Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά 50άρας με στάνταρ HbbTV


Vassub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Είχα γράψει σε άλλο θέμα ότι έχω μία 40άρα Samsung του 2015-16 που ότι προσπάθεια και αν έκανα, δεν κατάφερα να την κάνω να παίξει υβριδικά κανάλια.

Αυτή τη στιγμή προσανατολίζομαι στην αγορά μίας 50άρας, αλλά θα ήθελα οπωσδήποτε να είναι στάνταρ το HbbTV.

Το αναφέρω αυτό γιατί κοιτώντας διάφορα μοντέλα (π.χ. Samsung UE50TU7172) συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν θα πρέπει να το θεωρώ δεδομένο. Οπότε δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μπλέξω πάλι με ρυθμίσεις και διαδικασίες για να παρακάμψω τις διάφορες βλακείες.

Θα ήθελα να κινηθώ σε οικονομικές προτάσεις, π.χ. μέχρι 350 ευρώ, άντε 400, αν υπάρχει λόγος.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και τη βοήθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Vassub είπε

Καλημέρα,

Είχα γράψει σε άλλο θέμα ότι έχω μία 40άρα Samsung του 2015-16 που ότι προσπάθεια και αν έκανα, δεν κατάφερα να την κάνω να παίξει υβριδικά κανάλια.

Αυτή τη στιγμή προσανατολίζομαι στην αγορά μίας 50άρας, αλλά θα ήθελα οπωσδήποτε να είναι στάνταρ το HbbTV.

Το αναφέρω αυτό γιατί κοιτώντας διάφορα μοντέλα (π.χ. Samsung UE50TU7172) συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν θα πρέπει να το θεωρώ δεδομένο. Οπότε δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μπλέξω πάλι με ρυθμίσεις και διαδικασίες για να παρακάμψω τις διάφορες βλακείες.

Θα ήθελα να κινηθώ σε οικονομικές προτάσεις, π.χ. μέχρι 350 ευρώ, άντε 400, αν υπάρχει λόγος.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και τη βοήθεια.

Τότε πάρε μια smart TV εκτός από Samsung...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gairf είπε

Τότε πάρε μια smart TV εκτός από Samsung...

Ναι, αυτή είναι μία βασική απορία που έχω. Όλες οι άλλες εταιρίες (μοντέλα 2020), δουλεύουν κανονικά?

Μόνο η samsung έχει θέμα δλδ?

Αν είναι έτσι, δεν θα είναι δύσκολο να βρω κάτι, αλλά και πάλι θα εκτιμούσα κάποια πρόταση.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Vassub είπε

Ναι, αυτή είναι μία βασική απορία που έχω. Όλες οι άλλες εταιρίες (μοντέλα 2020), δουλεύουν κανονικά?

Μόνο η samsung έχει θέμα δλδ?

Αν είναι έτσι, δεν θα είναι δύσκολο να βρω κάτι, αλλά και πάλι θα εκτιμούσα κάποια πρόταση.

Ευχαριστώ πολύ!

Φίλε έχω LG του 2018 smart, και παίζει τα πάντα όλα, και της ΕΡΤ και των υπολοίπων καναλιών άψογα. 

Επεξ/σία από gairf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Sony του 2017 μια χαρά παίζει το Ertflix (και των υπόλοιπων καναλιών) με μια πολύ εύκολη ρύθμιση. Έχει και στο κανάλι του ertflix στο youtube οδηγίες πως να το ενεργποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gairf είπε

Φίλε έχω LG του 2018 smart, και παίζει τα πάντα όλα, και της ΕΡΤ και των υπολοίπων καναλιών άψογα. 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Κυρίως σε LG κοιτάζω αρχικά έτσι κι αλλιώς.

8 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Σε Sony του 2017 μια χαρά παίζει το Ertflix (και των υπόλοιπων καναλιών) με μια πολύ εύκολη ρύθμιση. Έχει και στο κανάλι του ertflix στο youtube οδηγίες πως να το ενεργποιήσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα των ρυθμίσεων το έχω ψάξει αρκετά και έχω γράψει σε αντίστοιχο θέμα. Δυστυχώς η Samsung είναι ιδιάζουσα περίπτωση και η τεχνική υποστήριξη απλά απαράδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, sdaoulas είπε

ολες οι samsung smart TV 2020 εχουν ertflix κανονικοτατα.

hbbtv ονομαζεται και αν δεις στα specs το λεει οτι υποστηριζει μια χαρα. 

