Προς το περιεχόμενο

Αλφα BONUS εξαργύρωση με τους μισούς πόντους μονο δυο Τετάρτες


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό νομίζω ότι είναι μονο αν έχει βάλει πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα της Alpha Bank.

Παίζει να είναι η καλύτερη αναλογία πόντων/ευρώ βέβαια.

Ναι ισχύει καθώς και γω με πάγια εντολή εξοφλώ τον λαγαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, dim_plo είπε

Επιβεβαιώνω ότι ισχύουν τα παραπάνω που σημείωσα με bold.
 

Γνωρίζεις κανείς αν υπάρχει δυνατότητα «πίστωσης» του λογαριασμού κινητής με εξαργύρωση πόντων σε φυσικά καταστήματα της Vodafone, κατά τρόπο όμοιο με αυτόν που ανέφεραν οι πιο πάνω για online πληρωμές για το Φυσικό Αέριο;

Εξηγούμαι: Μηνιαίο πάγιο κινητής τηλεφωνίας: 16€

Εξόφληση λογαριασμού με εξαργύρωση 3000 πόντων (6000/2, μόνο για την επόμενη Τετάρτη) που αντιστοιχούν σε 15€ και χρέωση 1€ της κάρτας.

Τώρα πια που δεν υπάρχει ύπολοιπο οφειλής, θα μπορούσα να «πιστώσω» τον λογαριασμό μου κάνοντας εξαργύρωση πόντων; Π.χ. ζητώ να προ-πληρώσω 26€, κάνω εξαργύρωση 5000 πόντων (10000/2, που θα ισχύει ξανά την επόμενη Τετάρτη) και χρεώνομαι 1€ στην κάρτα μου. Και αν ναι, θα μπορουσα να το επαναλάβω όσες φορές θέλω;

Δεν γνωρίζω για την συγκεκριμένη περίπτωση, θυμάμαι όμως ότι γενικά σαν προϋπόθεση για εξαργύρωση ήταν η χρέωση ενός ποσού στην κάρτα (π.χ. 2€) ή η αγορά κάποιου προϊόντος.

Στην περίπτωση της πληρωμής λογαριασμού θα μπορούσε να προϋποθέτει την πληρωμή και ενός μικροποσού ώστε να μπορεί να γίνει εξαργύρωση. Ίσως π.χ. να σου πουν κάνε πληρωμή 2 Ευρώ ώστε να ανοίξουν οι επιλογές εξαργύρωσης και να μπορεί εκεί να επιλέξει την εξαργύρωση των 5.000 πόντων. Ακριβώς όπως το λες δηλαδή. Θεωρώ ότι θα γίνεται, θα πρέπει όμως να το δοκιμάσεις επιτόπου, αν τυχόν δεν το έχει δοκιμάσει ήδη κάποιο μέλος για να σου πει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό νομίζω ότι είναι μονο αν έχεις βάλει πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα της Alpha Bank, χρεωστική δεν δέχεται.

Δεν ισχύει. Έχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξόφλησης με χρεωστική κάρτα (Alpha Bank Enter Bonus Mastercard) και η εξαργύρωση των 1500 πόντων γίνεται αυτόματα, κάθε μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ εξαργύρωση, πως ακριβώς λειτουργεί;

Π.χ στον Βασιλόπουλο, κάνω ψώνια αξίας 25€, εξαργυρώνω 2.500 πόντους και παίρνω έκπτωση 20% στην αγορά αυτή, οπότε πληρώνω τελικά 20€;

ab_eksargyrosi_bonus_info_box.png?h=529&


Επίσης, οι παρακάτω προσφορές πως λειτουργούν;

Αγοράζω π.χ Barilla Penne, εξαργυρώνω 700 πόντους και πόση έκπτωση έχω στην τιμή; 100% οπότε βγαίνει «τσάμπα»;

plaisio_autumn_01.png?h=884&w=481&la=el&

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Σε όποια τράπεζα έχω ζητήσει εσκεμμένα να κόψω την κάρτα λόγω ετήσιας συνδρομής, επι τόπου "στη χαρίζουν" για πάντα.

Πειραιώς Mastercard (Yellows ---> Σκλαβενίτης/Shell)

Eurobank Visa classic (€πιστροφή --> ΕΚΟ (3%)

Αlpha Bonus Visa (Bonus --> BP/Hondos Center)

Ωραία.

