Προς το περιεχόμενο

PS5 Teardown: Επίσημο «ξεγύμνωμα» της κονσόλας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ektorme είπε

Το πολύπλοκο στο design δεν σημαίνει απαραίτητα και ωραίο.. Είναι απο τις πιο άσχημες κονσόλες κατ'εμέ το PS5.. Αλλά γούστα είναι αυτά κιόλας

Για εμένα είναι από τις ομορφότερες 😛

  • Like 7
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

47 λεπτά πριν, squall69 είπε

Αρκετα ωραιο το PS5 και αρκετα διαφορετικο με τις μεχρι τωρα κονσολες. Ο φουτουριστικος σχεδιασμος και η διχρωμια ειναι κατι που δεν το βλεπουμε συχνα σε κονσολες. Ξαφνιαζομαι με τα σχολια καποιον που μιλανε για ενα πολυ πιο ομορφο XBOX. Μιλαμε απλα για ενα ορθογωνιο κουτι. Παιδακι 5-6 χρονων πιο πολυπλοκο θα το σχεδιαζε

το σαλόνι θέλει minimal πράγματα. Τα εφε τα φώτα και η ασχήμιες ειναι για το δωμάτιο.

πολύ μεγάλο όντως και αναμενετε και πολύ θορυβόδης 

  • Like 4
  • Confused 6
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

ίσως αμα έβαζαν στo Xbox dual boot windows

Btw πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησει η MS και να φτιαξει μια αμιγως gaming εκδοση (βελτιστοποιημενη σεταρισμενη η και με ειδικα features για το gaming) των Windows

Να εχει σαν main UI οταν το ανοιγεις το dashboard του XBOX και να εχει επιλογη για το κλασικο desktop των Windows 10...οπως γινετε με το Steam OS για οποιον το εχει δει

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά το όλο launch αυτής της γενιάς μου μοιάζει ερασιτεχνικό. Τεχνικά υποβοηθούμενο sell out στα preorders λόγω κακκιστου demand forecast. «Άπειρος» χρόνος μεταξύ ανακοίνωσης/διαρροής μέχρι την  ημερομηνία διάθεσης. Ανύπαρκτα παιχνίδια για το launch. Άσκοπα βιντεάκια (όπως αυτό) με πληροφορίες που ενδιαφέρουν το 1% των πελατών. Και φυσικά επειδή η Nvidia δεν είναι χαζή, εκμεταλλευόμενη το τρελό buffer μεταξύ ανακοίνωσης και διάθεσης, τις τιμές λανσαρίσματος και την απουσία next gen games , σηκώθηκε σαν τον Τάκη πέταξε μια 3070 και άντε γεια! 

 


 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panagi0tisgr είπε

το σαλόνι θέλει minimal πράγματα. Τα εφε τα φώτα και η ασχήμιες ειναι για το δωμάτιο.

πολύ μεγάλο όντως και αναμενετε και πολύ θορυβόδης 

Για πες, γιατί αναμένεται θορυβώδες?

2 λεπτά πριν, vabill είπε

Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά το όλο launch αυτής της γενιάς μου μοιάζει ερασιτεχνικό. Τεχνικά υποβοηθούμενο sell out στα preorders λόγω κακκιστου demand forecast. «Άπειρος» χρόνος μεταξύ ανακοίνωσης/διαρροής μέχρι την  ημερομηνία διάθεσης. Ανύπαρκτα παιχνίδια για το launch. Άσκοπα βιντεάκια (όπως αυτό) με πληροφορίες που ενδιαφέρουν το 1% των πελατών. Και φυσικά επειδή η Nvidia δεν είναι χαζή, εκμεταλλευόμενη το τρελό buffer μεταξύ ανακοίνωσης και διάθεσης, τις τιμές λανσαρίσματος και την απουσία next gen games , σηκώθηκε σαν τον Τάκη πέταξε μια 3070 και άντε γεια! 

 


 

Τεχνικά υποβοηθούμενο sell out..μάλιστα..για δώσε κανένα extra info να δούμε από που πηγάζει η πληροφορία?

33 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

meh... σαν το xbox series x που είναι σχεδόν modular μέσα δεν είναι.

Ναι και? Τι σημαίνει αυτό για τον πιθανό αγοραστή του?

53 λεπτά πριν, xenos.p είπε

Απλούστερος σχεδιασμός από το Xbox series X, που έχει αρκετά περιθώρια για slim έκδοση με τη διαίρεση της μητρικής σε δυο κομμάτια.. Επίσης, η ψυχή του Xbox φαίνεται καλύτερη, αλλά θα φανεί στην πράξη.. 

Οτι θα δώσουν καπάκια σε διαφορετικά χρώματα όπως στο αρχικό PS4 το θεωρώ δεδομένο, ελπίζω όμως να το επεκτείνουν και σε συλλεκτικές εκδόσεις, ώστε να μπορείς να αλλάξεις απλά τα πλαϊνά αντί να χρειάζεται να αλλάξεις κονσόλα.. θα βγουν πολύ κερδισμένοι από κάτι τέτοιο.. 