Ισχύει ότι ονομάζεται hbbtv. Το γνωρίζω, γι αυτό και το έχω αναφέρει και στον τίτλο του νήματος.

Τώρα σχετικά με τις Samsung, η ίδια η ετειαρι δηλώνει δυστυχώς ότι μόνο συγκεκριμένα μοντέλα είναι συμβατά. 

Βάζω το σχετικό link... https://www.samsung.com/gr/support/tv-audio-video/how-to-enable-hybrid-tv-on-my-samsung-tv/

Εδώ λοιπόν αναφέρει χαρακτηριστικά...

 

Υποστηριζόμενα Μοντέλα

Η λειτουργία Υβριδικής Τηλεόρασης μέσω της εφαρμογής HBBTV είναι διαθέσιμη στις παρακάτω σειρές τηλεοράσεων της Samsung:

  • 2020 (Σειρά T) – Κωδικοί Μοντέλων: Q950TS, Q800T, Q95T, Q90T, Q80T, Q70T, Q60T, TU8502, TU8072, TU7072, LSO3T, LSO1T.

 

 

Βέβαια, δεν μπορώ να αμφιβάλω σε αυτό που λες, δλδ ότι όλα τα μοντέλα του 20 είναι συμβατά.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την απάντηση!

Επεξ/σία από Vassub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω (ειμαι σχεδον σιγουρος) οτι η TU7072 και η TU7172 ειναι ολοιδιες με μονη διαφορα το χρωμα στο πλαισιο. Μαυρη η πρωτη και ασημι η δευτερη.

Οποτε προφανως εχουν και οι δυο hbbtv (ertflix και γενικα hybrid TV)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις απαντήσεις.

Τελικά, πήρα χθες την LG 49UM7050. Τη βρήκα σε μια πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά (όχι μόνο λόγω τιμής, αλλά και άλλων στοιχείων), οπότε προχώρησα.

Η τηλεόραση είναι πολύ τίμια για τα λεφτά της, ωστόσο, η χαμηλή τιμή φαίνεται στη γενικότερη ποιότητα κατασκευής.

Φυσικά, όλες οι λειτουργίες που ήθελα παίζουν μια χαρά και με το παραπάνω και το σχετικό μενού είναι αρκετά φιλικό.

Η εικόνα είναι ικανοποιητική, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις, οπότε με κάποιες προσωπικές ρυθμίσεις (πέραν των default), έκατσε αρκετά καλά... αλλά δε λες και... ουάου!!!

Μου έφαγε 2 φορές κόλλημα και δεν άνοιγε, μετά από αρκετή ώρα στο stand-by, αλλά ελπίζω ότι ήταν κάτι τυχαίο και δεν είναι κάποιο πρόβλημα.

Για την ώρα αυτά και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassub είπε

update...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις απαντήσεις.

Τελικά, πήρα χθες την LG 49UM7050. Τη βρήκα σε μια πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά (όχι μόνο λόγω τιμής, αλλά και άλλων στοιχείων), οπότε προχώρησα.

Η τηλεόραση είναι πολύ τίμια για τα λεφτά της, ωστόσο, η χαμηλή τιμή φαίνεται στη γενικότερη ποιότητα κατασκευής.

Φυσικά, όλες οι λειτουργίες που ήθελα παίζουν μια χαρά και με το παραπάνω και το σχετικό μενού είναι αρκετά φιλικό.

Η εικόνα είναι ικανοποιητική, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις, οπότε με κάποιες προσωπικές ρυθμίσεις (πέραν των default), έκατσε αρκετά καλά... αλλά δε λες και... ουάου!!!

Μου έφαγε 2 φορές κόλλημα και δεν άνοιγε, μετά από αρκετή ώρα στο stand-by, αλλά ελπίζω ότι ήταν κάτι τυχαίο και δεν είναι κάποιο πρόβλημα.

Για την ώρα αυτά και πάλι ευχαριστώ.

ποσο την πηρες αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassub είπε

369€ με προσφορά τα 5 χρόνια εγγύηση από το κατάστημα και δυνατότητα για μέχρι 36 άτοκες δόσεις

Πολυ καλη αγορα, καλες θεάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...