Θα το δοκιμάσω, μήπως μπορέσω να κόψω επιτέλους την Αlpha Bonus... μόλις βρω κάπως να ξοδέψω τους άχρηστους πόντους σε κάτι χρήσιμο.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

μπορείς φτιάνει να ξεπεράσει το ποσο στο σύνολο .. πως να στο πω , κατι κανει 100 ε κ εξαργυρώνεις χ πόντους για ολο αυτο το ποσο των 100 ε, αλλα επειδη το κάνεις με καρτα πρέπει να χρεωθεί ένα ποσό στη καρτα έστω κ 10 λεπτα. οπότε παρε κατι ακόμα να ξεπερνάει το ποσό κατά 1 ευρώ πχ

προσέξτε τωρα.. απο το ιντερνετ έχουν κανει πουστια και μπορείς κ εξαργυρώνεις μαξ μέχρι ενα ποσο πχ 180 000 =360 ε πόντους αν όμως πας σε κατάστημα εξαργυρώνεις εως 3600 ευρώ, εχω αγορασει ετσι tv απο 1500 ε 750 εξαργυρώνοντας πόντους ενω online μπορούσα να εξαργυρώσω εως 360 ε αν θυμάμαι καλα

Αυτό που λες για την εξαργύρωση on line δεν ισχύει. Εγώ εξαργύρωσα χτες 163.500 πόντους on line από αγορά που έκανα στον Κωτσο (το μέγιστο οριο εξαργύρωσης είτε on line είτε σε φυσικό κατάστημα του Κωτσόβολου είναι 3.600€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ctasis είπε

Αυτό που λες για την εξαργύρωση on line δεν ισχύει. Εγώ εξαργύρωσα χτες 163.500 πόντους on line από αγορά που έκανα στον Κωτσο (το μέγιστο οριο εξαργύρωσης είτε on line είτε σε φυσικό κατάστημα του Κωτσόβολου είναι 3.600€)

τοτε το φτιάξανε, αυτο που αναφέρω εγώ εγινε περισυ σε αγορα τβ και η απάντηση ηταν οτι για τοσο μεγαλο ποσό εξαργυρωσης μόνο απο κατάστημα μπορω η τηλεφωνικά. πάντως επειδη εχω πόντους και στο φυσικο αεριο δεν εχει επιλογη εξαργύρωσης ανω των 100ε και ας εχω διαθέσιμους. ετσι ηταν κ στο κοτσοβολο τοτε. τωρα βλεπω το κανανε με μπαρα στο κοτσοβολο αλλο συστημα εξαργυρωσης.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα μια Amex bonus με 10€ συνδρομή και όταν τους είπα να μην την πληρώσω (την είχα βγάλει μάλιστα από προθεσμιακή, ήταν η συνδεδεμένη κάρτα τότε) δεν έκαναν τίποτα, με χρέωσαν και την έκοψα. 

Επίσης είχα platinum Mastercard χωρίς συνδρομή, μια φορά κι έναν καιρό (νομιζω το 2013?) η άλφα σταμάτησε να εκδίδει platinum και την "υποβάθμισε" σε χρυσή, μετά ξανάρχισε να έχει platinum, τους ζήτησα να μου την αλλάξουν πάλι σε αυτήν που ήδη είχα, πάλι αρνήθηκαν... 😤

Λογικα στις προσφορές εξαργύρωσης του ΑΒ την Τετάρτη δε θα πρέπει να μπορώ να εξαργυρωσω 175 πόντους αντί για 350 για την σαλάτα τους; 

Από 1/10/2020 θέλει μίνιμουμ 1 εξαργύρωση ανά 2 χρονια για να μπορεί κάποιος να μαζεύει πόντους από μη συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και αυτή θα ήταν η "φθηνότερη". 

Επίσης κάποιες "απευθείας" εξαργυρωσεις σε εισιτήρια στην Aegean αξίζουν αρκετά περισσότερο με το -50% της Τετάρτης από ότι αν μετατραπούν σε μίλια και εξαργυρωθούν ως τέτοια (δεν το δοκίμασα αλλά θα πρέπει να είναι πχ 8000/13750 πόντοι για εισιτήρια που σε εξαργύρωση με μίλια φτάνουν για τις ίδιες διαδρομές τα 12500/19000 αντίστοιχα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι τζίρους κάνεις ρε παιδιά, λογικό είναι.

