Προς το περιεχόμενο

Τιμη ΓΥΡΟΣ - Ψητοπωλεια


OliverTwist1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mkp είπε

Ρε πεδία αφού ο γύρος είναι ακριβός (με μέτρια-κακή ποιότητα) στην συντριπτική πλειοψηφία τον καταστημάτων, γιατί δεν ανοίγεται σουβλατζίδικο εσείς και να τον πουλάτε 1 εύρω το τυλιχτό? μήπως τελικά αυτό δεν είναι εφικτό γιατί η επιχειρήσει θα έχει να αντιμετώπιση τα παρακάτω?

ZmVEoxg.png&key=45d4e7efe6aef79590f76eba

πάμε λοιπόν. η προκαταβολή είναι για την πρώτη χρονιά. μετά έρχεται στα ίσια. το ΦΠΑ είναι φόρος του κράτους (που δεν αποδίδεται όταν δεν κόβεις απόδειξη). στην εστίαση πλέον είναι 13 και όχι 24%. ο φόρος δεν είναι 29%, οι ασφαλιστικές δεν είναι 20%. να συμφωνήσω πως το σουβλάκι πρέπει να έχει άλλη τιμή στο τραπέζι και άλλη πακέτο. μπορείς να βάλεις κουβέρ (για να αποσβέσεις τα τραπεζοκαθίσματα). ΑΠΕΙ, νόβα και οτε τβ είναι δικά σου, εάν θες τα βάζεις. τους υπαλλήλους τους βάζεις γιατί δεν προλαβαίνεις εσύ να τα κάνεις. εάν προλάβαινες, δεν θα τα έκανες, επομένως το μαγαζί έχει δουλίτσα. εάν ο υπάλληλος δεν βγάζει το κόστος του... τότε εσύ κάτι κάνεις λάθος. 

κατάστημα έχω φίλε αλλά να κλαίμε είναι το νο1. ήμουν και μισθωτός αλλά την υπεραξία που έδινα στην εταιρεία που δούλευα, ποτέ δεν με φώναξαν να την μοιραστώ.

ξέχασες στα έξοδα να βάλεις τον τεχνικό ασφαλείας, τους πυροσβεστήρες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Το θέμα είναι απλούστερο , ένα σουβλατζίδικο δεν θέλει τεράστιο κεφάλαιο , όποιος νομίζει ότι υπάρχει μεγάλο κέρδος παρατάει την δουλειά του και κάνει τον σουβλατζή.

ΥΓ

Τα μαγαζιά πλέον έχουν τεράστια έξοδα (πέρα από τις πρώτες ύλες) , αν υποθέσουμε ότι βγαίνει μικτό κέρδος 1ευρώ ανα σουβλάκι τα πρώτα 300+ του μήνα θα πάνε για να πλήρώσουν την ΔΕΗ που πλέον στα μαγαζιά αυτά το 300αρι/μήνα είναι "πάτωμα". Ειδατε ότι δεν μετράω μεροκάματα/εισφορές/φόρους/φπα και τα λοιπά. Οπότε όταν προσθέτετε το κόστος των 1ων υλών συνήθως (για συνοικιακά μαγαζιά που δεν κάνουν τεράστιους τζίρους) διπλασιάστε για να βρείτε και τα λοιπά έξοδα.

το 300άρι που λες για ενοίκιο είναι ελάχιστο. όταν έψαχνα για να νοικιάσω μαγαζί σε δυτικό προάστιο της Αθήνας, κάτω από 500 ευρώ δεν έβρισκα σε κεντρικό δρόμο. και τα σουβλατζίδικα θέλουν να έχουν και λίγο περατζάδα...

