Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 από 64GB χώρου και iPhone 12 Pro από 128GB


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα iPhone με χωρητικότητα 128+256 Gb έχουν ταχύτερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο απο την έκδοση των 64 Gb;

Νομίζω πως αυτό ίσχυε σε παλιότερα μοντέλα.

Οπως πχ σε συσκευές Android που η έκδοση 128+256 Gb είναι UFS 3.1, ενώ η 64 Gb 2.1.

Επίσης η ταχύτητα εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου στα iPhone είναι ταχύτερη της UFS 3.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, gakost είπε

Μόνο πρόσεχε μην το χάσεις ή στο κλέψουν γιατί πάνε τα δεδομένα σου και δεν ξέρει που μπορουν να καταλήξουν οι φωτογραφίες σου. Φαντάζομαι ότι τις κρατάς κάπως και αλλού έτσι γιατί πέρα από αυτό το σενάριο δεν είναι δύσκολο να χαλάσει η SD.

Μια ζωή είχα backup σε δίσκους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα, πέρα από το να κρατάς 2 backup ενημερωμένα, ήταν πως όταν έκανα format ή άλλαζα Pc, πολλές φορές μετά δεν αναγνώριζαν τα windows τα αρχεία. Τα έβλεπαν ως κλειδωμένα από τον χρήστη  πριν το format. Έπρεπε να πιάσω ενα ενα χιλιάδες αρχεία για να επιλέξω "admin access". Ε....έβαλα cloud και ησύχασα. 60 εθρώ το χρόνο στη MS και έχω 1 ΤΒ και τα office τσαμπα. Δεν υπάρχει καλύτερο για μέσο χρήστη. Ασφάλεια 200%

8 ώρες πριν, slk200gr είπε

Και εγώ δουλεύω το cloud αλλά συνηθίζω να λέω ότι χρήματα που είναι στην τράπεζα και δεδομένα στο Cloud Ίσως μία νύχτα  να μην είναι  δικά σου

Κρατάς και ένα backup σε εξωτερικό σκληρό και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nospaman13 είπε

Ακούγεται πως το 12 pro σε σχέση με το 12 pro max θα έχει αρκετές διαφορές (υπέρ του Pro max εννοείται),όχι όπως το 11 pro με το 11 pro Max που η ουσιαστική διαφορά ήταν η μπαταρία.Το έχει ακούσει και κάποιος άλλος ,έτσι για την επιβεβαίωση;;;

 

Ναι το εχω ακουσει κ εγω, οτι το 12 pro max θα εχει 120Hz και οτι θα εχει και camera sensor μεγαλυτερο. Θεωρω οτι ειναι ψεματα βεβαια απο απελπισμενους "leakers" που ζουν απο τα ψεματα που λενε καθε βδομαδα.

Εικόνα

 

αν ισχυει το 1,7 για το iphone12promax τοτε μιλαμε για τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με το 11promax. αν βελτιωθουν και οι low light ληψεις , μετα δε νομιζω να υπαρχει smartphone με καλυτερη καμερα. Εγω προσωπικα για τη χρηση που θελω να κανω προτιμω ενα smartphone που βγαζει τελεις φωτογραφιες και βιντεο παρα να κουβαλαω μια DSLR με φακους κλπ ( δε μιλαω για επαγγελματικες ληψεις κλπ μην αρχισετε να υστεριαζετε μερικοι)

 

η απορια μου ειναι....το LIDAR τι ακριβως κανει??? ωραιο μου φαινεται αλλα δεν εχω καταλαβει πρακτικα τι προσφερει.

Επεξ/σία από Costis92
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ο ινσταγκραμακιας που τραβαει φωτογραφιες καθε 1 λεπτο θα παει στο Pro ή στο Pro Max με triple camera, που ξεκινανε απο τα 256gb

δε θα καβλαντιζεται με το entry mini  με τη dual cam που θα χρειαζεται και μεγεθυντικο φακο για να αγναντευει τις αναμνησαρες του στην οθονουλα των 5.4" ιντσων

 

2 χρονια με το X και 5 χρονια στο Apple system και εχω μολις 22Gb used space, ακομα και τα 32 θα με καλυπταν που λεει ο λογος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Vkngs είπε

Παίζει να μαι ο μόνος που ούτε τα 64 δεν γεμίζω... Τραβάω φώτο αλλά τις περνάω κάθε μήνα στο pc backup και μένει άδειο. 

Έχω 16 και δεν τα γεμίζω. Τί εννοεις;; (συν 16 εξωτερική)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Vkngs said:

Παίζει να μαι ο μόνος που ούτε τα 64 δεν γεμίζω... Τραβάω φώτο αλλά τις περνάω κάθε μήνα στο pc backup και μένει άδειο. 

Όχι, παίζω μπάλα με 16 gb αλλά όντως ψιλοζορίζομαι. Φυσικά δεν ασχολούμαι με μαλακίες τύπου social media. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Iphone XR 64gb 749δολλαρια

Iphone 11 64gb 699δολλαρια ,128gb 749δολλαρια. Κοινως ενα χρονο μετα στα ιδια λεφτα επαιρνες 128gb χωρου

iphone 12 64gb 649δολλαρια,128GB 699δολλαρια. Κοινως παλι ενα χρονο μετα στα ιδια λεφτα παιρνεις 128GB.

