Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, pigos23 είπε

dinos234 εσυ ειχες κ διπλωμα για 50ρι ή οχι;

Θα ρωτησω αυριο μεθαυριο τι γινετε σε αυτη την περιπτωση

Όχι δεν είχα για 50αρακι και ήταν βλακεια μου αμέλεια που δνε είχα βγάλει εξαρχής και για μηχανάκι μαζί με το δίπλωμα αυτοκινήτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με πήραν από μια σχολή που είχα αφήσει το τηλέφωνό μου για να με πάρουν όταν θα έχουν νεότερα.

Μου είπε η κοπέλα ότι το κόστος είναι 150€ με όλα μέσα, και ίσως υπάρχει δυνατότητα για κάτι καλύτερο αν συνεννοηθώ με τον υπεύθυνο.

Επίσης ότι μπορώ να κάνω ένα διπλό και ένα τριπλό μάθημα.

Edit: μίλησα με τον υπεύθυνο της σχολής, και μου είπε ότι τα 150€ είναι το κόστος χωρίς τα μαθήματα, lol. Αν θέλω (trollol) να κάνω μαθήματα αυτά χρεώνονται 15€/έκαστο.

Εκτιμά ότι μετά από κάποιο διάστημα, ενδεχομένως κάποιους μήνες να πέσει από 150€ στα 130€ (πάλι χωρίς τα μαθήματα).

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Μόλις με πήραν από μια σχολή που είχα αφήσει το τηλέφωνό μου για να με πάρουν όταν θα έχουν νεότερα.

Μου είπε η κοπέλα ότι το κόστος είναι 150€ με όλα μέσα, και ίσως υπάρχει δυνατότητα για κάτι καλύτερο αν συνεννοηθώ με τον υπεύθυνο.

Επίσης ότι μπορώ να κάνω ένα διπλό και ένα τριπλό μάθημα.

Edit: μίλησα με τον υπεύθυνο της σχολής, και μου είπε ότι τα 150€ είναι το κόστος χωρίς τα μαθήματα, lol. Αν θέλω (trollol) να κάνω μαθήματα αυτά χρεώνονται 15€/έκαστο.

Εκτιμά ότι μετά από κάποιο διάστημα, ενδεχομένως κάποιους μήνες να πέσει από 150€ στα 130€ (πάλι χωρίς τα μαθήματα).

Για τα χαρτια εχουμε κανενα νεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σε ποια χαρτιά αναφέρεσαι;

Καποια βεβάιωση οτι εχεις παρακολουθησει τα μαθηματα ή οτι περιμενεις το δίπλωμα  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πάλι με τον ιδιοκτήτη της σχολής οδηγών, τον ρώτησα αν δίνει βεβαίωση παρακολούθησης ακόμα κι αν δεν τα έχεις παρακολουθήσει, μου είπε ναι, αλλά:

1. Η ανανέωση του διπλώματος θα πάρει γύρω στους δύο μήνες

2. Δε δέχονται ακόμα τις αιτήσεις, απ' ότι κατάλαβα στο υπουργείο μεταφορών. Αυτή είναι σημερινή ενημέρωση που είχε. Όταν έχει νεότερο θα με πάρει να μου πει.

Φαντάζομαι ότι με το προσωρινό χαρτί που θα δίνουν (αν δίνουν) θα είσαι κομπλέ σε έλεγχο, ούτως ή άλλως σε απλό έλεγχο (χωρίς να έχεις προκαλέσει στο δρόμο ή να είσαι καγκουρας πιτσιρικάς με κωλοφτιαγμένο που ακούγεται στο διπλανό δήμο) ξέρω πολλές περιπτώσεις που αν έχεις μόνο δίπλωμα αυτοκινήτου δε σου λένε τίποτα.

Το θέμα είναι σε περίπτωση ατυχήματος τι θα γίνει με την ασφαλιστική. Αυτοί και 100% νόμιμος να είσαι ψάχνουν διόδους να γλιτώσουν αποζημιώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Καποια βεβάιωση οτι εχεις παρακολουθησει τα μαθηματα ή οτι περιμενεις το δίπλωμα  ?

