Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένα gaming μουσικά κομμάτια


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κσλά το hydrogen είναι από τα πιο χαρακτηριστικά κομμάτια ever και έδενε άριστα με το concept. Ακόμα και στο ακατανόμαστο exclusive του ps4 είχε psvita hotline miami reference.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω άλλη μια προσπάθεια, αυτή τη φορά με πιο λίγα spoiler tags (μια και φαίνεται πως τα κομμάτια που έβαλα "χάθηκαν" μέσα στις nested spoiler tags, dunno why :P) :

1. Ένα απο τα πλέον iconic indie success stories των τελευταίων χρόνων ξεκινά στο πρώτο κιόλας level με ίσως το πιο χαρακτηριστικό του κομμάτι - μιλάμε για το Strike The Earth! του (πασίγνωστου πλέον) Shovel Knight. Το συγκεκριμένο κομμάτι διακατέχεται απο μια απίστευτη ενέργεια και φρενηρείς ρυθμούς που θυμίζουν έντονα όλα τα 8-bit themes με τα οποία μεγάλωσε η γενιά μου (προσωπικά θα το έβλεπα άνετα ως κομμάτι σε κάποιο απο τα Capcom all-stars των 80's, ίσως σε κάποιο "χαμένο" DuckTales sequel που δεν κυκλοφόρησε ποτέ) :

2. Ίσως απο τα πιο... "αδικημένα" (σε ορισμένα σημεία) adventure game που κυκλοφόρησαν ποτέ, ο επίλογος της σειράς Gabriel Knight, GK3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned είχε την ατυχία να κυκλοφορήσει σε ένα καιρό όπου τα 3D γραφικά ήταν η "hot, νέα μόδα", αλλά δεν ήταν αρκετά εξελιγμένα για να συναγωνιστούν τα 2D sprites απο άποψη art/visuals, οπότε το τρίτο κεφάλαιο της σειράς (σε συνδυασμό με κάποια... περίεργα puzzle designs) ήταν και το τελευταίο. Ένας απο τους τομείς όπου το παιχνίδι δεν είχε αστοχίες όμως ήταν το OST, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το Main Theme, το οποίο παρουσιάζεται (αρχικά) στην εισαγωγή του παιχνιδιού και τονίζει απίστευτα καλά την θεματολογία του αρχικού dream sequence.

3. Πάω προς πιο.... console μεριά με το επόμενο παιχνίδι, το οποίο θεωρώ ως χαρακτηριστικό παράδειγμα προς μίμηση ως reboot ενός πολυαγαπημένου franchise που εκμοντερνίζει τα βασικά χαρακτηριστικά χωρίς να χάνεται η "ταυτότητα" της σειράς. Αναφέρομαι, βεβαίως, στην σειρά Metroid η οποία, με την (ως τώρα) τριλογία Metroid Prime, κατάφερε να προσαρμόσει μια παραδοσιακά 2D side-scrolling σειρά σε FPS κρατώντας τις βασικές αξίες που την έκαναν τόσο δημοφιλής. Αν και όλο το OST έχει απίστευτα κομμάτια, για εμένα το πλέον χαρακτηριστικό είναι το theme της περιοχής Phendrana Drifts απο το πρώτο MP - μια σχετικά απλή μελωδία την οποία "απογειώνουν" ηχητικά τα φοβερό piano trills και τα ηλεκτρονικά sfx κατά το build-up στο crescendo του theme:

4.  Γυρίζοντας στα PC releases (αν και οριακά, μια και το συγκεκριμένο έχει-δεν έχει χρόνο που κυκλοφόρησε επιτέλους εκτός Sony consoles :P ), το Persona 4: Golden σίγουρα είναι πασίγνωστο στους retro-JRPG fans. Με το art direction και το γενικό feel του παιχνιδιού να "απομακρύνεται" αποφασιστικά απο τον... depressing σχεδιασμό των προηγούμενων παιχνιδιών της σειράς (απόρροια των Megami Tensei παιχνιδιών, των οποίων είναι (ήταν) "παρακλάδι"), το P4G είναι ίσως το πρώτο παιχνίδι της σειράς όπου οι σχεδιαστές πειραματίζονται με πιο πρόσχαρη θεματολογία (αν και στο P5 φαίνεται μια... επιστροφή στην θεματολογία των αρχικών), οπότε δεν είναι καθόλου παράξενο πως και το OST του παιχνιδιού έχει ένα πιο ζωηρό, εύθυμο τόνο και ρυθμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το combat theme του παιχνιδιού (αλλά μόνο αν ξεκινήσουμε την μάχη με Advantage), Reach Out To The Truth, καθώς και η "κανονική" εκδοχή του combat theme που ονομάζεται Time To Make History - παραθέτω και τα δύο:

Time to Make History:

Reach Out To The Truth:

 

5. Τέλος, στο mood του προηγούμενου είναι όλο το OST ενός απο τα αγαπημένα μου management sims της δεκαετίας των 90's, το κλασσικό πλέον Theme Hospital της (αδικοχαμένης) Bullfrog Productions, η οποία στο απόγειο της ήταν όνομα συνώνυμο με την ποιότητα. Αν και είναι κάπως δύσκολο να ξεχωρίσω μόνο ένα απο τα themes του παιχνιδιού, το Fortune είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικό για εμένα, μια και πάντα μου θυμίζει όλα τα PA voices που ακούγονται κατά την διάρκεια του παιχνιδιού - "Patients are reminded to not die in the hallways, please!" (YT link για όλο το OST σε remastered μορφή, για τους φίλους "ρετρολάγνους" :P ) :

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το αγαπημένο μου κομάτι από ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια:

και από κάτι πιο πρόσφατο:

Και τα δύο παιχνίδια έχουν τρομερά soundtracks.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν το είχα προσέξει το θέμα θα αραδιάσω μερικά ακόμα :P

Τα βάζω σε spoiler γιατί είναι 5-6.

Spoiler

 

Επεξ/σία από Aruil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...