και να σας φουντώσω ακόμη παραπάνω, παραπονιέστε για το σουβλάκι που κάνει 2,30 και όχι για τον καφέ που κοστίζει (εάν κοστίζει πρώτη ύλη) 20 λεπτά και τον πληρώνετε 1,50 και 1,80

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, james01gr είπε

πάμε λοιπόν. η προκαταβολή είναι για την πρώτη χρονιά. μετά έρχεται στα ίσια. το ΦΠΑ είναι φόρος του κράτους (που δεν αποδίδεται όταν δεν κόβεις απόδειξη). στην εστίαση πλέον είναι 13 και όχι 24%. ο φόρος δεν είναι 29%, οι ασφαλιστικές δεν είναι 20%. να συμφωνήσω πως το σουβλάκι πρέπει να έχει άλλη τιμή στο τραπέζι και άλλη πακέτο. μπορείς να βάλεις κουβέρ (για να αποσβέσεις τα τραπεζοκαθίσματα). ΑΠΕΙ, νόβα και οτε τβ είναι δικά σου, εάν θες τα βάζεις. τους υπαλλήλους τους βάζεις γιατί δεν προλαβαίνεις εσύ να τα κάνεις. εάν προλάβαινες, δεν θα τα έκανες, επομένως το μαγαζί έχει δουλίτσα. εάν ο υπάλληλος δεν βγάζει το κόστος του... τότε εσύ κάτι κάνεις λάθος. 

κατάστημα έχω φίλε αλλά να κλαίμε είναι το νο1. ήμουν και μισθωτός αλλά την υπεραξία που έδινα στην εταιρεία που δούλευα, ποτέ δεν με φώναξαν να την μοιραστώ.

ξέχασες στα έξοδα να βάλεις τον τεχνικό ασφαλείας, τους πυροσβεστήρες

το 300άρι που λες για ενοίκιο είναι ελάχιστο. όταν έψαχνα για να νοικιάσω μαγαζί σε δυτικό προάστιο της Αθήνας, κάτω από 500 ευρώ δεν έβρισκα σε κεντρικό δρόμο. και τα σουβλατζίδικα θέλουν να έχουν και λίγο περατζάδα...

H ΔΕΗ είναι 300 ΜΙΝ πλέον (μηνιαίως) σε τέτοια μαγαζιά και στα μεγάλα με καθίσματα/κλιματισμό  ξεπερνούν τα 1.000ευρώ/μήνα.

Το ενοίκιο παίζει από 500ευρώ (αν δεν θες να είσαι κρυμμένος σε στενάκι) και ανεβαίνουν πάνω από 1000ευρώ αν θες πραγματικά κεντρικό-καλό σημείο.

Σκεφτήτε πόσα σουβλάκια πρέπει να πουλήσει για να πάρει το μικτό κέρδος (π.χ. 1ευρώ/σουβλάκι) και να πληρώσει αυτά τα έξοδα , ΔΕΗ , ενοίκιο , ικα/τεβε/εφορία , δημοτικά τέλη(έχουν φουσκώσει πολύ) και φυσικά μεροκάματα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θέμα που δεν έθιξε κανείς είναι η επιβάρυνση που υπολογίζουν οι μαγαζάτορες στην τιμή για το delivery. Προσωπικά θέλω να το παίρνω χέρι χέρι και όχι να το λιβανίζει στο δρόμο ο ντελιβεράς ή να χρειάζεται να δίνω και φιλοδώρημα ενώ είναι 300μέτρα από το σπίτι μου. Κανονικά έπρεπε να υπάρχει μία τιμή takeaway και άλλη delivery. Κάποιες πιτσαρίες το έχουν πιάσει το νόημα και σου δίνουν άλλη τιμή παραλαβή από το μαγαζί που είναι απόλυτα λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kalmik είπε

Ένα θέμα που δεν έθιξε κανείς είναι η επιβάρυνση που υπολογίζουν οι μαγαζάτορες στην τιμή για το delivery. Προσωπικά θέλω να το παίρνω χέρι χέρι και όχι να το λιβανίζει στο δρόμο ο ντελιβεράς ή να χρειάζεται να δίνω και φιλοδώρημα ενώ είναι 300μέτρα από το σπίτι μου. Κανονικά έπρεπε να υπάρχει μία τιμή takeaway και άλλη delivery. Κάποιες πιτσαρίες το έχουν πιάσει το νόημα και σου δίνουν άλλη τιμή παραλαβή από το μαγαζί που είναι απόλυτα λογικό.

