Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου και μεταπτυχιακό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντωμεταξύ οι μισοί έχουνε (έχουμε) κάνει μεταπτυχιακό το οποίο ή δεν το χρειαζόμαστε τελικά στη δουλειά που κάνουμε ή παίρνουμε τον βασικό ξέρω γω και απλά έχουμε πετάξει χρόνο, χρήμα και κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lactate είπε

Εντωμεταξύ οι μισοί έχουνε (έχουμε) κάνει μεταπτυχιακό το οποίο ή δεν το χρειαζόμαστε τελικά στη δουλειά που κάνουμε ή παίρνουμε τον βασικό ξέρω γω και απλά έχουμε πετάξει χρόνο, χρήμα και κόπο.

Αμα κανείς μεταπτυχιακό έτσι για να σου βρίσκεται, με σκοπό ‘να έχω ένα καλύτερο βιογραφικο`, χωρίς στόχο η πάθος για το αντικείμενο, γιατί περιμένεις ένα διαφορετικό αποτέλεσμα; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αμα κανείς μεταπτυχιακό έτσι για να σου βρίσκεται, με σκοπό ‘να έχω ένα καλύτερο βιογραφικο`, χωρίς στόχο η πάθος για το αντικείμενο, γιατί περιμένεις ένα διαφορετικό αποτέλεσμα; 

Συγνώμη που θα σου χαλάσω τη μανέστρα αλλά το μεταπτυχιακό δεν είναι σε καμία περίπτωση ένδειξη στόχου/πάθους για το αντικείμενο.

Γνωρίζω παθιασμένα άτομα με την επιστήμη τους χωρίς μεταπτυχιακό καθώς και αδιάφορα με μεταπτυχιακό.

Καλώς ή κακώς το μεταπτυχιακό έχει γίνει απαραίτητο από την αγορά εργασίας, ειδικά σε πολύ entry θέσεις που η προϋπηρεσία λείπει ή είναι ανεπαρκής και είναι και-κακά τα ψέματα-μια καλή μπίζνα που κινεί το χρήμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Συγνώμη που θα σου χαλάσω τη μανέστρα αλλά το μεταπτυχιακό δεν είναι σε καμία περίπτωση ένδειξη στόχου/πάθους για το αντικείμενο.

Γνωρίζω παθιασμένα άτομα με την επιστήμη τους χωρίς μεταπτυχιακό καθώς και αδιάφορα με μεταπτυχιακό.

Καλώς ή κακώς το μεταπτυχιακό έχει γίνει απαραίτητο από την αγορά εργασίας, ειδικά σε πολύ entry θέσεις που η προϋπηρεσία λείπει ή είναι ανεπαρκής και είναι και-κακά τα ψέματα-μια καλή μπίζνα που κινεί το χρήμα.

Ειπα ότι θα έπρεπε να είναι. Επιπλέον, αν πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο για την αγορά εργασίας, είσαι τουλάχιστον γελασμένος. Σιγά να μην προτιμήσει κάποιος μόνο και μόνο λόγο πεταπτυχιακου κάποιον σε μια θέση, εκτός αμα το μεταπτυχιακό είναι ακριβώς πάνω στο αντικείμενο της θέσης. Σαν υποσημείωση, ένας χρόνος εργασιακής εμπειρίας, σου ανοίγει πολλές περισσότερες πόρτες από ένα μεταπτυχιακό χωρίς εργασιακή εμπειρία. Και στην τελική η συνέντευξη θα παίξει τον σημαντικότερο ρόλο. Το να δείξεις ενθουσιασμό και θετικό attitude σε μια συνέντευξη, ισούται τουλάχιστον με ένα επιπλέον μεταπτυχιακό.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αμα κανείς μεταπτυχιακό έτσι για να σου βρίσκεται, με σκοπό ‘να έχω ένα καλύτερο βιογραφικο`, χωρίς στόχο η πάθος για το αντικείμενο, γιατί περιμένεις ένα διαφορετικό αποτέλεσμα; 

κοίτα πλέον όλοι έχουν μια λογική ότι "όλοι έχουν μεταπτυχιακό" άρα πρέπει και εγώ να έχω για να χω προσόντα. Επίσης υπάρχει και μια αβεβαιότητ αμετά το πτυχίο ένα μεταπτυχιακό ίσως είναι πιο εύκολο. Αλλά μεταπτυχιακό από μεταπτυχιακό διαφέρει. Πχ ένας οδοντίατρος αν κάνει μεταπτυχιακό ορθοδονντικής παίρνει την ειδικότητα της ορθοδοντικής οπότε πλέον είναι ένας άλλος επαγγελματίας (ο ορθοδοντικός δεν επιτρέπεται να κάνει σφραγίδματα πχ). Αλλά αν πας να ανοίξειςλογιστικό γραφείο σε μια γειτονιά και έχεις μαστερ στην διοικηση επιχειρησεων ξερω γω ποση διαφορα να κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lactate είπε

κοίτα πλέον όλοι έχουν μια λογική ότι "όλοι έχουν μεταπτυχιακό" άρα πρέπει και εγώ να έχω για να χω προσόντα. Επίσης υπάρχει και μια αβεβαιότητ αμετά το πτυχίο ένα μεταπτυχιακό ίσως είναι πιο εύκολο. Αλλά μεταπτυχιακό από μεταπτυχιακό διαφέρει. Πχ ένας οδοντίατρος αν κάνει μεταπτυχιακό ορθοδονντικής παίρνει την ειδικότητα της ορθοδοντικής οπότε πλέον είναι ένας άλλος επαγγελματίας (ο ορθοδοντικός δεν επιτρέπεται να κάνει σφραγίδματα πχ). Αλλά αν πας να ανοίξειςλογιστικό γραφείο σε μια γειτονιά και έχεις μαστερ στην διοικηση επιχειρησεων ξερω γω ποση διαφορα να κανει;

Ο οδοντίατρος που κάνει μτπχ ορθοδοντικης είναι στην κατηγορία στοχευμένο μτπχ που ανέφερα, όχι κάνω απλά για να βρω την πρώτη μου θέση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ο οδοντίατρος που κάνει μτπχ ορθοδοντικης είναι στην κατηγορία στοχευμένο μτπχ που ανέφερα, όχι κάνω απλά για να βρω την πρώτη μου θέση. 

