Προς το περιεχόμενο

FTTH ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟΡΙΕΣ/ ΥΠΟΥΛΑ ΣΗΜΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/10/2020 στις 3:47 ΜΜ, kallonos είπε

Καλή σταδιοδρομία αρχικά. Όπως σου είπα και πριν, θα μιλήσεις μαζί τους και θα σου πουν τις επιλογές. Ότι και να πούμε τώρα εμείς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

ολα καλα , ηρθε τα ειδαμε ολα καλα.. απο την μεση και μετα (οπως μπαινει στο κτιρίο θα γινουν οπως τα ηθελα γιατι ειναι ο καλυτερος τροπος και με βλευει και τους βολευει.

το μονο κακο εινια οτι οι μ@@@εσ του οτε δν βαλανε το φρεατιο απο την κεντρικη εισοδο το αφησανε οπου νανε και πρεπει να περασει κατω απο το γκαζον και μια τρυπα εξω στο τοιχακι της αυλης (μικρο το κακο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα,

θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας σχετικα με το ftth.

 

1. οι ταχυτητες που πιανω ειναι αστειες ακομα και αν η συσκευη εφαπτεται στο ρουτερ ,χωρις να καταναλωνει ιντερνετ καποια αλλη συσκευη.

2. η εμβελεια ειναι αστεια για ενα νορμαλ σπιτι με ανοιχτες πορτες,στο δωματιο πιανω το κινητο να αποσυνδεεται για πλακα.

 

φυσικα τα παραπανω ολα συμβαινουν με wifi 2,4ghz.

με 5ghz απλα εχω καλυτερη ταχυτητα,αλλα παλι 100 δεν εχω ποτε.(με speedtest οι παραπανω μετρησεις)

 

πως μπορω να το διαχειριστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλησπερα,

θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας σχετικα με το ftth.

1. οι ταχυτητες που πιανω ειναι αστειες ακομα και αν η συσκευη εφαπτεται στο ρουτερ ,χωρις να καταναλωνει ιντερνετ καποια αλλη συσκευη.

2. η εμβελεια ειναι αστεια για ενα νορμαλ σπιτι με ανοιχτες πορτες,στο δωματιο πιανω το κινητο να αποσυνδεεται για πλακα.

φυσικα τα παραπανω ολα συμβαινουν με wifi 2,4ghz.

με 5ghz απλα εχω καλυτερη ταχυτητα,αλλα παλι 100 δεν εχω ποτε.(με speedtest οι παραπανω μετρησεις)

πως μπορω να το διαχειριστω?

 

προφανώς κάτι δε πάει καλά με το router. Μπορεί να έχεις άλλες συσκευές δίπλα με φουλ παρεμβολές π.χ. ασύρματη βάση τηλεφώνου μετασχηματιστές της πλάκας κλπ.

και επίσης ξεκινάς μετρήσεις με καλώδιο δικτύου και screenshot από τη καρτέλα του router στα πόσα κλειδώνει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, greekfragma said:

προφανώς κάτι δε πάει καλά με το router. Μπορεί να έχεις άλλες συσκευές δίπλα με φουλ παρεμβολές π.χ. ασύρματη βάση τηλεφώνου μετασχηματιστές της πλάκας κλπ.

και επίσης ξεκινάς μετρήσεις με καλώδιο δικτύου και screenshot από τη καρτέλα του router στα πόσα κλειδώνει η γραμμή.

το συγκεκριμενο ρουτερ δεν εχει interface για να δω τα στατιστικα του, λεει απλα μονο στα ποσο κλειδωνει (πχ λεει 39MBPS) .

το μονο που εχω εκει ειναι μετασχηματιστης απο την οπτικη ινα και απο το ρουτερ και απο ενα switch,παιζει να φταινε αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2020 στις 2:27 ΜΜ, pasxaliskar είπε

εκανατην αιτηση , μολις μου την στειλανε στο mail για υπγοραφη. 

Διαβασα τα χαρτια ομως δν λεει πουθενα για το κουπονι sfbb και την εκπτωση.. να το ψαξω η οχι εινια παρανοια ? 