Προσωπικά μου είπαν πως δεν δίνουν τίποτα που γράφτηκα ούτε βεβαίωση ούτε φαίνομαι στο σύστημα ότι παρακολούθησα τα 5 μαθήματα. Μόνο το νέο δίπλωμα παίρνεις μου είπαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Προσωπικά μου είπαν πως δεν δίνουν τίποτα που γράφτηκα ούτε βεβαίωση ούτε φαίνομαι στο σύστημα ότι παρακολούθησα τα 5 μαθήματα. Μόνο το νέο δίπλωμα παίρνεις μου είπαν 

Αν δίνεις το δίπλωμα αυτοκινήτου μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά, πώς θα κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μέχρι να σου έρθει το ανανεωμένο;

Εκτός κι αν εννοείτε ότι δίνεις φωτοτυπία και έχεις πάντα το κανονικό μαζί σου και όταν σου έρθει το ανανεωμένο απλά το πετάς ή το βάζεις στο συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν δίνεις το δίπλωμα αυτοκινήτου μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά, πώς θα κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μέχρι να σου έρθει το ανανεωμένο;

Εκτός κι αν εννοείτε ότι δίνεις φωτοτυπία και έχεις πάντα το κανονικό μαζί σου και όταν σου έρθει το ανανεωμένο απλά το πετάς ή το βάζεις στο συρτάρι.

Κανονικά έχω το δίπλωμα μου τώρα αυτοκινήτου απλα μου είπε όταν θα έρθει το καινούργιο δίπλωμα το οποίο θα αναγράφει και για μηχανάκι θα κάνω ανταλλαγή το καινούργιο δίπλωμα με το παλιό. 

Απλά δεν δίνουν μου είπε κάτι ένα χαρτί ότι πχ έκανα τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα για να μπορώ να κυκλοφορώ το μηχανακι αυτό το διάστημα 

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Κανονικά έχω το δίπλωμα μου τώρα αυτοκινήτου απλα μου είπε όταν θα έρθει το καινούργιο δίπλωμα το οποίο θα αναγράφει και για μηχανάκι θα κάνω ανταλλαγή το καινούργιο δίπλωμα με το παλιό. 

Απλά δεν δίνουν μου είπε κάτι ένα χαρτί ότι πχ έκανα τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα για να μπορώ να κυκλοφορώ το μηχανακι αυτό το διάστημα 

Το δίπλωμα μου το έβγαλε η σχολή φωτοτυπία την ταυτότητα και έδωσα και φωτογραφίες ή μια η 2 πήρε δεν θυμάμαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη από ότι κατάλαβα τα πράγματα είναι μπερδεμένα ελπίζω να ξεκαθαρίσουν και σύντομα και να δίνουν ένα χαρτί έστω να μπορείς να κυκλοφορήσεις το μηχανάκι έως ότου πάρεις το δίπλωμα στα χέρια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν δίνεις το δίπλωμα αυτοκινήτου μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά, πώς θα κυκλοφορείς το αυτοκίνητο μέχρι να σου έρθει το ανανεωμένο;

Εκτός κι αν εννοείτε ότι δίνεις φωτοτυπία και έχεις πάντα το κανονικό μαζί σου και όταν σου έρθει το ανανεωμένο απλά το πετάς ή το βάζεις στο συρτάρι.

Όταν αλλάζεις δίπλωμα δίνεις το παλιό πίσω, προφανώς και δεν το κρατάς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2021 στις 1:17 ΜΜ, STAVR76 είπε

κατέθεσα τα δικαιολογητικά μεσω σχολής πριν ενα μήνα περίπου. 

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

 

2. Δε δέχονται ακόμα τις αιτήσεις, απ' ότι κατάλαβα στο υπουργείο μεταφορών. Αυτή είναι σημερινή ενημέρωση που είχε. Όταν έχει νεότερο θα με πάρει να μου πει.

Εδω ο άνθρωπος λεει οτι εκανε αίτηση πριν ενα μήνα

Θα τρελαθούμε με αυτο το ινσομνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εδω ο άνθρωπος λεει οτι εκανε αίτηση πριν ενα μήνα

Θα τρελαθούμε με αυτο το ινσομνια

Νταξ επειδή έχω μιλήσει με 2-3 σχολές, αυτό δεν παίζει.

Εκτός κι αν είναι τόσο μπροστά στην επαρχία σε σχέση με την Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...