Προς το περιεχόμενο

FTTH ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟΡΙΕΣ/ ΥΠΟΥΛΑ ΣΗΜΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτησω καποια πραγαματα σε καποιους πιο εμπειρους.

 

Αρχικα ειμαι στην πόλη της πτολεμαιδας, που ξεκινησανε απο τον ΙΟΥΝΙΟ να σκαβουνε και να περνανε οπτικες ινες στο προγραμμα αναβαθμισης της περιοχης μας. Το προγραμμα ηταν να τελειωσει καπου στα μεσα αυτου του μηνα, και απο οτι βλεπω την μιση πολη την κανανε, περιπου 40%.  Την εργολαβια την εχει η cosmote-ote. Εγω ειμια στην vodafone και εχει ληξει το συμβολαιο μου και το εχω αφησει ετσι για τον λογο οτι περιμενω ποτε θα φυγω για FTTH. 

Είχα πριν κανα 10μερο οτι εβγαλε διαθεσιμότητα στην γειτονιά μου / σπιτι μου οποτε και ρωτησα τηλεφωνικα οπου μου το επιβεβαιωσαν και πηγα σημερα απο το καταστημα να ρωτησω την διαδικασια αλλαγης απο εταιρεία σε εταιρεία και το FTTH. 

Το σημειο που μου φανηκε λιγο υποπτο ειναι οτι μου ειπε πρωτα πρεπει ν κανω γραμμη για ADSL 24, το κλασικο, και μετα αιτηση για αναβαθμιση για FTTH 100mps. Eαν παει κατι στραβα και τελικα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα μετα τι κανουμε? εγω πιστευω θα παω αμεσως να κανω συμβολαιο για 100αρα και οχι 24 και μετα αιτηση αναβαθμισης.. επειδη δν ξερω εινια λογικο αυτο που μου ειπανε η τσαμπα εχω υποψιες ? δλδ να κανω πρωτα 24αρα και μετα 100αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ειναι ftth ειναι vdsl fttc

Αυτά

οταν σου τραβανε οπτικη ινα μεχρι πανω στο σπιτι σου , με τρυπα κλπ ftth δν εινια ? fttc δν εινια μεχρι την καμπινα? 

 
  •  
Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

οταν σου τραβανε οπτικη ινα μεχρι πανω στο σπιτι σου , με τρυπα κλπ ftth δν εινια ? fttc δν εινια μεχρι την καμπινα? 

 
  •  

Ακριβως, εσυ θα παρεις fttc απο την cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ακριβως, εσυ θα παρεις fttc απο την cosmote

δεν εχει FTTC μονο FTTH.. η μιση πολη απο παλια εχει το FTTC.. εαν ειχε FTTC θα εκανα αμεσως για αυτο χωρις ταλαιπωρια.. Τωρα μονο FTTH 100αρα η 8mps κλασικο ADSL>. τωρα μολις μιλησα με κοσμοτε τηλ. δν ισχυει αυτο που μου ειπανε το καταστημα !! με λεει μπορεις κατευθειαν για 100 δν χρειαζεται να κανεις κυκλους (adsl πρωτα) 

 
  •  

δν εχει ούτε καν 50mbps ! 100 η 200 μονο 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δεις διαθεσιμότητα για FTTH μπες στο sfbb.gr και βάλε την διεύθυνση σου. Στην Πτολεμαιδα πάντως τα έργα θυμάμαι να είναι για FTTC / VDSL...

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SaFiS είπε

Για να δεις διαθεσιμότητα για FTTH μπες στο sfbb.gr και βάλε την διεύθυνση σου. Στην Πτολεμαιδα πάντως τα έργα θυμάμαι να είναι για FTTC / VDSL...

το τσεκαρα εχω... βασικα η ερωτηση μου ηταν αλλη αλλα σε αλλο απαντατε.. 

image.png.0c76aaa8e33f00e1fb46d3fe5f2c4bc3.png

τα πρωτα πριν καποια χρονια ηταν για FTTC, αυτα τωρα εινια μονο για FTTH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

το τσεκαρα εχω... βασικα η ερωτηση μου ηταν αλλη αλλα σε αλλο απαντατε.. 

image.png.0c76aaa8e33f00e1fb46d3fe5f2c4bc3.png

 

6 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

 με λεει μπορεις κατευθειαν για 100 δν χρειαζεται να κανεις κυκλους (adsl πρωτα) 

 

Στην ερώτηση σου απαντησες μονος σου ή ρωτάς και κατι αλλο

.

 

Οπότε καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στην ερώτηση σου απαντησες μονος σου ή ρωτάς και κατι αλλο

.

Οπότε καλή τύχη

ε ναι ρωταω ποιος απο τους 2 μου λεει την αληθεια :P

εαν εχει τυχει σε κανεναν η ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε είναι απλό. εφόσον στη περιοχή σου έχει SFBB από Wind και Cosmote πας σε έναν από τους 2 και κάνεις την αίτηση που θες.

τι άλλο δηλαδή που να θέλει επεξήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

φίλε είναι απλό. εφόσον στη περιοχή σου έχει SFBB από Wind και Cosmote πας σε έναν από τους 2 και κάνεις την αίτηση που θες.

τι άλλο δηλαδή που να θέλει επεξήγηση;

οτι εαν ισχυει οτι πρωτα πρεπει να μπω σε ADSL και μετα ν α κανω αιτηση.. γιατι και καλα ειμια απο αλλη εταιρεια 

το καταστημα μου ειπανε οτι δν μπορω αμεσως αιτηση πρεπει ν παταει σε υπαρχον γραμμη.. στο τηλ απο την κοσμοτε με ειπανε δν ισχυει ..ποιον να πιστεψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pasxaliskar είπε

οτι εαν ισχυει οτι πρωτα πρεπει να μπω σε ADSL και μετα ν α κανω αιτηση.. γιατι και καλα ειμια απο αλλη εταιρεια 

το καταστημα μου ειπανε οτι δν μπορω αμεσως αιτηση πρεπει ν παταει σε υπαρχον γραμμη.. στο τηλ απο την κοσμοτε με ειπανε δν ισχυει ..ποιον να πιστεψω?

δεν ισχύει. εφόσον έχει τελειώσει και το συμβόλαιό σου πας ελεύθερα σε όποιον θες απευθείας στο SFBB 100-200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

δεν ισχύει. εφόσον έχει τελειώσει και το συμβόλαιό σου πας ελεύθερα σε όποιον θες απευθείας στο SFBB 100-200

οκ ευχαριστω !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε NOVA VDSL  50Mbps απο ΑΚ.

εκανα αιτηση cosmote FTTH 200mbps, με γυρίσαν σε cosmote VDSL 50αρι και περιμένω την ίνα :) εχει γινει η εγκατάσταση μέσα στην πολυκατοικία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανατην αιτηση , μολις μου την στειλανε στο mail για υπγοραφη. 

Διαβασα τα χαρτια ομως δν λεει πουθενα για το κουπονι sfbb και την εκπτωση.. να το ψαξω η οχι εινια παρανοια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...