω.

Η ερώτηση είναι ποιον φορολογικό μηχανισμό να επιλέξω;

Έχω βρει τον RBS 101-NET που λέει πως υποστηρίζει web sockets.

Έχει κανείς κάποια ιδέα να με καθοδηγήσει για τον τρόπο που θα κάνω τη σύνδεση του web app με φορολογικό μηχανισμό;

Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θες να χρησιμοποιήσεις web sockets; Οι φορολογικοί τουλάχιστον που έχω συναντήσει εγκαθίστανται σαν εικονικοί εκτυπωτές (ουσιαστικά παρεμβάλεται πριν από τον κανονικό εκτυπωτή, βγάζει τον κλειδάριθμο και μετά στέλνει στον εκτυπωτή το τιμολόγιο μαζί με τον κλειδάριθμο), οπότε εσύ απλά τυπώνεις το τιμολόγιό σου στον συγκεκριμένο εκτυπωτή

Να σημειώσω ότι δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, απλά έχω δει πως λειτουργούν

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Στις 2/10/2020 στις 7:08 ΜΜ, isset1988 είπε

Καλησπέρα σας

Έχω να κάνω μια δύσκολη ερώτηση. Έχω δημιουργήσει ένα web app που έκοβα μέχρι στιγμής τιμολόγια και αποδείξεις. Με ενημέρωσαν από την εφορία ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω φορολογικό μηχανισμό με διασύνδεση με την εφορία για την έκδοση αποδείξεων και τιμολογίων με άμεση ισχύ από 1.1.2021.

Το web app μου έχει δημιουργηθεί με custom php και μπορώ να κάνω το οτιδήποτε για να το επεκτείνω.

Η ερώτηση είναι ποιον φορολογικό μηχανισμό να επιλέξω;

Έχω βρει τον RBS 101-NET που λέει πως υποστηρίζει web sockets.

Έχει κανείς κάποια ιδέα να με καθοδηγήσει για τον τρόπο που θα κάνω τη σύνδεση του web app με φορολογικό μηχανισμό;

Σας ευχαριστώ πολύ

Για τα τιμολόγια δεν χρειάζεσαι τώρα και ούτε θα χρειάζεσαι αύριο φορολογικό μηχανισμό.

Από 01/01/2021 θα πρέπει τα παραστατικά να υποβάλλονται στο myDATA και να λαμβάνουν σήμανση.

Οι φορολογικοί μηχανισμοί οδεύουν προς κατάργηση. Όσοι υπάρχουν για Χ,Υ λόγους πρέπει να αναβαθμιστούν ώστε να στέλνουν το παραστατικό στο myDATA. Το ίδιο ισχύει και για τις ταμειακές μηχανές.

Όσες εφαρμογές/ERP κτλ μπορούν να συνδεθούν απευθείας με το myDATA δεν χρειάζονται κάποιον ενδιάμεσο για τα τιμολόγια. Δες στο site του myDATA για το API και αν έχεις κουράγιο ξεκίνα…

Όπως και να έχει με ή χωρίς φορολογικό θα πρέπει να προχωρήσεις σε αλλαγές στο software σου ώστε να στέλνεις και χαρακτηρισμούς για κάθε παραστατικό.   

Εάν θες και αποδείξεις λιανικής μέσα από το myDATA --- μάλλον --- θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και κάποιον πάροχο (από 01/01/2021 και αυτό) αν και εφόσον τελικά εφαρμοστεί και εφόσον η ΑΑΔΕ καταφέρει να είναι όντως έτοιμη.  

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Λες να καταργήσουν τους φορολογικούς και για τις αποδείξεις; Μακάρι να γινόταν για να γλιτώναμε από άλλο ένα έξοδο, αλλά λογικά δεν θα το κάνουν διότι για τα τιμολόγια γίνεται "έλεγχος" είτε από 1/1/2021 με το myDATA ή μέχρι στιγμής με τις ΜΥΦ οπότε εάν κάποιος κάνει αλχημείες θα φανεί. Για τις αποδείξεις όμως που ο λήπτης δεν έχει υποχρέωση να τις περάσει κάπου δεν μπορεί να γίνει έλεγχος με άλλον τρόπο, εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον έχει δίκιο ο dewn και ο φορολογικός μηχανισμός δέχεται το έγγραφο της απόδειξης, του προσθέτει τον σειριακό και το στέλνει στον εκτυπωτή. Τουλάχιστον έτσι δούλευε μέχρι τώρα.

Με τα νέα δεδομένα, ποιος θα μιλάει με την εφορία; Το software ή ο φορολογικός μηχανισμός;

Αν μιλάει το software, τότε μέσω του api του mydata το software στέλνει τα στοιχεία των αποδείξεων. Σε αυτή την περίπτωση ο φορολογικός μηχανισμός είναι άχρηστος.

Αν μιλάει ο φορολογικός με την εφορία, τότε η λογική λέει ότι το software θα στέλνει και τα στοιχεία της απόδειξης στον φορολογικό, ώστε να τα προωθήσει στο mydata.

Καμια ιδέα κανείς;

Το ότι χρησιμοποιούμε 20 χρόνια api και εδώ στην Ελλάδα ακόμα πληρώνουμε 600€ για φορολογικούς μηχανισμούς για να κερδίσουν οι μεγάλες εταιρείες είναι τραγικό.

Το ότι πρέπει να πληρώνουμε ενδιάμεσο πάροχο για να κόψουμε αποδείξεις επίσης τραγικό. Αφού υπάρχει το api του mydata, γιατί να υπάρχει και ανάδοχος; Οι τράπεζες που έχουν api, έχουν και παροχο για να πιστοποιεί ότι η σύνδεση μεταξύ software και api δουλεύει σωστα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Οι τελευταίοι φορολογικοί, όπως και οι ταμειακές, συνδέονται υποχρεωτικά με Internet και στέλνουν στοιχεία απευθείας στην εφορία - οπότε άμα βάλεις φορολογικό, δε χρειάζεται να κάτσεις να ασχοληθείς με το api. Στον φορολογικό θυμάμαι ότι δεν έστελνες raw αρχείο για εκτύπωση (κοινώς, δεν έκανες απλά print) - στέλνανε ένα template με την μορφή του παραστατικού και τα δεδομένα ξεχωριστά. Δυστηχώς κάπου σταματάνε και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω

Σε side note τώρα, τη προηγούμενη μόλις εβδομάδα έστησα ένα μηχανισμό εκτύπωσης τιμολογίων και παραστατικών σε php για το μαγαζί που δουλεύω τώρα. Ρώτησα κι εγώ τι παίζει με τους φορολογικούς, και ο λογιστής απάντησε ότι δε χρειάζεται φορολογικός, απλά να του καταθέτουν τα τιμολόγια στο τέλος του χρόνου - φυσικά μιλάμε για μικρό μαγαζί και όχι ΑΕ. Οπότε, εάν έχεις ξέρεις κάτι παραπάνω ή έχεις ρωτήσει και πήρες διαφορετικές απαντήσεις, με ενδιαφέρει το θέμα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.