Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αναρωτιεμε αμα με πιασει η τροχαια με 125ρι scooter κ δουνε την αδεια οδηγησης μου (καινουριου τυπου μεγεθους καρτας) οτι γραφει οτι οδηγω χρονια 50ρι κ αυτοκινητο με γραφουν ή οχι ;

Επερνα σημερα στη τροχαια στο μεταξουργειο κ ουτε που απαντουσαν στο τηλεφωνο

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εγω αναρωτιεμε αμα με πιασει η τροχαια με 125ρι scooter κ δουνε την αδεια οδηγησης μου (καινουριου τυπου μεγεθους καρτας) οτι γραφει οτι οδηγω χρονια 50ρι κ αυτοκινητο με γραφουν ή οχι ;

Πολλοί ρωτάτε το ίδιο πράγμα. Αν δεν έχετε μαζί σας δίπλωμα που να αναγράφει επάνω την ικανότητα οδήγησης του οχήματος το οποίο οδηγείτε τη στιγμή του ελέγχου βεβαιώνεται παράβαση ότι δεν έχετε δίπλωμα

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω τα πράγματα είναι απλά με δίπλωμα αυτοκινήτου μόνο οδηγείς 50cc χωρίς άλλη διαδικασία 

Με διπλωμα αυτοκινήτου και ΑΜ οδηγείς 125 χωρίς άλλη διαδικασία ενσωματωμένο στο νεο δίπλωμα και όχι το παλιό της τροχαίας 

Από εκεί και πέρα θα πρέπει με δίπλωμα  αυτοκινήτου αν έχεις μόνο να κάνεις τα μαθήματα και να περιμένεις να σου βγει το νέο δίπλωμα οδήγησης με τον κωδικό 121

Με βεβαιώσεις και άλλα τέτοια δεν είσαι καλυμμένος, υπομονή κανα 2 με 3 μήνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, STAVR76 είπε

Παιδιά νομίζω τα πράγματα είναι απλά με δίπλωμα αυτοκινήτου μόνο οδηγείς 50cc χωρίς άλλη διαδικασία 

Με διπλωμα αυτοκινήτου και ΑΜ οδηγείς 125 χωρίς άλλη διαδικασία ενσωματωμένο στο νεο δίπλωμα και όχι το παλιό της τροχαίας 

Από εκεί και πέρα θα πρέπει με δίπλωμα  αυτοκινήτου αν έχεις μόνο να κάνεις τα μαθήματα και να περιμένεις να σου βγει το νέο δίπλωμα οδήγησης με τον κωδικό 121

Με βεβαιώσεις και άλλα τέτοια δεν είσαι καλυμμένος, υπομονή κανα 2 με 3 μήνες 

Εγώ δε καταλαβαίνω πως οδηγείς κάτι όταν στο δίπλωμά σου η αντίστοιχη θέση είναι κενή ;

Είναι συμπληρωμένο το ΑΜ στα διπλώματά σας ;

Αν όχι, πως μπορείτε να οδηγείτε μοτοποδήλατο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6χρονια ελαχιστο για διπλωμα αυτοκινητου-κατοχος.τουλαχιστον 27ετων. 5πρακτικα μαθηματα και μετα ανοιγει το διπλωμα για μηχανακι ως 125.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το δίπλωμα καμία 15ετία και περασμένο μέσα σ' αυτό και το 50άρι τι γίνεται;

Μου έχουν πει κάποιοι οτι ανεβαίνω αυτόματα στα 125 αλλά ακόμη γίνεται ένας χαμός για να πάρω καθαρή απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

 

Είναι συμπληρωμένο το ΑΜ στα διπλώματά σας ;

 

ναι

1 ώρα πριν, STAVR76 είπε

 

Με διπλωμα αυτοκινήτου και ΑΜ οδηγείς 125 χωρίς άλλη διαδικασία ενσωματωμένο στο νεο δίπλωμα και όχι το παλιό της τροχαίας 

 

που το θυμηθηκες το παλιο το πρασινο

ολος ο κοσμος καρτες εχει που αναφερουν πισω τι οδηγας

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Πολλοί ρωτάτε το ίδιο πράγμα. Αν δεν έχετε μαζί σας δίπλωμα που να αναγράφει επάνω την ικανότητα οδήγησης του οχήματος το οποίο οδηγείτε τη στιγμή του ελέγχου βεβαιώνεται παράβαση ότι δεν έχετε δίπλωμα

