Προς το περιεχόμενο

[ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SAS ] Seagate Exos X16 16TB σε πολλά μαγαζιά 255 ευρώ


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαχνα να πάρω ένα μεγάλο δίσκο και βλέπω ξαφνικά ένα μεγάλο αριθμό από Ελληνικά μαγαζιά να έχουν ρίξει στη μισή τιμή τον Seagate Exos X16 16TB (ST16000NM004G).

ΠΡΟΣΟΧΗ ο δίσκος δεν είναι SATA, χρειάζεται SAS controller!

Αυτός ο δίσκος είχε πέρσι πάνω από 600 ευρώ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Τον Απρίλιο υπήρχε ένα deal στο αμερικάνικο amazon στα 385 δολάρια. Τον Ιούλιο έπεσε η τιμή του στο γερμανικό Amazon στα 440 ευρώ, στο αμερικάνικο Amazon στα 370 δολάρια και στην Ελλάδα στα 540 ευρώ. Πριν από λίγες μέρες η τιμή του στο Amazon έπεσε στα 390 ευρώ και 234 δολάρια αντίστοιχα αλλά αμέσως ξανανέβηκε.

Δεν γνωρίζω αν ο δίσκος είναι retail ή OEM (σε αυτή την περίπτωση η Seagate δεν είναι υπεύθυνη για την 5η του εγγύηση) αλλά θα το μάθω σύντομα.

Είναι ασύλληπτα χαμηλή τιμή για το flagship μοντέλο των enterprise δίσκων της Seagate για αυτό έκανα αυτό το post παρόλο που υπάρχει η τιμή σε πολλά μαγαζιά.

Skroutz από 254,20

Best Price από 255,99

Ο δίσκος έχει καλές κριτικές γενικότερα αλλά επειδή είναι Helium και enterprise είναι βέβαιο ότι θα είναι πολύ θορυβώδης.

Link από το spec sheet της seagate.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι ειναι λιγο ασχετο με το θεμα που ανοιξε ο TS , αλλα μιας και μιλαμε για δισκο με χωτητικοτητα μεγαλη, τι γνωμη εχετε για αυτον?

https://www.skroutz.gr/s/24396609/Western-Digital-Gold-Enterprise-Class-18TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Pcgamer999 είπε

Τι να τα κάνει κανείς τόσα ΤΒ;απορία το χω

Οι τσόντες είναι σαν τα Pokemon !!!  Gotta catch'em all !!!!!!!! (Εννοείτε πλάκα κάνω μην παρεξηγηθεί κανείς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Pcgamer999 είπε

Τι να τα κάνει κανείς τόσα ΤΒ;απορία το χω

Για έναν γραφίστα/media creator κτλ ειναι παιχνιδάκι για να γεμίσουν αυτά. Εδώ εργασία στην σχολή μου με 3d product design, αφίσες κτλ και είχε φτάσει κάποια δεκάδες gb χωρίς πολλά πολλά από render. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι ΜΕΓΑΛΟΙ δισκοι ειναι καλοι για backup, δηλαδη για χρηση μια στο τοσο. Οποιος παρει για καθημερινη χρηση κακως για εμενα, μια στραβη να γινει μπορει να χασει 14-16-18ΤΒ δεδομενων και να τρεχει.

Επισης για να πανε καλα οι SAS θελεις ΚΑΛΗ καρτα και αυτες πανε απο 350-400ε και ανω (βρισκεις και με τα μισα αλλα αναλογικα σερνονται γιατι δεν γινεται σωστο caching).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μια φλασαρισμενη LSΙ σε HBA απο eBay με 30-40€ και ενα καλωδιο SAS to Sata με 6-7€ και είσαι μια χαρά! Έχω 3 SAS δίσκους έτσι στον υπολογιστή μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Παίρνεις μια φλασαρισμενη LSΙ σε HBA απο eBay με 30-40€ και ενα καλωδιο SAS to Sata με 6-7€ και είσαι μια χαρά! Έχω 3 SAS δίσκους έτσι στον υπολογιστή μου. 

