Προς το περιεχόμενο

Τιμη ΓΥΡΟΣ - Ψητοπωλεια


OliverTwist1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Όχι παντα, δεν δουλεύει έτσι η αγορα, πιθανοτερο ειναι στην μειωμένη ζήτηση να κλείσουν αυτοι που δεν ειναι βιωσιμοι, και αυτοι που θα μείνουν να μονοπωλησουν την αγορα!!!

 

Είναι και αυτό μια άποψη αλλά όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά, δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης οπότε αναγκαστικά αν δεν αγοράζουμε οι τιμές θα πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Η αναθεωρείς τα κριτήρια σου ή έχεις δίκιο , η αγορά κάνει λάθος και εσύ έχεις βρει μια θαυμάσια ευκαιρία να βγάλεις πολλά λεφτά. Η γκρίνια δεν γεμίζει την τσέπη ούτε το στομάχι. (για τους γκρινιάρηδες το λέω)

Συμβαίνει να έχει η αγορά λάθος και όντως έχεις βρει μία καλή ευκαιρία για να βγάλεις λεφτά. 

Συμφωνώ απολύτως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, momentum είπε

Επειδη γνωριζω για αυτο δεν ανοιγω!

Περιπλοκο το θεμα κυριοι.

Α ρε μπαγασα......... εισε απο αυτους που θα μπορουσαν να έχουν εκατομμυρια αλλα δεν θέλουν..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, momentum said:

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Άνοιξε ρε κολλητε ένα γυραδικο και πούλα 1.5 ευρώ να δω κάτι! 🤑

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δεν είπαμε χαμηλή τιμή, αλλά νορμάλ. Όχι να έχει φτάσει το σουβλάκι/γύρος 3 και 3,5 ευρω. Αυτό με τους άλλους επαγγλεματίες το ανέφερα για να δείξω ότι και άλλοι έχουν τα ίδια έξοδα και τους ίδους φόρους αλλά παρ' όλα αυτά πουλάνε σε φυσιολικές τιμές τα προΪόντα τους.

Δηλαδή όλοι οι άλλοι επαγγελματίες πουλάνε σε φυσιολογικές τιμές έκτος από τα σουβλατζίδικα? δεν σου ακούγατε λίγο περίεργο αυτό? 100 ανθρώπους να ρωτήσεις θα πάρεις 100 διαφορετικές απαντήσεις για το ποιος κλάδος επαγγελματιών δεν έχει νορμάλ τιμές. Και στην τελική ποιος καθορίζει τις "νορμάλ τιμές"? Είναι απλό δεν σου αρέσει η τιμή δεν αγοράζεις, και εγώ το κανό αυτό και εσύ το κάνεις αυτό και όλοι μας το κάνουμε αυτό και με αυτόν τον τρόπο θα διαμορφωθεί η τιμή στην ελεύθερη αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με το γεγονός πως όλα τα μαγαζιά έχουν την ίδια κακή ποιότητα. Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα εάν και πλέον τα καλά μαγαζιά είναι πράγματι λίγα. Δεν ξέρω τι γίνεται Αθήνα αλλά εδώ Θεσσαλονίκη έχει ακόμα 3 - 4 μαγαζιά που κάνουν την διαφορά. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε ολόκληρη την Αθήνα δεν υπάρχουν 5 - 10 ψητοπωλεία με α΄ ποιότητα. Η αλήθεια είναι ότι η τιμή ανέβηκε, οι περισσότεροι εδώ  το έχουν πάει 2,80 με 3€ το πιτόγυρο. Αλλά τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη η ποσότητα μένει η ίδια. Με ένα πιτόγυρο έχεις γευματίσει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, momentum είπε

Δεν ζητησα πολυτελειες και κυριλικια, οταν τα θελω αυτα ξερω που θα τα βρω και τα πληρωνω και με το παραπανω. Ενα αξιοπρεπες γαμημενο σουβλακι ειπα οτι θελω να φαω ορθιος ή καθιστος χωρις να το πληρωσω ακριβοτερο απο αυτο που αξιζει.

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο που λεω? Πειτε μου ρε σεις δεν τα γραφω καλα τα ελληνικα? Δεν ειμαι σαφης?

Ακου να δεις τι θα κανεις.. Αν εχεις καποιο σουβλατζιδικο κοντα σου που να σου αρεσει σε ποιοτητα.. Πιάνεις το αφεντικο και κανεις συμφωνια!

Πχ Του λες θελω 16 τυλιχτα το μηνα με αυτην την ποσοτητα σε κρεας..! Διαπραγματευεσαι την τιμη-αποδειξη..   Και τωρα ερχομαι στο ρεζουμε!  Του λες θα σου δινω αρχες του μηνα ολο το ποσο για τα 16 τυλιχτα εκ των οποιων στο μηνα αν δεν καταναλωσω ολα τα τυλιχτα απλα τα χανω!!! 