Κατ'εμέ πρέπει να υπάρχει ταρίφα κόστος ντελιβερι. Π.χ. +2ευρώ σε κάθε παραγγελία για να αντικατοπτρίζει το μέσο κόστος του εργαζομένου με τα έξοδα κίνησης και να πληρώνονται ποιο σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mkp είπε

Ρε πεδία αφού ο γύρος είναι ακριβός (με μέτρια-κακή ποιότητα) στην συντριπτική πλειοψηφία τον καταστημάτων, γιατί δεν ανοίγεται σουβλατζίδικο εσείς και να τον πουλάτε 1 εύρω το τυλιχτό? μήπως τελικά αυτό δεν είναι εφικτό γιατί η επιχειρήσει θα έχει να αντιμετώπιση τα παρακάτω?

ZmVEoxg.png&key=45d4e7efe6aef79590f76eba

Τα ποσοστα που παιρνουν τα  διαφορα e-food και οι καρτες ξεχασε να προσθεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουμε φτασει  στο 2020 πας στο σουπερ μαρκετ και αγοραζεις μεγα γυρο με 2.70 και πιτες με 80 λεπτα και τρως 7 σουβλακια 1000 φορες πιο νοστιμα και ποιοτηκα απο να παραγγειλεις αλλα οχι εσεις εκει θα δωσετε 10 ευρω για 2 πιτογυρα και μια κοκακολα , καλα σας κανουν

Επεξ/σία από psi1984
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,50 με 2,70€ εδώ... Για καφέδες δε μιλάμε... Η απόλυτη κλεψιά...

  

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Κατ'εμέ πρέπει να υπάρχει ταρίφα κόστος ντελιβερι. Π.χ. +2ευρώ σε κάθε παραγγελία για να αντικατοπτρίζει το μέσο κόστος του εργαζομένου με τα έξοδα κίνησης και να πληρώνονται ποιο σωστά. 

δηλαδή αν έχει ένας ντελιβεράς 30 παραγγελίες την ημέρα (λίγες λέω φαντάζομαι) θα βγάζει 60€ το μαγαζί. Σε μία βδομάδα 420€. Σε ένα μήνα 1680€ ... Νομίζω τόσα παίρνει ένας ντελιβεράς + βενζίνες σε παπί για 2-5 χιλιόμετρα απόσταση καθε παραγγελίας... Ρε τι διαβάζουμε...

Εγώ πάντως δίνω (πάντα στο χέρι. Ποτέ ηλεκτρονικό tip, κι ας έχω πληρώσει με κάρτα...) ένα 50ράκι στο ντελίβερι.

Το θεικό που κάνουν μερικοί είναι το εξής... Έχουν προσφορά στα 3 τυλιχτά το ένα δώρο και όταν την επιλέγεις, το τυλιχτό από 2,5€ το κοστολογεί 2,8€... Μου έπεσαν τα σαγόνια όταν το είδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Τα ποσοστα που παιρνουν τα  διαφορα e-food και οι καρτες ξεχασε να προσθεσει