αυτό λέω ότι οι περισσότεροι το κανουν χωρις καποια κατευθυνση. Απλά κάπως ακούγεται ότι κάτι έχει απορρόφηση πάμε όλοι για ειδική αγωγή, πάμε όλοι για ΜΒΑ. Και μετά σε βγαζουν overqualified  και δδεν σε παιρνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης τα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα δεν παρέχουν μεγάλη εξειδίκευση.  Απλά συνδυάζουν 2-3 γνωστικά αντικείμενα και σου φρεσκάρουν τις γνώσεις.

Για μεταπτυχιακα τύπου ειδικής αγωγής εκεί είναι ξεκάθαρα για θέσεις δημοσίου (κατά 90%). Οπως παλιότερα και με ΣΕΛΕΤΕ-ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ.

Επίσης μεταπτυχιακά τύπου ορθοδοντικής είναι διαφορετικά γιατί αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα.

Στην πληροφορική για παράδειγμα, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ότι μεταπτυχιακό και να πάρεις δεν αποκτάς συγκεκριμένα δικαιώματα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Ειπα ότι θα έπρεπε να είναι. Επιπλέον, αν πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο για την αγορά εργασίας, είσαι τουλάχιστον γελασμένος. Σιγά να μην προτιμήσει κάποιος μόνο και μόνο λόγο πεταπτυχιακου κάποιον σε μια θέση, εκτός αμα το μεταπτυχιακό είναι ακριβώς πάνω στο αντικείμενο της θέσης. Σαν υποσημείωση, ένας χρόνος εργασιακής εμπειρίας, σου ανοίγει πολλές περισσότερες πόρτες από ένα μεταπτυχιακό χωρίς εργασιακή εμπειρία. Και στην τελική η συνέντευξη θα παίξει τον σημαντικότερο ρόλο. Το να δείξεις ενθουσιασμό και θετικό attitude σε μια συνέντευξη, ισούται τουλάχιστον με ένα επιπλέον μεταπτυχιακό.

Δεν είναι τι πιστεύω εγώ αλλά τι απαιτούν οι αγγελίες που βγαίνουν για entry level θέσεις!

Τώρα αν θεωρείς οτι τα γράφουν για να τα γράφουν είναι μια άλλη κουβέντα (προσωπικά-δεν έχω αυτή την εικόνα)...

Φυσικά αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά σχετικά με το αντικείμενο της θέσης και όχι άσχετα που απλά μπαίνουν στο βιογραφικό (και δεν υπάρχει και λόγος να μπαίνουν).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 12:24 ΜΜ, The_Judas είπε

Στην πληροφορική για παράδειγμα, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ότι μεταπτυχιακό και να πάρεις δεν αποκτάς συγκεκριμένα δικαιώματα.

γενικά η φράση επαγγελματικά δικαιώματα είναι αφροδισιακή για τον Έλληνα. Οι νοσηλευτές ΑΕΙ θέλαν να έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από του ΤΕΙ γιατί και καλά είναι πανεπιστήμιο. Μια έλεγε και ότι "δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε έρευνες". Οι νοσηλευτές ΤΕΙ θέλουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους νοσηλευτές ΙΕΚ οι οποίοι δεν έχουν καν τον τίτλο του νοσηλευτή (άλλο τι νομίζουν). Θέλω να πω ότι ένα επάγγελμα είναι ένα επάγγελμα και ένας λογιστής δεν θα αποκτήσει παραπάνω δικαιώματα αν κάνει μεταπτυχιακό στηνν ψυχολογία. Δεν θα ανοίξει γραφείο να δέχεται ασθενείς. Απλά ο γενικός πτυχιούχος του Χ αντικειμένου δεν μπορεί όλα να τα σφάζει και όλα να τα μαχαιρώνει. Το μεταπτυχιακό έχει το νόημα όχι του να σου πει αα εσυ δεν εχεις το μεταπτυχιακο Α δεν εχεις δικαιωμα να κανεις αυτό. Στην πραγματικοτητα, μετα απο ενα καλο μεταπτυχιακο εισαι επαρκής για να κάνεις την Α δουλειά την οποία είχες προσεγγίσει επιφαννειακά στην πρώτη σου δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο ζήτημα τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Στην Ελλάδα οποίος έχει πιο καλο συνδικαλιστικο οργανο κερδίζει.

Γι αυτό ανέφερα πιο πανω το παράδειγμα της πληροφορικής που είναι από τα λίγα ελεύθερα επαγγέλματα. 

Αν είχαν καλο συνδικαλιστικο οργανο θα μπορούσαν να περάσουν κανένα νομοσχέδιο που θα έλεγε πχ "δημιουργία λογισμικού μόνο με υπογραφή πληροφορικου"!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...