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, e-tic είπε

Το 2014 υπήρχαν ακόμα κάποια σουβλατζίδικα με τυλιχτό στο €1,5 και μετριοκαλή ποιότητα.
Πλέον στα €2,20 η σαβούρα και €2,40-€2,60 το κάπως καλύτερο.

Στην κρήτη έδινα πρόπερσι €3,50 (γίγας) και φέτος έδωσα €5.

Εννοείτε οτι ο μισθός μου σε αυτά τα χρόνια έχει μείνει αμετάβλητος.
Σαφώς και έχω μειώσει την συχνότητα που τρώω έξω, και συνήθως ψάχνομαι για προσφορές, αλλά και πάλι αυτή η δυσαναλογία χτυπάει κάπως.

Οι περισσότεροι πλέον έχουν μειωμένο μισθό έως και 50%.

5 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Παιδιά, ένα πιτόγυρο αντί για δύο να κάνουμε και δίαιτα! 😛

Σοβαρά πάντως η μόνη άμυνα του καταναλωτή είναι το πορτοφόλι του. Αν πιστεύεται ότι είναι παράλογες οι τιμές στηρίξτε μαγαζιά που έχουν χαμηλότερες τιμές ή μειώστε τις ποσότητες.

Εγώ κάνω 2 δίαιτες γιατί δεν χορταίνω με την 1. 😁

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Για την ίδια χάλια γευση φταίει και ότι για γύρο υπάρχει μια ή δυο εταιρίες που πουλάνε έτοιμο κατεψυγμένο γύρο σε όλη την Ελλάδα.Κανενας δεν φτιάχνει μονος του ,δεν ξέρω και αν επιτρέπεται πλεόν ο χειροποίητος γύρος..Παίζει φυσικά και ´οτι ο απούλητος μπαίνει στο ψυγείο το βράδυ ,πράγμα που απαγορεύεται.

Αν ο γύρος δεν καταναλώνεται εντός της ημέρας αυτό γίνεται, συνήθως σε ψητοπωλεία που έχουν πολύ δουλειά "φεύγει".Κάποιοι που κρατούν τον γύρο 2-3 ημέρες, ίσως να παίρνουν και τηλέφωνο το γραφείο τελετών για φορμόλη. 😫

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

και μια επιδότηση 40€ τον μήνα για να τρώμε σουβλάκια.

Μόνο αν έχεις ετήσιο εισόδημα πείνας έως 7.000€ όπως για την επιδότηση ενοικίου.Αν βγάζεις 9.000-10.000€ είσαι ευκατάστατος. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anax111 είπε

Θα διαφωνήσω με το γεγονός πως όλα τα μαγαζιά έχουν την ίδια κακή ποιότητα. Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα εάν και πλέον τα καλά μαγαζιά είναι πράγματι λίγα. Δεν ξέρω τι γίνεται Αθήνα αλλά εδώ Θεσσαλονίκη έχει ακόμα 3 - 4 μαγαζιά που κάνουν την διαφορά. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε ολόκληρη την Αθήνα δεν υπάρχουν 5 - 10 ψητοπωλεία με α΄ ποιότητα. Η αλήθεια είναι ότι η τιμή ανέβηκε, οι περισσότεροι εδώ  το έχουν πάει 2,80 με 3€ το πιτόγυρο. Αλλά τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη η ποσότητα μένει η ίδια. Με ένα πιτόγυρο έχεις γευματίσει κανονικά. 

Μια χαρά ποιότητα έχουν. Δεν ξέρω που αναφέρονται, αλλά εγώ έχω βρει αρκετά σουβλατζίδικα σε διάφορες περιοχές με καλή ποιότητα. 
Έτσι και αλλιώς με γύρο, το κρέας πουθενά δεν έχει ποιότητα εκτός αν είναι χειροποίητος. Μπορεί να είναι καλύτερος κάπου σίγουρα, όποιος έχει πάει σε έκθεση εστίασης καταλαβαίνει, αλλό τα χειρότερα μέρη από τα ζώα μπαίνουν στους γύρους.
Στο σουβλάκι μπορεί κανείς να δει διαφορά στην ποιότητα, που είναι κανονικό κρέας.
Επίσης ζημιά κάνουν και οι πατάτες, που κυριώς εσείς και οι Κρητικοί έχετε κάνει μόδα να τιγκάρετε με σαβουρόπατάτες το σουβλάκι και λέει ο κόσμος τεράστιο.
Υπάρχουν σουβλατζίδικα με τίμιο σουβλάκι και καλή ποιότητα και τιμή για την εποχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Μια χαρά ποιότητα έχουν. Δεν ξέρω που αναφέρονται, αλλά εγώ έχω βρει αρκετά σουβλατζίδικα σε διάφορες περιοχές με καλή ποιότητα. 
Έτσι και αλλιώς με γύρο, το κρέας πουθενά δεν έχει ποιότητα εκτός αν είναι χειροποίητος. Μπορεί να είναι καλύτερος κάπου σίγουρα, όποιος έχει πάει σε έκθεση εστίασης καταλαβαίνει, αλλό τα χειρότερα μέρη από τα ζώα μπαίνουν στους γύρους.
Στο σουβλάκι μπορεί κανείς να δει διαφορά στην ποιότητα, που είναι κανονικό κρέας.
Επίσης ζημιά κάνουν και οι πατάτες, που κυριώς εσείς και οι Κρητικοί έχετε κάνει μόδα να τιγκάρετε με σαβουρόπατάτες το σουβλάκι και λέει ο κόσμος τεράστιο.
Υπάρχουν σουβλατζίδικα με τίμιο σουβλάκι και καλή ποιότητα και τιμή για την εποχή.