Σωστό και αυτό. Bέβαια το efood πάει στο κόστος του delivery και δεν αντικατοπτρίζει τη σωστή τιμή που θα είχε το σουβλάκι για παραλαβή από το κατάστημα που είναι η πιο "καθαρή" συναλλαγή. Γενικά πάνω στο delivery έχουν στηθεί πολλά ντα βατζηλίκια τύπου efood, wolt κλπ. με τη πρόθυμη αποδοχή από τους μαγαζάτορες που δεν τους νοιάζει να βαρέσουν την τιμή. Όσο όμως αυξάνεις τα κόστη κάποια στιγμή θα κλωτσήσει το γαϊδούρι, συγνώμη, ο πελάτης ήθελα να πω, που βλέπει το συρρικνωμένο του εισόδημα να αναρωτιέται πως γίνεται να ακριβαίνει εκθετικά το πιο βασικό και τυπικό φαγητό του δρόμου ενώ όλες οι άλλες τιμές στην αγορά (supermarket, ρούχα, παπούτσια, γιατροί, βενζίνη, πρώτες ύλες βιομηχανίας) είναι λιγο πολύ σταθερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Η τιμή έχει ανέβει, δεν λέω.

Ωστόσο για ποια πτώση ποιότητας μιλάτε; 

...

Τεράστια πτώση ποιότητας. Μιλώντας για Αθήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mordred είπε
57 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Κατ'εμέ πρέπει να υπάρχει ταρίφα κόστος ντελιβερι. Π.χ. +2ευρώ σε κάθε παραγγελία για να αντικατοπτρίζει το μέσο κόστος του εργαζομένου με τα έξοδα κίνησης και να πληρώνονται ποιο σωστά. 

δηλαδή αν έχει ένας ντελιβεράς 30 παραγγελίες την ημέρα (λίγες λέω φαντάζομαι) θα βγάζει 60€ το μαγαζί. Σε μία βδομάδα 420€. Σε ένα μήνα 1680€ ... Νομίζω τόσα παίρνει ένας ντελιβεράς + βενζίνες σε παπί για 2-5 χιλιόμετρα απόσταση καθε παραγγελίας... Ρε τι διαβάζουμε...

Πρώτα από όλα λόγω της εφορίας από τα 2€ κάθε διανομής δεν πρόκειται να μείνει για το μαγαζί ούτε 1€ καθαρό... Σε μια βδομάδα ούτε 210€. Σε ένα μήνα ούτε 840€... Άσε που ένας ντιλιβεράς δεν δουλεύει φουλ ωράριο 7 ημέρες την εβδομάδα...

Η διαφορά είναι πως οι παραγγελίες/διανομές είναι πολύ περισσότερες από 30 την ημέρα που υπολόγισες, αλλιώς με τα 2€/παραγγελία θα έμπαινε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πρέπει να ομολογήσω πως δεν έχω παρατηρήσει τόσο τις αυξομειώσεις τιμών. Περισσότερο προσέχω το μέγεθος/ποσότητα, την ποιότητα/γεύση και τον χώρο του μαγαζιού πως είναι.

Στα Βόρεια Προάστεια έχουμε συχνά σουβλατζίδικα που την βλέπουν πιο γκουρμέ. Αυτά συνήθως ρίχνουν την ποσότητα σε σημείο που με κάνουν να τα αποφεύγω. Απ'την άλλη πλευρά παρατηρώ πως συνήθως αυτά τα μαγαζιά είναι που κλείνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, OliverTwist1985 είπε

https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1519664/akrivo-paramenei-soyvlaki-konta-sta-3-eyro-skarfalose-i-timi-toy-vid

θυμαστε περσι τα ρεπορταζ που ελεγαν για την τιμη του τυλιχτου και ποσο ακρίβυνε η τιμη;  σημερα, ακομα και με 13% ΦΠΑ πλεον, η τιμες ειναι το ιδιο.

