Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντωμεταξύ ισχύει ότι λέει και εδώ Ισοδυναμία διπλωμάτων – Προϋποθέσεις – ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. | gorgolis.gr ;  (και χωρίς Μαθήματα) ;

Έχεις άδεια οδήγησης Αυτοκινήτου και Μοτοποδηλάτου;

Τότε μπορείς να οδηγήσεις

Μοτοσυκλέτα έως 125cc

 με τις προϋποθέσεις:

  • Kατοχή της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Κατοχή της κατηγορίας Μοτοποδηλάτου πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Συμπλήρωση της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών

Είχα μία άδεια μοτοποδηλάτου από τα 16 μου ( τώρα 46 ) .  Για να ρωτήσω και αν μπορώ να κάνω και μόνος την διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, geobikas είπε

Εντωμεταξύ ισχύει ότι λέει και εδώ Ισοδυναμία διπλωμάτων – Προϋποθέσεις – ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. | gorgolis.gr ;  (και χωρίς Μαθήματα) ;

Έχεις άδεια οδήγησης Αυτοκινήτου και Μοτοποδηλάτου;

Τότε μπορείς να οδηγήσεις

Μοτοσυκλέτα έως 125cc

 με τις προϋποθέσεις:

  • Kατοχή της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Κατοχή της κατηγορίας Μοτοποδηλάτου πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Συμπλήρωση της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών

Είχα μία άδεια μοτοποδηλάτου από τα 16 μου ( τώρα 46 ) .  Για να ρωτήσω και αν μπορώ να κάνω και μόνος την διαδικασία.

Ενδιαφέρομαι και εγώ. Λες αν ρωτήσουμε στα ΚΕΠ να μπορούμε να τρέξουμε την διαδικασία μόνοι μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενσωμάτωση της άδειας μοτοποδηλάτου στο νεο διπλωμα μου ειπαν οτι θα κάνει απο τρεις έως εξι μήνες, κατέθεσα τα δικαιολογητικά μεσω σχολής πριν ενα μήνα περίπου. Με το πράσινο της τροχαίας δεν μπορείς να οδηγήσης δεν ισχύει αν σε πιάσουν σε γράφουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, STAVR76 είπε

Η ενσωμάτωση της άδειας μοτοποδηλάτου στο νεο διπλωμα μου ειπαν οτι θα κάνει απο τρεις έως εξι μήνες, κατέθεσα τα δικαιολογητικά μεσω σχολής πριν ενα μήνα περίπου. Με το πράσινο της τροχαίας δεν μπορείς να οδηγήσης δεν ισχύει αν σε πιάσουν σε γράφουν. 

Υπήρχε η νομοθεσία πριν ενα μήνα, ποτε ψηφίστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου είχαν πει εμένα είναι και από την αστυνομία ότι αν είχα για 50 κυβικά αυτόματα θα γινόταν ανανέωση σε 125 κυβικά από την στιγμή που δεν είχα βγάλει για μηχανάκι έπρεπε να παρακολουθήσω 5 μαθήματα για να ενσωματωθεί στο δίπλωμα από 45 με 3 μήνες μου είπαν από την σχολή οδηγών κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα τελικα τα 5 πρακτικα δεν ειναι για ολους

Δλδ εγω που εχω διπλωμα το καινουριο που αναφερει απο ποτε οδηγω αυτοκινητο κ μοτοποδηλατο πρεπει να παω σε σχολη;;;

Δεν ενοειτε δλδ οτι μπορω να οδηγω κ 125;

Πρεπει να γραφτει στο διπλωμα κ να πληρωσουμε παραβολα;

Ετσι οπως τα γραφει ο γκοργκολης δεν χρειαζετε κατι αλλο

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι μου είπαν τροχαία σχολή ακόμη τα πράγματα από ότι κατάλαβα είναι λίγο μπερδεμένα. 

Μου είπαν ότι μέχρι 50 κυβικά μπορούμε να οδηγήσουμε ελεύθερα μας καλύπτει ο νέος νόμος και εφόσον έχουμε κάποια χρόνια το δίπλωμα αυτοκινήτου. 

Για έως 125 κυβικά εκεί θα πρέπει να πληρώσουμε παράβολο 200 ευρώ για βεροια τα οποία είναι και 5 πρακτικά μαθήματα. 

Εαν κάποιος έχει για 50 κυβικά δίπλωμα αυτόματα γίνεται ανανέωση για 125 μου είπαν. 

Εγώ δυστυχώς δεν είχα για μηχανάκι και πλήρωσα 200 ευρώ για 125. 

Δεν ισχύει το δίπλωμα για εξωτερικό μου είπαν. 

Δεν δίνουν κάποιο χαρτί ότι έκανες τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα οπως και ούτε φαίνεσαι στο σύστημα. ( τεράστια βελάκια με ξενέρωσε) 

Κάνεις μόνο αλλαγή το παλιό δίπλωμα με το καινούργιο 45 με 3 μήνες μου είπαν μέχρι τότε είμαι παράνομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dinos234 είπε

 

Εαν κάποιος έχει για 50 κυβικά δίπλωμα αυτόματα γίνεται ανανέωση για 125 μου ειπαν.

Καλο αυτο....Αρα εμεις δεν κανουμε τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Καλο αυτο....Αρα εμεις δεν κανουμε τιποτα....

Ρώτησε καλύτερα την διαδικασία που θα πρέπει να κάνεις για να γίνει ανανέωση σε 125 από τροχαία μου είπαν απλά ότι γίνεται αυτόματα ανανέωση αν έχεις 50 κυβικά δίπλωμα απλά καλύτερα να ρωτήσεις ίσως χρειαστεί να κάνεις καμιά διαδικασία για να φαίνεται και στο δίπλωμα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Νομίζω και στην υπόλοιπη Ελλάδα 200 είναι ή κάνω λάθος?

Δεν γνωρίζω για βεροια που ρώτησα 200 μου είπαν όσους ρώτησα είναι αρκετά τα χρήματα αν υποθέσουμε ότι είναι μόνο 5 μαθήματα στη ουσία από ότι είπαν είναι τα παράβολα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dinos234 είπε

Δεν γνωρίζω για βεροια που ρώτησα 200 μου είπαν όσους ρώτησα είναι αρκετά τα χρήματα αν υποθέσουμε ότι είναι μόνο 5 μαθήματα στη ουσία από ότι είπαν είναι τα παράβολα. 

Δε λέει ρε παιδιά πόσο είναι τα παράβολα κάπου ;

μου φαίνεται υπερβολικά υψηλό το ποσόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nabuko είπε

Νομίζω και στην υπόλοιπη Ελλάδα 200 είναι ή κάνω λάθος?

Δεν γνωρίζω για βεροια που ρώτησα 200 μου είπαν όσους ρώτησα είναι αρκετά τα χρήματα αν υποθέσουμε ότι είναι μόνο 5 μαθήματα στη ουσία από ότι είπαν είναι τα παράβολα. 

Δεν γνωρίζω αν αναγράφεται πουθενά εγώ που ρώτησα μου είπαν απλά είναι 200 ευρώ για τα παράβολα λέω μάλιστα πήγα γράφτηκα ήθελε φωτογραφίες ταυτότητας ταυτότητα και φωτοτυπία το δίπλωμα. Τα λεφτά τα έδωσα κατευθείαν και βλακεια μου έπρεπε μόνο κανα 50 μπροστά. Ρώτησα και αν δίνουν κάνα χαρτί αν φαίνομαι στο σύστημα και μου είπαν ότι τίποτα από τα δύο κάτι που με στεναχώρησε διότι τώρα το είχα ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...