O πιο καλός γύρος που έχω φάει Αθήνα (με το λιγότερο λίπος δηλαδή) ήταν στο Mall στο Μαρούσι.

Αλλά νομίζω έχει κλείσει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skiabox είπε

O πιο καλός γύρος που έχω φάει Αθήνα (με το λιγότερο λίπος δηλαδή) ήταν στο Mall στο Μαρούσι.

Αλλά νομίζω έχει κλείσει πλέον.

Δεν ξέρω, δεν πατάω πολύ προς ΒΠ, αν και συνήθως από εκεί ανεβαίνουν οι τιμές.
Πάνε το σουβλάκι 3€ στο Μαρούσι, επειδή το αγοράζουν από "σουβλακερί" και όχι από σουβλατζίδικο, το πάνε και στο Κέντρο.
Το λίπος είναι το βασικό συστατικό του γύρου, αλλιώς βάζει κανείς μπριζόλα ή φιλέτο. Ο γύρος πρέπει να ψηθεί και να καεί το λίπος του και να τραγανίσει.
Έχει μια χαρά σουβλατζίδικα και στο Κέντρο, Πετράλώνα, Κουκάκι, Καλλιθέα, Παλαιό Φάληρο, Μοναστηράκι, Νέα Σμύρνη, Μοσχάτο, Πειραιά, Γλυφάδα, Φιλαδέλφεια που θυμάμαι τώρα να έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα πηρα ενα τυλιχτο στα 2.70€, καλη ποιοτητα αλλα ακριβο. Γενικα ανεβηκαν λιγο οι τιμες απο οτι βλεπω, λιγοι κρατησανε χαμηλα. 

Συνηθως παιρνω απο συγκεκριμενο ψητοπωλειο με 2.60€ στο ιλιον (ο δασκαλος) και αν πειναω πολυ παιρνω το "θεσσαλονικιωτικο" με εξτρα γυρο (παει 170γρ λεει) στα 3.30€ και σκαω κανονικα. Ναι ειναι ακριβο αλλα τουλαχιστον ειναι ποιοτικο (εχουν και τις πατατες με φλουδιτσα) και το θεωρω φτηνοτερο και πιο χορταστικο απο πιτσα/burger, εκτος και αν παρω πιτσες σε προσφορα 1+1 κτλ οπου ενταξει αξιζει γιατι εχεις και αλλη ποικιλια στα toppings κτλ.

Επεξ/σία από Darky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χαζολογάω διαβάζοντας τι γράφετε να ξέρετε... 😁

ελάχιστα, πάνω στο θέμα, γυράδικο στο κέντρο της αθήνας έχει τυλιχτό γύρο 2,30. μέτρια κατάσταση αλλά ξαποστέλνει 2 σούβλες την μέρα.

στην γειτονιά μου, έχει 2,50+ και του ξεμένει κιόλας καμιά φορά, αλλά κλάσης καλύτερο σε ποιότητα χώρια το περισσότερο υλικό. με το ζόρι κλείνει.

 

συμπέρασμα; αν το θες όσο πιο φθηνό, μπορεί να είναι και μάπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Όχι παντα, δεν δουλεύει έτσι η αγορα, πιθανοτερο ειναι στην μειωμένη ζήτηση να κλείσουν αυτοι που δεν ειναι βιωσιμοι, και αυτοι που θα μείνουν να μονοπωλησουν την αγορα!!!

Πολλά σουβλατζιδικα και όχι μόνο κλείνουν κάθε χρόνο, το θέμα είναι πως αλλά τόσα ανοίγουν, οπότε στην σούμα δεν υπάρχει διαφορά, αυτα που λειτουργούν χρόνια και έχουν σταθερή πελατεία δεν κλείνουν. 

Πάντως, δεν είναι μόνο τα σουβλατζιδικα με την χάλια ποιότητα και υψηλή τιμή, το ίδιο θα έλεγα για άπειρα μαγαζιά με σνακ κρουασάν τυροπιτες σφολιατοειδη και καφέδες, παλιά έτρωγα πολυ απο αυτά αλλά τα έκοψα, τολμώ να πω ότι έβλεπα και αντιλαμβανομουν την σαπιλα με το καλημέρα, παλιότερα ήταν πολύ καλύτερα, τώρα προτιμώ μόνο 1-2 φουρνους με ωραία και καλα τέτοια προϊόντα και πολύ περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...