Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft δημιουργεί Azure Data Center στην Ελλάδα για cloud υπηρεσίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ένα καλό νέο ευτυχώς , ο ερχομός της Microsoft θα τραβήξει και άλλες εταιρίες , την παρουσίαση του νέου Surface Laptop την έκανε ο  Pete Kyriacou  , έχουμε καλή σχέση και επιστήμονες στην εταιρία , να αξιοποιήσουμε οτι μπορούμε για να αλλάξουμε επίπεδο και υπηρεσίες  σαν  χώρα , μπορούμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, asmilon είπε

Καλυτερα να γινει κομβος στη Ρουμανια ή στη Βουλγαρια ρε παιδια, επειδη δε θα δωσουν μισθους Λονδινου ή επειδη το εργο δρομολογηθηκε επι Κουλη αντι για Αλ6; Για σοβαρευτειτε λιγο, ειναι σημαντικη ειδηση για την χωρα μας με αμεσα και έμμεσα οφέλη.

Το ότι είναι σημαντική δεν αναιρεί ότι πλέον η χώρα βγάζει αποφοίτους πληροφορικής από X σχολές που με λίγη εκπαίδευση μπορείς εύκολα να τους εντάξεις σε οποιοδήποτε έργο.

Δεν ξέρω αν τα Πανεπιστήμια της Ρουμανίας ή της Βουλγαρίας έχουν την ίδια δυναμική με της Ελλάδας, κάτι αλλά ακουγοντουσαν γι αυτά στο παρελθόν.

Καθώς και ότι η πλειοψηφία των νέων εργάζεται στο βασικό μισθό στην Ελλάδα φαίνεται από τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ.

Τώρα αν κάποιοι θέλουν να το πολιτικοποιησουν το θέμα, ας βλέπουν και λίγο έξω από τη γυάλα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η Ελλάδα λόγο κλίματος έχει σοβαρό θέμα για μεγάλα data center δλδ η ζέστη ιδίως το καλοκαίρι έχει πολύ αυξημένο κόστος στην συντήρηση και στην διατήρηση των χαμηλών θερμοκρασιών που απαιτούνται 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ptwma είπε

Προφανώς και δεν έχεις ιδέα. Εκεί το burger έχει 19 ευρώ , όχι 2,6 ευρώ.  Α και που είσαι , ΔΕΝ παιζουν μαύρα, από τα 5κ αφαιρείς τη φορολογία σου και την ασφάλειά σου.

19€ το μπέργκερ δεν έχει ούτε στην Γενεύη φίλε μου  που είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου κι έχω ζήσει εκεί για ένα διάστημα όπως και σε άλλες πόλεις του εξωτερικού. Ναι, καμιά χώρα στον κόσμο δεν έχει τo φθηνό φαΐ που έχει η Ελλάδα και η ζωή κατά κανόνα είναι αρκετά ποιο ακριβή στις πόλεις της δυτικής Ευρώπης αλλά μην προσπαθείς να εξισώσεις την αθλιότητα τις ελληνικής πραγματικότητας με την δυτικοευρωπαϊκή όσον αφορά την αξιοκρατική μισθοδοσία. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anax111 είπε

19€ το μπέργκερ δεν έχει ούτε στην Γενεύη φίλε μου  που είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου κι έχω ζήσει εκεί για ένα διάστημα όπως και σε άλλες πόλεις του εξωτερικού. Ναι, καμιά χώρα στον κόσμο δεν έχει τη φθηνό φαΐ που έχει η Ελλάδα και η ζωή κατά κανόνα είναι αρκετά ποιο ακριβή στις πόλεις της δυτικής Ευρώπης αλλά μην προσπαθείς να εξισώσεις την αθλιότητα τις ελληνικής πραγματικότητας με την δυτικοευρωπαϊκή όσον αφορά την αξιοκρατική μισθοδοσία. 

Για αυτό σου λέω , δεν έχεις ιδέα. Και εγώ έζησα Ελσίνκι και ξέρω. Όσα έβγαζα εκεί , περίπου 100 χιλιάρικα βγάζω και στην Ελλάδα. Οπότε ούτε που με νοιάζει τι κάνουν οι υπόλοιποι στην Ελλάδα, εγώ πληρώνω την ίδια φορολογία. Η αθλιότητα είναι οτι εδώ πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης και πρέπει να ζω με τον κάθε ψεκασμένο που βλέπει τον γκεήτς να κλέβει ρεύμα από την ΔΕΗ. 

