Προς το περιεχόμενο

ADSL/VDSL Modem Router Asus DSL-AC55U AC1200 58.50€


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.it/gp/product/B01LWTWYM6

ASUS DSLAC55U AC1200 Dual Band WiFi Gigabit ADSL | VDSL Modem Router,  AiProtection, AC55U - Personal Computer Center | Modem router, Router, Dual  bandDSL-AC55U | Networking | ASUS Global

https://www.asus.com/Networking/DSL-AC55U/

 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προσφορά και πολύ καλή τιμή γι' αυτά που δίνει.

Το modem είναι δώρο άδωρο γιατί δεν έχει phone ports.  Δε μπορεί να αντικαταστήσει το router του παρόχου για όσους παίρνουμε τηλεφωνία από το router.

Και με throughput 1,2 Gb/s πιάνει απλά τη βάση.

Πάντως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί routers που υποστηρίζουν 4G backup σε αυτή την τιμή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε adsl με ενα asus dsl14u εδω κ καμποσα χρονια ,πολυ ευχαριστημενος με το modem router τοσο σε επιδοσεις 18-19 mbps οσο κ σε υποστηριξη κ ui

πολυ καλη τιμη για ενα ποιοτικο απροβληματιστο feature packed modem router απο οτι διαβασα δεξια αριστερα ,το τιμησα δεοντως

θενξ ts

8 λεπτά πριν, imvrios είπε

Είναι προσφορά και πολύ καλή τιμή γι' αυτά που δίνει.

Το modem είναι δώρο άδωρο γιατί δεν έχει phone ports.  Δε μπορεί να αντικαταστήσει το router του παρόχου για όσους παίρνουμε τηλεφωνία από το router.

Και με throughput 1,2 Gb/s πιάνει απλά τη βάση.

Πάντως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί routers που υποστηρίζουν 4G backup σε αυτή την τιμή.

μπορεις να το λειτουργησεις κ ως σκετο router αν κ δεν ξερω κατα ποσο αξιζει μονο σε αυτο τον ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, imvrios είπε

Είναι προσφορά και πολύ καλή τιμή γι' αυτά που δίνει.

Το modem είναι δώρο άδωρο γιατί δεν έχει phone ports.  Δε μπορεί να αντικαταστήσει το router του παρόχου για όσους παίρνουμε τηλεφωνία από το router.

Και με throughput 1,2 Gb/s πιάνει απλά τη βάση.

Πάντως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί routers που υποστηρίζουν 4G backup σε αυτή την τιμή.

Δηλαδή για vdsl θα χρειαστεί και το router του παρόχου για να έχουμε τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnieXoX είπε

Δηλαδή για vdsl θα χρειαστεί και το router του παρόχου για να έχουμε τηλέφωνο?

ναι.  Εγώ σε απλή adsl έχω βάλει το 801 της tp link σαν ρούτερ και το speedport μόνο για τηλέφωνο και κάμερες/καταγραφικό. Η διαφορά ακόμα και με ένα ρουτεράκι του 20ευρου είναι εκπληκτική. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί οι isp δεν δίνουν ένα καλύτερο voip router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Δηλαδή για vdsl θα χρειαστεί και το router του παρόχου για να έχουμε τηλέφωνο?

Ακριβώς. Εκείνο θα δουλεύει ως modem και αυτό ως router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Δηλαδή για vdsl θα χρειαστεί και το router του παρόχου για να έχουμε τηλέφωνο?

Αν παίρνεις τηλεφωνία από το router σου (από τα phone ports) θα χρειαστείς το router του παρόχου και το Asus θα το κουμπώσεις πάνω στο router του παρόχου σου και να το χρησιμοποιείς μόνο για τις δυνατότητες του ως router. Σε αυτή την περίπτωση έχει ένα νόημα μόνο αν σε ενδιαφέρει το 4G backup.