Μαζί με τα έγγραφα πρέπει να στείλεις και το κουπόνι. τους είπες αρχικά ότι έχεις κουπόνι; αν όχι να πάρεις ν ενημερώσεις και να δώσεις τον κωδικό του κουπονιού.

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2020 στις 10:30 ΠΜ, kallonos είπε

Μαζί με τα έγγραφα πρέπει να στείλεις και το κουπόνι. τους είπες αρχικά ότι έχεις κουπόνι; αν όχι να πάρεις ν ενημερώσεις και να δώσεις τον κωδικό του κουπονιού.

ναι τους ειπα , το εστειλα μαζι ηρθανε ειδαμε το μερος ολα κομπλε περιμενω να ξεκινησουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να βάλω ftth στο σπίτι μου, έχω κάλυψη.

Είμαι adsl vodafone μέχρι τώρα αλλά εδώ το FTTH είναι μόνο ΟΤΕ και WIND.

Υπάρχει κάποιου είδους προσφορά που μπορώ να πάρω με κάποιον τρόπο ή η τιμή όπως και να έχει δεν πέφτει από τα 29 ευρώ για την 100άρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έκανα στις 22-10-2020 αίτηση στον ΟΤΕ για μεταφορά γραμμής από vodafone 24 adsl  σε cosmote ftth 100. Μετά από καμιά εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο από cosmote, τους έδωσα τον αριθμό του κουπονιού από το sfbb, μου ζήτησαν το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη γιατί νοικιάζω (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν έχει αντίρρηση για τις εργασίες) και από τότε "μην τον είδατε τον Παναή". Είναι μέσα στα λογικά πλαίσια αυτή η καθυστέρηση? μου είχαν πει ότι πρώτα θα γίνει η φορητότητα της γραμμής και μετά θα ξεκινήσουν. Είναι όμως λογικό έστω για τη φορητότητα να έχουν περάσει τόσες μέρες και να μην έχει γίνει τίποτα? Ξέρει κάποιος περίπου τι παίζει? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κ εγώ στο ενοίκιο είμαι αλλά δεν μπλέχτηκε πουθενά ο ιδιοκτήτης ούτε μου ζήτησαν το οτιδήποτε έχει να κάνει με την ιδιοκτησια.πιο πολύ εμένα με έδωσαν την εντύπωση ότι "εμάς στα τέτοια μας να περάσουμε οπτικές θέλουμε" παρά να είναι νομικά καλυμμένοι για παν ενδεχόμενο .ακόμα κ ο εργολάβος δλδ είμαι σε φάση σας γράφω όλους φέρνω συνεργείο (επειδή ένας ένοικος έλεγε τα δικά του)

 

Τώρα τόσες μέρες καθυστέρηση καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο της υπόθεσης σου γτ μάλλον κάτι έχει πάει στραβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση νομοθεσίας ένας ιδιοκτήτης να θέλει, οι εργασίες μπορούν να γίνουν κανονικά.

Τώρα είναι και θέμα καλής γειτονίας να συμφωνήσουν όλοι.

Εμείς στη δικιά μας πολυκατοικία τους το αναφέραμε δεν έφερε κανένας αντίρρηση πριν να έρθουν για το σχέδιο. Όταν ήρθανε υπέγραψε ο διαχειριστής και ξεκίνησαν σε 5 μέρες. Βάλαμε ανακοινωση στο ανσασερ ότι θα γίνουν εργασίες και όλα κομπλέ. Απλά σε εμάς δεν χρειάστηκε να μπουν μέσα σε διαμέρισμα εκτός από το δικό μου που μπήκε η ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2020 στις 10:12 ΜΜ, PETERGHOST είπε