τα σχολια σας

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω fastfood και γενικά απέχω από fast foods εδώ και χρόνια, θέλω να σχολιάσω όμως το θέμα της τιμής, στην περιοχή μου ο γύρος (σουβλάκι τυλιχτό για τους Αθηνέους) κοστίζει από 2,00Ε μέχρι και 2,80Ε (ανάλογα το κατάστημα), Θεσσαλονίκη ακούω απο 2,80Ε έως 3,40Ε.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι φυσιολογικό, πιστεύω ότι τα γυράδικα δουλεύουν με λογικές τιμές και ανάλογο είναι και το προϊόν που πουλάνε, πλέον ο γύρος που τρώμε δεν έχει κρέας αλλά μόνο λίπος, οι τομάτες είναι άνοστες, η πίτα προκάτ και τα λάδια αλλάζονται όταν πλέον μαυρίσουν, ψάχνοντας το φθηνότερο κάναμε τα γυράδικα να πουλάνε το μέγεθος και όχι την ποιότητα, Θεσσαλονίκη τρως γύρο με περίπου 200gr κρέας στα 3ευρω, τα 200gr κρέας κατεψυγμένου γύρου κοστίζουν περίπου 0,80cents (υποθέτω 3,5/kg)  μία πίτα να κοστίζει 10cents και λίγες πατάτες μαζί με ρεύμα και σάλτσες να φτάνουν τον γύρο στο 1 ευρώ, αν υπολογίσουμε και την συσκευασία και τις χαρτοπετσέτες θα πρέπει να φτάνει κοντά στα 1,10ε.

Πουλώντας λοιπόν στα 3ευρώ θα πρέπει να αποδώσει φπα περίπου 0,70Ε άρα ο γύρος σκαρφαλώνει στα 1,80-2,00 ευρώ και άρα το κέρδος είναι το αναμενόμενο (περίπου 30%) που το θεωρώ λογικό.

Προσωπικά θα πλήρωνα ένα χειροποίητο γύρο με χειροποίητη πίτα και φρέσκια πατάτα μέχρι και 5 ευρώ, όταν ζούσα Θεσσαλονίκη είχα βρει ένα μικρό γυράδικο που δούλευε μέχρι το απόγευμα, είχε χειροποίητο γύρο και η μηχανή που τον έψηνε δούλευε με κάρβουνο και όχι με ρεύμα ή γκάζι, τότε που ο γύρος Θεσσαλονίκη κόστιζε περίπου 2,50ευρώ ο τύπος πουλούσε 100gr  γύρο στα 3,50Ε και μέχρι το απόγευμα πουλούσε και τα 25kg που έφτιαχνε και το έκλεινε και πήγαινε σπίτι του.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαλέξουμε, θέλουμε να βλέπουμε ανθρώπους να δουλεύουν την επιχείρηση τους και να πουλάν το μεράκι τους και την τέχνη τους και εμείς να το πληρώνουμε ή θέλουμε να βλέπουμε πιτσιρικάδες σε μαγαζιά με αφεντικά που την βλέπουν μεγιστάνες και δίνουν μισθούς πίνας να πουλάνε σάπιο κρέας με το κιλό για να βγουν τα νούμερα;

Εγώ τότε και μάλιστα σε νεαρή ηλικία επέλεξα τον παππούλη, όχι για το concept της υγιής επιχείρησης που συντηρούσε αλλά γιατί είχε το καλύτερο πράμα που βρήκα στην αγορά, σήμερα θα τον επέλεγα και για την επιχείρηση του. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ , αν συνεχίσουμε να πριμοδοτούμε τα φθηνότερα του efood (που ζητάει τρελό νταβατζιλίκι στα μαγαζιά αφού οι καταναλωτές το προτιμούν) , τότε σε λίγα χρόνια θα βάζουν μέσα στην πίτα σκυλοτροφή για να ικανοποιήσουν τις προτιμήσεις μας.

 

Αν όμως ψάξουμε στην περιοχή μας και βρούμε τον ποιο ποιοτικό και ας είναι και 20-30 λεπτά ακριβότερος (και κάνουμε τον κόπο να πηγαίνουμε) τότε η "αγορά" θα πιάσει την τάση και θα κινηθεί προς τα εκεί. Ο επιχειρηματίας πάντα κυνηγά τις προτιμήσεις του καταναλωτικού του κοινού , όποιος τις αγνόησε έκλεισε!

