Προς το περιεχόμενο

Τιμη ΓΥΡΟΣ - Ψητοπωλεια


OliverTwist1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει δεν τρώμε ρε παιδιά και κάθε ημέρα γύρο-σουβλάκι από έξω.

Πες οτι τρως μια φορά την εβδομάδα από δύο γύρους να σκάσεις και αντί για 2€ που θα έπρεπε να έχει το παίρνεις 2,5€. Στον μήνα βγαίνει 4€ παραπάνω. Τώρα βέβαια αν τρώς 4 φορές την εβδομάδα από δύο γύρους το ποσό που πληρώνεις παραπάνω τον μήνα πάει στα 16€, αλλά είπαμε ελεύθερη αγορά είναι και άλλοι βγάζουν λιγότερο και άλλοι περισσότερο κέρδος από τον γύρο. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοφιξάρουν και τις τιμές μεταξύ τους ανα περιοχή.

Το θέμα είναι να είναι ποιοτικός και να τον ευχαριστιέσαι γιατί από όσο ξέρω  οι περισσότεροι γύροι που κυκλοφορούν είναι τυποποιημένοι και κατεψυγμένοι. Γιαυτό και άλλωστε έχουν και την ίδια γεύση πάνω κάτω. Σιγά μην κάτσει ο άλλος να κόψει να παστώσει δύο ώρες, παίρνουν την εταιρεία που το κάνει και βάζουν παραγγελία, π.χ. τρείς 10κίλους για αύριο. Τους βάζουν στην κατάψυξη και τους βγάζουν μια ώρα πριν για να ξεπαγώσουν και μετά επάνω στο μηχάνημα που τους ψήνει και έτοιμος. Σε μερικά γυράδικα έχουν και αυτό που κόβει τον γύρο και τον βγάζει σαν τσιγαρόχαρτο. Με αυτό έχουν μεγαλύτερο κέρδος αλλά για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον ο γύρος όταν κόβεται έτσι είναι χάλια.

Έχω εμπειρία...έχω φάει γύρους!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, momentum είπε

Να μειωθει η υπερτιμολογιση για να μειωθουν οι λιανικες τιμες σου περασε απο το μυαλο? 

Και παγκόσμια ειρήνη αν γίνεται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο θα ανοίξει ενα τέτοιο θέμα 1-2 φορές. Άλλο θέμα η τιμη, άλλο η γεύση και άλλο η ποιότητα ειδικά στα σουβλάκια. Από θεμα ποιότητας και γεύσης, απλά χειροτερευουν τα πράγματα όσο περνάνε τα χρόνια, είμαστε από τα άτομα που τρώμε σουβλάκια πάρα πολύ συχνά, γνωστό σουβλατζιδικο που το θεωρούσαμε εγγύηση εδώ Εξάρχεια σταματήσαμε να παραγγελνουμε, απλά δεν αντέχες να φας πάνω από τα μισά από όσα επερνες, δεν ξέρω για ποιον λόγο, το ίδιο μου είπε και φίλος που γύρισε από Αγγλία και πηγε να φάει εκεί, συζητούσαμε 5 λεπτά το θέμα αλλά δεν μπορούσαμε να βρούμε τι φταίει, δεν ήταν θέμα γεύσης αλλά το ότι δεν ήταν λαχταριστά τα σουβλάκια και οι πατάτες τα έτρωγες και έσκαγες λες και έτρωγες με το ζόρι, οπότε από αυτούς γιοκ πλέον, σε ένα άλλο παραπέρα παραγγελναμε αλλά παρόλο που ήταν νόστημα και απολαυστικά σουβλάκια, δύο φορές με πείραξε το στομάχι μου μετά από λίγες ώρες, τώρα έμειναν κάποιοι άλλοι που ναι μεν δεν τρελενεσαι από θεμα γεύσης αλλά τουλάχιστον δεν θα σε πειράξει το στομάχι. Είναι τραγικό πάντως ότι εδω και 10 χρόνια κοιτάς ποιο σουβλατζιδικο είναι λιγότερο σκατα και όχι ποιο είναι το καλύτερο. Το σουβλάκι ποτέ δεν θεωρούταν ως κάτι υγιεινό αλλά τουλάχιστον το γούσταρες και ήταν γευστικό, τώρα δεν ισχύει ούτε αυτό, το θεμα πατάτες είναι τραγικό όπου και να πας σε έτοιμο φαγητό και fast-food πλέον, ακομα και τα Goodys/Mcdonald κάνουν καλύτερες πατάτες από τα σουβλατζιδικα, γύρο έχω σταματήσει να τρώω αν και μου άρεσε πολυ γιατί με πειράζει. Το θέμα τιμής δεν έχει να κάνει με γεύση και ποιότητα, το κάθε μαγαζί έχει κάποια λειτουργικά και πάγια έξοδα οπότε είτε ποιότητα είτε οχι είτε καλά είτε σκατα, θα κοιτάξει να βάλει τις τιμές στον μέσο όρο με τους άλλους για να επιβιώσει και μετά ότι βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 minutes ago, AristidisZ said:

Καλά, μεταξύ μας και εσύ δε μας λες τίποτα, πέραν του ότι βάσει νόμου το σουβλάκι πρέπει να είναι γαμάτο, να στο σερβίρουν κάτω από την Ακρόπολη και να κάνει και 1.5€...  