Καλησπέρα! Έκανα στις 22-10-2020 αίτηση στον ΟΤΕ για μεταφορά γραμμής από vodafone 24 adsl  σε cosmote ftth 100. Μετά από καμιά εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο από cosmote, τους έδωσα τον αριθμό του κουπονιού από το sfbb, μου ζήτησαν το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη γιατί νοικιάζω (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν έχει αντίρρηση για τις εργασίες) και από τότε "μην τον είδατε τον Παναή". Είναι μέσα στα λογικά πλαίσια αυτή η καθυστέρηση? μου είχαν πει ότι πρώτα θα γίνει η φορητότητα της γραμμής και μετά θα ξεκινήσουν. Είναι όμως λογικό έστω για τη φορητότητα να έχουν περάσει τόσες μέρες και να μην έχει γίνει τίποτα? Ξέρει κάποιος περίπου τι παίζει? Ευχαριστώ.

Αίτηση 18/8 και οι εργασίες εξω από το σπίτι άρχισαν τέλος Οκτώβρη. 2.5 μήνες μετά. Όλο αυτό θα πάρει 3 μήνες στο χαλαρό. 

Εγώ ακόμα δεν τελείωσα. Περιμένω την ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ αυτές τις μέρες! 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Αίτηση 18/8 και οι εργασίες εξω από το σπίτι άρχισαν τέλος Οκτώβρη. 2.5 μήνες μετά. Όλο αυτό θα πάρει 3 μήνες στο χαλαρό. 

Εγώ ακόμα δεν τελείωσα. Περιμένω την ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ αυτές τις μέρες! 

Γενικά η διαδικασία κάπου θα ξεχειλωσει νομίζω, δεν γλιτώνεις. Εγώ με αίτηση 22 Σεπτεμβρίου είμαι εδώ κ 3 εβδομάδες !!! Με την ίνα στο χέρι! Απλά περιμένω το ρούτερ. Δηλαδή ότι διαδικασία κ να προηγείται είναι δυνατόν 3 βδομάδες για να φέρουν ένα ρούτερ;; Τεσπα 

 

Από τους έχοντες εμπειρία όταν φέρουν το ρούτερ ουσιαστικά απλά συνδέει την οπτική τσεκαρει αν λειτουργεί κ τέλος;; Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kekro88 είπε

Γενικά η διαδικασία κάπου θα ξεχειλωσει νομίζω, δεν γλιτώνεις. Εγώ με αίτηση 22 Σεπτεμβρίου είμαι εδώ κ 3 εβδομάδες !!! Με την ίνα στο χέρι! Απλά περιμένω το ρούτερ. Δηλαδή ότι διαδικασία κ να προηγείται είναι δυνατόν 3 βδομάδες για να φέρουν ένα ρούτερ;; Τεσπα 

Από τους έχοντες εμπειρία όταν φέρουν το ρούτερ ουσιαστικά απλά συνδέει την οπτική τσεκαρει αν λειτουργεί κ τέλος;; Σωστά;

 

Φέρνει ρούτερ, και την συσκευή μετατροπής της οπτικής ίνας, τα κουμπώνει, τα τσεκάρει και φεύγει. Συνδέεται επιτόπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kekro88 είπε

Γενικά η διαδικασία κάπου θα ξεχειλωσει νομίζω, δεν γλιτώνεις. Εγώ με αίτηση 22 Σεπτεμβρίου είμαι εδώ κ 3 εβδομάδες !!! Με την ίνα στο χέρι! Απλά περιμένω το ρούτερ. Δηλαδή ότι διαδικασία κ να προηγείται είναι δυνατόν 3 βδομάδες για να φέρουν ένα ρούτερ;; Τεσπα 

Από τους έχοντες εμπειρία όταν φέρουν το ρούτερ ουσιαστικά απλά συνδέει την οπτική τσεκαρει αν λειτουργεί κ τέλος;; Σωστά;

Αν εχεις κρατήσει τηλεφωνο απο το συνεργείο που εκανε την εγκατάσταση δοκίμασε να επικοινωνήσεις μαζί τους. Σε μένα ήρθαν μετά απο 2 μέρες και με σύνδεσαν οι ίδιοι που είχαν κάνει την εγκατάσταση στην πολυκατοικία, δεν βλέπω το λόγο για τέτοια καθυστέρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...