Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα αφαίρεσης προεγκατεστημένων app θέλει η Ευρωπαϊκή Ένωση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Εντάξει για το app store αλλά κανονικά και τον safari πχ θα έπρεπε να μπορείς να τον αποκαταστήσεις...

Γιατί παιδί σου είναι; 🤣

Πιθανολογώ ότι ο Safari δεν μπορεί να φύγει για τον απλούστατο λόγο ότι εξαρτάται όλο το λειτουργικό από αυτόν. Π.χ., ανοίγεις link στο facebook app και σου ανοίγει στον εσωτερικό browser της εφαρμογής ο οποίος βασίζεται στο Safari, αν δεν έχεις Safari υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς ωστόσο να το κάνεις disable. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aromeo είπε

Γιατί παιδί σου είναι; 🤣

Πιθανολογώ ότι ο Safari δεν μπορεί να φύγει για τον απλούστατο λόγο ότι εξαρτάται όλο το λειτουργικό από αυτόν. Π.χ., ανοίγεις link στο facebook app και σου ανοίγει στον εσωτερικό browser της εφαρμογής ο οποίος βασίζεται στο Safari, αν δεν έχεις Safari υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς ωστόσο να το κάνεις disable. 

Δεν ισχύει πλέον αυτό με την 14 έκδοση .

 Επιλέγεις εσυ browser 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Δεν ισχύει πλέον αυτό με την 14 έκδοση .

 Επιλέγεις εσυ browser 

Δεν εννοώ ποιος browser θα ανοίξει αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω κι'όλας αυτό που θέλω να πω. Ίσως ένας developer μπορεί να το θέσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Δεν με νοιάζει αν θα έχουν προεγκαταστημενες εφαρμογές. Ας έχουν οποίες θέλουν. Είναι και θέμα συμφωνιών και εισοδήματος για τις εταιρίες (πχ Ms - Samsung). Αλλά να έχω δυνατότητα να τις απεγκαταστησω όλες. Όχι απενεργοποιηση. Στην Samsung ήταν ένα από τα θέματα που με έκαναν και έφυγα. Oneplus που είμαι τώρα είναι πολύ καλύτερα. Και εδώ δεν αφήνει κάποιες να σβήσεις αλλά είναι ελάχιστες και σχετικά χρήσιμες. Αλλά κάτι fb, instagram, Chrome  φάγανε διαγραφή άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Αν το κάνεις jailbreak.

Αν δεν το κάνεις όμως μπορείς; 

Ναι φιλε μου γινεται γενικα απο παντα σχεδον το ιδια πραγματα κανουν ολα αυτο που πολλοι λενε οτι στα android μπορεις να κανεισ οτι θελεις και το μονο που κανουν ειναι απλα να κατεβαζουν τραγουδια και να βαζουν θεματα ειναι τραγικο. Δουλευω και τα δυο λογισμικα χρονια τωρα, και πιστεψε με το iphone μου κανω οσα δεν κανουν το 98% των android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλα νεα, και ευχομαι να γινουν πραγματικοτητα γρηγορα,

γιατι η ποσοτητα και ποιοτητα των προεγκατεστημενων εφαρμογων στις περισσοτερες ρομ, αγγιζει την αθλιοτητα.

Μετατρεπουν μια οποιαδηποτε ικανη και ωραια συσκευη (φτηνη-ακριβη, δεν εχει σημασια), σε ενα μηχανημα παραγωγης διαφημισεων και τηλεμετριας,

οπως επισης, κυριολεκτικα, απομυζουν τη μπαρταρια απο ενεργεια, αφου στο παρασκηνιο τρεχουν ενα σωρο bloatware υπηρεσιες.

Τα καλα νεα για τους Android Power χρηστες ειναι πως, δε χρειαζεται να περιμενουν την Ευρωπαικη Ενωση να δρασει,

η να "ρουταρουν" τη συσκευη τους (με φοβο να τη brickαρουν, να μην δεχονται επισημες ενημερωσεις, να χασουν την εγγυηση, να μη μπορουν να χρησιμοποιησουν ασφαλεις εφαρμογες πχ.τραπεζων κτλ)

Ολες οι προεγκατεστημενες εφαρμογες στο Android (system apps + user apps) μπορουν να απενεργοποιηθουν η να αφαιρεθουν, για τον τρεχων χρηστη.

Χρησιμοποιηστε το εργαλειο ADB, σε ολες τις πλατφορμες (Win, Mac, Linux) και ξεφορτωθειτε οτι δε χρειαζεστε.

ΜΗ ρουταρετε τις συσκευες !

 EDIT: Και μην κανετε το θεμα, Android vs iOS, δεν εχει νοημα, ειναι 2 διαφορετικοι κοσμοι.