μα.απ την στιγμη που πληρω τις προυποθεσεις γκαβος ειναι ο αστυνομικος δεν βλεπει ποσο καιρο οδηγω 50ρι κ αμαξι;

Γιατι να με γραψει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pigos23 είπε

μα.απ την στιγμη που πληρω τις προυποθεσεις γκαβος ειναι ο αστυνομικος δεν βλεπει ποσο καιρο οδηγω 50ρι κ αμαξι;

Γιατι να με γραψει;

Γιατί δεν έχεις δίπλωμα που να αναγράφει ότι μπορείς να οδηγείς 125.

Επίσης μπορεί να σε γράψει και αν έχεις δίπλωμα και δεν το έχεις μαζί

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γιατί δεν έχεις δίπλωμα που να αναγράφει ότι μπορείς να οδηγείς 125.

Επίσης μπορεί να σε γράψει και αν έχεις δίπλωμα και δεν το έχεις 

 

Στο δίπλωμα το καινούργιο πάλι δεν θα σου έχει τσεκαρισμένο την κατηγορία Α1, απλά στην κατηγορία Β θα έχει δίπλα των κωδικό 121 και τίποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Επίσης μπορεί να σε γράψει και αν έχεις δίπλωμα και δεν το έχεις μαζί

 

 Αυτό μάλλον δεν ισχύει πια, γιατί έχουν online σύστημα που το βλέπουν άμεσα αν έχεις δίπλωμα ή όχι. Δεν είμαι σίγουρη όμως κ πάντα έχω το δίπλωμα μαζί, μιας και δεν είναι εύκολο να βρω την ταυτότητά μου :)

Αυτό που αναφέρετε όλοι σας για παράβολα και τέτοια, ξέρετε ότι δεν ισχύει. Ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα για παράβολο, είναι ταρίφα των σχολών οδήγησης και λένε αερολογίες. Ο νόμος βγήκε έτσι για να είναι εύκολο, γρήγορο κ οικονομικό να βγάλεις το νέο δίπλωμα. Και όλα τα προσχέδια του νόμου μιλούσαν για 3 μαθήματα κ όχι 5...

 

 

Επεξ/σία από vampira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vampira είπε

Αυτό μάλλον δεν ισχύει πια, γιατί έχουν online σύστημα που το βλέπουν άμεσα αν έχεις δίπλωμα ή όχι.

Το άρθρο 100 του ΚΟΚ είναι σαφές και ακόμα σε ισχύ. Αυτό που βλέπουν είναι αν είναι ασφαλισμένο ή όχι το αμάξι. Για δίπλωμα πρώτη φορά το ακούω και μου φαίνεται απίθανο να ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως 

Σε βλεπουνε online

Διπλωμα εχω που γραφει ποσα χρονια οδηγω αυτοκινητο κ μοτοποδηλατο κ ταυτοτητα που λεει ποσο χρονων ειμαι

Σε τι ειμαι παρανομος;

Έχεις άδεια οδήγησης Αυτοκινήτου και Μοτοποδηλάτου;

Τότε μπορείς να οδηγήσεις

Μοτοσυκλέτα έως 125cc

 με τις προϋποθέσεις:

  • Kατοχή της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Κατοχή της κατηγορίας Μοτοποδηλάτου πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Συμπλήρωση της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Σε τι ειμαι παρανομος;

Αν δεν έχεις κάνει τα 5 μαθήματα που ορίζει ο νόμος και δεν έχεις δίπλωμα που να το αποδεικνύει όπως ορίζει ο ΚΟΚ είσαι παράνομος. Τι δεν καταλαβαίνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με ξαναπήρε ο ιδιοκτήτης της σχολής οδηγών που μιλούσα το πρωί, μου είπε ότι η τελευταία ενημέρωση που έχουν είναι ότι όταν καταθέσει τα χαρτιά θα μου δώσει προσωρινό με το οποίο θα μπορώ να κινούμαι κανονικά, και εκτιμά ότι αυτό θα πάρει λίγες μέρες.

Η έκδοση του ανανεωμένου διπλώματος όμως θα πάρει γύρω στους δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...