Για την ιστορία υπάρχει και μια ακόμα πιθανή λύση: να πάρεις τον πάροχο σου και να ζητήσεις του κωδικούς για το SIP account σου. Θα  σου ακυρώσουν από τα phone ports και εσύ θα σετάρεις το  SIP Account σου σε ένα τηλέφωνο VoIP.  Δεν είναι δεδομένο ότι ο πάροχος σου θα σου δώσει αυτά τα στοιχεία και επιπλέον θα πρέπει να σετάρεις QoS στο router για να μην έχεις θέματα ποιότητας.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imvrios είπε

Αν παίρνεις τηλεφωνία από το router σου (από τα phone ports) θα χρειαστείς το router του παρόχου και το Asus θα το κουμπώσεις πάνω στο router του παρόχου σου και να το χρησιμοποιείς μόνο για τις δυνατότητες του ως router. Σε αυτή την περίπτωση έχει ένα νόημα μόνο αν σε ενδιαφέρει το 4G backup.

Για την ιστορία υπάρχει και μια ακόμα πιθανή λύση: να πάρεις τον πάροχο σου και να ζητήσεις του κωδικούς για το SIP account σου. Θα  σου ακυρώσουν από τα phone ports και εσύ θα σετάρεις το  SIP Account σου σε ένα τηλέφωνο VoIP.  Δεν είναι δεδομένο ότι ο πάροχος σου θα σου δώσει αυτά τα στοιχεία και επιπλέον θα πρέπει να σετάρεις QoS στο router για να μην έχεις θέματα ποιότητας.

ΟΧΙ !! Δεν λειτουργεί έτσι !!!

Το ASUS μπαίνει ΠΡΩΤΟ και διαχειρίζεται την VDSL κανονικά σαν modem KAI router και το modem router του ΟΤΕ από πίσω 2ο στη σειρά ΜΟΝΟ για την τηλεφωνία ! Εχει μάλιστα οδηγίες ο ΟΤΕ για πώς να το κάνεις. Εγώ το έχω κάνει ακολουθώντας τις οδηγίες από το site του ΟΤΕ και έχω άψογο αποτέλεσμα..Βέβαια ο ΟΤΕ δεν το πολυπρομοτάρει σαν εφαρμογή και οι οδηγίες είναι κάπου "χωμένες" στο site του γιατί τους δυσκολεύει στο τυχόν support από απόσταση και άλλους λόγους. Θα βρώ τις οδηγίες και θα τις ανεβάσω..  ---> ΕΔΩ

Το ASUS είναι πολύ ανώτερο από το όποιο "σάπιο" μόντεμ παρόχου και η αναβάθμιση με τις έξτρα λειτουργίες και παραμετροποιήσεις σε ποιοτικό aftermarket modem/router είναι must σε οποιοδήποτε σοβαρό οικιακό ή επαγγελματικό setup.

  Επισύναψα και το επίσημο .pdf του ΟΤΕ (ΧΡΗΣΗ LAN1 ΩΣ WAN)  με τις οδηγίες που εμένα μου δούλεψαν εύκολα..εδώ και 2 χρόνια το έχω έτσι

Επεξ/σία από Auctionfreak
  • Like 8
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

ΟΧΙ !! Δεν λειτουργεί έτσι !!!

Το ASUS μπαίνει ΠΡΩΤΟ και διαχειρίζεται την VDSL κανονικά σαν modem KAI router και το modem router του ΟΤΕ από πίσω 2ο στη σειρά ΜΟΝΟ για την τηλεφωνία ! Εχει μάλιστα οδηγίες ο ΟΤΕ για πώς να το κάνεις. Εγώ το έχω κάνει ακολουθώντας τις οδηγίες από το site του ΟΤΕ και έχω άψογο αποτέλεσμα

ΟΚ αν θέλει αυτή την τοπολογία.

