Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi λανσάρει τεράστια 8K τηλεόραση 82’’ με υποστήριξη 5G


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cdti13 είπε

Ενώ εσύ το έχεις... LOL

Καταρχήν δεν ξέρεις τι γράφεις. Η samsung εχει μεγιστη κατανάλωση 580w / στα 120V.. Τώρα απο που προκύπτει το "peak 600w" μονο εσύ ξερεις.

Επίσης συγκρίνεις δυο διαφορετικές τεχνολογίες, QLED και Mini-LED, και υποστηρίζεις κάτι που απλά διάβασες χωρίς να υπάρχουν επίσημα προδιαγραφές απο την εταιρία της Xiaomi.

Αλλά πίστεψε με δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση αυτό που διάβασα, γιατί είμαι στο insomnia!! 

Στιγμιότυπο 2020-10-04, 22.29.50.png

Με 480 ζώνες η μία με 940 η άλλη. Ξέρεις να κάνεις την πράξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gthe είπε

Επειδή τυχαίνει να έχουμε μια Samsung 82 στην εταιρία και εκτός από παρουσιάσεις κτλ έχουμε βάλει 2 φορες περιεχόμενο ψυχαγωγίας (μια εν; Ν αγώνα και μια φορά παιζαμε switch 😜)   ναι είναι πολύ κουραστικό. Θέλει μεγάλη απόσταση, για πλάκα 5 μέτρα. Εγώ να καταλάβεις στις παρουσιάσεις ακόμα που έχουν στατικό περιεχόμενο δυσκολεύομαι αν δεν κάθομαι στις πίσω καρέκλες του meeting room 

Με 4κ περιεχόμενο;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, mants118 said:

Τα μαθηματικά δεν βγαίνουν, όντως, αφού 8Κ - 4Κ=4Κ και 7500$-1500$=6000$ άρα βλέπουμε μια διαφορά 2000$ στα 4Κ δυσανάλογη της ανάλυσης. 💵💵💵😛😀

Μόνο που 8Κ = 4x Ανάλυση 4Κ (και όχι 2x) 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Με 4κ περιεχόμενο;

Όντως θα είχε ενδιαφέρον να βάζαμε λίγο netflix στο γραφείο :). Αν και τώρα με το WFH σκονίζεται μόμη της εκεί! Προφανώς με 4Κ θα ηταν καλυτερα αλλα πάλι θες απόσταση αρκετη. Είδαμε έναν αγώνα rugby (εθνική Ιρλανδίας) και μια φορά που είχαμε network maintenance έφερε ένα παιδί το switch του και παίζαμε mario kart. Και τα 2 FHD. Πάντως επειδή στην ίδια ακριβώς θέση υπήρχαν 4xfhd οθόνες σε πλέγμα που αντικαταστάθηκαν, για την δουλειά που κανει εκεί σε εταιρικό περιβάλλον σίγουρα οι παλιές ήταν πιο ξεκούραστες.

Τώρα αν έχεις κάνα σαλόνι σπίτι 10μέτρα ... απολαυστικό θα είναι ναι.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύτες οι διαστάσεις δεν είναι για οικιακή για οικιακή χρήση αλλά για αίθουσες συνεδριάσεων εταιριών, θέατρα κλπ.. Το σαλόνι μου ειναι τεράστιο και ακόμα και η 65αρα κουράζει σε κάποιες φάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Wat?

 Όλη η κατανάλωση μιας συσκευής θα γίνει θερμότητα στο τέλος, είτε σαν ακτινοβολία είτε σαν κινητική ενέργεια των σωματιδιων ... Δεν υπάρχει κάτι άλλο...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 Όλη η κατανάλωση μιας συσκευής θα γίνει θερμότητα στο τέλος, είτε σαν ακτινοβολία είτε σαν κινητική ενέργεια των σωματιδιων ... Δεν υπάρχει κάτι άλλο...

Δηλαδή το ορατό φως είναι θερμότητα ή απλά free energy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δηλαδή το ορατό φως είναι θερμότητα ή απλά free energy?

Θερμική ακτινοβολία

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Θερμική ακτινοβολία

Θερμική ακτινοβολία είναι η υπέρυθρη που δεν ανήκει στο ορατό φάσμα.

Είμαι και λίγο παλιός εγώ και μπορεί να έχω χάσει επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θερμική ακτινοβολία είναι η υπέρυθρη που δεν ανήκει στο ορατό φάσμα.

Είμαι και λίγο παλιός εγώ και μπορεί να έχω χάσει επεισόδια.

Θερμική ακτινοβολία είναι κάθε μορφή ακτινοβολίας. Απλά η υπέρυθρη απορροφάται περισσότερο από τα υλικά και την ονομάζουμε έτσι. Όπως καταλαβαίνεις, το φως δεν ξέρει ότι το βλέπουμε. Κάθε ακτινοβολία έχει ενέργεια ανάλογα με το μήκος κύματος. Το πώς απορροφάται αυτή από τα υλικά έχει να κάνει με την ονομασία... Δεν υπάρχει ακτινοβολία δηλαδή που είχε διαφορετικο είδος ενέργειας από μια άλλη. Απλά το μήκος κύματος μας επηρεάζει διαφορετικά... Και το ορατό φως που πέφτει επάνω σου, όσο δεν αντανακλάται, σε ζεσταίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Θερμική ακτινοβολία είναι κάθε μορφή ακτινοβολίας. Απλά η υπέρυθρη απορροφάται περισσότερο από τα υλικά και την ονομάζουμε έτσι. Όπως καταλαβαίνεις, το φως δεν ξέρει ότι το βλέπουμε. Κάθε ακτινοβολία έχει ενέργεια ανάλογα με το μήκος κύματος. Το πώς απορροφάται αυτή από τα υλικά έχει να κάνει με την ονομασία... Δεν υπάρχει ακτινοβολία δηλαδή που είχε διαφορετικο είδος ενέργειας από μια άλλη. Απλά το μήκος κύματος μας επηρεάζει διαφορετικά... Και το ορατό φως που πέφτει επάνω σου, όσο δεν αντανακλάται, σε ζεσταίνει...

Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να ισχυριστώ πως είναι κινητική ενέργεια..

 

Σου διαφεύγουν οι μετατροπές σε π.χ. χημική ενέργεια μέσα στο μάτι σου. Αν κι αυτό είναι θερμότητα τότε όλα είναι θερμότητα και δεν υπάρχει άλλο είδος ενέργειας. Να δοκιμάσω να ζεσταθώ το χειμώνα με 3-4 kW λυχνίες LED?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...