Protos for the article "Prices in Helsinki in Finland for food" (globalprice.info)

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ADHD είπε

οι κυβερνησεις πανε και ερχονται σε περιπτωση που δεν το έχετε καταλαβει, η χωρα όμως έχει συνεχεια

Η χώρα αυτή δεν έχει συνεχεια. Είναι καμμένη από χέρι. Το γιατί το βλέπεις και στα σχόλια. Καλώς να έρθει η επένδυση και μακάρι να έρθουν κι άλλες, αλλά εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για τον αντίκτυπο στην ελληνική οικονομία οσο ο κος Σμιθ. Τώρα η συζήτηση για το ύψος των μισθών είναι απλά αστεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Γενικά η Ελλάδα λόγο κλίματος έχει σοβαρό θέμα για μεγάλα data center δλδ η ζέστη ιδίως το καλοκαίρι έχει πολύ αυξημένο κόστος στην συντήρηση και στην διατήρηση των χαμηλών θερμοκρασιών που απαιτούνται 

Σκασίλα τους, αυτοί θα πληρώσουν για την ενέργεια που θα χρειαστεί;
Και η ζημιά στους οικιακούς καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Γενικά η Ελλάδα λόγο κλίματος έχει σοβαρό θέμα για μεγάλα data center δλδ η ζέστη ιδίως το καλοκαίρι έχει πολύ αυξημένο κόστος στην συντήρηση και στην διατήρηση των χαμηλών θερμοκρασιών που απαιτούνται 

Σε αυτο εχεις δικιο αλλα δεν γινεται ολα τα datacenters να ειναι στη Βορεια Ευρωπη λογο κλιματος, ειναι ποσες χωρες του Νοτου που χρειαζονται.

2 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Η χώρα αυτή δεν έχει συνεχεια. Είναι καμμένη από χέρι. Το γιατί το βλέπεις και στα σχόλια. Καλώς να έρθει η επένδυση και μακάρι να έρθουν κι άλλες, αλλά εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για τον αντίκτυπο στην ελληνική οικονομία οσο ο κος Σμιθ. Τώρα η συζήτηση για το ύψος των μισθών είναι απλά αστεία. 

Οι χωρες παντα εχουν συνεχεια με τον ενα η με τον αλλο τροπο επιβιωνουν, δεν ειναι μια εταιρεια που μπορει αυριο να κλείσει οσο μεγαλη και αν ειναι, οποτε οτιδηποτε καλο συμβαινει οσο μικρο και αν ειναι πρεπει να το βλεπουμε θετικα για το μελλον. Η ms παντως δεν δινει μισθούς πεινας στην Ελλαδα ισα ισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, purespyros είπε

Στην τελική χωρες οπως πχ η Τσεχία με το tech hub στο Burno είναι καλύτερες από την Ελλάδα; 

Ναι.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Σε αυτο εχεις δικιο αλλα δεν γινεται ολα τα datacenters να ειναι στη Βορεια Ευρωπη λογο κλιματος, ειναι ποσες χωρες του Νοτου που χρειαζονται.

Οι χωρες παντα εχουν συνεχεια με τον ενα η με τον αλλο τροπο επιβιωνουν, δεν ειναι μια εταιρεια που μπορει αυριο να κλείσει οσο μεγαλη και αν ειναι, οποτε οτιδηποτε καλο συμβαινει οσο μικρο και αν ειναι πρεπει να το βλεπουμε θετικα για το μελλον. Η ms παντως δεν δινει μισθούς πεινας στην Ελλαδα ισα ισα.

για μένα είναι γενικά πολύ θετικό να έρχονται εταιρείες τεχνολογίας στην χώρα. Δεν το συζητάω. 

Αλλά να δούμε και λίγο τι γίνετε στο εσωτερικό της χώρας. Αυτό το fiber δίκτυο που προχωρούσε τα προηγούμενα χρόνια μια χαρά γιατί έχει παγώσει? Δλδ καμία επέκταση σε νέες περιοχές ή οι επεκτάσεις γίνονται με ρυθμό χελώνας. 

Ας φτιάξουμε λίγο και τις υποδομες μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snbblp είπε

Σκασίλα τους, αυτοί θα πληρώσουν για την ενέργεια που θα χρειαστεί;
Και η ζημιά στους οικιακούς καταναλωτές.