Και εμένα μου άρεσε ποιο πολύ η lego συναρμολόγηση του Series X αλλά καμία διαφορά δεν κάνει για τους τελικούς πελάτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panagi0tisgr είπε

το σαλόνι θέλει minimal πράγματα. Τα εφε τα φώτα και η ασχήμιες ειναι για το δωμάτιο.

πολύ μεγάλο όντως και αναμενετε και πολύ θορυβόδης 

θορυβώδης από που και ως που?  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι με κονσόλες εδώ και πολλά χρόνια, το μηχάνημα φαίνεται τούμπανο, στο τέλος έτσι όπως το πάνε θα φτιάχνουν ολόκληρο pc μαζί με την παιχνιδοονσόλα και ο καταναλωτής θα τα αγοράζει όλα σε ένα. Το μηχάνημα αυτό έχει ίδιο μέγεθος σχεδόν με ουν lenovo thinkcentre m92, υπάρχουν και μικρότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2020 στις 10:30 ΜΜ, ChrisN.S. είπε

meh... σαν το xbox series x που είναι σχεδόν modular μέσα δεν είναι.

Που το είδες το modular στο Xbox? Κονσόλες είναι, δεν είναι σχεδιασμένες να είναι modular.

Το PS5 παίζει να έχει καλύτερο σύστημα ψύξης από το Xbox. Ο ανεμιστήρας του ps5 είναι 120mm, ενώ του xbox 130mm (απειροελάχιστη διαφορά). Σύν ότι ο ανεμιστήρας του ps5 είναι σε push, ενώ στο xbox είναι pull. Το heatsink του ps5 είναι μεγαλύτερο του xbox, και έχει αρκετά heat pipes. Το vapour chamber του xbox δεν κάνει τρελή διαφορά, το έχουμε δει και στο χώρο των PC.

Όλα αυτά τα λέω για να συγκρίνω το ps5 με το xbox και να καταλήξω στο ότι τα συστήματα ψύξης δεν έχουν τρελές διαφορές, οπότε όσο περίπου θόρυβο κάνει το ένα τόσο θα κάνει και το άλλο.

  • Like 3
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αποσπώμενο  και να είναι, στο τέλος ο καταναλωτής μόνο m2 μπορεί να βάλει αν κατάλαβα καλά.

Και για xbox το ίδιο αλλά εκεί νομίζω θέλει τις δικές του κάρτες επέκτασης.

Με πχ  αλλαγή ανεμιστήρα δεν θα χάνεις την εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πόσο μικρόσωμος είναι ο τύπος ή....? 😛

Ο τύπος είναι δύο μέτρα στο ύψος και τεράστιος, οπότε μάλλον είναι μεγαλουτσικη η κονσόλα! 😃😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, music_lover είπε

 

Τεχνικά υποβοηθούμενο sell out..μάλιστα..για δώσε κανένα extra info να δούμε από που πηγάζει η πληροφορία?

 

https://www.forbes.com/sites/paultassi/2020/09/21/digital-ps5-pre-orders-are-selling-out-fast-due-to-lower-stock-retailers-confirm/#112c1b8e61c0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 7/10/2020 στις 10:58 ΜΜ, ConstantineP είπε

Btw πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησει η MS και να φτιαξει μια αμιγως gaming εκδοση (βελτιστοποιημενη σεταρισμενη η και με ειδικα features για το gaming) των Windows

Να εχει σαν main UI οταν το ανοιγεις το dashboard του XBOX και να εχει επιλογη για το κλασικο desktop των Windows 10...οπως γινετε με το Steam OS για οποιον το εχει δει

 

Το έχει αυτό που λες... και λέγεται ΧΒΟΧ. 

Γιατί να το κάνει για PC? Για να βάζεις εσύ σπασμένα κλειδιά ή αγορασμένα από τις διαφημίσεις του insomnia 10€ και να παίζεις παιχνίδια απο reloaded? (υπάρχουν ακόμα αυτοί άραγε?)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vabill είπε

Α αυτό εννοούσες, πάσο, άλλο κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γι'αυτό που έχω ενδοιασμούς είναι η "Liquid Metal" θερμαγώγιμη μιας και είναι ηλεκτρικά αγώγιμη. Πόσο αξιόπιστα θα είναι μετά από καιρό τα μονωτικά (αφρώδη αυτοκόλλητα φαίνονται να είναι) που έχουν βάλει γύρω από το Die και ποιος εγγυάται ότι δεν θα γίνονται λάθη κατά την συναρμολόγηση?? Αν η "πάστα" τρέξει και πάει στα Caps / Resistors που βρίσκονται περιμετρικά, έχει να κλάψει πολύς κόσμος. Χρησιμοποιώ LM TIM στον Delidded Intel μου και έχω μονώσει με σιλικόνη ότι υπάρχει γύρω από το Die για να μην γίνει κανά βραχυκύκλωμα...

Επιπλέον μειονεκτήματα, ο ένας χρόνος εγγύησης που δίνει η Sony έναντι των δυό χρόνων της MS και το ότι η συγκεκριμένες "πάστες" θέλουν οπωσδήποτε αντικατάσταση ανά δυό χρόνια...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...