Αν δεις διαφορα σε επιδοσεις με μια LSI των 300-400ε θα καταλαβεις τι εννοω. Ακομα και με LSI 12Gb/s των 250ε βλεπω διαφορα με LSI 6Gb/s των 350ε απλα επειδη η 2η εχει περισσοτερη onboard μνημη και κανει πολυ καλυτερο κασαρισμα (και ας ειναι προηγουμενο μοντελο).

Αλλα ναι αν θελεις κατι πολυ βασικο και ετσι κανεις δουλεια (υπαρχουν και μητρικες με βασικη SAS υποστηριξη πλεον).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κάρτα την SAS έχω 7 σκληρούς επάνω. Δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα ταχύτητας. Για νορμάλ χρήση μια χαρα είναι. Για data center μπορεί να μην είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ολοι οι ΜΕΓΑΛΟΙ δισκοι ειναι καλοι για backup, δηλαδη για χρηση μια στο τοσο. Οποιος παρει για καθημερινη χρηση κακως για εμενα, μια στραβη να γινει μπορει να χασει 14-16-18ΤΒ δεδομενων και να τρεχει.

Επισης για να πανε καλα οι SAS θελεις ΚΑΛΗ καρτα και αυτες πανε απο 350-400ε και ανω (βρισκεις και με τα μισα αλλα αναλογικα σερνονται γιατι δεν γινεται σωστο caching).

Από την μια μας λες ότι είναι για backup/αποθήκη και από την άλλη λες ότι αν δεν είναι πανάκριβος ο ελεγκτής να έχει πολύ μνήμη για cache δεν κάνει. Ξεκαθάρισε τα μέσα στο μυαλό σου και μετά κάνεις συστάσεις.

 

H ASUS εχει βγάλει M2 to sas controller με λιγότερα από 40ευρώ , αγοράζεις και ένα καλώδιο mini-sas to multiple sas και βάζεις πολλούς δίσκους πάνω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιος δίσκος είναι για λίγους και είναι κάπως απίθανο να έχει ένα μαγαζί στοκ.

Λογικά έχει κάνει λάθος ο προμηθευτής και τα μαγαζιά ανανεώνουν αυτόματα την τιμή τους βάζοντας το δικό τους καπέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Στη κάρτα την SAS έχω 7 σκληρούς επάνω. Δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα ταχύτητας. Για νορμάλ χρήση μια χαρα είναι. Για data center μπορεί να μην είναι! 

Παντου και σε ολα (ειδικα σε αυτο το κομματι της αγορας) υπαρχουν βαθμιδες επιδοσεων. Οταν εχεις συνηθισει σε μια καρτα οι δισκοι να πηγαινουν μαμιωντας και στην αλλη οχι τοτε σου κακοφαινεται, οπως και μου κακοφανηκε. Αυτο ειναι ολο.

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Από την μια μας λες ότι είναι για backup/αποθήκη και από την άλλη λες ότι αν δεν είναι πανάκριβος ο ελεγκτής να έχει πολύ μνήμη για cache δεν κάνει. Ξεκαθάρισε τα μέσα στο μυαλό σου και μετά κάνεις συστάσεις.

H ASUS εχει βγάλει M2 to sas controller με λιγότερα από 40ευρώ , αγοράζεις και ένα καλώδιο mini-sas to multiple sas και βάζεις πολλούς δίσκους πάνω.

Δεν αναφερθηκα συγκεκριμενα για SAS αν δεις το μηνυμα μου και το διαβασεις σωστα, αναφερθηκα σε δισκους μεγαλης χωριτηκοτητας. Ειναι καπως κουτο να παει καποιος σε SAS δισκους ομως απλα για backup αφου με μια καλη καρτα δεν υπαρχει SATA III δισκος που να μην βαζουν κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...