Επειδή δεν έχω υπόψιν τις οδηγίες του ΟΤΕ, πως εξασφαλίζει την ποιότητα της τηλεφωνίας; Θέλει κάποιο QoS στο Asus; Επίσης θέλει κάποιο port forward από το Asus στο router του ΟΤΕ;

Μου κάνει εντύπωση γιατί το διπλό ΝΑΤ είναι πρόβλημα για το VoIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis 07 είπε

Ακριβώς. Εκείνο θα δουλεύει ως modem και αυτό ως router.

Καλησπέρα 

Για χρήση μόνο ως Router αφού το technicolor 788v.3 με Wind δεν γίνεται να αλλάξει λόγω voip και η εμβέλεια του είναι τραγική,  αξίζει ή να κοιτάξω για κανένα σκέτο Router στα ίδια χρήματα πχ xiaomi 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

ΟΧΙ !! Δεν λειτουργεί έτσι !!!

Το ASUS μπαίνει ΠΡΩΤΟ και διαχειρίζεται την VDSL κανονικά σαν modem KAI router και το modem router του ΟΤΕ από πίσω 2ο στη σειρά ΜΟΝΟ για την τηλεφωνία ! Εχει μάλιστα οδηγίες ο ΟΤΕ για πώς να το κάνεις. Εγώ το έχω κάνει ακολουθώντας τις οδηγίες από το site του ΟΤΕ και έχω άψογο αποτέλεσμα..Βέβαια ο ΟΤΕ δεν το πολυπρομοτάρει σαν εφαρμογή και οι οδηγίες είναι κάπου "χωμένες" στο site του γιατί τους δυσκολεύει στο τυχόν support από απόσταση και άλλους λόγους. Θα βρώ τις οδηγίες και θα τις ανεβάσω..  ---> ΧΡΗΣΗ LAN1 ΩΣ WAN(oxygen).pdf

Το ASUS είναι πολύ ανώτερο από το όποιο "σάπιο" μόντεμ παρόχου και η αναβάθμιση με τις έξτρα λειτουργίες και παραμετροποιήσεις σε ποιοτικό aftermarket modem/router είναι must σε οποιοδήποτε σοβαρό οικιακό ή επαγγελματικό setup.

  Επισύναψα και το επίσημο .pdf του ΟΤΕ (ΧΡΗΣΗ LAN1 ΩΣ WAN)  με τις οδηγίες που εμένα μου δούλεψαν εύκολα..εδώ και 2 χρόνια το έχω έτσι

Μπορείς να βάλεις το link της σελίδας του οτε γιατί το pdf δεν μπορώ να το κατεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xristos_2011 είπε

Καλησπέρα 

Για χρήση μόνο ως Router αφού το technicolor 788v.3 με Wind δεν γίνεται να αλλάξει λόγω voip και η εμβέλεια του είναι τραγική,  αξίζει ή να κοιτάξω για κανένα σκέτο Router στα ίδια χρήματα πχ xiaomi 

Ευχαριστώ πολύ 

Δες 3 posts πιό πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Δες 3 posts πιό πάνω...

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση 

Το έχω δει το ποστ 

Αυτο που ρωτάω είναι  =είναι η περίπτωση value for money Γιατί Στην τιμή αυτή ή στα ίδια περίπου χρήματα βρίσκεις  με wireless 1200 και περισσότερο 

Ευχαριστώ πολύ 

 

Επεξ/σία από xristos_2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στον ΟΤΕ που εκατσε και ασχοληθηκε με αυτό το .pdf πάντως! Κάποτε έπρεπε να ψάξεις σε posts και forums για να βρεις τέτοιες πολυτέλειες!

Απο περιέργεια τα παραπάνω ρουτερ του ΟΤΕ η άλλων παρόχων άραγε μπαίνουν σε bridged mode για να δουλεύουν μονο σαν modem? 

Απ' όσο θυμάμαι μόνο τα εταιρικά μπαίνουν για να κουμπώσεις πιο enterprise hardware πάνω πχ firewall και advanced routers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...