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω fastfood και γενικά απέχω από fast foods εδώ και χρόνια, θέλω να σχολιάσω όμως το θέμα της τιμής, στην περιοχή μου ο γύρος (σουβλάκι τυλιχτό για τους Αθηνέους) κοστίζει από 2,00Ε μέχρι και 2,80Ε (ανάλογα το κατάστημα), Θεσσαλονίκη ακούω απο 2,80Ε έως 3,40Ε.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι φυσιολογικό, πιστεύω ότι τα γυράδικα δουλεύουν με λογικές τιμές και ανάλογο είναι και το προϊόν που πουλάνε, πλέον ο γύρος που τρώμε δεν έχει κρέας αλλά μόνο λίπος, οι τομάτες είναι άνοστες, η πίτα προκάτ και τα λάδια αλλάζονται όταν πλέον μαυρίσουν, ψάχνοντας το φθηνότερο κάναμε τα γυράδικα να πουλάνε το μέγεθος και όχι την ποιότητα, Θεσσαλονίκη τρως γύρο με περίπου 200gr κρέας στα 3ευρω, τα 200gr κρέας κατεψυγμένου γύρου κοστίζουν περίπου 0,80cents (υποθέτω 3,5/kg)  μία πίτα να κοστίζει 10cents και λίγες πατάτες μαζί με ρεύμα και σάλτσες να φτάνουν τον γύρο στο 1 ευρώ, αν υπολογίσουμε και την συσκευασία και τις χαρτοπετσέτες θα πρέπει να φτάνει κοντά στα 1,10ε.

Πουλώντας λοιπόν στα 3ευρώ θα πρέπει να αποδώσει φπα περίπου 0,70Ε άρα ο γύρος σκαρφαλώνει στα 1,80-2,00 ευρώ και άρα το κέρδος είναι το αναμενόμενο (περίπου 30%) που το θεωρώ λογικό.

Προσωπικά θα πλήρωνα ένα χειροποίητο γύρο με χειροποίητη πίτα και φρέσκια πατάτα μέχρι και 5 ευρώ, όταν ζούσα Θεσσαλονίκη είχα βρει ένα μικρό γυράδικο που δούλευε μέχρι το απόγευμα, είχε χειροποίητο γύρο και η μηχανή που τον έψηνε δούλευε με κάρβουνο και όχι με ρεύμα ή γκάζι, τότε που ο γύρος Θεσσαλονίκη κόστιζε περίπου 2,50ευρώ ο τύπος πουλούσε 100gr  γύρο στα 3,50Ε και μέχρι το απόγευμα πουλούσε και τα 25kg που έφτιαχνε και το έκλεινε και πήγαινε σπίτι του.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαλέξουμε, θέλουμε να βλέπουμε ανθρώπους να δουλεύουν την επιχείρηση τους και να πουλάν το μεράκι τους και την τέχνη τους και εμείς να το πληρώνουμε ή θέλουμε να βλέπουμε πιτσιρικάδες σε μαγαζιά με αφεντικά που την βλέπουν μεγιστάνες και δίνουν μισθούς πίνας να πουλάνε σάπιο κρέας με το κιλό για να βγουν τα νούμερα;

Εγώ τότε και μάλιστα σε νεαρή ηλικία επέλεξα τον παππούλη, όχι για το concept της υγιής επιχείρησης που συντηρούσε αλλά γιατί είχε το καλύτερο πράμα που βρήκα στην αγορά, σήμερα θα τον επέλεγα και για την επιχείρηση του. 

ε πες μας και το μαγαζι πιοο ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε παραγγέλνω ποτέ από εφαρμογές 

Είναι δεδομένο ότι το καπέλο που τους βάζουν κάποια στιγμή θα περάσει σε εμένα (αν δεν έχει περάσει ήδη)

Δεν είναι και τόσο τραγικό να έχεις 20 ευρώ στο πορτοφόλι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...