Καλα μεταξυ μας δεν σε ρωτησε και κανενας και απο την ειρωνια και μονο που βγαζεις μπορει να συνεχισεις να μιλας μονος σου. 

 
Επεξ/σία από momentum
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και μια επιδότηση 40€ τον μήνα για να τρώμε σουβλάκια.

Γουστάρω, το τερμάτισες το θέμα :)

 

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ukforthemoment said:

Αν θες και μαγαζι και καλο σουβλάκι και θεα και σερβιτόρους που θα σου γεμίζουν το ποτηρι θα πρέπει να πληρώσεις.Δεν θες να πληρωσεις;

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Αυτά τα αντιμετωπίζουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, όχι μόνο τα σουβλατζίδικα.

Είπα εγώ ότι αυτό το αντιμετωπίζουν μονό τα σουβλατζίδικα? όχι, άλα η ερώτηση παραμένει είναι εφικτό ένα σουβλατζίδικο να πουλάει σε χαμηλή τιμή το τυλιχτό έχοντας να αντιμετώπιση όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 κιλό κρέας κάνει Χ € και βγάζει Ψ σουβλάκια στο σπίτι οπότε πρέπει να μου το πουλάει το σουβλατζίδικο  Χ/Ψ. Δουλεύει και με καφέ το ίδιο.

 

42 minutes ago, momentum said:

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Ποιος καθορίζει πόσο αξίζει; Εσύ; Ωραία, βάσει ποιας ανάλυσης; Γιατί πρέπει αυτό που πιστεύεις εσύ ότι αξίζει να είναι το σωστό;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, momentum είπε

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο κοστίζει πραγματικά στον σουβλατζή οπότε αυτό που λες "χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει" δεν παίζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, momentum είπε

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακριβή τιμή, χαμηλή ποιότητα σε σχέση με αυτό που είχες μάθει. Το θέμα είναι ότι η αξία είναι σχετική. Διαφορετικά το κοστολογείς εσύ, διαφορετικά η επιχείρηση , διαφορετικά εγώ που δε με ενδιαφέρει το σουβλάκι. Συνεπώς ζητάς εσύ και επιχειρηματίας άτυπα να συμφωνήσετε στο ποια είναι η σωστή τιμή. Εγώ το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι εφόσον η ζήτηση παραμένει σταθερή αν όχι αυξανόμενη έχει συμφωνηθεί η τιμή. Το σουβλάκι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης έχει σημασία αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, momentum είπε

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Πρόσεξε πως κοστολογείς κατι το οποιο δεν γνωρίζεις ........ πως θα το επαιρνες οταν κοστολογουσαν την δικη σου εργασια, και σου ελεγαν ότι αξιζεις τοσα;;;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από τις διαφωνίες για το που θα φάει κάνεις πιτόγυρο, αν το θέλει 1.5€ στο πάρκο, στην Ακρόπολη κ.τ.λ, η τιμή του ακολουθεί ότι και η υπόλοιπη ζωή στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Οι τιμές αυξάνονται, οι φόροι αυξάνονται, το εισόδημα των Γερμανών αυξάνεται, οπότε αυξάνονται και οι τιμές και στην παροικία τους.
Έτσι και τα σουβλατζίδικα, που σε χώρα που δεν παράγει και πολλά, αποτελεί βασικό πυλώνα φοροείσπραξης που μεταφέρεται στον καταναλωτή, πέραν τον κεφαλικών φόρων που έχει ο "επιχειρηματίας" σουβλατζής.
Επίσης αρκετοί έχουν πάει στο εξωτερικό και εκεί χρεώνουν από 4 και πάνω αντίστοιχα ταχυφαγεία, το σουβλάκι παραμένει φθηνό, οπότε το έχουν βάλει 2.50 και 2.80, ειδικά κέντρο που ήταν γεμάτο τουρίστες.
Τώρα επειδή κάποιος λέει καλύτερα μια πίτσα από 2 πιτόγυρα, απλά αστείο γιατί για καλή πίτσα θες τουλάχιστον 10€, οπότε για γρήγορο φαγητό είναι ακόμη το καλύτερο vfm και αν κάποιος δεν παίρνει γύρο κάθε μέρα και δεν βάζει πατάτες, είναι και μια χαρά γεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, NT1G said:

Ποιος καθορίζει πόσο αξίζει; Εσύ; Ωραία, βάσει ποιας ανάλυσης; Γιατί πρέπει αυτό που πιστεύεις εσύ ότι αξίζει να είναι το σωστό;

Για μενα μιλαω δεν σου ζητησα να ασπαστεις τη γνωμη μου ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν.

Δεν θα ανακαλυψουμε εδω τον τροχο. Η τιμη του σουβλακιου και οι διακυμανσεις της ειναι γνωστη πανω-κατω εδω και πολλα χρονια και θα οφειλει οπως και ολα τα ειδη να συμβαδιζει με το περιβαλλον στο οποιο πωλειται. Δηλαδη τις τιμες της χοντρικης, τη φορολογια, το μισθολογικο προφιλ της χωρας, διαφορους τοπικους παραγοντες και παει λεγοντας.

Τα ειπαμε και πιο πριν, γυρνα πισω και διαβασε μην λεμε τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...