Επειδη το διαβασα και αλλου ως νυξη, υπαρχει καμια αποδειξη σε καμια αλλη χωρα που η MS εχει datacenter οτι "πιστολιαζει" τους λογαριασμους ρευματος; Ή περιμενετε σοβαρα πολυεθνικες εταιριες που τα υπολογιζουν ολα να εχουν βαλει στο business case τους στα θετικα της Ελλαδας την ρευματοκλοπη;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LongTom είπε

Μακάρι να δημιουργήσει θέσεις εργασίας στην χώρα. 
Χρειάζεται όσο τίποτα να υπάρχουν και θέσεις που δεν έχουν να κάνουν με τουριστικά ή με καφέ/φαγάδικα. 

Ακριβώς αυτό. Στην Ελλάδα ο τουριστικός κλάδος συνεισφέρει στο 20% του ΑΕΠ (τουλάχιστον προ Covid) με πάνω από ένα εκατομμύριο δηλωμένους εργαζόμενους (φαντάζομαι οι περισσότεροι ως εποχιακοί, χώρια όσοι δουλεύουν μαύρα χωρίς να φαίνονται πουθενά). Να υποθέσω δε ότι στην πλειοψηφία τους οι εν λόγω εργαζόμενοι δεν έχουν καμία ιδιαίτερα εξειδίκευση στον τομέα (κοινώς πολλοί εργάζονται ως γκαρσόνια ή "παιδιά" για διάφορα θελήματα). Για την ποιότητα αρκετών υπηρεσιών (ή των περισσοτέρων υπηρεσιών μέχρι πριν 15-20 χρόνια), επιφυλάσσομαι να εκφράσω τη γνώμη μου.

Αν στα παραπάνω προσθέσουμε και την εστίαση που απευθύνεται αποκλειστικά σε εσωτερική κατανάλωση, καταλαβαίνετε για τι ποσοστά επί του ΑΕΠ μιλάμε. Πρακτικά έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους που εργάζονται 3-6 μήνες σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες, συχνά με ελάχιστα δικαιώματα και τον υπόλοιπο χρόνο πληρώνονται από το ταμείο ανεργίας προσπαθώντας να βρουν κάτι εναλλακτικό.

Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με το συγκεκριμένο κλάδο ή τους εργαζόμενούς σε αυτόν (μάλλον το αντίθετο), αλλά βάσει κοινής λογικής τέτοια νούμερα μου θυμίζουν περισσότερο χώρες τύπου Σεϋχελλών, Ταϊτής και Μαυρικίου παρά σύγχρονο αναπτυγμένο κράτος (hard data εδώ).

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε συνολικά και επαγγέλματα πιο συμβατά με την εποχή μας. Πιστεύω ότι θα υπάρξει σημαντική επιτάχυνση με τα τεχνολογικά/business πάρκα ή hubs που αναμένονται να λειτουργήσουν σε Θεσσαλονίκη και νομίζω και Ελληνικό, καθώς και με τις fully remote θέσεις εργασίας που έχουν ήδη αρχίσει να δημιουργούνται.

Η επένδυση της Microsoft λογικά θα αποτελέσει καταλύτη σε όλα τα παραπάνω. Ειδικά αν υπάρξει μια συνέχεια και δεν έρθει η επόμενη/μεθεπόμενη κυβέρνηση να τα ξηλώσει όλα για να τα ξανασχεδιάσει από την αρχή.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, asmilon είπε

Επειδη το διαβασα και αλλου ως νυξη, υπαρχει καμια αποδειξη σε καμια αλλη χωρα που η MS εχει datacenter οτι "πιστολιαζει" τους λογαριασμους ρευματος; Ή περιμενετε σοβαρα πολυεθνικες εταιριες που τα υπολογιζουν ολα να εχουν βαλει στο business case τους στα θετικα της Ελλαδας την ρευματοκλοπη;

Θα έχουν ειδικό τιμολόγιο, πολύ κάτω από τα άλλα βιομηχανικά (έχω κατηγορία 3 για 63Kw), και φυσικά την διαφορά θα πληρώσει το κορόιδο. Υπάρχει στη συμφωνία. Η ΔΕΗ είναι εισηγμένη, δεν μπορεί να χάνει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...