Προς το περιεχόμενο

Tokina AT-X 11-16 F2.8 Pro DX II (Nikon)


Jim skou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Έχω την nikon d3500 και σκέφτομαι να αγοράσω το φακό Tokina AT-X 11-16 F2.8 Pro DX II (Nikon) έχω ακούσει κάποια προβλήματα που βγάζει ο φακός σε εστίαση και οξύτητα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το θέμα αυτό. Αν κάποιος τον έχει ( ακόμα καλύτερα και στο δικό μου σώμα) να μου πει αν έχει όντως προσέξει κάτι. Επίσης θα ήθελα και τι γνώμη σας σαν εναλλακτική τον nikon 10-20mm f4.5-5.6 vr. 

Επεξ/σία από Jim skou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιον από τους δύο φακούς. Έχε όμως κατά νου πως ο Tokina είναι περίπου 1,5 stop πιο φωτεινός το οποίο τον κάνει καλύτερο για αστροφωτογραφία, αν αυτό σε απασχολεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Jim skou είπε

Καλησπέρα! Έχω την nikon d3500 και σκέφτομαι να αγοράσω το φακό Tokina AT-X 11-16 F2.8 Pro DX II (Nikon) έχω ακούσει κάποια προβλήματα που βγάζει ο φακός σε εστίαση και οξύτητα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το θέμα αυτό. Αν κάποιος τον έχει ( ακόμα καλύτερα και στο δικό μου σώμα) να μου πει αν έχει όντως προσέξει κάτι. Επίσης θα ήθελα και τι γνώμη σας σαν εναλλακτική τον nikon 10-20mm f4.5-5.6 vr. 

     Θαλεγα ναι στον ομοσταβλο 10 - 20 . Η D3500 μπορεί να ελέγξει το VR του μέσα από το μενού , είναι σίγουρα πιο συμβατός , πιο οικονομικός , τέλος πάντων θα είχα τις λιγότερες δυνατόν εκπλήξεις . Εντάξει , δεν είναι 2.8 , τι να κάνουμε . Σε ένα τέτοιο συνδυασμό θα προτιμούσα την πεπατημένη .

   Καλή επιτυχία !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Nikkor 10-20 VR είναι πολύ καλός φακός. Είναι rectilinear και συνεργάζεται με το σώμα σου για αυτόματη διόρθωση παραμορφώσεων (όχι όμως και των vertical distortions που παρουσιάζει συχνά η προοπτική των υπερευρυγώνιων. Αυτό θέλει RAW editing).

Τον έχω δοκιμάσει σε εσωτερικούς χώρους και σε τοπία και είναι πολύ καλός.

Νυχτερινό τοπίο ή αστροφωτογραφία δεν έχω δοκιμάσει με αυτόν.

Έχεις σκεφτεί τον Tokina 11-20; Αν όχι ποιός ο λόγος; Η τιμή του; Ρωτώ γιατί και ο 11-16 δεν είναι πολύ φτηνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο οι τιμές είναι στα ύψη ειδικά αν το διάφραγμα είναι σταθερό. Θέλω κάτι αρκετά ευρυγώνιο. Είχα στο μυαλό μου και για μεταχειρισμένο φακό αλλά με ψησατε για τον nikon 10-20 έχετε δίκιο θα ανταποκρίνεται καλύτερα στο σώμα μου. Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα ανταποκρίνεται καλύτερα στο σώμα σου ο 10-20 νικον. 
 

Αν και δε μου γεμίζει το μάτι γενικά σαν φακός σε απόδοση σε σχέση με τους αντίστοιχους tokina sigma tamron κλπ (τον βρίσκω πολύ soft στην οξύτητα), μπορώ να πω ότι έχω δει καλές φωτογραφίες και από αυτόν απλά αναλογικά πολύ πιο λίγες από ότι με τους άλλους από τις άλλες μάρκες που είπα. Το ευρυγωνιο πάντως θα στο δώσει και θα πάρεις λήψεις που δε μπορούσες πριν. Ο Steve Cole εδώ, τον έχει χρησιμοποιήσει σε κάποιες λήψεις του. Είναι με αυτόν όσες λήψεις του από κάτω στον εξοπλισμό αναφέρουν ως φακό το ''10.0-20.0 mm f/4.0-5.6''

Ο φακός που μου έχει κολλήσει εμένα και μεταχειρισμένο τον βρίσκεις περίπου 200 είναι ο sigma 10-20 f3.5 και ο sigma 10-20 f4-5.6. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον Tokina σε -crop- Canon σώμα (80D) εδώ και αρκετό καιρό, και μερικές μέρες τώρα σε full frame στα 16mm για να μην έχει fisheye look, αφού είναι crop φακός. Προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τον έχω δοκιμάσει κυρίως σε τοπία, αστροφωτογραφία και milky way. Τα αποτελέσματα είναι αρκετά decent, ανάλογα βέβαια και το σκοπό που έχεις για τις φωτογραφίες σου. Δεν έχω τυπώσει κάτι από τον συγκεκριμένο φακό, αλλά για digital χρήση και με ένα ελαφρύ post, τα αποτελέσματα είναι φοβερά. Όσον αφορά την οξύτητα, δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα, αλλά από την άλλη δεν κάθομαι να ψειρίζω κάθε pixel. Τον άλλον φακό δεν τον ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2020 στις 4:29 ΜΜ, stratigos24 είπε

Ο φακός που μου έχει κολλήσει εμένα και μεταχειρισμένο τον βρίσκεις περίπου 200 είναι ο sigma 10-20 f3.5 και ο sigma 10-20 f4-5.6. 

Γιατί sigma και οχι "πεπατημένες" επιλογές των tokina 11-16 / 11-20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Γιατί sigma και οχι "πεπατημένες" επιλογές των tokina 11-16 / 11-20?

Στα μάτια μου πεπατημένη είναι και ο sigma 10-20 που γράφω, είναι χρόνια στην αγορά ο συγκεκριμένος και τα αποτελέσματα που βλέπω από αυτόν μου αρέσουν πολύ. Άσε που είναι και καθαρό 15mm σε full frame .
 

Για μένα είναι καλύτερος από τον tokina 11-16 αλλά ο tokina είναι και φωτεινότερος και για αυτό πιστεύω ότι ακούγεται περισσότερο, χρησιμοποιείται και πιο καλά για αστροφωτοφραφια κλπ και ακόμα, όταν θα χρειαστείς να τον δουλέψεις στα f3.5, f4 κλπ θα είναι πιο καλός σε οξύτητα από τον sigma γιατί ξεκινάει από το 2.8 και όσο τον κλείνεις γίνεται πιο οξύς, ο sigma που ξεκινάει από 3.5 (ας συγκρίνουμε τον 3.5) θα πρέπει να πάει πχ στα f5 για να πάρει την οξύτητα του tokina σε f4 (τυχαία νούμερα) αλλά στο f8-f11 κλπ θα σκοτώνουν και οι 2... αλλά μάλλον λίγο περισσότερο ο sigma :devil:

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...