Πως Εγκαθιστω το ADB (Ολες οι πλατφορμες) : Εγκατασταση_ADB

Πως αναγνωριζω και αφαιρω προεγκατεστημενες εφαρμογες στο Android : Απεγκατασταση_Προεγκατεστημενων_Εφαρμογων

Επεξ/σία από 4744-77
Εισαγωγη συνδεσμων, για καθοδηγηση.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Εντάξει για το app store αλλά κανονικά και τον safari πχ θα έπρεπε να μπορείς να τον αποκαταστήσεις...


δεν γινεται καθως πολλες εφαρμογες τον θελουν για in app browser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Ναι φιλε μου γινεται γενικα απο παντα σχεδον το ιδια πραγματα κανουν ολα αυτο που πολλοι λενε οτι στα android μπορεις να κανεισ οτι θελεις και το μονο που κανουν ειναι απλα να κατεβαζουν τραγουδια και να βαζουν θεματα ειναι τραγικο. Δουλευω και τα δυο λογισμικα χρονια τωρα, και πιστεψε με το iphone μου κανω οσα δεν κανουν το 98% των android.

Ναι όπως πχ να βάλεις σαν ring tone mp3 αυτούσιο χωρίς να πρέπει να αλλάξεις το αρχείο σε άλλη μορφή. 

 

Και πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους! Πολύ σωστό μέτρο αυτό, να έχει ο καθένας τον έλεγχο της συσκευής του, χωρίς νταβάδες προεγκατεστημένους  θες δε θες!!!

Επεξ/σία από chakotay7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Πόσο εκνευριστικό είναι αντί να χαίρεται κανείς το ολοκαίνουριο smartphone, tablet ή laptop που μόλις αγόρασε, να προσπαθεί επί ματαίω να αφαιρέσει τις εφαρμογές που βρήκε προεγκατεστημένες σε αυτό;


Μην στενοχωριέστε και μην απελπίζεστε! Χαμογελάστε! Η επιστημονική ομάδα της Κομισιόν για ακόμη μία φορά σας δίνει τη λύση με το απεγκαταστήρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dieksodo είπε

δε χρειαζομαστε την ενωση να φτιαξει νομο

υπαρχει αυτο το πραμα που ονομαζουμε αγορα και ανταγωνισμος

ειναι σαν να ερχεται το κρατος κατοπινεορτης μετα απο 50 χρονια και να 8εσπιζει νομο που να επιβαλλει στα αμαξια να εχουν αεροσακους και ζωνες ασφαλειας

 

αχρηστος και επικυνδυνος νομος

αν εγω θελω αμαξι χωρις (γιατι ξερωγω ειναι φτηνο) ειναι δικαιωμα μου

για αλλη μια φορα η ΕΕ αποδυκνυει πως ειναι ενωση σοσιαλιστικων δημοκρατιων της ευρωπης αντι για Ηνωμενες πολιτειες της ευρωπης

Δεν έχεις δικαίωμα να είσαι «βλάκας» χωρίς αερόσακους γιατί γίνεσαι επικίνδυνος για εσένα και την οικογένεια σου και στοιχίζεις στο κράτος αν πάθεις κάτι. Από ανθρώπινο δυναμικό και πάει λέγοντας. Αυτά τα δήθεν θέλω να είμαι ελεύθερος να καταστρέφω μόνο ελευθερία δεν είναι. Η κοινωνία φτιάχτηκε πάνω στον περιορισμό της ελευθερίας να μαλακιζεται ο άνθρωπος.. Και βγήκαμε από τη ζούγκλα. 
Η ΗΠΑ έγιναν κράτος μετά από 300 χρόνια και 2 πολέμους. Εμείς θα γίνουμε πιο ήρεμα. Ξεκινώντας από τα απλά. Και μετά στα πιο σύνθετα. Δεν υπάρχει άλλος ειρηνικός τρόπος.

Τετοιες ενέργειες μόνο από ένα κράτος των 20 Τρις μπορούν να επιβληθούν. Αυθημερόν κιόλας. Σιγά σιγά όλα γίνονται. Αν σε 40 χρόνια είμαστε σαν τις ΗΠΑ θα είναι επίτευγμα. Και πολύ γρήγορο κιόλας. Όποτε μη βιάζεστε....

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Ναι όπως πχ να βάλεις σαν ring tone mp3 αυτούσιο χωρίς να πρέπει να αλλάξεις το αρχείο σε άλλη μορφή. 

Και πολλά άλλα. 