Αρα σου δινει την επιλογη ειτε να πας κατευθειαν σε 128gb,ειτε να πας σε 64 αν θες τα 50αυτα ευρω να τα δωσεις καπου αλλου.

Δεν βλεπω που ακριβως ειναι το κακο σε αυτο,ειδικα απο την στιγμη που υπαρχει κοσμος που βολευεται με 64GB και μιλαμε για τα φθηνοτερα μοντελα.

 

 

Στα ίδια λεφτά περνεις λιγότερα . Ούτε ακουστικά έχει ούτε φορτιστεί. Για να έχεις 18w φόρτιση με τον αυθεντικό φορτιστή θες 50 ευρώ και γύρω στα 40-50 ευρώ για να αγοράσεις αξιόλογα ακουστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, koutsis είπε

Άμα κάνεις ταξίδια στο εξωτερικό κάθε 2 βδομάδες θα έχεις φαντάζομαι να δώσεις 100€ παραπάνω και να πας στα 256gb από τα 64gb. Προς τι όλη αυτή η γκρίνια;  υπάρχουν και κάποιοι που βγάζουν 200 φωτογραφίες το χρόνο (σαν εμένα) και δεν τους ενοχλούν τα 64gb.

Άμα κάνεις συνέχεια ταξίδια και έχει λεφτά με τη λογική σου να το χρεώσουν 1500 ευρώ. Δεν είναι θέμα χρημάτων πληρώνεις ένα τηλέφωνο κοντά στα 800 ευρώ χωρίς φορτιστή και ακουστικά με 64gb και το δικαιολογείται; Και μένα μου αρέσει το iOS και μπορεί να αγοράσω κάποιo από τα καινούρια iPhone αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογώ αυτές τις τακτικές. Και να απαντήσω και για το άλλο θέμα που κάποιοι λένε ότι έχω γεμίζω 10-20 GB και με την λογική τη δική τους και τις ανάγκες τις δικές τους. Όχι τα 64 είναι λίγα τα βίντεο είναι πολύ μεγάλα τα παιχνίδια είναι πολύ μεγάλα. Αν δεν θες να έχεις τίποτα μέσα στο τηλέφωνό σου και να είναι άδειο ασ πάρουν ένα με 100-150 ευρώ . Η επιδόσεις σε ένα τηλέφωνο χρειάζονται και αποθηκευτικό χώρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimarass26 είπε

 

Κρατάς και ένα backup σε εξωτερικό σκληρό και καθάρισες.

το προσπαθησα να κανω nas στο σπιτι αλλα αυτοματα δεν ειναι   ευκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, JcD said:

Όσοι αποθηκεύετε στο icloud πληρώνετε συνδρομή για μεγαλύτερη χωρητικότητα?

Για backup και για Data Sync κυρίως. Για μεγαλύτερη χωρητικότητα μπορείς να πάρεις το μεγαλύτερο μοντέλο, απλώς λόγω του iCloud μπορεί και μην χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Από τις τιμές που βγήκαν ως φήμες η διαφορά μεταξύ 64 και 128 θα είναι 50$... εκατό που λες είναι μεταξύ των εκδόσεων των 128 & 256 gb...

παντως στο 11αρι η διαφορα ειναι 200 ευρω ανα χωρητικοτητα...και αυτο γιατι και η αρχικη τιμη πεφτει πολυ περισσοτερο στο μικρο καθως αυτο κινειται πολυ παντα. Επομενως αν δουμε την πρακτικη, τα 200 ευρω ανα κατηγορια και τα 400 απο τα 64 στα 512 ειναι αδικαιολογητη διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, slk200gr είπε

το προσπαθησα να κανω nas στο σπιτι αλλα αυτοματα δεν ειναι   ευκολο 

Γιατί NAS. Εταιρεία είσαι;Πάρε έναν εξωτερικό 2-4 TB. Έχεις πιο πολλά; Το κανονικό backup στο cloud 

32 λεπτά πριν, JcD είπε

Όσοι αποθηκεύετε στο icloud πληρώνετε συνδρομή για μεγαλύτερη χωρητικότητα?

Όχι στο iCloud. Στη MS Office 365 personal. Δίνει 1 ΤΒ που είναι ανεξάρτητο πλατφόρμας κινητού και το φθηνότερο και καλύτερο στον κόσμο. Και έχεις και office για 1 pc και 1 laptop 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JcD είπε

Όσοι αποθηκεύετε στο icloud πληρώνετε συνδρομή για μεγαλύτερη χωρητικότητα?

ναι αν θελεις ολα να πηγαινουν στο cloud (και το σωστο αυτο ειναι )η apple   δινει δωρεαν  5GB και μετα χρεωνει 0,99 μεχρι 50 g ,η sammy εχει την ιδια τιμολογιακη πολιτικη,αλλες εταιριες εχουν διαφορετικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pao13 είπε

νομίζω η ποιο σημαντική είδηση είναι το benchmark το A14-Bionic για τα 64gb αν θέλετε δεν τα παίρνετε δεν είναι υποχρεωτικό  

A14-Bionic-GeekBench.jpg

Υπάρχει κι αυτό το benchmark που είναι το ακριβώς ανάποδο. Cherry picking λέγεται, αφήστε να βγει και να δούμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...