Αν τους φέρνεις χρήμα, ναι θα στην κόψει τη συνδρομή.

Αν όχι, από κάπου πρέπει να βγάλουν και αυτοί.

 

Πιστωτικό ίδρυμα είναι όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Εξαρτάται τι τζίρους κάνεις ρε παιδιά, λογικό είναι.

Αν τους φέρνεις χρήμα, ναι θα στην κόψει τη συνδρομή.

Αν όχι, από κάπου πρέπει να βγάλουν και αυτοί.

Πιστωτικό ίδρυμα είναι όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα

Αν αναφέρεσαι σε εμένα προφανώς δεν ξέρεις τι τζίρους έχω κάνει με τις κάρτες της άλφα και προφανώς παρόλο που έχει λογική το σκεπτικό σου, αποδεδειγμένα δεν ισχύει έτσι "de facto" πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, giorginho είπε

Αν αναφέρεσαι σε εμένα προφανώς δεν ξέρεις τι τζίρους έχω κάνει με τις κάρτες της άλφα και προφανώς παρόλο που έχει λογική το σκεπτικό σου, αποδεδειγμένα δεν ισχύει έτσι "de facto" πάντα...

Φυσικά και δεν ξέρω.

Παίζουν ρόλο και οι καταθέσεις πάντως, που ούτε αυτό το ξέρω, ούτε δουλεύω στην Alpha για να ξέρω το σκεπτικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Φυσικά και δεν ξέρω.

Παίζουν ρόλο και οι καταθέσεις πάντως, που ούτε αυτό το ξέρω, ούτε δουλεύω στην Alpha για να ξέρω το σκεπτικό τους.

Είμαι παραπάνω από 100% σίγουρος ότι και στα 2 θέματα η τράπεζα θα με θεωρεί αππ τους "καλούς" πελάτες της... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorginho είπε

Είμαι παραπάνω από 100% σίγουρος ότι και στα 2 θέματα η τράπεζα θα με θεωρεί αππ τους "καλούς" πελάτες της... 

Ζητάς τότε από το υποκατάστημα να ζητήσει αφαίρεση συνδρομής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, giorginho είπε

Είμαι παραπάνω από 100% σίγουρος ότι και στα 2 θέματα η τράπεζα θα με θεωρεί αππ τους "καλούς" πελάτες της... 

ο καλός πελάτης της τράπεζας είναι αυτός που έχει πιστωτική ή δάνεια και πληρώνει μόνο την ελάχιστη καταβολή για να του σκάνε και οι τόκοι.

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

ο καλός πελάτης της τράπεζας είναι αυτός που έχει πιστωτική ή δάνεια και πληρώνει μόνο την ελάχιστη καταβολή για να του σκάνε και οι τόκοι.

Δεν διαφωνώ, απλά ο κακοφωνος ανέφερε τζίρους + καταθέσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ εξαργύρωση, πως ακριβώς λειτουργεί;

Π.χ στον Βασιλόπουλο, κάνω ψώνια αξίας 25€, εξαργυρώνω 2.500 πόντους και παίρνω έκπτωση 20% στην αγορά αυτή, οπότε πληρώνω τελικά 20€;

 

Σωστα, όπως τα λες! 

4 ώρες πριν, giorginho είπε

Λογικα στις προσφορές εξαργύρωσης του ΑΒ την Τετάρτη δε θα πρέπει να μπορώ να εξαργυρωσω 175 πόντους αντί για 350 για την σαλάτα τους; 

Από 1/10/2020 θέλει μίνιμουμ 1 εξαργύρωση ανά 2 χρονια για να μπορεί κάποιος να μαζεύει πόντους από μη συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και αυτή θα ήταν η "φθηνότερη". 

Ναι, θα μπορέσεις.

Για τη Vodafone επειδή έχει δημιουργηθεί ένα μπέρδεμα: 

Οταν έχετε πάγια εντολή στο σταθερό σας, τραβάει 1500 πόντους για έκπτωση 7€.

Οταν πληρώνετε σε κατάστημα (τουλάχιστον 0,10€) ή μέσω του site, ισχύει το πινακάκι. Σε αυτή την περίπτωση, την Τετάρτη θα εξαργυρώσετε τους μισους πόντους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...