Ναι και αυτό γίνεται είναι διαδικασία 5 λεπτά να το κανείς και γίνεται και με το garage band εφαρμογή του iPhone η pc. Αλλά γενικα κανείς δεν θέλει να ακούει την κάθε βλακεία τραγούδι που εσυ θεωρείς ωραίο όταν σε παίρνουν άρα προτιμώ αυτά που έχει μέσα. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimarass26 said:

Δεν έχεις δικαίωμα να είσαι «βλάκας» χωρίς αερόσακους γιατί γίνεσαι επικίνδυνος για εσένα και την οικογένεια σου και στοιχίζεις στο κράτος αν πάθεις κάτι. Από ανθρώπινο δυναμικό και πάει λέγοντας. Αυτά τα δήθεν θέλω να είμαι ελεύθερος να καταστρέφω μόνο ελευθερία είναι. Η κοινωνία φτιάχτηκε πάνω στον περιορισμό της ελευθερίας να μαλακιζεται ο άνθρωπος.. Και βγήκαμε από τη ζούγκλα. 
Η ΗΠΑ έγιναν κράτος μετά από 300 χρόνια και 2 πολέμους. Εμείς θα γίνουμε πιο ήρεμα. Ξεκινώντας από τα απλά. Και μετά στα πιο σύνθετα. Δεν υπάρχει άλλος ειρηνικός τρόπος.

Τετοιες ενέργειες μόνο από ένα κράτος των 20 Τρις μπορούν να επιβληθούν. Αυθημερόν κιόλας. Σιγά σιγά όλα γίνονται. Αν σε 40 χρόνια είμαστε σαν τις ΗΠΑ θα είναι επίτευγμα. Και πολύ γρήγορο κιόλας. Όποτε μη βιάζεστε....

 

μπλεκεις 2 διαφορετικα πραματα μεταξυ τους

Α) μιλησες για οικογενεια. πραγματι στην περιπτωση ενος παιδιου το παιδι δεν εχει την ωριμοτητα μεχρι τα 18 να γνωριζει για την ασφαλεια του. δεν μιλαμε για αυτο

γιαυτο το θεμα υπαρχουν ηδη δομες του κρατους πχ εισαγγελεας μπορει να σε κυνηγησει για κακοποιηση ή για ευθυνη για το παιδι σου. η ζωνη και ο αεροσακος τι σχεση εχει?

 

Β) μιλησες για κοστος στο κρατος. πραγματι οταν εχεις ενα συστημα που πληρωνεις εμμεσα για την υγεια σου μεσω των φορων αντι για αμεσα μεσω ασφαλιστικης τοτε αυτος που συλλεγει τους φορους το κρατος δηλαδη αποφασιζει και την ασφαλεια σου. ομως αυτο το προβλημα δεν λυνεται με ενα αλλο. η λογικη ειναι πως εσυ αποφασιζεις την ασφαλεια σου αρα και εσυ παιρνεις την ευθυνη. αλλιως το κρατος με προφαση την ασφαλεια σου μετα την απαγορευση να μπεις σε αμαξι χωρις ζωνες θα σου απαγορευσει το καπνισμα το σκειτμποαρντ και την ορηβασια ή το καγιακ

αν παλι θεωρεις ζουγκλα μια κοινωνια που εγω θα αποφασιζω αν θα καπνιζω ή θα κανω ορηβασια και οχι το κρατος οκ πες το ζουγκλα εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dieksodo said:

μιλησες για κοστος στο κρατος. πραγματι οταν εχεις ενα συστημα που πληρωνεις εμμεσα για την υγεια σου μεσω των φορων αντι για αμεσα μεσω ασφαλιστικης τοτε αυτος που συλλεγει τους φορους το κρατος δηλαδη αποφασιζει και την ασφαλεια σου. ομως αυτο το προβλημα δεν λυνεται με ενα αλλο. η λογικη ειναι πως εσυ αποφασιζεις την ασφαλεια σου αρα και εσυ παιρνεις την ευθυνη. αλλιως το κρατος με προφαση την ασφαλεια σου μετα την απαγορευση να μπεις σε αμαξι χωρις ζωνες θα σου απαγορευσει το καπνισμα το σκειτμποαρντ και την ορηβασια ή το καγιακ

Πώς θα σου φαινόταν να χτυπήσεις ένα 17χρονο με μηχανάκι που βγήκε με STOP και να σκοτωθεί επειδή δεν φορούσε κράνος;
Δική του η ευθύνη που δεν φορούσε κράνος, δική του που βγήκε με STOP, κι εσύ; Όλα οκ, "δεν έφταιγα εγώ";  Ήσυχος;
Σκέψου και να μην ήταν κραυγαλαία περίπτωση παραβίασης STOP αλλά κάτι άλλο που ναι μεν θα σε κάλυπτε ο νόμος αλλά θα σκεφτόσουν "θα μποροιύσα να το είχα αποφύγει".
Μήπως τελικά θα προτιμιύσες να φορούσε κράνος;
Μήπως τελικά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα;
Μήπως ζούμε σε κοινωνία και όχι ο καθένας μόνος του στο χωράφι του;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...